Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η βασική μου απορία είναι η εξής: εκτός από το προφανές κέρδος της ταχύτητας που θα έχω θα υπάρξει και κάποιο προφανές κέρδος σε ότι αφορά την ποιότητα της σύνδεσής μου; Θα είναι πιο σταθερή η γραμμή; Θα αλλάξει κάτι σε σχέση με την τεχνολογία της σύνδεσής μου; Θα πάω σε κάτι πιο καινούργιο, πιο αξιόπιστο;

 

Όχι. Ίσως σου στείλουν άλλο modem/router, που δεν θα είναι απαραίτητα καλύτερο, αλλά στην τεχνολογία της γραμμής δεν θα αλλάξει τίποτα. Εξάλλου, δεν σε εμποδίζει κανείς να αλλάξεις modem/router και με την 50άρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η βασική μου απορία είναι η εξής: εκτός από το προφανές κέρδος της ταχύτητας που θα έχω θα υπάρξει και κάποιο προφανές κέρδος σε ότι αφορά την ποιότητα της σύνδεσής μου; Θα είναι πιο σταθερή η γραμμή; Θα αλλάξει κάτι σε σχέση με την τεχνολογία της σύνδεσής μου; Θα πάω σε κάτι πιο καινούργιο, πιο αξιόπιστο;

 

Αν πας σε ftth 100αρα τότε ναι θα δεις διαφορά σε ποιότητα και σταθερότητα.

Αν πας από 50αρα απλά σε 100αρα, δηλαδή από καμπίνα και οι 2, τότε δεν θα δεις διαφορά, βασικά υπάρχει η περίπτωση να έχεις αποσυνδέσεις αν είσαι οριακά στα 100.

Βεβαια αυτό λύνεται με το κλείδωμα σε χαμηλωτερη ταχύτητα πχ 90 ή όπου θα είναι σταθερή η γραμμή.

Αυτό αν υπάρξει προβλημα.

 

Βασικά μπες στο menu του router και εκεί που δείχνει την ταχύτητα συγχρονισμού από κάτω ακριβώς δείχνει την μέγιστη της γραμμής.

Αν είναι πολύ πάνω απο τα 105000 τότε πήγαινε στην 100, αλλιώς κάτσε στην 50.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, μια χαρά είναι η 50 άρα.

Και σταθερή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε ftth 100αρα τότε ναι θα δεις διαφορά σε ποιότητα και σταθερότητα.

Αν πας από 50αρα απλά σε 100αρα, δηλαδή από καμπίνα και οι 2, τότε δεν θα δεις διαφορά, βασικά υπάρχει η περίπτωση να έχεις αποσυνδέσεις αν είσαι οριακά στα 100.

Βεβαια αυτό λύνεται με το κλείδωμα σε χαμηλωτερη ταχύτητα πχ 90 ή όπου θα είναι σταθερή η γραμμή.

Αυτό αν υπάρξει προβλημα.

 

Βασικά μπες στο menu του router και εκεί που δείχνει την ταχύτητα συγχρονισμού από κάτω ακριβώς δείχνει την μέγιστη της γραμμής.

Αν είναι πολύ πάνω απο τα 105000 τότε πήγαινε στην 100, αλλιώς κάτσε στην 50.

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά με τα νουμερα που έχει η γραμμή μου να προχωρήσω αφοβα;....

(Sorry που τα ανεβάζω ετσι αλλα δεν μπορεσα να το ανεβασω ουτε σαν εικονα ουτε σαν screenshot....)

 

Ποιότητα γραμμής Καθοδική Ανοδική

Τρέχον ρυθμός 51199 kbps 5117 kbps

Μέγιστος ρυθμός 143096 kbps 54027 kbps

Αναλογία σήματος προς θόρυβο 28.4 dB 41.4 dB

Εξασθένηση 9.5 dB 12.5 dB

Ισχύς 14.5 dBm 10.5 dBm

Σφάλματα CRC το τελευταίο 15 λεπτό/λεπτά 4526 83

Κ (αριθμός των bytes στο πλαίσιο DMT) 239 32

R (αριθμός των bytes στη λέξη κώδικα RS) 16 8

S (μέγεθος λέξης κώδικα RS σε πλαίσιο DMT) 0.14 0.19

D (βάθος παρεμβολής) 214 3

Καθυστέρηση 7.90 ms 0.09 ms

Καθοδική Ανοδική

Super Frames 841298700 71945482

Σφάλματα Super Frames 0 964

Καθοδική Ανοδική

Σφάλματα HEC 0 0

Total Cells 841298700 71945482

Data Cells 841298700 71945482

Καθοδική Ανοδική

Συνολικά ES 883 82

Συνολικά SES 3 0

Συνολικά UAS 92 92

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά με τα νουμερα που έχει η γραμμή μου να προχωρήσω αφοβα;....

