Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Υπάρχει δυνατότητα φραγής σε συγκεκριμένο αριθμό που με καλεί και είναι ενοχλητικό?

Δεν είμαι σίγουρος, αλλα νομίζω ότι δεν το προσφέρουν ως υπηρεσία.
Εάν έχεις VoIP, πιθανόν να το επιτρέπει ο ρούτερ σου, ρίξε μια ματιά στο μενού του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, όταν στην πορεία αίτησης της σταθερής αναφέρει μήνυμα ότι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με την αίτηση και συγκεκριμένα "κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης της σύνδεσής σου παρουσιάστηκε κάποιο θέμα που επηρεάζει την ολοκλήρωσή της" ξέρουμε συνήθως τι συνεπάγεται? Συνήθως είναι θέμα που μπορεί και να λύνεται ή είμαι για να ακυρώνω φορητότητα και να ψάχνω άλλο πάροχο?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κλείσει ακόμα ραντεβού με τον ΟΤΕ/ δεν έχει καταχωρήσει ο ΟΤΕ πότε θα πάει. Ρώτησε τους κιόλας αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι αφού δεν έλαβες άλλη ενημέρωση από αυτούς 

Link to comment
Share on other sites




Δεν έχουν κλείσει ακόμα ραντεβού με τον ΟΤΕ/ δεν έχει καταχωρήσει ο ΟΤΕ πότε θα πάει. Ρώτησε τους κιόλας αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι αφού δεν έλαβες άλλη ενημέρωση από αυτούς 


Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω ο λόγος να είναι κάποιος σαν και αυτόν που αναφέρεις. Εμένα με φοβίζει μήπως δεν έχουν ελεύθερες γραμμές, την είχα πατήσει έτσι στο παρελθόν. Στο μήνυμα γράφουν ότι θα με καλέσουν να με ενημερώσουν, αλλά δύο ημέρες τώρα δεν πήραν. Πήρα στο τμήμα που διαχειρίζεται τις αιτήσεις, δεν γνώριζαν κάτι, μου έδωσαν και ένα άλλο νούμερο, αν βρω χρόνο θα τους καλέσω. Αντε να δούμε.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως για αυτό να καθυστερεί. Αν δεν πει ο ΟΤΕ οτι δεν έχει γραμμές, δεν θα λάβεις απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Παρεα καλημερα λεω να φυγω απο τη wind που εχω με 100 γραμμη γιατι δινω 33 ευρω και να παω στη vodafone Fiber 100 που τη δινει 23 αξιζει η vodafone θα πιανει 100 η μπα,με τη wind λεει 100 και πιανω 100,μενω Νεο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, haritos14 said:

Παρεα καλημερα λεω να φυγω απο τη wind που εχω με 100 γραμμη γιατι δινω 33 ευρω και να παω στη vodafone Fiber 100 που τη δινει 23 αξιζει η vodafone θα πιανει 100 η μπα,με τη wind λεει 100 και πιανω 100,μενω Νεο κοσμο.

100 fiber για νέους χρήστες με 23€; πέσανε τόσο οι τιμές;

Σου δώσανε τηλεφωνική προσφορά ή υπάρχει στο ίντερνετ;

Άμα είναι fiber σημαίνει ότι θα έρθει η οπτική ίνα σπίτι σου ... το να έχεις θέμα εκεί είναι σχεδόν αδύνατο... εκτός και αν έχει από την πρώτη μέρα πρόβλημα.

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της έχει την προσφορά, το ζήτημα  είναι ότι πρέπει εσύ με βάση την διεύθυνσή σου να κάνεις αναζήτηση στο ανάλογο πεδίο να δεις αν σου δίνει διαθεσιμότητα για την περιοχή. Και αν είναι fiber ή fttc (δηλ. χαλκος από καμπίνα ως το σπίτι). Από τη στιγμή που έχεις μάλλον το δεύτερο από wind,αν η vodafone δουλεύει στην ίδια καμπίνα θα είναι το ίδιο και αν δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι τώρα λογικά δεν θα έχεις θέμα ούτε με τη vodafone.

