Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φταίει το router που δεν είναι ADSL2+.
Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό, και το router της cyta είναι για 24mbps. Το πιθανότερο είναι ότι 8mbps φτάνει η γραμμή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους.

πρωην πελατης cyta σταθερησ και ιντερνετ , πλεον μελοσ της vodafone.

το προβλημα ειναι πως δεν συγχρονιζω πανω απο 8 mbps που ηταν το παλιο μου πακετο στην cyta ,ενω εχω κανει νεο πακετο στα 24 mbps απο τον μαρτιο του 2019.

υπαρχει καποιο email να επικοινωνησω μαζι τους?

βρισκομαι στο εξωτερικο και οι γονεις μου δεν εχουν γνωσεις περι αυτου ωστε να λυσουν το προβλημα.

σε σημειο να μην μπορουμε να επικοινωνησουμε σωστα μεσω skype.

μπορει να βοηθησει καποιος?

ευχαριστω

 

Καλησπέρα,

 

Μπες στο https://www.vodafone.gr/ και πήγαινε κάτω δεξιά. Υπάρχουν επιλογές για κλήση ή συνομιλία. Επίσης συνομιλία μπορεί να πραγματοποιηθεί και μέσω της εφαρμογής My Vodafone.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό, και το router της cyta είναι για 24mbps. Το πιθανότερο είναι ότι 8mbps φτάνει η γραμμή.

μεσα απο το router ειδα πως φτανει εως 12 mbps αλλα ποιο πολυ παιζει μεταξυ 9-12 mbps.

την ημερα πεφτει και το βραδυ ανεβαινει η ταχυτητα ( το 9-12 mbps που αναφερω )

αλλα και το upload ειναι μονο 774 kbps ουτε καν 1 mbps.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μεσα απο το router ειδα πως φτανει εως 12 mbps αλλα ποιο πολυ παιζει μεταξυ 9-12 mbps.

την ημερα πεφτει και το βραδυ ανεβαινει η ταχυτητα ( το 9-12 mbps που αναφερω )

αλλα και το upload ειναι μονο 774 kbps ουτε καν 1 mbps.

 

Άρα δεν φτάνει μέχρι 8 που λες. Η γραμμή σου είναι για τόσα όσα αναφέρει στον συγχρονισμό. Αν υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική εγκατάσταση θα πρέπει να το ελέγξεις με δικό σου ηλεκτρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν φτάνει μέχρι 8 που λες. Η γραμμή σου είναι για τόσα όσα αναφέρει στον συγχρονισμό. Αν υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική εγκατάσταση θα πρέπει να το ελέγξεις με δικό σου ηλεκτρολόγο.

 

δεν συγχρονιζει συγχρονιζει παραπανω απο 8 mbps.

μεσα απο το μενου ομως του ρουτερ βλεπω μεχρι ποσο μπορει να συγχρονίσει .

αυτο το 9-12 ειναι η κυμαινόμενη ταχυτητα που θα μπορουσε να συγρονισει και βλεπω στην διαρκεια της ημερας.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στη Cyta ήταν συχνό φαινόμενο όταν κάποιος άλλαζε προγραμμα και ταχύτητα, να γινόταν η μετατροπή στο λογιστικό κομμάτι αλλά όχι στο τεχνικό και έτσι η ταχύτητα έμενε ίδια. Αν η αλλαγή ήταν ανανέωση συμβολαίου και φαίνεσαι «πρώην πελάτης cyta» και όχι φορητότητα σε Vodafone, τότε κανε ένα τηλέφωνο στο τεχνικό της πρώην Cyta στο 13811 ή 2155013811. Είναι υπόθεση ενός κλικ από το tr69 να το αλλάξουν (αλλαγή προφίλ δηλαδή).
:cat:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

πρωην πελατης cyta σταθερησ και ιντερνετ , πλεον μελοσ της vodafone.

το προβλημα ειναι πως δεν συγχρονιζω πανω απο 8 mbps που ηταν το παλιο μου πακετο στην cyta ,ενω εχω κανει νεο πακετο στα 24 mbps απο τον μαρτιο του 2019.

