Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έχω χάλια ταχύτητες.Στο MyPhone και στο Google πολλές μου "βγάζει" σφάλμα και δεν μου φορτώνει τη σελίδα και όταν τη φορτώσει δεν μου εμφανίζει τις εικόνες :(.Οι ταχύτητες μου από το SpeedTest είναι οι εξής:

http://www.speedtest.net/result/457636257.png

Πρίν λίγο "κατέβασα" με download manager από το RapidShare ένα αρχείο και μου το "κατέβασε" με 98-110Kb/sec ενώ χθες μου "κατέβαζε" με 300-350Kb/sec.Τι έπαθε;:(:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι στον 2ο χρόνο συνδρομής στην HOL και μετά από ένα διάστημα με αποσυνδέσεις,χαμηλές ταχήτητες,προβλήματα στο router και γενική αδιαφορία, το τελευταίο τρίμηνο τα πάντα έχουν στρώσει.Με ping στα 30ms, downloading στα 13.5 Mbps και uploading στα 0,8 Mbps κι αν αναλογιστώ και την απόσταση από το DSlam είμαι προσωπικά πολύ ευχαριστημένος.

Κάτι φαίνεται να αλλάζει στην εταιρία και αυτό προς το καλύτερο...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6-128
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους... η ιστορία είναι πραγματικά απίστευτη...

 

Αποφασίζω να κάνω αίτηση στην HOL για Double Play Lite με καινούργιο αριθμό. Για τις ανάγκες μου ήθελα και static IP. Κάνω λοιπόν την αίτηση μέσω HOL.GR ώστε να έχω και 3 μήνες χωρίς πάγιο στις 25/1/2009 και στέλνω την αίτηση και με fax (όπως μου ζητήθηκε υπογεγραμμένη). Έλαβαν όπως με ενημέρωσαν την αίτηση και περίμενα. Κάποια στιγμή έρχεται και το κουτί του εξοπλισμού. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Σε λίγες ημέρες, με ενημέρωσαν για τον σταθερό αριθμό που θα είχα και πως ένας τεχνικός θα έρθει για την σύνδεση. Έρχεται ο τεχνικός και διαπιστώνει βλάβη του ΟΤΕ, οπότε μου ζητήθηκε να κάνω λίγες ημέρες υπομονή.

 

Μετά από 2 εβδομάδες, εμφανίζεται τεχνικός του ΟΤΕ, ο οποίος με ενημέρωσε πως όλα είναι έτοιμα και σε λίγα λεπτά το διαμέρισμα θα έχει σύνδεση. Έτσι και έγινε. Όμως διαπίστωσα πως ο αριθμός που μου δώσανε είναι διαφορετικός(!!!) και η σύνδεση όχι double play lite αλλά double play κανονικό.

 

Μιλώντας με την εξυπηρέτηση πελατών, δεν βγήκε άκρη. Καπάκι έρχεται και δεύτερο κουτί με εξοπλισμό (!!!). Κάτι δεν πήγαινε καλά... αυτό ήταν το σίγουρο.

 

Στις 30/3/2009 παίρνω όλο τον φάκελο αλληλογραφίας μου με την HOL και φτάνω στα γραφεία τους. Εκεί δύο ευγενέστατα παιδιά μου εμφανίζουν μία δεύτερη αίτησή μου (χωρίς καμία υπογραφή μου) για double play. Τους εξηγώ πως αυτή η αίτηση έγινε αυθαίρετα από αυτούς, ζητούν συγνώμη, την ακυρώνουν και φτιάχνουν αίτηση αλλαγής πακέτου (κράτησα αντίγραφο) για την ήδη συνδεδεμένη γραμμή και προσθέτουν την static IP που είχα ζητήσει από την αρχή. Υποτίθεται πως όλα τακτοποιήθηκαν.

