Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο 2,5 χρονια η Vodafone αποφασισε να απενεργοποιησει το fastpath στην VDSL50. Μετα απο επικοινωνια με την τεχνικη υποστηριξη (2 φορες) λενε οτι οι VDSL γραμμες ΠΟΤΕ δεν ειχαν fastpath κι οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα ενεργοποιησης του.

Κριμα Vodafone κι ημουν πολυ ικανοποιημενος αλλα μετα απ'αυτο αρχιζω να αλλαζω γνωμη.

Θα προτιμουσα να μου πουν οτι κυριε μου δεν δινουμε fastpath πια γιατι ετσι κι ετσι, οχι αυτο το χαζο δεν διναμε ποτε (που το ειχα 2,5 χρονια).

Η μονη παρηγορια οτι μετα την αφαιρεση του η ταχυτητα ειναι 54999-5495 αντι του 49999-4999, κι οτι τωρα στους ψοφους θα blame the ping.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

32 minutes ago, PapaDarxon said:

Μετα απο 2,5 χρονια η Vodafone αποφασισε να απενεργοποιησει το fastpath στην VDSL50. Μετα απο επικοινωνια με την τεχνικη υποστηριξη (2 φορες) λενε οτι οι VDSL γραμμες ΠΟΤΕ δεν ειχαν fastpath κι οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα ενεργοποιησης του.

Κριμα Vodafone κι ημουν πολυ ικανοποιημενος αλλα μετα απ'αυτο αρχιζω να αλλαζω γνωμη.

Θα προτιμουσα να μου πουν οτι κυριε μου δεν δινουμε fastpath πια γιατι ετσι κι ετσι, οχι αυτο το χαζο δεν διναμε ποτε (που το ειχα 2,5 χρονια).

Η μονη παρηγορια οτι μετα την αφαιρεση του η ταχυτητα ειναι 54999-5495 αντι του 49999-4999, κι οτι τωρα στους ψοφους θα blame the ping.

Τι πινγκ είχες με fast path και τι έχεις τώρα; ....

Εγώ έχω 5-6 ping σε speed test και 56-58ms στο lol. Δεν ξέρω τι παραπάνω σου δίνει το fast path.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thanos1989 said:

Τι πινγκ είχες με fast path και τι έχεις τώρα; ....

Εγώ έχω 5-6 ping σε speed test και 56-58ms στο lol. Δεν ξέρω τι παραπάνω σου δίνει το fast path.

Overwatch η διαφορά είναι 15-20 παραπάνω (μετράει RTT) . Το αστείο είναι ότι ανανέωσα το συμβόλαιο λόγο του fastpath κι ας μην μου έγινε καμιά τρελή προσφορά, είπα αφού το έχω σίγουρο μην τρέχω σε άλλη εταιρία. 

Τεσπα αυτό που με ενόχλησε είναι η κοροϊδία του ποτέ δεν υπήρχε στο vdsl το fastpath. Το άλλο αστείο είναι ότι συνήθως μετά από επικοινωνία με την υποστήριξη σου στέλνουν SMS για βαθμολογία ενώ αυτή την φορά δεν έστειλαν, να τους έβαζα ένα 0 ή 1. 

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, PapaDarxon said:

Overwatch η διαφορά είναι 15-20 παραπάνω (μετράει RTT) . Το αστείο είναι ότι ανανέωσα το συμβόλαιο λόγο του fastpath κι ας μην μου έγινε καμιά τρελή προσφορά, είπα αφού το έχω σίγουρο μην τρέχω σε άλλη εταιρία. 

Τεσπα αυτό που με ενόχλησε είναι η κοροϊδία του ποτέ δεν υπήρχε στο vdsl το fastpath. Το άλλο αστείο είναι ότι συνήθως μετά από επικοινωνία με την υποστήριξη σου στέλνουν SMS για βαθμολογία ενώ αυτή την φορά δεν έστειλαν, να τους έβαζα ένα 0 ή 1. 

