Jump to content

Οι πωλήσεις της σειράς iPhone 12 ξεπέρασαν τις 100 εκατ.


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμείς σήμερα μπορεί να έχουμε τις πιο τρελές απαιτήσεις από ένα σύγχρονο smartphone, αλλά αυτές τις ημέρες η Apple γιόρτασε το ευτυχές γεγονός της πρώτης εμφάνισης του iPhone που συνέβη πριν από 14 χρόνια και προκάλεσε μια τεράστια αναταραχή στην αγορά! Το iOS από τότε εξελιχθεί σε ένα ισχυρό οικοσύστημα με πάνω από ένα δισεκατομμύριο χρήστες και η Apple δεν είναι απλώς ένας κατασκευαστής τηλεφώνων με υπέρογκα ποσά εσόδων, αλλά έχει επίσης δημιουργήσει πολλά σημεία αναφοράς στη βιομηχανία smartphones. Η τελευταία σειρά iPhone 12 προωθεί αυτή την κληρονομιά.

 

Οι αθροιστικές παγκόσμιες πωλήσεις της σειράς iPhone 12 ξεπέρασαν το ορόσημο των 100 εκατομμυρίων μονάδων τον Απρίλιο του 2021, σύμφωνα με την Counterpoint Research. Η σειρά μπόρεσε να επιτύχει αυτό το επίτευγμα τον έβδομο μήνα μετά την κυκλοφορία της, δηλαδή δύο μήνες νωρίτερα από τη σειρά iPhone 11 και σχεδόν είχε την ίδια πορεία με τη σειρά iPhone 6 που βοήθησε την Apple . Με τη σειρά iPhone 12, η ​​Apple πέτυχε έναν ακόμη υπερ-κύκλο πωλήσεων μετά από έξι γενιές iPhone και απέδειξε πως ήταν εύκολη η μετάβαση στην τεχνολογία 5G.

 

Στην περίπτωση της σειράς iPhone 6, η έντονη ζήτηση για iPhone με μεγαλύτερη οθόνη οδήγησε σε αύξηση των πωλήσεων, ενώ για τη σειρά iPhone 12, η ​​προσθήκη της δυνατότητας 5G και μιας πλήρους οθόνης OLED προσέλκυσε πολλούς πελάτες. Αυτή η μεγάλη εμπορική επιτυχία του iPhone 12 θα οδηγήσει επίσης σε έναν υπερ-κύκλο εσόδων που θα σπάσει το δικό του ρεκόρ.

 

Υπήρξε επίσης μια αλλαγή στις προτιμήσεις μοντέλου μεταξύ των σειρών iPhone 11 και iPhone 12. Οι καταναλωτές προτίμησαν την μεγαλύτερη έκδοση της σειράς iPhone 12 κατά τους πρώτους επτά μήνες μετά την κυκλοφορία της σειράς. Το μερίδιο της έκδοσης Pro Max στις πωλήσεις της σειράς iPhone 12 ήταν 29%, σε σύγκριση με το 25% για το ίδιο μοντέλο της σειράς iPhone 11. Αυτός είναι επίσης ένας από τους λόγους για τη σειρά 12 του iPhone που συγκεντρώνει 22% περισσότερα έσοδα από τη σειρά iPhone 11 τους πρώτους επτά μήνες της κυκλοφορίας του.

 