 

Σε 48ώρες επικοινωνούν από την HOL για να έρθει τεχνικός να με συνδέσει!!! Τους απαντώ πως είμαι συνδεδεμένος... Μέχρι σήμερα (σχεδόν έναν μήνα μετά), αλλαγή πακέτου δεν έχει γίνει και έρχονται διάφορα sms με τίτλο "Η σύνδεσή σας έχει πραγματοποιηθεί". Ευτυχώς δεν έχει έρθει και κανένας λογαριασμός. Φαντάζομαι όμως πως δεν θα αργήσει και θα αναγκαστώ να πάω πάλι στα γραφεία της HOL με πιο άγριες διαθέσεις αυτή τη φορά.

 

Σας μιλάω για μεγάλο χάλι... Λόγω επαγγέλματος είμαι διατεθειμένος να φτάσω μέχρι τον Γενικό τους Διευθυντή, αν συνεχίζω να ταλαιπωρούμε.

 

Το μόνο θετικό μέχρι αυτή την ώρα, είναι πως η σύνδεσή μου είναι αρκετά σταθερή και δεν παρουσιάζει προβλήματα.

 

Τα στοιχεία μου είναι στην διάθεση όποιου μπορεί να βοηθήσει!

savras is here:lol:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους... η ιστορία είναι πραγματικά απίστευτη...

 

Αποφασίζω να κάνω αίτηση στην HOL για Double Play Lite με καινούργιο αριθμό. Για τις ανάγκες μου ήθελα και static IP. Κάνω λοιπόν την αίτηση μέσω HOL.GR ώστε να έχω και 3 μήνες χωρίς πάγιο στις 25/1/2009 και στέλνω την αίτηση και με fax (όπως μου ζητήθηκε υπογεγραμμένη). Έλαβαν όπως με ενημέρωσαν την αίτηση και περίμενα. Κάποια στιγμή έρχεται και το κουτί του εξοπλισμού. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Σε λίγες ημέρες, με ενημέρωσαν για τον σταθερό αριθμό που θα είχα και πως ένας τεχνικός θα έρθει για την σύνδεση. Έρχεται ο τεχνικός και διαπιστώνει βλάβη του ΟΤΕ, οπότε μου ζητήθηκε να κάνω λίγες ημέρες υπομονή.

 

Μετά από 2 εβδομάδες, εμφανίζεται τεχνικός του ΟΤΕ, ο οποίος με ενημέρωσε πως όλα είναι έτοιμα και σε λίγα λεπτά το διαμέρισμα θα έχει σύνδεση. Έτσι και έγινε. Όμως διαπίστωσα πως ο αριθμός που μου δώσανε είναι διαφορετικός(!!!) και η σύνδεση όχι double play lite αλλά double play κανονικό.

 

Μιλώντας με την εξυπηρέτηση πελατών, δεν βγήκε άκρη. Καπάκι έρχεται και δεύτερο κουτί με εξοπλισμό (!!!). Κάτι δεν πήγαινε καλά... αυτό ήταν το σίγουρο.

 

Στις 30/3/2009 παίρνω όλο τον φάκελο αλληλογραφίας μου με την HOL και φτάνω στα γραφεία τους. Εκεί δύο ευγενέστατα παιδιά μου εμφανίζουν μία δεύτερη αίτησή μου (χωρίς καμία υπογραφή μου) για double play. Τους εξηγώ πως αυτή η αίτηση έγινε αυθαίρετα από αυτούς, ζητούν συγνώμη, την ακυρώνουν και φτιάχνουν αίτηση αλλαγής πακέτου (κράτησα αντίγραφο) για την ήδη συνδεδεμένη γραμμή και προσθέτουν την static IP που είχα ζητήσει από την αρχή. Υποτίθεται πως όλα τακτοποιήθηκαν.

