Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου στείλανε από την Vodafone - για σύνδεση vdsl 50- το router ZTE ZXHN H268Q. Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή και δεν το έχω συνδέσει. Έχουμε ιδέα τι είναι αυτό; Δεν βρίσκω καμία πληροφορία στο Internet. Μόνο για το H268A και το H268N βρίσκω αναφορές.

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, SERS1612 said:

Μου στείλανε από την Vodafone - για σύνδεση vdsl 50- το router ZTE ZXHN H268Q. Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή και δεν το έχω συνδέσει. Έχουμε ιδέα τι είναι αυτό; Δεν βρίσκω καμία πληροφορία στο Internet. Μόνο για το H268A και το H268N βρίσκω αναφορές.

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν το έχω ξαναδεί, αλλά και οι διαφορές στα ανάμεσα H267 που άλλαζε το τελευταίο γράμμα ήταν αμελητέες.

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.e08ec17f0ea424bae08b5576e0dabdaa.png

image.thumb.png.0633cd2a3c5a930215c1f9b5390b9679.png

Σήμερα έγινε η αναβάθμιση σε 100αρα. Μπορεί να μου πει κανείς πόσο καλά παίζει; Όταν σύνδεσα το Η267Α μήπως και μου έδεινε περισσότερο από 94 όπως φαίνεται παραπάνω αντιθέτως κλείδωσε στα 88 και μου έδινε 80 σταθερά και με παραξένεψε πως ήταν fast/fast. Ενώ στο Η300s interleaved/fast. Πως γίνεται αυτό; (Η μέτρηση έγινε over wifi 5 GHz).

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Το interleave depth 1 δεν είναι τίποτα. Fast έχεις και πάλι, απλά με ενεργό το G.INP. Και στο ZTE το ίδιο ειχε λογικά απλά μετρούσε αλλιώς το depth.

Τώρα στα υπολοιπα, 106 από τα 110 Mbps που είναι το max δεν είναι και άσχημα. Ίσως θα μπορούσες να δεις και τα 110 στο router αν το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή του ΟΤΕ συνδεόταν απευθείας πάνω στην κεντρική πρίζα, χωρίς άλλα καλώδια να φεύγουν από αυτήν (και εννοείται μόνο το router συνδεδεμένο στην πρίζα, τα τηλέφωνα συνδέονται στις θύρες TEL του router ούτως ή άλλως). Αν το έχεις ήδη έτσι, βάσει του attenuation που εχεις και των λίγων CRC Errors η γραμμή είναι πολύ καλή.

Στάλθηκε από το M2102J20SI μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Το interleave depth 1 δεν είναι τίποτα. Fast έχεις και πάλι, απλά με ενεργό το G.INP. Και στο ZTE το ίδιο ειχε λογικά απλά μετρούσε αλλιώς το depth.

Τώρα στα υπολοιπα, 106 από τα 110 Mbps που είναι το max δεν είναι και άσχημα. Ίσως θα μπορούσες να δεις και τα 110 στο router αν το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή του ΟΤΕ συνδεόταν απευθείας πάνω στην κεντρική πρίζα, χωρίς άλλα καλώδια να φεύγουν από αυτήν (και εννοείται μόνο το router συνδεδεμένο στην πρίζα, τα τηλέφωνα συνδέονται στις θύρες TEL του router ούτως ή άλλως). Αν το έχεις ήδη έτσι, βάσει του attenuation που εχεις και των λίγων CRC Errors η γραμμή είναι πολύ καλή.

Στάλθηκε από το M2102J20SI μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δεν γνωρίζα ότι και η voda έχει G.INP (αν και από όσο θυμάμαι είναι να το υποστηρίζει η καμπίνα). Ναι έτσι το έχω συνδεδεμένο απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχουν G.INP αρκεί να είναι ενεργοποιημένο από πλευράς ιδιοκτήτη της καμπίνας. Επομένως, όλοι το υποστηρίζουν (και εγώ με Wind από καμπίνα ΟΤΕ έχω G.INP κανονικά πχ)

Στάλθηκε από το M2102J20SI μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν η Vodafone θα προχωρήσει σε διπλασιασμό ταχυτήτων όπως η Cosmote;

Όχι οτι με πιάνει εμένα αυτό. Με το ζόρι κλειδώνει η γραμμή μου στα 27 Μbit. Έλεγα μήπως όσοι δεν έχουμε δυνατότητα διπλασιασμού μας έκανε κάποια έκπτωση.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε το συμβόλαιο σταθερής με το πρόγραμμα Vdsl50 + TV με χρέωση 37,21.