Η τιμή κυκλοφορίας των βασικών παραλλαγών του iPhone 11 Pro Max και του iPhone 12 Pro Max ήταν η ίδια στα 1.099 $. Οι αξιοσημείωτες αναβαθμίσεις στο 12 Pro Max ήταν η ικανότητα 5G, η μεγαλύτερη μνήμη RAM / μνήμη και το chip A14 Bionic. Υπήρξε επίσης μια αντιστάθμιση καθώς ο φορτιστής και τα ακουστικά έλειπαν από το κουτί. Ωστόσο, αυτό δεν φάνηκε να αποτελέσει πρόβλημα για τους καταναλωτές, ειδικά στις ΗΠΑ και έτσι πέτυχαν μερίδιο της τάξεως του 40% των παγκόσμιων πωλήσεων iPhone 12 Pro Max μέχρι τον Απρίλιο. Οι αναβαθμίσεις, οι οποίες ήρθαν στην ίδια τιμή με εκείνη του iPhone 11 Pro Max, υποστηριζόμενες από επιθετικές προσφορές, βοήθησαν στην άνοδο πωλήσεων του 12 Pro Max. Επιπλέον, η σειρά iPhone 12 επηρεάστηκε επίσης σχετικά λιγότερο από την πανδημία από τη σειρά iPhone 11. Επίσης, οι καταναλωτές που κράτησαν τις συσκευές τους πέρυσι λόγω της πανδημίας, αυτή την φορά δεν δίστασαν να αναβαθμιστούν απευθείας στην στη σειρά 12.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Xiaomi is proudly announcing that its Mi 11, Mi 11 Pro, and Mi 11 Ultra have reached over 3 million cumulative sales worldwide."

 

:lol::lol:

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Αυτοί εκεί στην Apple τι θα τα κάνουν τα τρις που έχουν μαζέψει;

Ο, τι και οι της Microsoft.

Ένα σεβαστό ποσόν θα πάει για φιλανθρωπικό έργο και βοήθεια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Αυτοί εκεί στην Apple τι θα τα κάνουν τα τρις που έχουν μαζέψει;
Θα κατακτήσουν τον κόσμο και θα έχουμε όλοι iPhones :p

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό

Η σειρά 12 φέρνει υπερπλήρεις συσκευές

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.Αυτοί εκεί στην Apple τι θα τα κάνουν τα τρις που έχουν μαζέψει;

Θα τα τρωνε στην υγεια των fanboys μεχρι να αλλαξει ροτα το συστημα στην αμερικη, να πληρωσουν επιτελους κανα φορο σοβαρο oλοι αυτοι οι απατεωνες που δεν πληρωνουν τιποτα σχεδον και να βρεθουν ξανα εκει που ηταν τη δεκαετια του 90, ετοιμοι για φουντο σαν την atari.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο, τι και οι της Microsoft.

Ένα σεβαστό ποσόν θα πάει για φιλανθρωπικό έργο και βοήθεια.

Φιλανθρωπια η apple? Aυτη δεν δειχνει οικτο ουτε στα fanboys της που τα βαζει να πληρωνουν φορτιστες, θα κανει και φιλανθρωπικο εργο? Χαχαχα

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Φιλανθρωπια η apple? Aυτη δεν δειχνει οικτο ουτε στα fanboys της που τα βαζει να πληρωνουν φορτιστες, θα κανει και φιλανθρωπικο εργο? Χαχαχα

 

Ειρωνικά το έγραψα ;)

Εννοείται.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα τα τρωνε στην υγεια των fanboys μεχρι να αλλαξει ροτα το συστημα στην αμερικη, να πληρωσουν επιτελους κανα φορο σοβαρο oλοι αυτοι οι απατεωνες που δεν πληρωνουν τιποτα σχεδον και να βρεθουν ξανα εκει που ηταν τη δεκαετια του 90, ετοιμοι για φουντο σαν την atari.

 

Είπα κι εγώ, δεν θα εμφανιστεί το γνωστό τρολλοhater να παίξει πάλι την κασέτα περί 100.000.000 ηλιθων fannboys που δεν ξέρουν από τεχνολογία και τους κοροϊδεύουν οι απατεώνες της Apple ενώ τα 3.000.000 έξυπνων κινεζων αγόρασαν τα σειρά mi11 της τιμιας εταιρίας του λαού (κάτι σαν τον Ξανθοπουλο) xiaomi?