@thanos1989Προφανώς εννοείς 23 ευρώ για τους νέους χρήστες όχι 100 😉

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκανα αναζητηση και μου βγαζει οτι δεχεται και μου βγαζει ποιο προγραμμα να διαλεξω τωρα εχω 100 γραμμη στη wind και εδω αυτο που ξερω οι γραμμες ειναι τις vodafone μου εχουν πει,ναι για νεο χρηστη στη vodafone 24 ευρω λεει

https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-home/super-fiber/c-120127/

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο πρόγραμμα των 24 ευρώ (fiber) ειναι οπτική ως την καμπίνα και μετα χαλκος ως το σπίτι οπως προφανως εχεις ως τωρα στη wind. Το αλλο 100αρι το ftth (28e) ειναι οπτική ως το σπίτι. Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να εγκατασταθεί κουτί στην οικοδομή ή στο σπίτι εάν δεν υπάρχει ήδη από άλλον συνδρομητή οπτικής και προφανώς να τρυπήσουν στο διαμέρισμά σου για να περάσουν την οπτική ίνα. Αν έχεις ικανοποιητική απόδοση μέχρι τώρα στη wind στο πακέτο που εμπλέκεται ο χαλκός και δεν θέλεις να μπλέξεις με τρυπήματα και καθυστερήσεις θα έλεγα να επιλέξεις το πακέτο των 24 ευρώ. Φυσικά το πακέτο με την οπτική από τη στιγμή που δεν εμπλέκεται ο χαλκός θα είναι πολύ καλύτερο σε απόδοση και δυσκολότερο να βγάλει βλάβες. Το γράφει κιόλας στα δύο προγράμματα αν το συγκρίνεις και το δεις ότι η εγγυημένη ταχύτητα σε αυτά τα οποία έχουν οπτική μέχρι το σπίτι είναι τέρμα 100 ή 200 ενώ στα άλλα που εμπλέκεται ο χαλκός είναι κάτι λιγότερο. Επιβεβαίωσε τα αυτά από την εξυπηρέτηση της vodafone άμα θέλεις.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/9/2021 at 9:21 ΜΜ, takpanos said:

Εγώ 24 έχω με 16 ευρώ αορίστου.
Με παίρνουν συνέχεια να το κάνω 2 χρόνια με 18 και τους δίνω άκυρο

Πως έγινε σε αυτήν την τιμή αορίστου;

Έληξε η δέσμευση και απλά δεν κάνατε τίποτα και έγινε αορίστου;

.
Link to comment
Share on other sites

Πως έγινε σε αυτήν την τιμή αορίστου;

Έληξε η δέσμευση και απλά δεν κάνατε τίποτα και έγινε αορίστου;
Τόσο ήταν το συμβόλαιο και όταν έληξε παρέμεινε ιδιο
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αναβάθμιση συμβολαίου από adsl  (έπιανα 12-13) σε VDSL 50ara, 6 ώρες κινητά κτλ με τελική τιμή €16,22 το μήνα. Στο τηλ μου είπανε δώρο το ρούτερ και τα τέλη αναβάθμισης. Στο συμβόλαιο λέει:  

Πάγιο βασικής υπηρεσίας μετά από εκπτώσεις (δεν περιλαμβάνονται τυχόν e-bill έκπτωση / συνδυαστική έκπτωση και χρεώσεις του πίνακα 3): 16,22 € (Σύνολο παγίου με τα επιπρόσθετα του πίνακα 3: 16,22 €)

Και ο πίνακας 3 είναι κενός, όλα καλά, λέω δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις.

Ωστόσο, κάπου χαμηλότερα λέει: Ειδικοί Όροι 1. Η αλλαγή προγράμματος, εντός της υπηρεσίας ADSL, έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 12,00€. Η αλλαγή πακέτου σε triple play, με διατήρηση της ταχύτητας, είναι δωρεάν. Η αλλαγή από ADSL προς υπηρεσία VDSL έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 20,00€. Η υποβάθμιση από VDSL σε ADSL έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 40,00€

Αυτό σημαίνει ότι θα με χρεώσουν το τέλης αναβάθμισης από adsl σε vdsl?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, cgioris said:

Παιδιά, αναβάθμιση συμβολαίου από adsl  (έπιανα 12-13) σε VDSL 50ara, 6 ώρες κινητά κτλ με τελική τιμή €16,22 το μήνα. Στο τηλ μου είπανε δώρο το ρούτερ και τα τέλη αναβάθμισης. Στο συμβόλαιο λέει:  

Πάγιο βασικής υπηρεσίας μετά από εκπτώσεις (δεν περιλαμβάνονται τυχόν e-bill έκπτωση / συνδυαστική έκπτωση και χρεώσεις του πίνακα 3): 16,22 € (Σύνολο παγίου με τα επιπρόσθετα του πίνακα 3: 16,22 €)

Και ο πίνακας 3 είναι κενός, όλα καλά, λέω δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις.

Ωστόσο, κάπου χαμηλότερα λέει: Ειδικοί Όροι 1. Η αλλαγή προγράμματος, εντός της υπηρεσίας ADSL, έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 12,00€. Η αλλαγή πακέτου σε triple play, με διατήρηση της ταχύτητας, είναι δωρεάν. Η αλλαγή από ADSL προς υπηρεσία VDSL έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 20,00€. Η υποβάθμιση από VDSL σε ADSL έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 40,00€

Αυτό σημαίνει ότι θα με χρεώσουν το τέλης αναβάθμισης από adsl σε vdsl?

Αφού σου είπαν δωρεάν τα τέλη αναβάθμιση δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεσαι τσάμπα.

Το συμβόλαιο τα γραφει όλα μέσα όπως είναι στην αρχή δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις άμα στο έχουν δώσει δωρεάν... και μεταξύ μας κανείς δεν έχει πληρώσει δεκάρα ποτέ και πουθενά για να αναβαθμιστεί... μόνο άμα πας πίσω πληρώνεις (από VDSL σε ADSL ή να φύγεις σε άλλη εταιρία).

Τα λεφτά είναι καλά για 50αρα. Απλά να μην ξεχάσεις ότι άμα έχεις ανάγκη πολύ το σταθερό (πχ κακό σήμα στο κινητό) θα βασιζεσαι πλήρως στην ΔΕΗ, γιατί άμα φύγει το ρεύμα παπαλα και το σταθερο ίντερνετ κλπ. Ή άμα σου χαλάσει το router.

Link to comment
Share on other sites

Ποια modem δίνει αυτή τη στιγμή η Voda σε VDSL συνδέσεις; Είχα ένα TP-Link 100v, που αν και αξιοπρεπές και σταθερό, η έλλειψη Dual Band Wi-Fi (WiFi 5GHz, 802.11 ac) είναι τραγική εν έτει 2023 και το Sercomm H300s, που μου έδωσαν όταν αναβάθμισα σε VDSL, είναι απαράδεκτo. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή modem-router στη Voda με Wi-Fi 5;

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, chemeng said:

Ποια modem δίνει αυτή τη στιγμή η Voda σε VDSL συνδέσεις; Είχα ένα TP-Link 100v, που αν και αξιοπρεπές και σταθερό, η έλλειψη Dual Band Wi-Fi (WiFi 5GHz, 802.11 ac) είναι τραγική εν έτει 2023 και το Sercomm H300s, που μου έδωσαν όταν αναβάθμισα σε VDSL, είναι απαράδεκτo. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή modem-router στη Voda με Wi-Fi 5;

Zte 267a .... μου το δώσανε όταν έπρεπε να αντικατασταθεί το Sercomm γιατί κάηκε η θύρα του τηλεφώνου μετά από κακοκαιρία.

Το ζήτησα εγώ δλδ μετά από την επίσκεψη του τεχνικού στο σπίτι γιατί έτσι δεν το δίνουν.