Αφού όλοι τώρα ποια απαντάνε το ίδιο πράγμα ότι δεν υποστηρίζετε το fast path τι ψανχεις. Λογικά τότε έπεσες σε καλό υπάλληλο που ηξερε τα κατατόπια... τώρα στο τεχνικό τμήμα τα διαβάζουν από μέσα όλα δεν ξέρουν την τιφλα τους εκτός της περπατημενης. 

Μου κάνει εντύπωση που με μια απλή ανανέωση του συμβολαίου ασχολήθηκαν και με τις ρυθμίσεις της γραμμής όμως.!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μου φαίνεται περίεργο που είχες fast path σε vdsl γραμμή εκτός αν ήσουν από Α/Κ. Δεύτερον, από την στιγμή που σου λένε πως δεν μπορούν να στο ενεργοποιήσουν εκ νέου, αυτό σημαίνει πως ο διαχειριστής του δικτύου είναι ο ΟΤΕ ή η Wind. Τώρα είτε σε μετέφεραν σε καμπίνα είτε ο διαχειριστής της καμπίνας σού εφάρμοσε μαζικές αλλαγές στις κάρτες της καμπίνας οπότε έφυγαν σ΄ όλους σας ό,τι ρυθμίσεις είχαν μπει προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Από καμπίνα είμαι.

Ανανεωση έκανα πριν μισό χρόνο.

Πιστεύω έκαναν την αναβάθμιση καμπίνας με το 10% περισσότερο συγχρονισμό κι έτσι βγήκε το fastpath αλλά γιατί δεν θέλουν να το ξαναβάλουν δεν ξέρω. Κάποιοι λένε ότι πληρώνει αλλά εγώ τι φταίω εφόσον το είχα και πότε δεν ζήτησα να βγει. Ακόμα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το fastpath ούτε αποσυνδέσεις ούτε τους είχα ενοχλήσει ποτέ για να πεις ότι υο έκαναν για να με γλυτώσουν. 

Μάλλον πρέπει να πετύχεις κάνα τζιμανι που θέλει και ξέρει. Με βλέπω να προσπαθώ ξανά σε κάνα 2μηνο

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το αίτημα για να γίνει η οποιαδήποτε αλλαγή στο profile της γραμμής κοστίζει 2-3€.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 5495/53759 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 41376/71184 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/9.7 dB
Line Attenuation(Up/Down) 2.1/10.7 dB
Output Power(Up/Down) 6.4/11.3 dBm
 
ειναι φυσιολογικο να σερνομαι μερικες φορες;;
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bayern4 said:
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 5495/53759 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 41376/71184 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/9.7 dB
Line Attenuation(Up/Down) 2.1/10.7 dB
Output Power(Up/Down) 6.4/11.3 dBm
 
ειναι φυσιολογικο να σερνομαι μερικες φορες;;

Όταν σέρνεσαι κάνε ένα speed test .... και άμα είσαι από wifi και σε 2.4g μπορεί να φταίει το channel του router

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδιά.

Έκανα πρόσφατα φορητότητα από Vodafone σε Wind, η οποία μου έδινε 50άρα σύνδεση με απεριόριστα σταθερά και κινητά και δώρο ένα τάμπλετ στα 26€ το μήνα.

Υπέγραψα και ένα χαρτί που έλεγε για παραίτηση από το δικαίωμά μου υπαναχώρησης εντός 14 ημερών.

Τώρα με πήρε η Vodafone και μου έκανε αντιπροσφορά: 50άρα σύνδεση, με απεριόριστα σταθερά και 10 ώρες σε κινητά (που για μένα είναι υπέραρκετα) στα 21.70€. Είναι καλή προσφορά και η αλήθεια είναι πως το τάμπλετ δεν με νοιάζει και πολύ.