Χα χα χα!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα του θέματος, πήγε πολύ καλά αυτή η σειρά και ίσως να έπαιξε ρόλο και η αλλαγή σχεδίου (από στρογυλλεμενο σε πιο τετράγωνο) που το διατηρούσε ίδιο από το iPhone 6.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί ξεπέρασε τις πωλήσεις από τη σειρά 11, όταν η τελευταία ήταν η πρώτη με σοβαρή μπαταρία και night mode, όταν Huawei και Samsung ποδοπατούσαν κυριολεκτικά την Apple σε αυτούς τους δυο τομείς μέχρι την 11. Τώρα αν η Oled οθόνη παντού και το σχέδιο αλά iPhone 4 έκανε τόσο τη διαφορά, μάλλον έχω άλλα κριτήρια

 

Υ.Σ καλή μου Siri πότε θα μιλήσεις ελληνικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί ξεπέρασε τις πωλήσεις από τη σειρά 11, όταν η τελευταία ήταν η πρώτη με σοβαρή μπαταρία και night mode, όταν Huawei και Samsung ποδοπατούσαν κυριολεκτικά την Apple σε αυτούς τους δυο τομείς μέχρι την 11. Τώρα αν η Oled οθόνη παντού και το σχέδιο αλά iPhone 4 έκανε τόσο τη διαφορά, μάλλον έχω άλλα κριτήρια

 

Υ.Σ καλή μου Siri πότε θα μιλήσεις ελληνικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Όπως είπες oled αλλά και 5g

Επίσης πρώτη φορά ήταν τόσο κοντά σε specs το φθηνό iphone με το pro όπου και κατά τη γνώμη μου στο απλό 12αρι οφείλεται η επιτυχία αυτή

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί ξεπέρασε τις πωλήσεις από τη σειρά 11, όταν η τελευταία ήταν η πρώτη με σοβαρή μπαταρία και night mode, όταν Huawei και Samsung ποδοπατούσαν κυριολεκτικά την Apple σε αυτούς τους δυο τομείς μέχρι την 11. Τώρα αν η Oled οθόνη παντού και το σχέδιο αλά iPhone 4 έκανε τόσο τη διαφορά, μάλλον έχω άλλα κριτήρια

 

Υ.Σ καλή μου Siri πότε θα μιλήσεις ελληνικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Πιστεύω η oled οθόνη υψηλής ανάλυσης καθώς και το 5g κάναν τη διαφορά. Όπως και να το δεις, όταν ζητούσε η Apple 900€ όταν πρώτο βγήκε για το 11 με 720p lcd οθόνη χωρίς 5g καθόταν κάπως άσχημα...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

όσο οι τιμές σε android κινητά είναι ίδιες η σχεδον θα επωφεληθούνται τα iphones 12 και σε όποιον αρέσει!!!

τέλος!!!τα άλλα είναι δικαιολογίες ,η σειρά 12 είναι εξαιρετικη άλλωστε σε όλα της

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί ξεπέρασε τις πωλήσεις από τη σειρά 11, όταν η τελευταία ήταν η πρώτη με σοβαρή μπαταρία και night mode, όταν Huawei και Samsung ποδοπατούσαν κυριολεκτικά την Apple σε αυτούς τους δυο τομείς μέχρι την 11. Τώρα αν η Oled οθόνη παντού και το σχέδιο αλά iPhone 4 έκανε τόσο τη διαφορά, μάλλον έχω άλλα κριτήρια

 

Υ.Σ καλή μου Siri πότε θα μιλήσεις ελληνικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μα η μπαταρία των 12 δεν έχει καμία αξιοσημείωτη διαφορά από αυτή των 11. Ακόμα και του mini, είναι καλύτερη από αυτή των SE που συναγωνίζεται σε διαστάσεις

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται κινητο 1200 ευρω να εχει τοσο μεγαλο notch..ολα τα κινητα πλεον εχουν μια τρυπιτσα αλλα το iphone εχει notch που τα αλλα κινητα ειχαν πριν 4 χρονια!εκτος εαν υπαρχει λογος που δεν τον ξερω
Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται κινητο 1200 ευρω να εχει τοσο μεγαλο notch..ολα τα κινητα πλεον εχουν μια τρυπιτσα αλλα το iphone εχει notch που τα αλλα κινητα ειχαν πριν 4 χρονια!εκτος εαν υπαρχει λογος που δεν τον ξερω

