Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη αλλά το πόσο είναι το Attainable rate μας δεν έχει να κάνει με το πότε θα μας βάλει η HOL στο ιδιόκτητο.Και μένα από τότε που έβαλα dsl το attainable ήταν κοντά στα 8100 και δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε από τον ΟΤΕ.Και αυτό είναι το μέγιστο που μπορεί να σηκώσει η γραμμή μας (ακόμα και χωρίς ΟΤΕ ή κάνω λάθος; )

 

Εδώ έχω την εντύπωση πώς κάνεις λάθος. ΑΠότι εγραψε η Theoni πιο πάνω εχει attainable rate στα 9216 (η κάτι ανάλογο). Πιστεύω πώς σηκώνει μέχρι 10Mbit τουλάχιστον. αν το σκεφτείς και αλλιώς, ενω οι αλλες εταιριες θα δίνουν 10 και 20 και βάλε Mbit, Ο ΟΤΕ θα παραμείνει για πάντα στα 8????

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι παιδιά, το attainable rate δείχνει το μέγιστο που μπορεί να σηκώσει η γραμμή μου στην παρούσα φάση, και στον καθένα το ίδιο.

Συγγνώμη αλλά το πόσο είναι το Attainable rate μας δεν έχει να κάνει με το πότε θα μας βάλει η HOL στο ιδιόκτητο.Και μένα από τότε που έβαλα dsl το attainable ήταν κοντά στα 8100 και δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε από τον ΟΤΕ.Και αυτό είναι το μέγιστο που μπορεί να σηκώσει η γραμμή μας (ακόμα και χωρίς ΟΤΕ ή κάνω λάθος; )

Δεν εννοούσα ότι εξαρτάται από το attainable με το πότε θα μας βάλει η HOL στο ιδιόκτητο. Απλά η HOL φταίει που δεν έχει γίνει ακόμη το 4Χ και όχι ο ΟΤΕ. Τώρα αν η HOL και η κάθε HOL έχει προβλήματα με τον ΟΤΕ και γι αυτό καθυστερούμε έτσι αυτό είναι δικό τους πρόβλημα και κατά συνέπεια γίνεται και δικό μας!

Όσον αφορά το πόσο σηκώνει η γραμμή μας και χωρίς ΟΤΕ αυτό αλλάζει αν γίνεις FULL LLU γιατί "κατασκευάζεται" νέο καλώδιο οπότε θα αλλάξει το attainable rate.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιόκτητα μάλιστα είναι adsl2+ κιόλας, άρα το attainable rate εκτοξέυεται στα ύψη και είναι αντιστρόφως ανάλογο του attenuation.

http://www.internode.on.net/images/copyright/internode-adsl2-distance.jpg

http://www.internode.on.net/adsl2/graph/index.htm

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω την εντύπωση πώς κάνεις λάθος. ΑΠότι εγραψε η Theoni πιο πάνω εχει attainable rate στα 9216 (η κάτι ανάλογο). Πιστεύω πώς σηκώνει μέχρι 10Mbit τουλάχιστον. αν το σκεφτείς και αλλιώς, ενω οι αλλες εταιριες θα δίνουν 10 και 20 και βάλε Mbit, Ο ΟΤΕ θα παραμείνει για πάντα στα 8????

 

Αν έχει 9216 και πάει μέσω ΑΡΥΣ δεν θα σηκώνει 10Mbit,θα σηκώνει μέχρι εκεί που είναι το attainable.Λογικό δεν είναι;Και εξάλλου ποιος σου είπε ότι όσοι έχουν 8αρες και 10αρες γραμμές από τον ΟΤΕ έχουν την δυνατότητα να πιάσουν αυτές τις ταχύτητες; :rolleyes: :p

 

Δεν εννοούσα ότι εξαρτάται από το attainable με το πότε θα μας βάλει η HOL στο ιδιόκτητο. Απλά η HOL φταίει που δεν έχει γίνει ακόμη το 4Χ και όχι ο ΟΤΕ. Τώρα αν η HOL και η κάθε HOL έχει προβλήματα με τον ΟΤΕ και γι αυτό καθυστερούμε έτσι αυτό είναι δικό τους πρόβλημα και κατά συνέπεια γίνεται και δικό μας!

Όσον αφορά το πόσο σηκώνει η γραμμή μας και χωρίς ΟΤΕ αυτό αλλάζει αν γίνεις FULL LLU γιατί "κατασκευάζεται" νέο καλώδιο οπότε θα αλλάξει το attainable rate.

 

Δεν ξέρουμε αν φταίει μόνο η HOL και όχι και ο ΟΤΕ.Αν ήταν μόνο στο χέρι της HOL πιστεύω θα το είχε κάνει,όλοι θέλουν να μεταφέρουν συνδρομητές στο ιδιόκτητο δίκτυό τους.

