Jump to content

Επιλογή κινητού 500-700 ευρώ με βάση την κάμερα


biliou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από 5 χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό και καθώς έχω δυνατότητα τιμολογίου μπορώ να κινηθώ ευτυχώς στα 500-700 ευρώ.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχουμε Ιούνιο του 2021, και από τα reviews που έχω δει, δεν υπάρχει κάτι φοβερό σε αυτή την τιμή.

Το ερωτηματολόγιο:

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 700€ μαξ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Bigger is better

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα λόγω τιμολογίου

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι έχω wind

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Nfc δεν θα με χάλαγε τα άλλα αδιάφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Όχι με global ή EU είμαι οκ

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Διπλό ηχείο και amoled σίγουρα

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Honor 8

 

Ψάχνω πρακτικά κάτι flagship like αλλά χωρίς πετσοκομμένη κάμερα. Αυτό που ζητάω είναι καλές φωτογραφίες σε κλειστό χώρο. Δυστυχώς σε αυτά τα χρήματα το OIS φαίνεται άπιαστο όνειρο. Οι φετινές επιλογές σε αυτά τα χρήματα ποιες είναι? Σε μοντέλα του 2020 το s20 fe και το oneplus 8t φαίνονται πιο κοντά σε αυτό που ζητάω.

5g ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχος αυτή την στιγμή σε αυτά τα λεφτά δεν έχει κάτι και δεν ξέρω αν θα υπάρξει ποτέ ξανά καθος τημες στης ναυαρχιδες πήγαν στον Θεό, εφιγαν και huawei από την αγορά (γιατί αυτό που πουλιέται δεν το λες και πλήρες συσκευή) (διπλάσια από αυτά που δίνεις σχεδόν και καλή Camera = ναυαρχιδεα)

 

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι δίστιχός αντε αν βρεις κάνα oppo find x2 pro αλλά δισκολα με τημολογιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα με ενδιέφερε και εμένα το ίδιο ακριβώς θέμα και βάζω σχόλιο για να μη βάλω καινούριο ποστ. 700€ ταβάνι με έμφαση στην κάμερα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Realme GT εγώ αυτό θα επερνα σε αυτά τα λεφτά

 

το εχω δει ζωντανά το κινιτο (γιατι συχνά αλλάζω συσκευη πχ τωρα εχω oppo find x2 pro) κινιτο έχει πολύ καλη οθονη (οκ δεν ειναι σαν οθονη πχ απο Galaxy S21 Ultra αλλά ειναι πολύ πολύ καλή ) καλό ηχείο σφαίρα καλή μπαταρια (το ειχα μια μέρα και κάτι) αλλα από θεμα cameras ειναι mid range, το find x2 pro Που εχω δεν το πλησιάζει καν (στης λεπτομέρειες hughlights κλπ) αλλά πολύ καλύτερα απο xiaomia της ίδιας τιμής

η αλλιώς ειναι πάρα πολυ καλή συσκευη στα λεφτά της (η καλύτερη συσκευη μεχρι 750 800 ευρω) αλλα cameraphone δεν ειναι

 

cameraphone αυτή την στηγμη ειναι 3 κινιτα (της τημες οπως της ξερουμε 1000+)

 

galaxy s21 ultra

iphone 12 pro max

oppo find x3 pro

 

θα έλεγα και το huawei p40 pro αλλα χωρίς τα gaps ειναι απλά μισή συσκευη

 

το ενα απο τα 3 το εχω και ευελπιστώ να καταφέρω να πάρω το δεύτερο

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

P40 pro με 650 είναι πειρασμός αυτό το αλλά όμως είναι τεράστιο... Εξακολουθώ να βλέπω το S20 FE ως μόνη λύση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοιτούσα iPhone 11 ή pixel 5. Σε πιο χαμηλό budget θα πήγαινα σε mi 10t pro

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Nikos_nia δες pixel 5

Ίσως η καλύτερη κάμερα στην αγορά, με OIS φυσικά, πολύ γρήγορο, πάρα πολύ καλή αυτονομία, διπλό ηχείο όπως λες (αν και όχι η καλύτερη υλοποίηση)

Δεν είναι η πιο μεγάλη συσκευή όπως λες βεβαια και ίσως με το 5g να υπάρξει θέμα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το Pixel 5 είναι κορυφαίο αλλά δεν θα έχεις 5G,VoLTE,wifi calling...Για κάποιους είναι σημαντικά και τα τρία,για άλλους όχι...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...