υπαρχει καποιο email να επικοινωνησω μαζι τους?

βρισκομαι στο εξωτερικο και οι γονεις μου δεν εχουν γνωσεις περι αυτου ωστε να λυσουν το προβλημα.

σε σημειο να μην μπορουμε να επικοινωνησουμε σωστα μεσω skype.

μπορει να βοηθησει καποιος?

ευχαριστω

 

Συγγνώμη, αλλά τι εννοείς "δεν συγχρονιζω πάνω από 8, αλλά έχω κάνει πακέτο 24";

Όλοι πακέτα έως 24 έχουμε, αλλά εξυπακούεται πως οι πραγματικές ταχύτητες είναι διαφορετικές.

Άλλωστε, στο router σου φαίνεται ότι η γραμμή σου συγχρονίζει max λίγο πριν το 9.

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή του είναι κλειδωμένη στο 8 γιατί η cyta είχε πρόγραμμα μέχρι 8 όχι μέχρι 24 όπως οι άλλοι ... και το παιδί υπέθεσε ότι ο νέος πάροχος το άφησε κλειδωμένο εκει ενω θα έπρεπε να το βάλουν παραπάνω , όσο πάει.

 

Πάντως από ότι βλέπω δεν έχει ποιότητα η γραμμή του για πολύ παραπάνω , αντε μέχρι 9 , και θα έχει πρόβλημα σταθερότητας ...

 

ΥΓ

Η forthnet πρέπει να είναι η μόνη εταιρία που δεν κλειδώνει τις γραμμές (τις έχει στο 24) και αφήνει το μοντεμ να συνδεθεί μέχρι εκει που μπορεί ... στους άλλους μπορείς να ζητήσεις εσυ να σου το ανεβάσουν - εκτός στον Οτε που δεν μου το έκαναν με τίποτα.

 

Και η forthnet το κάνει σε περιπτώσεις τεχνικού προβλήματος...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις μηπως ποσο χρεωνει επιπλεον η Vodafone για vdsl-50 σε ηδη υπαρχουσα double-play γραμμη με Adsl (Vodafone); Το ρουτερ κλειδωνει στα 6mbit και επειδη γινονται βιντεοκλησεις με skype στην Αγγλια η ποιοτητα εικονας και γενικοτερα της επικοινωνιας ειναι αθλια.

Επισης αν γνωριζει καποιος να μου πει αν χρεωνει το ρουτερ η εταιρεια ή οχι.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

20€ τέλη ενεργοποίησης χρεώνει.

Ο εξοπλισμός είναι δωρεάν στο triple play και στο vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις μηπως ποσο χρεωνει επιπλεον η Vodafone για vdsl-50 σε ηδη υπαρχουσα double-play γραμμη με Adsl (Vodafone); Το ρουτερ κλειδωνει στα 6mbit και επειδη γινονται βιντεοκλησεις με skype στην Αγγλια η ποιοτητα εικονας και γενικοτερα της επικοινωνιας ειναι αθλια.

 

Επισης αν γνωριζει καποιος να μου πει αν χρεωνει το ρουτερ η εταιρεια ή οχι.

 

 

 

Ποσο πληρωνεις τωρα ;

Εγω απο περιπου 19€ πηγα στα 25€.

Νεο ρουτερ για vdsl απεσταλη δωρεαν.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα και τις 3 γραμμές μου στην Vodafone, Επιτέλους χωρίς ιδιαίτερα παζάρια.

Για τις 2 γραμμές μου στα 17€ με ίντερνετ στα 24 και απεριόριστα σταθερά Ελλάδας και 300 λεπτά προς κινητά.

Και στην άλλη γραμμή μου 100mbps, απεριόριστα σταθερά Ελλάδας, 360 λεπτά κινητά και διεθνή, και το Vodafone TV + NovaSports τελική τιμή μαζί με φόρους 41.50€

 

Νομίζω ήταν τίμιο Deal.

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωσα και τις 3 γραμμές μου στην Vodafone, Επιτέλους χωρίς ιδιαίτερα παζάρια.