Το θέμα είναι πως από τη στιγμή που υπέγραψα το χαρτί παραίτησης του δικαιώματός μου υπαναχώρησης εντός 14 ημερών, μήπως έχω κάποιες κυρώσεις αν τελικά το κάνω;

Edited by enteka
Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρήσει η φορητότητα και θες να γυρίσεις πίσω θα έχεις ποινή. Η μόνη σου ελπίδα να το γλυτώσεις είναι να προλάβεις πριν ολοκληρωθεί. Αλλά με το δεδομένο ότι χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης με αυτό που συμφώνησες, λογικά προχωράει αρκετά γρήγορα η διαδικασία.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Mark_K said:

Αν προχωρήσει η φορητότητα και θες να γυρίσεις πίσω θα έχεις ποινή. Η μόνη σου ελπίδα να το γλυτώσεις είναι να προλάβεις πριν ολοκληρωθεί. Αλλά με το δεδομένο ότι χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης με αυτό που συμφώνησες, λογικά προχωράει αρκετά γρήγορα η διαδικασία.

Sent from my TCL 20 5G
 

Ακριβώς,αν δεν υπογραψεις  την παραίτηση από το δικαίωμα της υπαναχώρησης θα είχες δυνατότητα να πας στον πάροχο όπου είσαι.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Nikolas14 said:

Ακριβώς,αν δεν υπογραψεις  την παραίτηση από το δικαίωμα της υπαναχώρησης θα είχες δυνατότητα να πας στον πάροχο όπου είσαι.

Δεν παίζει ρόλο η παραίτηση η μη από το δικαίωμα υπαναχώρησης. Εάν δεν παραιτηθείς, κρατάνε την αίτηση σε εκκρεμότητα για 14 μέρες και την διεκπεραιώνουν μετά.
Το μόνο διάστημα που μπορείς να υπαναχωρήσεις αζημίως, είναι πριν ξεκινήσουν οι τεχνικές διαδικασίες της φορητότητας της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός 82,95€ που είναι το τέλος διακοπής με ΦΠΑ.

Περιμενω σε 20 μέρες να απαντήσει στην ΕΕΤΤ η εταιρεία.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας. Ολοκληρωθηκε το 24μηνο συμβολαιο που ειχα με σταθερο, ιντερνετ 50 vdsl και vodafone tv. Με πηραν τηλ για ανανεωση κι τους λεω οτι δεν θελω πλεον την vodafone tv, Μου δινει προσφορα για σταθερο κι ιντερνετ στα 30.5 τελικη τιμη. Κι μετα μου λεει οτι στον πρωτο λογαριασμο θα μου ερθει +12 ευρω λογω αλλαγης προγραμματος???!!! Οταν αλλαζα προγραμματα προς τα πανω ποτε δεν ειχα πληρωσει για αλλαγη προγραμματος. Ισχυει αυτη η χρεωση? Ειναι καλη η τιμη που μου εδωσε για τα σημερινα δεδομενα? Να κανω φορητοτητα σε αλλο παροχο?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, greenpower said:

Καλησπερα σας. Ολοκληρωθηκε το 24μηνο συμβολαιο που ειχα με σταθερο, ιντερνετ 50 vdsl και vodafone tv. Με πηραν τηλ για ανανεωση κι τους λεω οτι δεν θελω πλεον την vodafone tv, Μου δινει προσφορα για σταθερο κι ιντερνετ στα 30.5 τελικη τιμη. Κι μετα μου λεει οτι στον πρωτο λογαριασμο θα μου ερθει +12 ευρω λογω αλλαγης προγραμματος???!!! Οταν αλλαζα προγραμματα προς τα πανω ποτε δεν ειχα πληρωσει για αλλαγη προγραμματος. Ισχυει αυτη η χρεωση? Ειναι καλη η τιμη που μου εδωσε για τα σημερινα δεδομενα? Να κανω φορητοτητα σε αλλο παροχο?

