Jump to content

Στα requirements των Windows 11 η web camera, στα laptops και AIOs


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εκτενές ανακοινωθέν της Micrsoft για την νέα έκδοση Windows 11, μεταξύ άλλων συνοδεύτηκε και από πληροφορίες περί των ελάχιστων απαιτήσεων σε hardware και σε αυτές περιλαμβάνονται:

 

Τουλάχιστον 4GB RAM

Επεξεργαστή 64-bit

Οθόνη HD

 

Ωστόσο, μια απαίτηση της Microsoft που είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, αν και δεν έχει εφαρμοστεί ακόμη είναι η ύπαρξη web κάμερες σε όλους τους φορητούς υπολογιστές από το 2023 που θα διαθέτουν τα Win11. Η πληροφορία προέρχεται από ένα έγγραφο μορφής PDF όπου αναλύονται τα πάντα περί των απαιτήσεων του νέου λογισμικού.

 

Για να αποφευχθούν παρερμηνείες, η Microsoft ορίζει ως "επιτραπέζιο υπολογιστή" κάθε συσκευή που διαθέτει πύργο χωρίς έξοδο οθόνης. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορητός υπολογιστής, καθώς και μετατρέψιμο PC και υπολογιστές all-in-one, θα πρέπει να έχουν μια web κάμερα που θα καταγράφει τον χρήστη. Για να είμαστε δίκαιοι, οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές έχουν ήδη web κάμερες.

 

Aκόμη, η Microsoft θα απαιτήσει οι μπροστινές κάμερες που είναι εξοπλισμένες σε φορητούς υπολογιστές Windows 11 να υποστηρίζουν ανάλυση HD και πρέπει επίσης να υποστηρίζουν αυτόματη ισορροπία λευκού και αυτόματη έκθεση. Στα Windows 10, εάν συμπεριλήφθηκαν κάμερες, απαιτήθηκαν μόνο για την υποστήριξη της ανάλυσης VGA. Αυτό που δεν έχει αλλάξει είναι ότι οι κάμερες πρέπει να υποστηρίζουν τουλάχιστον 15 FPS σε συνθήκες φωτισμού πάνω από 200 lux και 10 FPS για σενάρια καταστάσεων με πολύ χαμηλό φωτισμό.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να παίζει το ενσωματωμένο πλέον teams σε τηλεδιασκέψεις .

Ενημερωτικά επίσης απαιτειται επεξεργαστής intel 8ης γενιάς και νεώτερος .

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε καθόλου καλά στην MS!:mad:

Να σε υποχρεώσεων να έχεις κάμερα... για να σε παρακολουθούν.

Τσιμπηστε ένα άκυρο και τα ξαναλέμε όταν συνέλθετε!

Α και μην ξεχάσετε να πληρωσετε και κανένα φόρο κάποια στιγμή.. Όχι πολλά έτσι το 0,01% της περιουσίας σας!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όντως απαράδεκτη η υποχρεωτική κάμερα εκτός και αν πέρναγε κάποιο νόμο η ΕΕ όλες οι κάμερες των laptop AIOs να κλείνουν με καπάκι όπως έχουν κάνει μερικοί κατασκευαστές.

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε, πως. Τα ίδια είχαν πάει να κάνουν το 2013 με το Kinect στο XBOX.

 

Θα κυκλοφορήσουν με torrent εκδόσεις σπασμένες στις οποίες θα έχουν αφαιρέσει την συγκεκριμένη απαίτηση.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έαν κάποιος έχει laptop, όπως εγώ, τελευταίο μοντέλο τούμπανο, αλλά χωρίς κάμερα ενσωματωμένη και έχω συνδεδεμένη εξωτερική με πολύ δυνατά specs, δε θα με αφήνει να τα εγκαταστήσω;
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει οι προϋποθέσεις που θέτει η ms για τα 11αρια απλά είναι για γέλια και όταν μετά την κυκλοφορία (μην πω νωρίτερα λόγω των αντιδράσεων) δει τα νούμερα να είναι χαμηλά στην υιοθέτηση του νέου λειτουργικού θα αλλάξει ροτα και θα αρχίσει να γίνεται πιο ελαστική.
Link to comment
Share on other sites

Οποιος ανησυχει για την ιδιωτικότητά του (κι εγώ ανάμεσα τους) πατάει μια ταινία στην κάμερα a la Zuckerberg και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει οι προϋποθέσεις που θέτει η ms για τα 11αρια απλά είναι για γέλια και όταν μετά την κυκλοφορία (μην πω νωρίτερα λόγω των αντιδράσεων) δει τα νούμερα να είναι χαμηλά στην υιοθέτηση του νέου λειτουργικού θα αλλάξει ροτα και θα αρχίσει να γίνεται πιο ελαστική.
Ούτως η άλλως τα 10αρια θα υποστηρίζονται μέχρι το '25. Οπότε όποιος μπορεί πάει από τώρα στα 11, όποιος δεν θέλει συνεχίζει με τα 10. Οι διαφορές άλλωστε είναι απειροελάχιστες.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει οι προϋποθέσεις που θέτει η ms για τα 11αρια απλά είναι για γέλια και όταν μετά την κυκλοφορία (μην πω νωρίτερα λόγω των αντιδράσεων) δει τα νούμερα να είναι χαμηλά στην υιοθέτηση του νέου λειτουργικού θα αλλάξει ροτα και θα αρχίσει να γίνεται πιο ελαστική.

 

Εγώ έχω έναν I7 που μια χαρά υποστηρίζεται στα 10 αλλά δεν υποστηρίζεται στα 11.

Δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί, αλλά να πετάξω το laptop με SSD και 16 GB ram για να πάω σε 11, με τη καμία όμως.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα, μια τα ίδια και εγώ, pc με i7 και 16gb ram και μου τον βγάζει εκτός. Θα παραμείνω με τα 10 και είτε θα χαλάρωσει λίγο τις απαιτήσεις της η ms είτε θα πορευτω μέχρι το 2025 που θα σταματήσει η υποστήριξη στα 10 και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Στις απαιτησεις ζηταει Web Camera, δεν λεει πουθενα οτι πρεπει να ειναι built-in.

Αυτην την στιγμη ειμαι στα Windows Insider Dev 2000.51 τα οποια ειναι τα Windows 11 για δοκιμη και ειναι σε μηχανημα i5-4670 και DX1 GPU με disable τα Secure Boot και TPM και απλα θα πω οτι θελουν δουλεια, εχουν καποια UI bugs αλλα ΟΚ ειναι DEV εκδοση εκδοση ακομα.

Το νεο START τυπου κινητο-tablet προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...