Για τις 2 γραμμές μου στα 17€ με ίντερνετ στα 24 και απεριόριστα σταθερά Ελλάδας και 300 λεπτά προς κινητά.

Και στην άλλη γραμμή μου 100mbps, απεριόριστα σταθερά Ελλάδας, 360 λεπτά κινητά και διεθνή, και το Vodafone TV + NovaSports τελική τιμή μαζί με φόρους 41.50€

 

Νομίζω ήταν τίμιο Deal.

 

Σου έκαναν καλύτερη τιμή ή διατήρησες σταθερές αυτές που είχες;

Link to comment
Share on other sites

Σου έκαναν καλύτερη τιμή ή διατήρησες σταθερές αυτές που είχες;

Για τις 2 γραμμές στα 17€ είχα έκπτωση 65% στο οποίο τους είπα μαχαίρι ότι αν ανέβει και 1€ έφυγα. Με λίγο δυσκολία το δέχτηκαν.

Για το FIBER 100 το είχα 25,50€ έκπτωση δηλαδή 55% και έβαλα VODAFONE TV + NOVA και το πήγε 41,50€ μου έκαναν λέει έκπτωση 65% εγώ όμως είδα στην ιστοσελίδα τους σήμερα ότι το FIBER 100+ πλήρες VODAFONE TV 43.50€. Νομίζω με έριξαν στο FIBER.

Edited by pantierakos
Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν σήμερα για αναβάθμιση και έκλεισα τελικά για 100 άρα στα 35 ευρώ περίπου είναι καλή η τιμή ; Όταν λέει 100 θα είναι 100 ή θα είναι 40 ; Τώρα έχω το απλό 24 αρι μου είπαν και καλά ότι επειδή ήρθε τώρα πρόσφατα η γραμμή στην πόλη μου και επειδή η περιοχή μου είχε κάποια θέματα με το Ίντερνετ γι αυτό έχω χαμηλή τιμή είναι όντως χαμηλή τιμή ή έτσι λέει ; Σε πόσες μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση ξέρετε ; Τώρα έχω το κλασικό 360 λεπτά προς κινητά αν θυμάμαι καλά και απεριόριστα σταθερά και 24 ΝΕΤ και πλήρωνα επειδή είχε λήξη το συμβόλαιο μου 24 ευρώ περίπου είναι καλό το ντιλ ; Θα δω διαφορά στο ΝΕΤ ;
Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν σήμερα για αναβάθμιση και έκλεισα τελικά για 100 άρα στα 35 ευρώ περίπου είναι καλή η τιμή ; Όταν λέει 100 θα είναι 100 ή θα είναι 40 ; Τώρα έχω το απλό 24 αρι μου είπαν και καλά ότι επειδή ήρθε τώρα πρόσφατα η γραμμή στην πόλη μου και επειδή η περιοχή μου είχε κάποια θέματα με το Ίντερνετ γι αυτό έχω χαμηλή τιμή είναι όντως χαμηλή τιμή ή έτσι λέει ; Σε πόσες μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση ξέρετε ; Τώρα έχω το κλασικό 360 λεπτά προς κινητά αν θυμάμαι καλά και απεριόριστα σταθερά και 24 ΝΕΤ και πλήρωνα επειδή είχε λήξη το συμβόλαιο μου 24 ευρώ περίπου είναι καλό το ντιλ ; Θα δω διαφορά στο ΝΕΤ ;

Σχεδόν σίγουρα τώρα συνδέεσαι απευθείας στο Αστικό Κέντρο, με την αλλαγή σχεδόν σίγουρα θα συνδεθείς σε κοντινή καμπίνα.