Πηγένε πίσω και ψάξε το νούμερο του τηλ για τις αποσυνδέσεις ένα σταθερό ειναι. Πάρε τηλ και πες θέλω να φύγω  γιατί το και το...  θα σου κανουν την καλύτερη προσφορά αμεσως. Άμα δεν σου το δώσουν με 23-24 πες φεύγω σε άλλον πάροχο. Θα δεις διαφορά στην αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, greenpower said:

Καλησπερα σας. Ολοκληρωθηκε το 24μηνο συμβολαιο που ειχα με σταθερο, ιντερνετ 50 vdsl και vodafone tv. Με πηραν τηλ για ανανεωση κι τους λεω οτι δεν θελω πλεον την vodafone tv, Μου δινει προσφορα για σταθερο κι ιντερνετ στα 30.5 τελικη τιμη. Κι μετα μου λεει οτι στον πρωτο λογαριασμο θα μου ερθει +12 ευρω λογω αλλαγης προγραμματος???!!! Οταν αλλαζα προγραμματα προς τα πανω ποτε δεν ειχα πληρωσει για αλλαγη προγραμματος. Ισχυει αυτη η χρεωση? Ειναι καλη η τιμη που μου εδωσε για τα σημερινα δεδομενα? Να κανω φορητοτητα σε αλλο παροχο?

Απο το site 50αρα και Vodafone TV το δινουν 31,5€ νεα συνδεση, για παλιο συνδρομητη, προφανως και δεν ειναι καλη η προσφορα. Θα μπορουσαν να πεσουν ~27€.

Αλλαγη προγραμματος για ποιο λογο; Αφου και  τη νεα προσφορα να αποδεχτεις, δεν θα αλλαξει κατι στις παροχες σου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manolog3 said:

Απο το site 50αρα και Vodafone TV το δινουν 31,5€ νεα συνδεση, για παλιο συνδρομητη, προφανως και δεν ειναι καλη η προσφορα. Θα μπορουσαν να πεσουν ~27€.

Αλλαγη προγραμματος για ποιο λογο; Αφου και  τη νεα προσφορα να αποδεχτεις, δεν θα αλλαξει κατι στις παροχες σου.

Οπως εγραψα αρχικα, τους απαντησα οτι δε θελω πια την vodafone tv. Η τιμη 30.5 ειναι η προσφορα τους για τηλεφωνο κι ιντερνετ 50αρα vdsl, χωρις τηλεοραση. Συν 12 ευρω για αλλαγη προγραμματος μου ειπε στον πρωτο λογαριασμο. Δεν μου φαινεται πολυ καλη η προσφορα ουτε πολυ λογικη η εξτρα χρεωση των 12 ευρω. Παλια οταν αλλαζα προγραμμα (παντα μετα τη ληξη της τρεχουσας συμβασης) ποτε δεν ειχα πληρωσει εξτρα αν κι συνηθως πηγαινα σε ακριβοτερο προγραμμα. Απλα εχω  2 χρονια και βαλε να ψαξω για προσφορες, γι' αυτο ειπα να ρωτησω κι εδω. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, greenpower said:

Οπως εγραψα αρχικα, τους απαντησα οτι δε θελω πια την vodafone tv. Η τιμη 30.5 ειναι η προσφορα τους για τηλεφωνο κι ιντερνετ 50αρα vdsl, χωρις τηλεοραση. Συν 12 ευρω για αλλαγη προγραμματος μου ειπε στον πρωτο λογαριασμο. Δεν μου φαινεται πολυ καλη η προσφορα ουτε πολυ λογικη η εξτρα χρεωση των 12 ευρω. Παλια οταν αλλαζα προγραμμα (παντα μετα τη ληξη της τρεχουσας συμβασης) ποτε δεν ειχα πληρωσει εξτρα αν κι συνηθως πηγαινα σε ακριβοτερο προγραμμα. Απλα εχω  2 χρονια και βαλε να ψαξω για προσφορες, γι' αυτο ειπα να ρωτησω κι εδω. 