Για ανανέωση μου πρότειναν τη τιμή στα 36,04 και μετά από πίεση το κατέβασαν στα 32,95€.

Στην ιστοσελίδα τους βλέπω χαμηλότερες τιμές αλλά μόνο για νέους πελάτες. 

Σκέφτομαι φορητότητα σε άλλο πάροχο που έχει χαμηλότερες τιμές στα 100fiber κιόλας. Γίνεται όμως σωστά;

Να φύγω; Εσείς πως αντιμετωπίσατε με έκπτωση για ανανέωση; Τι θα μου προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε το συμβόλαιο σταθερής με το πρόγραμμα Vdsl50 + TV με χρέωση 37,21.
Για ανανέωση μου πρότειναν τη τιμή στα 36,04 και μετά από πίεση το κατέβασαν στα 32,95€.
Στην ιστοσελίδα τους βλέπω χαμηλότερες τιμές αλλά μόνο για νέους πελάτες. 
Σκέφτομαι φορητότητα σε άλλο πάροχο που έχει χαμηλότερες τιμές στα 100fiber κιόλας. Γίνεται όμως σωστά;
Να φύγω; Εσείς πως αντιμετωπίσατε με έκπτωση για ανανέωση; Τι θα μου προτείνατε;
Κάλεσε στο 2104276302. Τμήμα διακοπών vodafone tv. Θα σου κάνουν σίγουρα καλύτερη προσφορά.

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Με κεντράρισε το ενδιαφέρον για NOVA ΕΟΝ Fiber 100 στα 33€ μιας και το κινητό θα το αλλάξω σε καρτοκινητό από συμβόλαιο.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Alexandra_Deaf said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Με κεντράρισε το ενδιαφέρον για NOVA ΕΟΝ Fiber 100 στα 33€ μιας και το κινητό θα το αλλάξω σε καρτοκινητό από συμβόλαιο.

 

Καλή τύχη 👍

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

10/08 λήγει το συμβόλαιο μου. Το πρόγραμμα μου 50vdsl με απεριόριστα σταθερά και 360 κινητά. Η νεα τιμή είναι στα 29,7€ απο 26€. Μετα απο 12 χρόνια χωρίς προβλήματα σκέφτομαι για nova στα 23€.

Πότε να κάνω αίτηση για φορτικότητα; 

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2022 at 11:53 ΜΜ, thanos1989 said:

Δεν υπάρχει αυτή η τιμή για 100.

Και ποιο κάτω υπάρχει για παλιούς συνδρομητές...όλα είναι θέμα διαπραγμάτευσης στην ανανέωση και φυσικά συνάρτηση με το αν έχεις και άλλη συνεργασία με την εταιρεία. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2022 at 12:30 ΜΜ, bluenavy said:

Καλησπέρα.

10/08 λήγει το συμβόλαιο μου. Το πρόγραμμα μου 50vdsl με απεριόριστα σταθερά και 360 κινητά. Η νεα τιμή είναι στα 29,7€ απο 26€. Μετα απο 12 χρόνια χωρίς προβλήματα σκέφτομαι για nova στα 23€.

Πότε να κάνω αίτηση για φορτικότητα; 

Εάν βλέπεις την "αυτόματη" τιμή, ζήτα να σε καλέσουν, θα σου κόψουν κάτι ακόμα.
Εάν δεν έχεις το συμβόλαιο εύκαιρο για να ελέγξεις τον πίνακα με τις χρεώσεις πρόωρης διακοπής, μπορείς να τους ρωτήσεις και τηλεφωνικά. Πάντως τον τελευταίο μήνα πάντα έχει μηδενιστεί.

Εγώ πρόσφατα ανανέωσα έτσι μία Vodafone VDSL με ακριβώς την ίδια τιμή που είχα πριν.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Εάν βλέπεις την "αυτόματη" τιμή, ζήτα να σε καλέσουν, θα σου κόψουν κάτι ακόμα.
Εάν δεν έχεις το συμβόλαιο εύκαιρο για να ελέγξεις τον πίνακα με τις χρεώσεις πρόωρης διακοπής, μπορείς να τους ρωτήσεις και τηλεφωνικά. Πάντως τον τελευταίο μήνα πάντα έχει μηδενιστεί.

Εγώ πρόσφατα ανανέωσα έτσι μία Vodafone VDSL με ακριβώς την ίδια τιμή που είχα πριν.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παίρνει το τμήμα διακοπών να του δώσουν την ίδια τιμή και να τελειώσει το θέμα. 

Όποιος είναι ήδη στην Vodafone και θέλει απλά ανανέωση είναι μονόδρομος και τελειώνει δουλειά σε 2 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2022 at 12:30 ΜΜ, bluenavy said:

Καλησπέρα.