 

Σε 48ώρες επικοινωνούν από την HOL για να έρθει τεχνικός να με συνδέσει!!! Τους απαντώ πως είμαι συνδεδεμένος... Μέχρι σήμερα (σχεδόν έναν μήνα μετά), αλλαγή πακέτου δεν έχει γίνει και έρχονται διάφορα sms με τίτλο "Η σύνδεσή σας έχει πραγματοποιηθεί". Ευτυχώς δεν έχει έρθει και κανένας λογαριασμός. Φαντάζομαι όμως πως δεν θα αργήσει και θα αναγκαστώ να πάω πάλι στα γραφεία της HOL με πιο άγριες διαθέσεις αυτή τη φορά.

 

Σας μιλάω για μεγάλο χάλι... Λόγω επαγγέλματος είμαι διατεθειμένος να φτάσω μέχρι τον Γενικό τους Διευθυντή, αν συνεχίζω να ταλαιπωρούμε.

 

Το μόνο θετικό μέχρι αυτή την ώρα, είναι πως η σύνδεσή μου είναι αρκετά σταθερή και δεν παρουσιάζει προβλήματα.

 

Τα στοιχεία μου είναι στην διάθεση όποιου μπορεί να βοηθήσει!

 

OTE παιδια και τελος, εχω adsl OTE εδω και 3 χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα;););)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί δύο ευγενέστατα παιδιά μου εμφανίζουν μία δεύτερη αίτησή μου (χωρίς καμία υπογραφή μου) για double play.

Μα δεν καταλαβαίνω πως προέβησαν σε αλλαγή πακέτου από Double Play Lite σε Double Play χωρίς την υπογραφή σου :blink::confused:.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καταλαβαίνω πως προέβησαν σε αλλαγή πακέτου από Double Play Lite σε Double Play χωρίς την υπογραφή σου :blink::confused:.

 

Γιατι εχει βαλει καποιος υπογραφη οταν φευγει απο οτε, αλλαζει παροχο ή πακετο αφου ολα γινονται απο το τλφ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν ήμουν στον ΟΤΕ... έκαναν 2η αίτηση μόνοι τους

 

Γιατί την πρώτη την ειχες υπογράψει??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την πρώτη την ειχες υπογράψει??

Απ'ότι έχω καταλάβει ο φίλος δεν είχε ΟΤΕ και υπέγραψε πρώτο συμβόλαιο στη HOL στο πρόγραμμα Double Play Lite και οι κύριοι της HOL έφτιαξαν και μια δικιά τους αίτηση με τα στοιχεία του φίλου αλλά χωρίς υπογραφές κλπ.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω καταλάβει ο φίλος δεν είχε ΟΤΕ και υπέγραψε πρώτο συμβόλαιο στη HOL στο πρόγραμμα Double Play Lite και οι κύριοι της HOL έφτιαξαν και μια δικιά τους αίτηση με τα στοιχεία του φίλου αλλά χωρίς υπογραφές κλπ.:confused:

 

Ναι αυτο έγινε, γιατί αυτο τους βόλευε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου εδω και δεκα μέρες δεν έχει ούτε σταθερό ούτε adsl,το τηλέφωνο όταν καλεί κάποιος ακουγεται σαν να ειναι όλα οκ αλλά δεν χτυπάει η συσκευή.

Μετά απο πραγματικό πόλεμο με την εξυπηρέτηση πελατών (και μετα από κατι ανεκδιηγητες απαντησεις του στυλ "ειστε έλληνες και δεν εχετε υπομονη") εστάλλει προχθες τεχνικος ο οποίος αποκάλυψε ότι δεν έχει και μεγαλη σχεση με το αντικειμενο και ότι αυτός στο σπίτι του έχει connx!!!!!.