 

Τα ιδιόκτητα μάλιστα είναι adsl2+ κιόλας, άρα το attainable rate εκτοξεύεται στα ύψη και είναι αντιστρόφως ανάλογο του attenuation.

 

Αν θυμάμαι καλά όταν είχα ανανεώσει,ο πωλητής μου είχε πει ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να μπω στο x4 χωρίς να πάω στο ιδιόκτητο.ότι θα υπάρχει δηλαδή και αυτή η επιλογή.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει.Και η Forthnet δεν κάνει κάτι ανάλογο; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Η forthnet αναβαθμίζει όσους καλύπτονται απο το δίκτυό της. Απο 1Mbps στα 10Mbps. Εγώ τουλάχιστον απο ότι έχω καταλάβει, πλέον όσοι έχουν 1 αυτή τη στιγμή και καλύπτονται, αν το θελήσουν πάνε αυτόματα σε 10Mbps. Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό με μετάβαση σε υψηλότερες ταχύτητες μέσω ΑΡΥΣ με τα ίδια λεφτά (ακόμα).

Περισσότερο αρμόδιο και σχετικό forum να ρωτήσουμε και να μάθουμε είναι φυσικά το adslgr.com (:spam: :p)

 

Και κάτι άλλο: Οι πωλητές μπορούν να λένε ό,τι θέλουν για να πουλήσουν, δυστυχώς.. Δεν ξέρω αν ισχύει (ήδη ή στο εγγύς μέλλον) αυτό που σου είπε Βασίλη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: Οι πωλητές μπορούν να λένε ό,τι θέλουν για να πουλήσουν, δυστυχώς.. Δεν ξέρω αν ισχύει (ήδη ή στο εγγύς μέλλον) αυτό που σου είπε Βασίλη.

 

Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες!! Γνωμη μου ειναι πως ουτε και οι πωλητες ξερουν τι συμβαινει ακριβως....και οτι τους λενε καθονται και μας το πλασσαρουν. Αμα τους τα λενε λαθος, λαθος θα τα λενε με την σειρα τους και αυτοι σε εμας.;) ;)

 

Παντως γενικα απο την HOL περιμενα πολυ καλυτερη εξυπηρετηση, ειναι απο τις πρωτες εταιρειες του ελληνικου ιντερνετ και δεν δικαιολογηται να μην εχει καλη οργανωση με σωστα ατομα που να ξερουν τι συμβαινει εκει, ωστε να μπορουμε και εμεις να ενημερωνομαστε σωστα χωρις να χρειαστει να ρωταμε απο δω και απο εκει και στο τελος να μην καταληγουμε πουθενα.:(

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μη τα παραλέμε κιόλας.Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχουμε με την HOL είναι αυτό το x4 που το περιμένουμε πως και πως.Κατά τ' άλλα ότι ισχύουν για τις άλλες εταιρίες ισχύει και για την HOL.Διαβάστε μόνο τα threads των άλλων isp's για να πάρετε μια ιδέα από παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μη τα παραλέμε κιόλας.Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχουμε με την HOL είναι αυτό το x4 που το περιμένουμε πως και πως.Κατά τ' άλλα ότι ισχύουν για τις άλλες εταιρίες ισχύει και για την HOL.Διαβάστε μόνο τα threads των άλλων isp's για να πάρετε μια ιδέα από παράπονα.

 

Συμφωνώ απόλυτα ,τα παράπονα πρέπει να πάνε στην διαδιακασία και τον έλεγχο της απελευθέρωσης των τηλεπικοινωνιών:!:

Tα υπόλοιπα είναι μεμονωμενες περιπτωσεις,που στατιστικά συμβαινουν,και θα συμβαίνουν λόγω της άναρχης τεχνολογικής υποδομής της χώρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μη τα παραλέμε κιόλας.Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που έχουμε με την HOL είναι αυτό το x4 που το περιμένουμε πως και πως.Κατά τ' άλλα ότι ισχύουν για τις άλλες εταιρίες ισχύει και για την HOL.Διαβάστε μόνο τα threads των άλλων isp's για να πάρετε μια ιδέα από παράπονα.

 

H HOL δεν μπορεί να συγκριθεί με καμία εταιρία γιατί πολύ απλά είναι μακράν η χειροτερη. Έκανα αίτηση για HIbox 23 Φεβρουαρίου,

1)αρχικά χάσανε 2 φορές την αίτησή μου ενώ ως δια μαγείας στο management tools έλεγε πως έχει παραληφθεί

2)ξεκίνησε η αίτηση τον Μάρτιο όπου τελικώς μετά από δεκάδες δικά μου τηλέφωνα έμαθα τέλη Μαρτίου πως δεν υπαρχει πόρτα στην περιοχή μου

3)μετά από καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και ΒΡΙΣΙΜΟ όμως στο υποτιθέμενο Cc Τους καταλήξαμε στο ότι δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα

4)τέλη ΜΑΙΟΥ (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) με πήραν να μου πουν πως τελικώς ενεργοποιήθηκε

5)και έκτοτε το router δεν συγχρονίζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

φυσικά δεν έχω καταφέρει να μιλήσω σε υπεύθυνο. Περαστικά σε όποιον βάλει HOL.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Aν πήγαινες σε κάποιον συνεργάτη-dealer-κατάστημα που συνεργάζεται με HOL,όπως έκανα εγώ,δεν θα είχες κανένα πρόβλημα:)
Link to comment
Share on other sites

Aν πήγαινες σε κάποιον συνεργάτη-dealer-κατάστημα που συνεργάζεται με HOL,όπως έκανα εγώ,δεν θα είχες κανένα πρόβλημα:)

 

τι θα πει αυτό?????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

H HOL δεν μπορεί να συγκριθεί με καμία εταιρία γιατί πολύ απλά είναι μακράν η χειροτερη. Έκανα αίτηση για HIbox 23 Φεβρουαρίου,

1)αρχικά χάσανε 2 φορές την αίτησή μου ενώ ως δια μαγείας στο management tools έλεγε πως έχει παραληφθεί

2)ξεκίνησε η αίτηση τον Μάρτιο όπου τελικώς μετά από δεκάδες δικά μου τηλέφωνα έμαθα τέλη Μαρτίου πως δεν υπαρχει πόρτα στην περιοχή μου

3)μετά από καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και ΒΡΙΣΙΜΟ όμως στο υποτιθέμενο Cc Τους καταλήξαμε στο ότι δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα

4)τέλη ΜΑΙΟΥ (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) με πήραν να μου πουν πως τελικώς ενεργοποιήθηκε

5)και έκτοτε το router δεν συγχρονίζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

φυσικά δεν έχω καταφέρει να μιλήσω σε υπεύθυνο. Περαστικά σε όποιον βάλει HOL.

 

Δέχομαι την αγανάκτησή σου αλλά μην νομίζεις ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στη HOL.Αυτό θέλω να τονίσω,και μάλιστα από θέμα παραπόνων τουλάχιστον στο δικό μας φόρουμ η HOL πρέπει να έχει τα λιγότερα.Αρκεί μόνο να δεις τις τελευταίες σελίδες από τα θέματα των άλλων isp's

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι την αγανάκτησή σου αλλά μην νομίζεις ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στη HOL.Αυτό θέλω να τονίσω,και μάλιστα από θέμα παραπόνων τουλάχιστον στο δικό μας φόρουμ η HOL πρέπει να έχει τα λιγότερα.Αρκεί μόνο να δεις τις τελευταίες σελίδες από τα θέματα των άλλων isp's

Και εγω θα συμπληρωσω οτι αυτα γινονται και στο εξωτερικο και αναφερω δυο παραδειγματα

α)Οταν ημουν στην Αγγλια και ειχα καινουργια γραμμα ADSL προσπαθουσα να συνδεθω αλλα τιποτα.Μιλουσα με το help desk και παλι τιποτα μεχρι που ενας υπαλληλος διαπιστωσε οτι το username ειχε ημερομηνια ενεργοποιησης το 2049

β)Στις ΗΠΑ οταν ζητησα αναβαθμιση μου εκαναν υποβαθμιση

 

ΥΓ Η HOL εμενα με ενεργοποιησε σε 3 ημερες!!!!

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έκανα την αίτηση με φαξ μετά από περίπου μια εβδομάδα ήταν το πακέτο με κούριερ στο σπίτι μου και ενεργοποιήθηκε μέσα σε 2 μέρες...!
Link to comment
Share on other sites

ακκυσατε; η φορθνετ απο 1 ιουλίου παει στα 24 Mbit στο ιδιοκτητο δικτυο με δωρεάν αναβάθμηση. Η ΗΟΛ ακόμα δεν εχει βγάλει στήν σελίδα τής τίς προσφορές 2x play. Τι περιμένουν;;;;;;;;
"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πηρα την ΗΟΛ και μου ειπε το εξής:

 

το νταμλ πλει δινει μόνο 6 και 12 mbit

 

αμα παραμείνεις στο ΟΤΕ, μπορείς να βάλεις ταχύτητες 2,8,12,16 και 20 Mbit.

Οι τιμες ειναι ωσ εξής

 

8--->19,80 για 5 μήνες και 22 καθε μήνα

12----> 24,75 για 4 μήνες και 32,44 καθε μήνα μετά

16---->33 γιά 3 μήνες και 38.44 μετά

20---->49.50 για 2 μήνες και 46.44 μετά

 

στο site ακόμα τίποτα

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες μήπως αν ισχύει και για τους παλιούς συνδρομητές ή αυτούς θα τους καλύψει (αν και όταν) με το x4 και μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι παλαιός συνδρομητής και μαλιστα μολις πριν 1 μήνα έκανα ανανέωση/αναβάθμιση.