Σου απάντησα τι θα κάνεις ακριβώς βήμα βήμα... απλά καντω και θα με θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα αρχικα, τους απαντησα οτι δε θελω πια την vodafone tv. Η τιμη 30.5 ειναι η προσφορα τους για τηλεφωνο κι ιντερνετ 50αρα vdsl, χωρις τηλεοραση. Συν 12 ευρω για αλλαγη προγραμματος μου ειπε στον πρωτο λογαριασμο. Δεν μου φαινεται πολυ καλη η προσφορα ουτε πολυ λογικη η εξτρα χρεωση των 12 ευρω. Παλια οταν αλλαζα προγραμμα (παντα μετα τη ληξη της τρεχουσας συμβασης) ποτε δεν ειχα πληρωσει εξτρα αν κι συνηθως πηγαινα σε ακριβοτερο προγραμμα. Απλα εχω  2 χρονια και βαλε να ψαξω για προσφορες, γι' αυτο ειπα να ρωτησω κι εδω. 
Πλήρωνα 17,60€ απλή adsl και ζήτησα να πάω σε 50ρα για το upload και πληρώνω 21,60 χωρίς κόστος αλλαγής προγράμματος. Παζαρεψε το κι άλλο και θα σου πληρώσουν το πέναλτι.
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, greenpower said:

Οπως εγραψα αρχικα, τους απαντησα οτι δε θελω πια την vodafone tv. Η τιμη 30.5 ειναι η προσφορα τους για τηλεφωνο κι ιντερνετ 50αρα vdsl, χωρις τηλεοραση. Συν 12 ευρω για αλλαγη προγραμματος μου ειπε στον πρωτο λογαριασμο. Δεν μου φαινεται πολυ καλη η προσφορα ουτε πολυ λογικη η εξτρα χρεωση των 12 ευρω. Παλια οταν αλλαζα προγραμμα (παντα μετα τη ληξη της τρεχουσας συμβασης) ποτε δεν ειχα πληρωσει εξτρα αν κι συνηθως πηγαινα σε ακριβοτερο προγραμμα. Απλα εχω  2 χρονια και βαλε να ψαξω για προσφορες, γι' αυτο ειπα να ρωτησω κι εδω. 

Σορρυ δεν το παρατηρησα. Προφανως και η τιμη ειναι ακριβη τοτε... πολυ ακριβη και εκτος πραγματικοτητας.

Edited by manolog3

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μια βοηθεια σε ενα κουλο προβλημα που αντιμετωπιζω σε vdsl50, απο την Κυριακη το μεσημερι και μετά.

 

Ξαφνικά, ενω δεν ειχα το παραμικρό θεμα με την γραμμη και δεν εκανε την οποιαδηποτε αποσυνδεση γενικως και ηταν πολυ σταθερη η συνδεση, μου κανει το εξης κουλο:

 

Εχω κανονικα IP, αλλά δεν τρεχει τπτ. ΣΕΡΝΕΤΑΙ. τρεχω speedtest και μου δειχνει σχεδον μηδενικο ιντερνετ στο download, κανονικο ιντερνετ στο upload και ping κανονικο αλλα λιγο ανεβασμενο. με επανεκκινηση του modem στρωνει η γραμμη αλλα το ξανακανει. δεν ειμαι συνεχεια σπιτι αλλα σιγουρα το κανει 2-3-4 φορες την ημερα. Δεν εχω screenshots αυτη την στιγμη να παραθεσω. 

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Με την "κοκκινη" μιλησες; Στο κανει και στο ethernet και στο wlan; Τα logs τα ειδες, αν δειχνουν κατι εκεινη τη στιγμη;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, manolog3 said:

Με την "κοκκινη" μιλησες; Στο κανει και στο ethernet και στο wlan; Τα logs τα ειδες, αν δειχνουν κατι εκεινη τη στιγμη;

οχι δεν εχω κοιταξει καθολου τα logs και δεν εχω δοκιμασει το ethernet αλλά ειχε θεμα κ ο αδερφος μου που ειναι συνδεμενος με ethernet οποτε λογικα εχει θεμα και εκει. θα το κοιταξω την επομενη φορα που θα το κανει για να ειμαι 100% σιγουρος. εγω γυριζω το βραδυ σπιτι οποτε τις περισσοτερες φορες δεν εχω την δυνατοτητα να τσεκαρω τι θεμα εχει.

 

Πριν λιγο πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου την εξυπηρετηση πελατων και μας ειπαν να κανουμε ρεσετ το modem και να το τσεκαρουμε να δουμε αν το κανει παλι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...