Face ID ονομάζεται ο λόγος που υπάρχει το notch

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει ο φίλος παραπάνω. Στο notch δεν έχει απλά το ακουστικό και την selfie camera αλλά όλο το σύστημα που υποστηρίζει το face id. Οπότε είναι αναπόφευκτο.
Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινεται κινητο 1200 ευρω να εχει τοσο μεγαλο notch..ολα τα κινητα πλεον εχουν μια τρυπιτσα αλλα το iphone εχει notch που τα αλλα κινητα ειχαν πριν 4 χρονια!εκτος εαν υπαρχει λογος που δεν τον ξερω

 

Ναι αλλά όπως βλέπεις πχ φέτος,όλες οι ANdroid ναυαρχιδες περαν του SOny,απο το μπροστα μερος δεν τις ξεχωριζεις ποια ειναι ποια,αφου ειναι ολες ιδιες.

 

Το notch εχει 3 fail για μενα.

 

Πρωτον δεν υπαρχει επιλογη οπως το Android να το κρυψεις(δηλαδη να κανεις ολη την πανω σειρα μαυρη)

Δευτερον δεν εχει notification led,παρολο που πιανει τοσο χωρο

Τριτον δεν μπορεις να δεις το ποσοστο της μπαταριας στην αρχικη οθονη. Λογικα αυτο θα φτιαχτει εαν τα φετινα εχουν μικροτερο notch.

 

Το σταθερο design της την κανει και πιο αναγνωρισημη,αρα αυτο το design τους κανει(θετικη)διαφημιση.

 

Βλεπεις πχ καποιον στο δρομο με αυτο το notch,και καταλαβαινεις αυτοματα οτι εχει iphone(ανεξαρτητως μοντελου)οπως και στα apple watch/airpods. Ενω σε Android μερια δεν καταλαβαινεις ποιο μοντελο ποιας εταιρειας εχει ο αλλος.

 

Σε Android μερια τα κερδη τους τα βγαζουν απο την ιδια την πωληση των συσκευων κυριως τον πρωτο καιρο(γιατι μετα απαξιωνονται). Δεν βγαζουν χρηματα απο τις πωλησεις εφαρμογων στο store.

Γιαυτο και δεν τους απασχολει τοσο η software υποστηριξη. Γιατι δεν βγαινουν κερδισμενοι απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πάντως επειδή έτυχε από εκεί που δεν είχαμε ποτέ iPhone στην οικογένεια κέρδισε το 12 pro max η γυναίκα στην πίτα της δουλειάς και επειδή πέρσι ένα iPhone 11 δεν το είχε πάρει κανείς της το έδωσαν έτσι και το πήρε ο γιος.! τα έχουν τόσους μήνες αλλά και πάλι δεν δελεάζομαι καθόλου να πάρω και εγώ. το μόνο που ιιιιιισως θα ήθελα είναι η καλή κάμερα των iPhone αλλά τίποτε άλλο..

 

 

για Android πλέον δεν με νοιάζει για led γιατί βρήκα αυτή την εφαρμογή και είναι εντυπωσιακή!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe

 

ότι χρώμα θες όπου το θες ανά εφαρμογή ΚΑΙ επαφή . όσοι το βλέπουν τρελαινονται!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

και μια άλλη ερώτηση. με τον hardware διακόπτη βάζεις το κινητό στο mute. ούτε χτυπάει ούτε δονείται. εάν από το κανονικό προφίλ ήχου θέλω να πάω σε μόνο δόνηση πως γίνεται;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δόνηση έχει με τον διακόπτη.
έχει εάν έχεις ενεργό το vibrate on silent. Εγω θα ήθελα όπως τα άλλα κινητά ΤΡΊΑ προφίλ. ένα κανονικό με ήχο και δόνηση, ένα μόνο με δόνηση και το αθόρυβο με τίποτα!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...