Επομένως η τωρινή σου ταχύτητα δεν βοηθάει να εκτιμήσεις την ταχύτητα που θα έχεις μετά. Αυτή είναι μία πληροφορία που (περίπου) θα έπρεπε να σου δώσουν από την εταιρεία. Πάντως εν γένει δεν προσφέρουν ταχύτητες που δεν μπορούν να δώσουν με ικανοποιητική προσέγγιση. Αν έλεγες και περιοχή, ίσως κάποιος μπορούσε να προσφέρει μία εκτίμηση, αλλά μπορείς να περιμένεις καμιά δεκαριά μέρες και να το δεις στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σίγουρα τώρα συνδέεσαι απευθείας στο Αστικό Κέντρο, με την αλλαγή σχεδόν σίγουρα θα συνδεθείς σε κοντινή καμπίνα.

Επομένως η τωρινή σου ταχύτητα δεν βοηθάει να εκτιμήσεις την ταχύτητα που θα έχεις μετά. Αυτή είναι μία πληροφορία που (περίπου) θα έπρεπε να σου δώσουν από την εταιρεία. Πάντως εν γένει δεν προσφέρουν ταχύτητες που δεν μπορούν να δώσουν με ικανοποιητική προσέγγιση. Αν έλεγες και περιοχή, ίσως κάποιος μπορούσε να προσφέρει μία εκτίμηση, αλλά μπορείς να περιμένεις καμιά δεκαριά μέρες και να το δεις στην πράξη.

 

Η περιοχή είναι Ναυπακτος η καμπίνα απέχει περίπου 50 μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή είναι Ναυπακτος η καμπίνα απέχει περίπου 50 μέτρα

 

Εφόσον η καμπίνα είναι νέου τύπου, με ενεργό εξοπλισμό (είναι λίγο πιο μεγάλη από τις παλιές και έχει γρίλιες εξαερισμού), και η καλωδίωση του σπιτιού σου είναι στοιχειωδώς προσεγμένη, σχεδόν σίγουρα θα τερματίζεις τα 100Mbps.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η καμπίνα είναι νέου τύπου, με ενεργό εξοπλισμό (είναι λίγο πιο μεγάλη από τις παλιές και έχει γρίλιες εξαερισμού), και η καλωδίωση του σπιτιού σου είναι στοιχειωδώς προσεγμένη, σχεδόν σίγουρα θα τερματίζεις τα 100Mbps.

 

Ωραία ευχαριστώ ξέρετε αν η τιμή που δώσανε για 100 άρα γραμμή απεριόριστα σταθερά και 360 σε κινητά στα 36 ευρώ περίπου θεωρείτε καλή ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ ξέρετε αν η τιμή που δώσανε για 100 άρα γραμμή απεριόριστα σταθερά και 360 σε κινητά στα 36 ευρώ περίπου θεωρείτε καλή ;

 

κατοστάρα σε Vodafone άκουσα 32.5 σε μαγαζί... προσοχή μην σας πιάνουν κοτσους γιατί οι εταιρίες ότι νάνε ζητάνε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εδώ και μερικούς μήνες είμαι κι εγώ στο δίκτυο της Vodafone.

Με έχουν συνδέσει σε αστικό κέντρο.

Κάτω από την οικοδομή υπάρχει καμπίνα.

Γίνεται να με συνδέσουν στην καμπίνα; θα έχω κάποιο όφελος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις adsl μάλλον όχι, δεν γίνεται. Μόνο ο ΟΤΕ ίσως το κάνει αυτό, και συνήθως αν είσαι πολύ μακριά από το ΑΚ και έχεις πολύ χαμηλή ταχύτητα.

Σε vdsl ωστόσο, πιθανότατα θα σε συνδέσουν στην καμπίνα.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις adsl μάλλον όχι, δεν γίνεται. Μόνο ο ΟΤΕ ίσως το κάνει αυτό, και συνήθως αν είσαι πολύ μακριά από το ΑΚ και έχεις πολύ χαμηλή ταχύτητα.

Σε vdsl ωστόσο, πιθανότατα θα σε συνδέσουν στην καμπίνα.

 

Sent from my SM-G970F

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μακριά από ΑΚ δεν είμαι. Περίπου στα 600 μέτρα μου το βγάζει.

Vdsl όταν έκανα την σύνδεση μού είπαν δεν έχουν στην περιοχή μού.

Δεν το σκαλίζω καθόλου αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...