Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζουν οτι οι πελάτες είμαστε τέρμα άσχετοι και ψαρώνουμε με ό,τι και αν μας πουν :ninja:

Είδες παραπάνω, το παιδί προσπάθησε να με ψαρώσει αλλα δεν τα κατάφερε, και επίσης στην αρχή έλεγε οτι ο serial02-01.alg01.gwc.hol.gr βρίσκεται εκτός Ελλάδας, ενώ κάνει λάθος/είπε ψέμματα και μετά το άλλαξε.

 

Btw, ούτε search στο google δεν έκανε http://www.google.com/search?q=serial02-01.alg01.gwc.hol.gr&ie=UTF-8

 

Πολύ περιέργα πράγματα. Το πρωί, πρώτο πρώτο αποτέλεσμα στο google ήταν αυτό

http://adslgr.com/forum/showthread.php?p=1124952#post1124952

ενώ τώρα βγάζει αυτά απο το myphone.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν μπορεί να λήξει η αντιπαράθεσή σας εδώ;Δεν κερδίζει κανείς κάτι με αυτό,ούτε εσείς οι 2 ούτε και οι υπόλοιποι που σας διαβάζουν.

 

Εγώ θέλω να επικεντρωθώ σε κάτι άλλο.

Cayenne[/member] λες ότι είσαι εργαζόμενος στην HOL και γω έχω όλη την καλή διάθεση να σε πιστέψω.Μπορείς να ξαναγράψεις αυτό που ανέφερες πριν σχετικά με το x4 και όσους είναι σε δίκτυο ΑΡΥΣ;Απλά και κατανοητά και αν ξέρεις και τον λόγο που δεν θα γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν 1 μήνα ήξερα ότι όσοι είναι ΑΡΥΣ καθυστερούν να μπουν στο δίκτυο της hol επειδή βρίσκονται στα δικαστήρια με τον ΟΤΕ. Μου πρότειναν μάλιστα από το cs να διακόψω και να ξανακάνω αίτηση για να μπω κατευθείαν στο δικό τους δίκτυο...:mad:

Λογικά πριν 1 μήνα μέχρι τώρα δεν πρέπει να έχει αλλάξει τίποτα γιατί από τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο τα ίδια ψέματα ακούμε:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε σχετικό ερώτημα που τους κατέθεσα στις 27/4 και μου απάντησαν μόλις χτές (14/5 παρακαλώ) μου είπαν ότι για να πάρω το Χ4 πρέπει να κάνω διακοπή και να μπώ σαν νεός πελάτης.....αυτά που άκουσα όταν αποφάσισα να ανανεώσω, ότι δηλαδή οι παλιοί πελάτες τις HOL θα βρεθεί φόρμουλα σύντομα (από τον Ιανουάριο το έλεγαν) να μπούν στον ιδιόκτητο δίκτυο της, είναι άρες μάρες κουκουνάρες....τον σκοπό τους τον πέτυχαν....η ανανέωση έγινε....και τώρα ο καταναλωτής δεν ξέρει τι να κάνει...όπως και εγώ ασφαλώς.....
Link to comment
Share on other sites

σε σχετικό ερώτημα που τους κατέθεσα στις 27/4 και μου απάντησαν μόλις χτές (14/5 παρακαλώ) μου είπαν ότι για να πάρω το Χ4 πρέπει να κάνω διακοπή και να μπώ σαν νεός πελάτης.....αυτά που άκουσα όταν αποφάσισα να ανανεώσω, ότι δηλαδή οι παλιοί πελάτες τις HOL θα βρεθεί φόρμουλα σύντομα (από τον Ιανουάριο το έλεγαν) να μπούν στον ιδιόκτητο δίκτυο της, είναι άρες μάρες κουκουνάρες....τον σκοπό τους τον πέτυχαν....η ανανέωση έγινε....και τώρα ο καταναλωτής δεν ξέρει τι να κάνει...όπως και εγώ ασφαλώς.....

 

Πάντως εγώ οταν ανανέωσα τηλεφωνικός (και συνεπώς η συνομιλία καταγράφτηκε απο τήν HOL γιά λόγους ασφαλείας) μου ειπε ο πωλητής 3 διαφορετικές φορές μετά απο δικιά μου ερώτηση οτι

 

1. Παρόλο που βρισκομαι στο δικτυο του ΟΤΕ, εάν ερθει η στιγμή του 4Χ τής ταχύτητας, αυτή θα γίνει αυτόματα, και απλώς θα υπάρξει διακοπή ADSL για κάποιες μερες (3-4 το πολύ). Μου διευκρίνησε οτι ΔΕΝ χρειάζεται να ενταχτώ στο ιδιόκτητο δικυτο της HOL για να επιτεθτεί ο 4Χ. Γίνεται και από το δίκτυο του ΟΤΕ. Επίσης εάν ψάξει κανείς στο

 

http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=147;143&SC=4

 

θά διαβάσει το εξής:

 

