Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω σταθερό Vodafone fiber100.

Με το ethernet καρφωμένο βλέπω ταχύτητα γύρω στα 100.

Στο κινητό και στο laptop ασύρματα φτάνει τα ~50. Είναι λογική αυτή η μεγάλη απόκλιση ή να μιλήσω με την εταιρία;

 

Στάλθηκε από το iFart μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταθερό Vodafone fiber100.

Με το ethernet καρφωμένο βλέπω ταχύτητα γύρω στα 100.

Στο κινητό και στο laptop ασύρματα φτάνει τα ~50. Είναι λογική αυτή η μεγάλη απόκλιση ή να μιλήσω με την εταιρία;

 

Στάλθηκε από το iFart μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eίναι απολύτως λογικό με Wi-Fi να μη βλέπεις όλη την ταχύτητα... Απλά δοκίμασε ν' αλλάξεις κανάλι (συχνότητα) στο ρούτερ.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Eίναι απολύτως λογικό με Wi-Fi να μη βλέπεις όλη την ταχύτητα... Απλά δοκίμασε ν' αλλάξεις κανάλι (συχνότητα) στο ρούτερ.

 

 

 

Υπαρχει καποιο συγκεκριμμενο καναλι το οποιο προτεινεις να χρησιμοποιηθει για καλυτερο αποτελεσμα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο συγκεκριμμενο καναλι το οποιο προτεινεις να χρησιμοποιηθει για καλυτερο αποτελεσμα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Για 2.4GHz sυνήθως επιλέγεις μεταξύ 1, 6, 11 όποιο είναι πιο "ήσυχο". Ήδη τα 50Mbps είναι σχετικά καλό νούμερο, μην περιμένεις δραματική βελτίωση. Εξάλλου για κάθε συσκευή που συνδέεται στο ασύρματο, η ταχύτητα που βλέπεις ελαττώνεται ακόμη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο συγκεκριμμενο καναλι το οποιο προτεινεις να χρησιμοποιηθει για καλυτερο αποτελεσμα ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εξαρτάται από την περιοχή και σε τι κανάλια παίζουν τα ρούτερ των γειτόνων...

 

Εγώ χρησιμοποιώ το 13 και πιάνω όλη την ταχύτητα (όμως έχω 30 Mbps). Βέβαια, ένας τεχνικός της Vodafone μου είχε πει ότι το 8 το χρησιμοποιούν πολύ λίγοι κατασκευαστές ρούτερ (όταν είναι στην αυτόματη επιλογή), αλλά με αυτό δεν έπιανα ούτε 20 Mbps...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για 50αρα, απεριόριστα σταθερά 360' κινητά πληρώνω 26€.

 

24.28 εγω υστερα απειλη αποχωρησης:D

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

24.28 εγω υστερα απειλη αποχωρησης:D
Θέλανε να μου το κάνουν 35€ ενώ πλήρωνα 33, τους είπα ότι και καλά είχαμε μιλήσει πριν μια εβδομάδα και μου είχαν πει 27 και μου λέει ναι το είδα θα το κάνουμε με 27, όμως ο λογαριασμός έρχεται 26€. Δεν έχω κινητό στην Vodafone για έκπτωση άρα μια χαρά τιμή πιστεύω είναι!
Link to comment
Share on other sites

σημερα που καλεσα την vodafone να ρωτησω για το προγραμμα με vdsl 30 και απεριοριστα σταθερα και 360 προς κινητα και 48 διεθνη με 28,50 ευρω τον μηνα με ebil λογαριασμο που ειπανε οτι δεν υποστηριζεται σε ολες τις περιοχες διοτι το δινουνε απο καμπινα οτε εξολοκληρου και οχι απο την δικη τους καμπινα. ( πολυ κουλο αυτο και ιδιαιτερα για την κασταλιας στην περιοχη της κυψελης! ) και μου λεει μονο στην 50ρα ταχυτητα στα 33 ευρω.

 

επισης ρωτησα για το εαν υπαρχει τροπος να ενημερωνομαστε για το υπολοιπο χρονο προς κινητα και μου ειπε οταν φτασει στο 80% της χρησης ναι γινεται! σας ερχεται μυνημα στο κινητο και για προγραμμα adsl αφορα μονο το προγραμμα 360 λεπτα προς κινητα και σταθερα.

 

επισης μου ειπε οτι μπορεις να βαλεις φραγη στα 50 ευρω και ετσι ωστε να μην υπερβει το ποσο εαν ξεφυγεις παρα πολυ καλο αυτο! . ( δεν το ηξερα ! , παντως ακομα και το sms για το 80% για την σταθερη συνδεση και μονο νομιζω οτι μονο η vodafone το δινει , ουτε η κοσμοτε ενημερωνει ουτε η wind,. το θεμα ειναι να ενημερωθει αμεσα ο χρηστης και να μην ερθει εταιροχρονισμενα .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό με την καμπίνα. Μήπως ήθελε να σου πουλήσει ακριβότερη σύνδεση;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό με την καμπίνα. Μήπως ήθελε να σου πουλήσει ακριβότερη σύνδεση;

 

όχι δεν έπαιζε διότι στον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site πάλι την 30 ταχύτητα μη διαθέσιμη την έβγαζε. και μόνο από 50 ξεκινουσε οπότε μάλλον είναι αλήθεια αυτό. το ίδιο

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Μόνο 50, 100 και 200 δίνει η VF.

 

Στο φοιτητικό δίνει και 30/2,5...

Επιβεβαιωμένο από το σάιτ τους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Από ΟΤΕ αυτό.