(Sorry που τα ανεβάζω ετσι αλλα δεν μπορεσα να το ανεβασω ουτε σαν εικονα ουτε σαν screenshot....)

 

Ποιότητα γραμμής Καθοδική Ανοδική

Τρέχον ρυθμός 51199 kbps 5117 kbps

Μέγιστος ρυθμός 143096 kbps 54027 kbps

 

Βάση των στατιστικών την αντέχει τη 100.

Θεωρητικά πάντα γιατί πρακτικά ποτέ δεν ξέρεις.

Καλού κακού να ρωτήσεις αν σε περίπτωση που υπάρχει θέμα και δεν πιάσει τα 100 αν μπορείς να γυρίσεις στα 50 χωρίς χρέωση.

 

Άσχετο αλλά οι 50 συνήθως είναι είτε στα 49999 σε μη ενημερωμένες καμπίνες είτε 54999 σε ενημερωμένες.

Εσύ πως σε έχουν 51199;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τον Αύγουστο πήγα κ εγώ στα 100mbps με 29.5€

Απο τότε πηγαίνει "τρένο"

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Στην τιμη αυτή ειναι λουκουμι.. Τα στατιστικά της γραμμης σου ειναι μια χαρά και λογικά δεν θα εχεις θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά οι 50 συνήθως είναι είτε στα 49999 σε μη ενημερωμένες καμπίνες είτε 54999 σε ενημερωμένες.

Εσύ πως σε έχουν 51199;

 

Σε εμενα παντως με 50αρα υπαρχουν αυτα τα νούμερα.

Η ταχύτητα συμφωνα με το Speedtest ειναι 43-45.

Data Rate

49994 kbps

4998 kbps

Max Rate

95248 kbps

32110 kbps

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

κλαησπερα συνδέθηκα στο σταθερο 26/10 με 26,90 το μηνα και σημερα μου ηρθε λογαριασμος 33,19 απο που προκυπτει αυτο ?

 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

κλαησπερα συνδέθηκα στο σταθερο 26/10 με 26,90 το μηνα και σημερα μου ηρθε λογαριασμος 33,19 απο που προκυπτει αυτο ?

 

ευχαριστω :)

 

Λογικά ένα πάγιο και η αναλογία των ημερών μέχρι να κλείσει ο τιμολογιακής κύκλος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

κλαησπερα συνδέθηκα στο σταθερο 26/10 με 26,90 το μηνα και σημερα μου ηρθε λογαριασμος 33,19 απο που προκυπτει αυτο ?

 

ευχαριστω :)

 

Αν δεις προσεκτικα εχει 2 παγια, ενα (ολοκληρο) για τον μηνα (30 μερες) που θα διανυσεις κι ενα (~μισο) για τον μηνα που διενυσες.

Το μπερδεμα με την Vodafone ειναι οτι προπληρωνεις τον μηνα που θα διανυσεις κι ακομα οτι δεν χρεωνει τον μηνα απο την 1 μερα ως την τελευταια μερα του μηνα αλλα απο την μεση του μηνα ως την μεση του αλλου μηνα, στην περιπτωση μου απο 18 νοεμβρη ως 17 δεκεμβρη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις προσεκτικα εχει 2 παγια, ενα (ολοκληρο) για τον μηνα (30 μερες) που θα διανυσεις κι ενα (~μισο) για τον μηνα που διενυσες.

Το μπερδεμα με την Vodafone ειναι οτι προπληρωνεις τον μηνα που θα διανυσεις κι ακομα οτι δεν χρεωνει τον μηνα απο την 1 μερα ως την τελευταια μερα του μηνα αλλα απο την μεση του μηνα ως την μεση του αλλου μηνα, στην περιπτωση μου απο 18 νοεμβρη ως 17 δεκεμβρη.

 

και στην κοσμοτε σταθερη προπληρωνεις το παγιο του επομενου μηνα αλλα σου εμφανιζονται οι χρεωσεις ολου του μηνα που εκδοθηκε ο λογαριασμος.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

και στην κοσμοτε σταθερη προπληρωνεις το παγιο του επομενου μηνα αλλα σου εμφανιζονται οι χρεωσεις ολου του μηνα που εκδοθηκε ο λογαριασμος.