 

και αποτι μου είπε το χ4 ΔΕΝ ισχυει πιά. ισχύουν τα παραπάνω. αρκει πάντα να καλύπτεται η περιοχή σου.

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία!Οπότε το x4 γίνεται x8 τώρα αν πούμε ότι για 1mbit πληρώνεις τώρα 22ε θα έχεις 8mbit.Ακόμα καλύτερα! :D

Link to comment
Share on other sites

Απλώς καλό θά ήταν να πάρουν και άλλοι τηλ να επιβεβαιώσουν (ελπίζω) όσα μού ειπαν, τόσο για αυτούς που θέλουν να ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ στον ΟΤΕ, οσο και για αυτούς που θα αλλάξουν σε ιδιοκτητο. Τοσο για νέους, οσο και για παλαιούς συνδρομητες.

Μονο έτσι θα υπάρξει σωστη ενημέρωση και θα ξέρουμε τι μας γίνεται!

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο και γω,και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!(ενημερωτικά χρόνος αναμονής στο τηλέφωνο για την εξυπηρέτηση 1 λεπτό)

 

Λοιπόν:


  •  
  • Full LLU - Γραμμή και dsl στην HOL.
     
    Τα 6mbit για τους 3 πρώτους μήνες 36.33€ και μετά 36.99€ ανά μήνα.Χωρίς πάγιο στον ΟΤΕ και δωρεάν αστικά-υπεραστικά τηλέφωνα.Κρατάμε μέσω φορητότητας το νούμερο που έχουμε στον ΟΤΕ και μας δίνουν και 1 νέο από 213.Καταργείται η ελάχιστη παραμονή,μπορούμε ανά πάσα στιγμή να διακόψουμε.Υπάρχει όμως τέλος διακοπής ,89€ αν γίνει η διακοπή πριν τον 1ο χρόνο,59€ μεταξύ 1ου-2ου χρόνου και 29€ μετά τον 3ο.
     
  • Shared LLU -Γραμμή ΟΤΕ,dsl HOL

     
    Τα ίδια με πιο πάνω,δεν υπάρχει ελάχιστη παραμονή,υπάρχουν τα ίδια τέλη διακοπής και οι τιμές είναι:
    2Mbps - 19.44€
    8Mbps - 22.44€
    12Mbps - 32.44€
    16Mbps -38.44€
    20Mbps - 46.44€ *
     
    Τα πάντα ισχύουν και για παλιούς και για νέους συνδρομητές.
    Αν επιλεγεί το double play και ενόψει triple play θα χρειαστεί νέο router fritz τεχνολογίας adsl2 το οποίο παρέχεται δωρεάν με χρησιδάνειο.
    Οτι κι αν επιλέξουμε θα μείνουμε χωρίς internet για ελάχιστες ώρες.Για το double play χρειάζονται 20-25 εργάσιμες για να ενεργοποιηθεί.
    Τα τηλεφωνήματα περνάνε μέσω μιας εξελιγμένης μορφής VoiP,και επίτηδες δεν έδωσαν παραπάνω Mbps για να υπάρχει άριστη τηλεφωνική γραμμή
     
    Το μόνο που ξέχασα να ρωτήσω ήταν για το upload...

 

*Σχετικά με αυτό που λέγαμε στην προηγούμενη σελίδα για το attainable rate

η γραμμή πλέον ακόμα και στο shared θα κουμπώνει σε dslam της HOL οπότε υπάρχει η δυνατότητα ακόμα και για 20αρα γραμμή ασχέτως του πόσο μας δείχνει το fritz τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τηλέφωνο και γω,και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα!(ενημερωτικά χρόνος αναμονής στο τηλέφωνο για την εξυπηρέτηση 1 λεπτό)

 

Λοιπόν:

 

[*]Full LLU - Γραμμή και dsl στην HOL.

 

Τα 6mbit για τους 3 πρώτους μήνες 36.33€ και μετά 36.99€ ανά μήνα.Χωρίς πάγιο στον ΟΤΕ και δωρεάν αστικά-υπεραστικά τηλέφωνα.Κρατάμε μέσω φορητότητας το νούμερο που έχουμε στον ΟΤΕ και μας δίνουν και 1 νέο από 213.Καταργείται η ελάχιστη παραμονή,μπορούμε ανά πάσα στιγμή να διακόψουμε.Υπάρχει όμως τέλος διακοπής ,89€ αν γίνει η διακοπή πριν τον 1ο χρόνο,59€ μεταξύ 1ου-2ου χρόνου και 29€ μετά τον 3ο.

 

 

Στο double play όμως δίνει και 12 Mbps. Μήπως ξέρεις τιμές?:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...