 

Και Vodafone

https://www.vodafonecu.gr/foitites/foititikes-prosfores/

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

 

απο οτι φαινεται μονο η ταχυτητα των 30mbs πρεπει να δινεται αποκλειστικα απο καμπινα του οτε που εχει δανειστει το δικτυο της vodafone . αυτο το μονο σιγουρο αυτο καταλαβαινω. οσο για τους φοιτητες παντα ειχε καλυτερες τιμες.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

 

Δε θυμάμαι αν το έχω πει, αλλά όσοι θέλετε VDSL ή Fiber από τη Vodafone, σκεφτείτε το σοβαρά...

 

Ειδικά αν πρόκειται να πάρετε υπηρεσία από οπτική ίνα (FTTH) ή καμπίνα (και όχι Αστικό Κέντρο), θα σας δώσει VoIP τηλεφωνία και το ρούτερ που δίνει (Vodafone H300S) έχει αρκετά προβλήματα, με χαμένες κλήσεις και αδυναμία εξερχόμενων.

 

Τουλάχιστον μέχρι να βγει ενημέρωση που να διορθώσει τα προβλήματα (αυτή η "9" που βγήκε πριν μερικές μέρες, τα έκανε χειρότερα!), καλό θα ήταν να μη βάλετε γρήγορο ίντερνετ από αυτήν... Η εξυπηρέτησή της, είναι επίσης για κλάματα...

 

Εγώ ευτυχώς, παίρνω VDSL από Αστικό Κέντρο και μπορώ να βάλω όποιο ρούτερ θέλω, χωρίς να έχει πρόβλημα η τηλεφωνία. Αν έχετε VoIP όμως, χρειάζεται το μόντεμ/ρούτερ της Vodafone...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε άλλους παρόχους δεν συμβαίνει αυτό; Όταν είσαι μακρυά από το αστικό κέντρο πως θα έχεις vdsl ?

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε άλλους παρόχους δεν συμβαίνει αυτό; Όταν είσαι μακρυά από το αστικό κέντρο πως θα έχεις vdsl ?

 

ο χρηστης θελει να πει οτι οσοι εχουνε vdsl 30 απο την vodafone και παιρνουνε απο αστικο κεντρο δεν δινουνε voip τηλεφωνο ( βεβαια αμα παιρνει απο καμπινα του οτε ναι θα του δωσουνε vdsl 30 διοτι απο καμπινα vdsl του οτε δινουνε 30ρι αλλα ισως να μην εχει ουτε και αυτο voip τηλεφωνο. και μαλλον το 50 ρι και πανω δινουνε voip τηλεφωνο μαλλον απο οποιασδηποτε καμπινα!

απο την αλλη φταιει το ρουτερ της vodafone και το voip αμα δεν εχει σταθεροτητα καλο θα ειναι να κλειδωθει η γραμμη για να μην κανει διακοπες στο ιντερνετ και συνεπως στην ομιλια οπως κανει ο οτε!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με vdsl 50 από καμπίνα οτε και voip μαζί με το Vodafone H300S.

Δεν έχω κανένα θέμα στην τηλεφωνία.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με vdsl 50 από καμπίνα οτε και voip μαζί με το Vodafone H300S.

Δεν έχω κανένα θέμα στην τηλεφωνία.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

για αυτο εγω λεω οτι εχει να κανει με το κλειδωμα τις γραμμης σε σταθερη ταχυτητα! για να μην υπαρχει προβλημα με αποσυνδεσεις .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με vdsl 50 από καμπίνα οτε και voip μαζί με το Vodafone H300S.

Δεν έχω κανένα θέμα στην τηλεφωνία.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είπα ότι θα έχετε όλοι πρόβλημα, αλλά αρκετοί, γι αυτό λέω να το σκεφτείτε... Σε σχετικά forums, διαβάζω πολλά χάλια για το H300S (εγώ έχω πρόβλημα μόνο με το Wi-Fi σε συσκευές Android).

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή σε άλλους παρόχους δεν συμβαίνει αυτό; Όταν είσαι μακρυά από το αστικό κέντρο πως θα έχεις vdsl ?

 

Άλλο λέω εγώ... Να το σκεφτείτε σοβαρά, πριν βάλετε Vodafone VDSL, τουλάχιστον μέχρι να βγει αναβάθμιση για το μόντεμ, που να διορθώσει τα προβλήματα. Οι άλλες εταιρίες δεν έχουν τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι θα έχετε όλοι πρόβλημα, αλλά αρκετοί, γι αυτό λέω να το σκεφτείτε... Σε σχετικά forums, διαβάζω πολλά χάλια για το H300S (εγώ έχω πρόβλημα μόνο με το Wi-Fi σε συσκευές Android).

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Άλλο λέω εγώ... Να το σκεφτείτε σοβαρά, πριν βάλετε Vodafone VDSL, τουλάχιστον μέχρι να βγει αναβάθμιση για το μόντεμ, που να διορθώσει τα προβλήματα. Οι άλλες εταιρίες δεν έχουν τέτοια θέματα.

 

παντως και στο speedport plus της κοσμοτε εχω διαβασει προβληματα μετο wifi 5ghz και γενικα οτι τρωει πολυ μπαταρια στις συσκευες οποτε για μενα αγορασε ενα speedport entry 2i απο γραμμη οτε ή αμα δεν εχεις κρατα αυτο και μην το δωσεις πισω θεωρω πολυ καλo αυτο το ρουτερ, δεν εχει πολυ καλη εμβελεια wifi αλλα γενικα σταθεροτατο με κοσμοτε σε εμενα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...