 

Ρώτησε για τον πρώτο λογαριασμό γιατί του ήρθε παραπάνω

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις προσεκτικα εχει 2 παγια, ενα (ολοκληρο) για τον μηνα (30 μερες) που θα διανυσεις κι ενα (~μισο) για τον μηνα που διενυσες.

Το μπερδεμα με την Vodafone ειναι οτι προπληρωνεις τον μηνα που θα διανυσεις κι ακομα οτι δεν χρεωνει τον μηνα απο την 1 μερα ως την τελευταια μερα του μηνα αλλα απο την μεση του μηνα ως την μεση του αλλου μηνα, στην περιπτωση μου απο 18 νοεμβρη ως 17 δεκεμβρη.

 

Ναι αλλα 1.5 παγια ειναι περισσοτερα χρηματα 26.90 +13.45 =40.35

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κάποιος να μου πει αν κάνω συνδυασμό σταθερού και κινητού family pack αν υπάρχει επιπλέον έκπτωση παγίου σε λογαριασμό. Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα 1.5 παγια ειναι περισσοτερα χρηματα 26.90 +13.45 =40.35

 

Δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβως μισο παγιο.

Δες στον λογαριασμο σου και θα δεις οτι εχει 2 παγια, ενα ολοκληρο κι ενα μειωμενο.

Αν δεν εχει 2 παγια τοτε μιλα με την εξυπηρετηση γιατι μπορει να μην περαστηκε στο συστημα καποια εκπτωση-προσφορα.

 

Σε περιπτωση που χανεσαι θα δεις εκει που λεει Το παγιο σας θα σου εχει 2 φορες το "Vodafone Home double play - Αρ βροχου *******" και διπλα στο πρωτο θα εχει λιγες μερες ενω στο δευτερο θα εχει ολοκληρο μηνα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορεί κάποιος να μου πει αν κάνω συνδυασμό σταθερού και κινητού family pack αν υπάρχει επιπλέον έκπτωση παγίου σε λογαριασμό. Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανάλογα με το πρόγραμμα σταθερής θα πάρεις επιπλέον έκπτωση 2-5€ και στον λογαριασμό για τα 2 κινητά 10% έκπτωση αν θυμάμαι καλα.

Επίσης αν τα κινητά σου είναι σε RED Family, θα διπλασιαστούν τα κοινά τους δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πρόγραμμα σταθερής θα πάρεις επιπλέον έκπτωση 2-5€ και στον λογαριασμό για τα 2 κινητά 10% έκπτωση αν θυμάμαι καλα.

 

Επίσης αν τα κινητά σου είναι σε RED Family, θα διπλασιαστούν τα κοινά τους δεδομενα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Σέρνεται το σύμπαν σήμερα. Είμαι ο μόνος;

 

Σε adsl το απογευμα στη θεσσαλονικη κεντρο οχι απλα σερνοταν σε υπήρχε.. 645kb.. σε vdsl τωρα σπιτι απο 50 εχω 30 35

Link to comment
Share on other sites

Σε adsl το απογευμα στη θεσσαλονικη κεντρο οχι απλα σερνοταν σε υπήρχε.. 645kb.. σε vdsl τωρα σπιτι απο 50 εχω 30 35

 

Επειδή έχω Adsl το απόγευμα μετά τις 7 κυρίως έχω υψηλό ping και μέχρι τις 12 το βραδυ,ενδεικτικά στο zoom όπου κάνω τηλεκπαίδευση έχω 220ms.

Βέβαια το ping είναι τουλάχιστον 80 με 120ms.

Κεφαλονιά πάλι με adsl έχω γύρω στα 75ms με fastpath

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ληγει αυτην την περιοδο το συμβολαιο μου 2 γραμμες σταθερο + 2 γραμμες κινητου.

Τωρα ειναι η περιοδος να ανανεωσω τα σταθερα μου,με καλεσαν ομως και δεν μου δινουν την ιδια τιμη και μου προτεινουν το ιδιο προγραμμα σε πολυ μεγαλυτερη τιμη αν κανω φορητοτητα σε αλλη εταιρεια εχω καποια ελπιδα να πετυχω το ιδιο συμβολαιο η πλεον δεν εχω καποιο τροπο να εχω την ιδια τιμολογηση

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...