Κατα τα άλλα ηρθε τεχνικός της hol για να ελεγξει την βλάβη.Τέτοια ερασιτεχνικη αντιμετώπιση δεν εχω ξαναδει (ευτυχως έχω 3 χρονια Hol και τον τελευταίο στο ιδιόκτητο και κανω τον σταυρό μου που δεν τους έχω χρειαστεί)

ΗΜΑΡΤΟΝ δωστε λιγοτερα λεφτά στη διαφημηση με τα παιδια που ειναι πανέξυπνα και αρχοντες της οικονομιας και φτιάξτε ενα τεχνικο τμήμα με ανθρωπους που εχουν σπουδάσει το αντικειμενο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσω την κεραία που έχει πάνω το modem ώστε να μην μπορεί κάποιος να μου "κλέβει" internet;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσω την κεραία που έχει πάνω το modem ώστε να μην μπορεί κάποιος να μου "κλέβει" internet;:confused:

Απο τον πίνακα ελέγχου του router σου φίλε.Ανοίγεις την καρτέλα ''Wireless'' κ από εκεί αλλάζεις την επιλογή από ''enable'' που είνα τώρα,σε ''disable'' κ πατάς ''SAVE SETTINGS'' κ είσαι έτοιμος!Μόλις το κάνεις αυτό θα προσέξεις πως κ το φωτάκι του router με την ενδειξη''WLAN'' είναι πλέον σβηστό

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Απο τον πίνακα ελέγχου του router σου φίλε.Ανοίγεις την καρτέλα ''Wireless'' κ από εκεί αλλάζεις την επιλογή από ''enable'' που είνα τώρα,σε ''disable'' κ πατάς ''SAVE SETTINGS'' κ είσαι έτοιμος!Μόλις το κάνεις αυτό θα προσέξεις πως κ το φωτάκι του router με την ενδειξη''WLAN'' είναι πλέον σβηστό

Ευχαριστώ πολύ.Το έκανα και δούλεψε.Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τώρα έχω πιο γρήγορη ταχύτητα και απ'ότι είδα στο video στο cd εγκατάστασης της HOL το Wireless όταν δουλεύει αναβοσβήνει το πράσινο φωτάκι πράγμα που δεν έκανε στο δικό μου.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση σήμερα είναι τραγική."Κατέβασα" πρίν από το hotmail μια εικόνα μεγέθους 1,3Mb και με Download Manager μου την "κατέβασε" σε 3 λεπτά με ταχύτητα 5125b/sec.Χάλια!!:down::down::rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Gia xara

mpas kai pezei kati sth grammi sou

egw katevazw se 7 lepta 95.7mb zipaki

rotises thn ypostirixi

Omos einai apogoiteytikh h kathisterisi kai twn 3 tellas ,hol ,forthnet sto panorama thessalonikhs gia idiokthto ..... peftei poli koroidia kai apo tis 3

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από κάνα 10λέπτο δεν είχα ίντερνετ για 5 λεπτά και αναβόσβηνε το φωτάκι του "Συγχρονισμού".Μετά από λίγο έφτιαξε και έγω κανονικές ταχύτητες."Κατέβασα" μόλις αρχείο μεγέθους 187Mb σε 5 λεπτά με download manager ακόμα και με 512kb/sec.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι από Πάτρα κ έχω Tellas ιντερνετ κ σταθερο!

Γενικά από την Τελλας,με εξαίρεση τους τελευταίους 2-3 μήνες,δεν είμαι ευχαριστημένος!Σήμερα μου τηλεφώνησαν από την HOL για το ίδιο σχεδόν πακέτο με μεγαλύτερες ταχύτητες ιντερνετ λόγω του ιδιόκτητου δικτύου της(όπως μου είπε η πωλήτρια)!Επειδή δεν ξέρω γενικά τι παίζει με τη HOL σαν εταιρεία,υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου προτείνει και να με συμβουλέυσει τι να κάνω?

Εγώ γενικά θέλω να φύγω από την Τελλας αλλά φοβάμαι μην πέσω σε χειρότερα με τη HOL!

Αναμένω απάντηση σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι από Πάτρα κ έχω Tellas ιντερνετ κ σταθερο!