Σίγουρα είναι πιο καλό από το Sercomm αλλά στα αγγλικά το μενού και σαν κανονικό router (όχι user friendly για τους άσχετους δλδ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να μπω στο ρούτερ και αφού βάζω 192.168.1.1 μου ζητάει κωδικό και χρήστη.
Χτες αφού το εκανα πρώτη φορά μου ζήτησε να ορίσω νέο κωδικό.
Σήμερα δε δέχεται ούτε το cytauser που ήταν αρχικά ούτε το καινούριο.
Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

admin στο user και κωδικό αυτο που όρισες. Το δοκίμασες έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μπω στο ρούτερ και αφού βάζω 192.168.1.1 μου ζητάει κωδικό και χρήστη.
Χτες αφού το εκανα πρώτη φορά μου ζήτησε να ορίσω νέο κωδικό.
Σήμερα δε δέχεται ούτε το cytauser που ήταν αρχικά ούτε το καινούριο.
Τι κάνουμε?
Δοκίμασε τι σου λέει παρακάτω ο φίλος, αλλιώς μετά πρώτα εξυπηρέτηση πελατών τηλέφωνο αν βγάλεις άκρη και αν όχι εγώ θα έκανα reset το ρουτςρ από το κουμπάκι που έχει πάνω (ή πιέζεις με μια βελόνα το κουμπί που περικλείεται μέσα του - πάει αναλόγως το ρουτςρ). Το πιο πιθανό είναι να σου πουν και αυτοί το ίδιο να κάνεις για να επανέλθει στα αρχικά.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κάνει φορητότητα σε vodafone 50αρα τον Ιούλιο του 21 με 23.32€... μου βγάζει προσφορά αναβάθμισης σε 100αρα (εννοείται με ανανέωση του συμβολαίου) στα 23.72. Ξέρω άλλες περιπτώσεις πού είχαν (αργότερα από μένα) ενεργοποιήσει 50άρα με 19 ευρώ και τους πήγαν σε κατοστάρα περίπου με τα ίδια χρήματα ίσως και λίγο πιο κάτω. Αξίζει τον κόπο να πιέσω για κάτι καλύτερο? Η τελική τιμή που μου βγάζει για την προσφορά αναβάθμισης περιλαμβάνει την έκπτωση για το ebill ή όχι?

Επίσης στο ρούτερ μου βγάζει attainable ως επι το πλείστον 130 mbps το οποίο παροδικά μπορεί να πέσει και στα 116. Με τα ίδια στατιστικά γραμμής. Θεωρείτε ότι μπορεί να έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις αν παω σε 100αρα? Όταν είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή το μέγιστο ήταν 150 και έπεσε με τον καιρό...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kmpatra said:

Ειχα κάνει φορητότητα σε vodafone 50αρα τον Ιούλιο του 21 με 23.32€... μου βγάζει προσφορά αναβάθμισης σε 100αρα (εννοείται με ανανέωση του συμβολαίου) στα 23.72. Ξέρω άλλες περιπτώσεις πού είχαν (αργότερα από μένα) ενεργοποιήσει 50άρα με 19 ευρώ και τους πήγαν σε κατοστάρα περίπου με τα ίδια χρήματα ίσως και λίγο πιο κάτω. Αξίζει τον κόπο να πιέσω για κάτι καλύτερο? Η τελική τιμή που μου βγάζει για την προσφορά αναβάθμισης περιλαμβάνει την έκπτωση για το ebill ή όχι?

Επίσης στο ρούτερ μου βγάζει attainable ως επι το πλείστον 130 mbps το οποίο παροδικά μπορεί να πέσει και στα 116. Με τα ίδια στατιστικά γραμμής. Θεωρείτε ότι μπορεί να έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις αν παω σε 100αρα? Όταν είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή το μέγιστο ήταν 150 και έπεσε με τον καιρό...

Άμα έχεις κάνει ανανέωση του συμβολαίου δεν μπορείς να πιέσεις για τιμή απλά να πάρεις την τσάμπα αναβάθμιση. Τώρα για το αν θα έχεις θέμα ... πιστεύω ότι όχι θα είσαι μια χαρά με την κατοσταρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ανανέωση, η ανανέωση όμως πάει πακέτο με την αναβάθμιση. Το τρέχον συμβόλαιο της πενηντάρας λήγει τον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kmpatra said:

Δεν έχω κάνει ανανέωση, η ανανέωση όμως πάει πακέτο με την αναβάθμιση. Το τρέχον συμβόλαιο της πενηντάρας λήγει τον Ιούλιο.

Τότε δεν χάνεις τίποτα να τους το ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...