Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος; όταν το είχα χωρίς φίλτρο και χτυπούσε το τηλέφωνο κοβόταν η σύνδεση του usb modem. Μόλις έβαλα το φίλτρο (ανάμεσα σε spliter και τηλέφωνο) λειτουργούσε κανονικά κ έτσι το άφησα.
...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σιγουρότατος. Όταν βάλεις splitter δεν χρειάζεται φίλτρο στο τηλέφωνο.

 

Εγώ έβαλα και δουλεύει μια χαρά :p

Τί να κάνω αφού χωρίς φίλτρο κοβόταν η σύνδεση

...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα και δουλεύει μια χαρά :p

Τί να κάνω αφού χωρίς φίλτρο κοβόταν η σύνδεση

 

Αν εχεις PSTN θελει φιλτρο αν εχεις ISDN θε σπλιτερ τα αλλα ολα ειναι αλχημειες. και φυσικα δεν χρειαζεσαι κι τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά, μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει...

Έχω το (γνωστό) Linksys WAG.354G v2 (PSTN) με 2play

Όταν συνδέεται με καλώδιο δικτύου, όλα καλά με dload 5,5mbps/uload 440kbps

Όταν όμως συνδέεται ασύρματα, με 5/5 σύνδεση, έχει dload 0,8mbps/uload 440kbps και πέφτει και χαμηλότερα καμμιά φορά.

Σημειωτέον έβαλα το τελευταίο firmware (4/2007) και δεν συνδέεται κάποιος άλλος στο ασύρματο.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει??

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για Zisto και στον εξοπλισμό προσφέρει (με 2.9 το μήνα)και το Thomson Speedtouch 585 ADSL2+ Wireless Router.Κατ'αρχας είναι καλό?Τώρα χρησιμοποιώ modem crypto f200 usb απ'το οποίο έχω μείνει ευχαριστημένος.Μια δεύτερη απορία είναι η εξής: Για να το χρησιμοποιώ wireless πρέπει να έχω κάποιο υπολογιστή μόνιμα συνδεδεμένο με το router μεσω ethernet ή το συνδέω αρχικά μέσω ethernet,κάνω κάποιο setup για το wireless και μετά μπορούν όλες οι συσκευές να είναι ασύρματα συνδεεμένες??
ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για Zisto και στον εξοπλισμό προσφέρει (με 2.9 το μήνα)και το Thomson Speedtouch 585 ADSL2+ Wireless Router.Κατ'αρχας είναι καλό?Τώρα χρησιμοποιώ modem crypto f200 usb απ'το οποίο έχω μείνει ευχαριστημένος.Μια δεύτερη απορία είναι η εξής: Για να το χρησιμοποιώ wireless πρέπει να έχω κάποιο υπολογιστή μόνιμα συνδεδεμένο με το router μεσω ethernet ή το συνδέω αρχικά μέσω ethernet,κάνω κάποιο setup για το wireless και μετά μπορούν όλες οι συσκευές να είναι ασύρματα συνδεεμένες??

 

Το δεύτερο.Πρέπει να το ρυθμίσεις στην αρχή μιας και το wifi είναι κλειστό και αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο μέσω pc.Μετά θα έχεις το wifi ανοικτό συνέχεια οπότε ο υπολογιστής δεν χρειάζεται να είναι μόνιμα συνδεδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Εχω κανει συνδεση οτενετ και πηρα ασύρματο modem. Ψάχνω κάρτα για το desktop μου για να κανω ασύρματο δίκτυο. Μπορείται να μου προτείνεται κάποια; Επισης , αυτά τα usb για δίκτυο τι είναι ακριβώς; Μήπως να αγοραζα ένα τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Speedtouch 585/i wireless/4-port switch : €72,60 από oteshop. :up:

 

Speedtouch 530v6/536i 1-port router : € 36,40 από oteshop.

Link

 

(Τα μοντέλα 536i και 585i είναι για γραμμές ISDN, τα 585 και 530v6 για PSTN και υποστηρίζουν όλα ΑDSL2+)

 

Για λύσε μου μια απορία. Έχω πάρει εδώ και λίγες ημέρες το speedtouch 585V6. Αυτό έχει ένα κουμπί on/of στο πίσω μέρος. Όταν δε το χρησιμοποιώ, εσύ τι προτείνεις, να το κλείνω από αυτό το κουμπί ή να το αφήνω ανοικτό μόνιμα.

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Για λύσε μου μια απορία. Έχω πάρει εδώ και λίγες ημέρες το speedtouch 585V6. Αυτό έχει ένα κουμπί on/of στο πίσω μέρος. Όταν δε το χρησιμοποιώ, εσύ τι προτείνεις, να το κλείνω από αυτό το κουμπί ή να το αφήνω ανοικτό μόνιμα.