Γενικά από την Τελλας,με εξαίρεση τους τελευταίους 2-3 μήνες,δεν είμαι ευχαριστημένος!Σήμερα μου τηλεφώνησαν από την HOL για το ίδιο σχεδόν πακέτο με μεγαλύτερες ταχύτητες ιντερνετ λόγω του ιδιόκτητου δικτύου της(όπως μου είπε η πωλήτρια)!Επειδή δεν ξέρω γενικά τι παίζει με τη HOL σαν εταιρεία,υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου προτείνει και να με συμβουλέυσει τι να κάνω?

Εγώ γενικά θέλω να φύγω από την Τελλας αλλά φοβάμαι μην πέσω σε χειρότερα με τη HOL!

Αναμένω απάντηση σας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Λαχειο ειναι αυτα.Εγω ειμαι ευχαριστημενος απο ΧΟΛ αλλοι στην περιοχη μου την βριζουν.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καμιά βδομάδα την ημέρα κατεβάζω απο ραπιντ με μέγιστο 200 ενω το βράδυ (αργά) ξαναβλέπω ταχυτητες στο 1,5ΜΒ.Το μοντεμ συγχρονίζει κοντα στα 19.Μηπως να αρχίσω μετα απο 3 χρόνια να αλλάζω γνωμη για την Hol?

Όσο για την προηγούμενη υπόθεση με την φίλη μου που έμεινε 2 βδομάδες χωρις τηλεφωνο και adsl, το τζιμάνι ο "τεχνικός" δεν βρήκε το κομμενο καλώδιο έξω από το σπίτι της (ναι αυτος που έστειλε η εταιρεια και διαφημίζει στους ατυχείς συνδρομητές της ότι στο σπίτι του έχει connx). Nα τους χαίρονται

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τον τελευταιο καιρο κανει πολλα κολπακια η hol οπως αναφερει και ο φιλος br492 το πρωι και ωρες αιχμης σερνονται και αργα το βραδυ η νωρις το πρωι κατεβαζεις με 1,5mb αυτο φυσικα συμβαινει γιατι το dslm που μας εχουν ειναι στο οριο οποτε τους παιρνεις τους βριζεις σε βαζουν σε αλλο με οχι τοσους πολλους χρηστες και εισαι καλα μεχρι να ξαναγεμισει χαχαχαχ Η αληθεια ειναι παντως πως απο ολους τους αλλους δηλαδη tellas forthnet on ειναι με μεγαλη διαφορα καλυτεροι.
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο εναν μηνα στην hol μπορω να πω οτι εχει δικιο ο ΟΤΕ στις διαφημησεις του,απλα ειναι απαραδεκτοι!!!!!!!!!!!

Ταχυτητες απο 110 εως 1200 σε speedtest,τηλεφωνια με κλικ-κλικ και διακοπες και παρα το οτι εχω δηλωσει βλαβη πανω απο 20 φορες μου ειπαν να κανω υπομονη αλλες 10 μερες!!!!!!!

Περιοχη Περαια-θεσ/νικης ,και απ'οτι ακουω σε αλλο φορουμ ολοι στην περιοχη μου εχουν το ιδιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

είμαι στη τελας περιοχή Ρέντη και σέρνομαι εδω και καιρό, θέλω να πάω hol, γνωρίζει κανείς τι παίζει στη περιοχή μου με hol ?? αξίζει ο κόπος ??
aeromodelistis.gr
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έχω hol εδώ και 5 μήνες 24άρα και τους 3 πρώτους μήνες με είχαν '' είναι ένα προσωρινό πρόβλημα'' μισό λεπτό θα σας ανεβάσουμε την ταχήτυτα. Μετά από 3 μήνες μπορώ να πω πως μπορώ να παίξω τα games μου και να κατεβάζω ας πούμε καλά. '

 

** Μένω στα Γιάννενα στο κέντρο.**

.!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...