Jump to content

Nokia X10 5G


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μικρότερο αδερφάκι του Χ20.

 

Στα 6 νέα που παρουσίασε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=488914

 

"Nokia X20

 

Τιμές: €309 για το Χ10, €349 για το Χ20

 

Διαθεσιμότητα: Ιούνιος για το Χ10, Μάιος για το Χ20

 

Τα ανώτερα μοντέλα Χ10 και Χ20 θα υποστηρίζουν 5G, θα έχουν τον επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon 480 5G και θα ξεκινούν από 64GB αποθηκευτικού χώρου ως 128GB, επεκτάσιμος και πάλι με τη χρήση microSD.

 

Με αυτά τα δύο μοντέλα, η Nokia υπόσχεται 3 χρόνια αναβαθμίσεων Android, που σημαίνει ως το Android 14. Τα Χ10 και Χ20 επίσης θα παίρνουν ενημερώσεις ασφαλείας για 3 χρόνια, όπως επίσης θα έχουν και 3 χρόνια εγγύηση και θα είναι τα τηλέφωνα με την καλύτερη υποστήριξη μέχρι στιγμής.

 

Το Χ10 έχει βασική κάμερα 48ΜΡ, ενώ το Χ20 θα έχει 64ΜΡ. Και τα δύο μοντέλα θα έχουν υπερευρυγώνια κάμερα 5ΜΡ και αισθητήρα βάθους 2ΜΡ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι και τα δύο μοντέλα της σειράς Χ θα χρησιμοποιούν οπτικά της ZEISS, και η μπροστινή κάμερα του Χ20 θα είναι 32ΜΡ, οπότε να περιμένουμε καλές selfies. Οι οθόνες θα είναι 6,7 ιντσών, Full HD+ και θα έχουν μικρή οπή για τις κάμερες στο πάνω μέρος. Και τα δύο τηλέφωνα θα έχουν μπαταρίες 4470mAh."

 

Αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά:

https://www.gsmarena.com/nokia_x10-10840.php

 

Επίσημο:

https://www.nokia.com/phones/el_gr/nokia-x-10

 

και δοκιμή:

https://nokiamob.net/2021/07/01/nokia-x10-review-video-cutting-the-right-corners/

 

Να ρωτήσω μιας και δεν βγάζω άκρη, έχει οθόνη always on (Glance);

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια εγγύηση;;; Παίζει να είναι και η μοναδική με 3 χρόνια εγγύηση!

Και η realme δίνει 3 χρόνια.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και η realme δίνει 3 χρόνια.
Μόνο στα realme 7, realme 7 Pro

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στα realme 7, realme 7 Pro

Σωστός, έτσι είναι.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Δεν το νομίζω .Δεν παιζει ούτε στο 8.3 φίλου που ειναι υποτίθεται ναυαρχιδα . Το καρτελ των εταιριων κινητής να πουλανε ότι τους συμφερει....

Αν σκοπευε σε μεγάλες πωλήσεις στην Ελλάδα η Νokia ,ίσως το εβλεπαν αλλιώς το θεμα ....

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παίζει το 8.3 στο 5G της cosmote, το έχω και τη στιγμή μου μιλάμε έχει 5G σήμα (Αθήνα). Είναι και πιστοποιημένο εδώ και μήνες. 

Αν δεν παίζει στου φίλου, μπορεί να είναι είτε γιατί ίσως χρειάζεται να στείλει κάποιο μήνυμα στην κοσμοτε για να ενεργοποιήσει το 5G στη συνδρομή του, είτε έχει απενεργοποιημένο το 5G στις ρυθμίσεις δικτύου της συσκευής (έχει ρύθμιση). Ακόμα, ίσως πρέπει να βάλει την σιμ της κοσμοτέ στη θέση 1 (έτσι την έχω κι εγώ). Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά ίσως παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα του το πω για το 8.3 ,αν και υποθετω εχει κάνει τις ρυθμισεις . Σε ποια περιοχή Αθηνας ?

Στην σελίδα της cosmote δεν γραφει σχετικα ,μόνο για συσκευες που πουλα τώρα

Αναφέρετε όμως σε άλλες σελίδες με πρόσφατη αρχες Ιουλίου .Καλά που το ανέφερες ..

https://www.insider.gr/epiheiriseis/179981/cosmote-5g-pano-apo-40-pleon-oi-pistopoiimenes-syskeyes-smartphones

 

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mkaras said:

Θα του το πω για το 8.3 ,αν και υποθετω εχει κάνει τις ρυθμισεις . Σε ποια περιοχή Αθηνας ?

Στην σελίδα της cosmote δεν γραφει σχετικα ,μόνο για συσκευες που πουλα τώρα

Αναφέρετε όμως σε άλλες σελίδες με πρόσφατη αρχες Ιουλίου .Καλά που το ανέφερες ..

https://www.insider.gr/epiheiriseis/179981/cosmote-5g-pano-apo-40-pleon-oi-pistopoiimenes-syskeyes-smartphones

 

Το 8.3 είναι μέσα στη λίστα, δεν έχει όμως τη σειρά X. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, evris2013 said:

Το 8.3 είναι μέσα στη λίστα, δεν έχει όμως τη σειρά X. 

Φαινεται οτι σε καποιες εταιρίες βαζουν τυπικα κάποια μοντέλα  ... Δεν ξερω ποσο έχει πουλησει το 8.3

Το σκεπτικό τους να πουλανε αυτα που συνεργάζονται ..Και οι άλλες εταιρίες τα ίδια κανουν

Θελω να πιστεύω  αφου έγινε η αρχή θα βάλουν κάποια στιγμή και το Χ10...

Για μενα αν δεν κυκλοφορήσει απο αλυσίδα να το δει κανεις κλπ ,δύσκολο προς το παρόν

14 hours ago, dtzgr said:

Δυτικά προάστια, αλλά γενικά παίζει σχεδόν παντού στο λεκανοπέδιο.

Το διαβασα παραπάνω στο άρθρο ,αλλά δεν το πιστεύω γιατι υπάρχουν πολλα προβλήματα τελευταία στο δίκτυο της cosmote γενικα σε απλη χρήση .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mkaras said:

Το διαβασα παραπάνω στο άρθρο ,αλλά δεν το πιστεύω γιατι υπάρχουν πολλα προβλήματα τελευταία στο δίκτυο της cosmote γενικα σε απλη χρήση .

Τι δεν πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Oτι καλυπτει ανετα τις περιοχες που γραφει .Εδω εχει θεματα ακομα με sms τελευταία ,και να δεις με τα δεδομενα σου κάτι σε 4G

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...

Αγορασα σημερα το X10 απο το eshop και ενω η ιδια η nokia γραφει στο κουτι οτι ερχεται με android 11 αυτο μολις το ανοιξα ειχε εγκατεστημενη την εκδοση 12 δεν με χαλασε βεβαια αλλα μου φανηκε παραξενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...