 

Εγώ το έχω 3 χρόνια αναμμένο και δεν έχει πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ :)

Τρία χρόνια εν λειτουργία, άρα αντέχει. :D Έστω και από σπόντα (ήθελα το Sagem fast 1500 WG :X ) μάλλον πήρα καλό μηχανάκι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση.

Εχω ενα Sagem fast 1540 WG και ειμαι γενικα ευχαριστημενος, μου εστιελαν ομως τωρα με την αναβαθμιση το speedtouch 585i V6, επειδη ενα απο τα δυο θα το πουλησω, ποιο να κρατησω? ποιο ειναι καλυτερο? και τι διαφορες εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Sagem fast 1540 WG και ειμαι γενικα ευχαριστημενος, μου εστιελαν ομως τωρα με την αναβαθμιση το speedtouch 585i V6, επειδη ενα απο τα δυο θα το πουλησω, ποιο να κρατησω? ποιο ειναι καλυτερο?

 

Το speedtouch να κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παΐδια !έδω και αρκετό καιρό έχω ADSL στο desktop και χρησιμοποιώ ένα ασύρματο modem της Sagem ..τώρα πήρα και laptop (να ναι καλά το δες τη ψηφιακά ) και ενώ βλέπει το δίκτυο δεν μπορεί να συνδεθεί.. τι φταίει? Ίσως ότι ο σταθερός έχει XP και ο φορητός vista ? ποιος μπορεί να βοηθήσει ?ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο pc χτες για δοκιμή τα Vista, αλλά δεν μου αναγνωρίζει το modem το F200 της Crypto. Στο site της έχει εναν driver αλλά για το F201, τον οποίο κατέβασα αλλά και παλι δεν το αναγνωρίζει. Υπάρχει περίπτωση να κάνω κατι, ξέρει κανείς?
http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο pc χτες για δοκιμή τα Vista, αλλά δεν μου αναγνωρίζει το modem το F200 της Crypto. Στο site της έχει εναν driver αλλά για το F201, τον οποίο κατέβασα αλλά και παλι δεν το αναγνωρίζει. Υπάρχει περίπτωση να κάνω κατι, ξέρει κανείς?

 

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=33801

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=42462

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Έχω από το 2002 ένα broadband/router καταπληκτικό (μεταλλικό σασί, έχει αντέξει πτώσεις και κλωτσιές, και σε αδιάλλειπτη λειτουργία δεν κόλλησε ποτέ).

Ήρθε όμως ο καιρός που πήρα Laptop και ετοιμάζομαι και για F2Play στο ιδιόκτητο δίκτυο και χρειάζομαι πλέον ένα ασύρματο broadband/router adsl2+ με σκοπό να δώσω internet σε 3 ορόφους.

 

Ανάμεσα σε Linksys και Netgear, ποιά θα συνιστούσατε;

Πιο συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα στο κλασσικό WAG200G της Linksys και στο RangeMax NEXT της Netgear.

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=810&product=908932

Για το Netgear είχα διαβάσει ότι λόγω της τεχνολογίας n και mimo, μπορεί να ανταποκριθεί σε περιβάλλον τριόροφου σπιτιού. Από την άλλη, το σηματάκι της CISCO είναι πολύ "βαρύ" για να παραμελήσω την Linksys.

Τα 180 ευρώ του Netgear δεν είναι πρόβλημα αν ξέρω ότι θα ανταπεξέλθει στις προσδοκίες μου.

 

Linksys ή Netgear?

Link to comment
Share on other sites

Για το netgear δεν μπορώ να σου πω μιας και δεν το έχω δουλέψει.

Το linksys όμως το έχω εδώ και 2 βδομάδες και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Σε προβληματική γραμμή πάει φυσέκι (εκεί που είχα disconnects με το προηγούμενο router), και από ταχύτητες στο max.

Εσένα σε ενδιαφέρει πολύ το ασύρματο απότι καταλαβαίνω. Να σου πω εγώ το έχω το router στον πάνω όροφο του σπιτιού και στο ακριανό δωμάτιο. Πιάνει full σήμα στον κάτω όροφο (πλάκα κλπ κλπ) στην άλλη άκρη του σπιτιού (110m²/όροφο)...

Link to comment
Share on other sites

αυτό:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616378

 

αυτό:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615103

 

ή κάποιο άλλο;

 

τιμή μέχρι 70-80€.σύνδεση otenet 1024 over isdn.αρκετή χρήση p2p

 

 

(το wag354g τα έφτυσε...):sorry:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

 

Έκανα αυτα που λει, αλλά δυστυχως απέτυχα. Ξέρει κανεις τίποτα?

Έχω τα Vista Business 64bit.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...