10/08 λήγει το συμβόλαιο μου. Το πρόγραμμα μου 50vdsl με απεριόριστα σταθερά και 360 κινητά. Η νεα τιμή είναι στα 29,7€ απο 26€. Μετα απο 12 χρόνια χωρίς προβλήματα σκέφτομαι για nova στα 23€.

Πότε να κάνω αίτηση για φορτικότητα; 

Κάλεσε 2104276862. Είναι το τμήμα διακοπών της βονταφον. Θα σου κάνουν σίγουρα τιμή με 22 23 ευρώ την 50αρα. Έτσι έκανα εγώ. Ότι άλλο και να παίρνεις για να σου κάνει η βονταφον προσφορά δεν έχει νόημα. Μόνο αυτό το τμήμα διακοπών μπορεί να ρίξει την τιμή. 

Το ίδιο έκανα και εγώ. Μου έδιναν τιμή 28 και κάτι. Παίρνω τηλέφωνο και μου έδωσαν 23.

Θα τους καλέσεις μετά το πρώτο τηλέφωνο που θα σου κάνουν για προσφορά ανανέωσης. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, skiace said:

Αυτός ο αριθμός είναι και για κινητά η μόνο για σταθερή ;


Sent from my iPad using Tapatalk

Εχω μόνο σταθερό Vodafone. Δε μπορώ να σου απαντήσω. Βέβαια όταν το είχα καλέσει με ρώτησε αν είχε και κινητό vodafone ώστε να κατέβαζε κι άλλο την τιμή. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, skiace said:

Αυτός ο αριθμός είναι και για κινητά η μόνο για σταθερή ;


Sent from my iPad using Tapatalk

Είναι τα κεντρικά της Vodafone ... λογικά κάνουν τα πάντα ... άμα πας για συνδιαστικο θα σου δώσουν και παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2022 at 1:24 ΜΜ, _NikitaS_ said:

Κάλεσε 2104276862. Είναι το τμήμα διακοπών της βονταφον. Θα σου κάνουν σίγουρα τιμή με 22 23 ευρώ την 50αρα. Έτσι έκανα εγώ. Ότι άλλο και να παίρνεις για να σου κάνει η βονταφον προσφορά δεν έχει νόημα. Μόνο αυτό το τμήμα διακοπών μπορεί να ρίξει την τιμή. 

Το ίδιο έκανα και εγώ. Μου έδιναν τιμή 28 και κάτι. Παίρνω τηλέφωνο και μου έδωσαν 23.

Θα τους καλέσεις μετά το πρώτο τηλέφωνο που θα σου κάνουν για προσφορά ανανέωσης. 

Έχω 24αρι και 300' προς κινητά. Το συμβόλαιο μου λήγει 09 Οκτωβρίου. Τι τιμές παίζουν τώρα για ανανέωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω. Απλά από το τμήμα διακοπών θα μπορείς να πάρεις την τιμή που δίνει σε νέους πελάτες και όχι την τιμή ανανέωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εκεί παίρνεις και λες επί λέξη... Γεια σας μου τελειώνει το συμβόλαιο άμεσα και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος με την τιμή που μου έχουν προτείνει από την εξυπηρέτηση πελατών... δώστε μου εσείς το καλύτερο που μπορείτε για το πακέτο που έχω ήδη αλλιώς έχω σκοποτ να φύγω σε άλλη εταιρία.

Πιστεύω θα έχει λυθεί το θέμα πολύ γρήγορα χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2022 at 10:39 ΠΜ, thanos1989 said:

Βασικά εκεί παίρνεις και λες επί λέξη... Γεια σας μου τελειώνει το συμβόλαιο άμεσα και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος με την τιμή που μου έχουν προτείνει από την εξυπηρέτηση πελατών... δώστε μου εσείς το καλύτερο που μπορείτε για το πακέτο που έχω ήδη αλλιώς έχω σκοποτ να φύγω σε άλλη εταιρία.

Πιστεύω θα έχει λυθεί το θέμα πολύ γρήγορα χωρίς πολλά πολλά.

Και αν πουν, ΟΧΙ τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GREGORYMO said:

Και αν πουν, ΟΧΙ τι κάνεις?

Πήρες και σου είπαν όχι; Γιατί μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί σε κανέναν μας. Άμα θες συμβόλαιο με 20€ δεν θα γίνει αλλά με 24 σίγουρα θα το πάρεις, βάλε και -1€ του ηλεκτρικού λογαριασμου και είσαι οκ 

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...