...Σε περίπτωση που δεν μπορείτε ή δεν θέλετε να μείνετε χωρίς γρήγορη σύνδεση για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι αυτό θα είναι εφικτό στο άμεσο μέλλον, στα πλαίσια του τετραπλασιασμού της ταχύτητας των συνδέσεων ADSL όλων των πελατών μας. Ήδη φροντίζουμε έτσι ώστε η αναμενόμενη διακοπή να περιορισθεί σε χρονικό διάστημα της τάξης μερικών ημερών. Όμως λόγω του μεγάλου αριθμού συνδρομητών, η διαδικασία τετραπλασιασμού θα πρέπει να γίνει σταδιακά. Γι’ αυτό το λόγο θα επικοινωνήσουμε μαζί σας ώστε να προγραμματίσουμε από κοινού την ακριβή χρονική στιγμή της μετάβασης.

 

2. Απο της 15 Μαίου θα αρχίσει να υλοποιήται ο 4Χ ταχυτήτων πελατών που ανήκουν στο δικυτο του ΟΤΕ, μετα απο σχετική συμφωνία μεταξύ των 2.

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπορεί να λήξει η αντιπαράθεσή σας εδώ;Δεν κερδίζει κανείς κάτι με αυτό,ούτε εσείς οι 2 ούτε και οι υπόλοιποι που σας διαβάζουν.

 

Εγώ θέλω να επικεντρωθώ σε κάτι άλλο.

Cayenne[/member] λες ότι είσαι εργαζόμενος στην HOL και γω έχω όλη την καλή διάθεση να σε πιστέψω.Μπορείς να ξαναγράψεις αυτό που ανέφερες πριν σχετικά με το x4 και όσους είναι σε δίκτυο ΑΡΥΣ;Απλά και κατανοητά και αν ξέρεις και τον λόγο που δεν θα γίνει αυτό.

 

Ο λόγος είναι απλός Τα κυκλώματα ΑΡΥΣ ο κάθε πάροδος τα νοικιάζει από τον ΟΤΕ για 1 χρόνο υποχρεωτικά, Στην περίπτωση που εσύ διακόψεις με την δικαιολογία να πας στο Ιδιόκτητο το κύκλωμα μένει αμανάτι στον Πάροχο?????

Δεν νομίζω, Χ4 μεσώ ΑΡΥΣ δεν παίζει (σκεφτείτε ότι για αυτά τα κυκλώματα ο πάροχος πληρώνει πάγιο στον ΟΤΕ για την εκάστοτε ταχύτητα όποτε σκεφτείτε ξαφνικά θα σας δώσει εσάς 8mbit με πάγιο για 2????) Άλλωστε για το Χ4 αναφέρουν ότι παρέχεται μόνο αν καλύπτεστε από το ιδιόκτητο Δίκτυο, Τέλος Αν αποφασίσεις να διακόψεις και να πας στο Χ4 πρέπει ο πάροχος να στείλει αίτηση στον ΟΤΕ διακοπής κυκλώματος ADSL (μέχρι να γίνει θέλει 2-3 μέρες) μετά Ξανά ο Πάρος να στείλει αίτηση στον ΟΤΕ ώστε να κουμπώσει τον πελάτη στο Δικό του DSLAM, όλα αυτά από την εμπειρία μου θέλουν 15-........... μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι απλός Τα κυκλώματα ΑΡΥΣ ο κάθε πάροδος τα νοικιάζει από τον ΟΤΕ για 1 χρόνο υποχρεωτικά, Στην περίπτωση που εσύ διακόψεις με την δικαιολογία να πας στο Ιδιόκτητο το κύκλωμα μένει αμανάτι στον Πάροχο?????

Δεν νομίζω, Χ4 μεσώ ΑΡΥΣ δεν παίζει (σκεφτείτε ότι για αυτά τα κυκλώματα ο πάροχος πληρώνει πάγιο στον ΟΤΕ για την εκάστοτε ταχύτητα όποτε σκεφτείτε ξαφνικά θα σας δώσει εσάς 8mbit με πάγιο για 2????) Άλλωστε για το Χ4 αναφέρουν ότι παρέχεται μόνο αν καλύπτεστε από το ιδιόκτητο Δίκτυο, Τέλος Αν αποφασίσεις να διακόψεις και να πας στο Χ4 πρέπει ο πάροχος να στείλει αίτηση στον ΟΤΕ διακοπής κυκλώματος ADSL (μέχρι να γίνει θέλει 2-3 μέρες) μετά Ξανά ο Πάρος να στείλει αίτηση στον ΟΤΕ ώστε να κουμπώσει τον πελάτη στο Δικό του DSLAM, όλα αυτά από την εμπειρία μου θέλουν 15-........... μέρες.

 

Διαβασε το προηγουμενο POST μου.

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

Χ4 Σε ΑΡΥΣ

 

Σήμερα έπαιξε μια ενημέρωση Από πάνω.......

Μετά το σκηνικό που έπαιξε με ΟΝ και ΟΤΕ η ΕΕΤΤ έκανε τα κόλπα της και με λίγα λόγια α) η μεταφορά από τον 1 πάροχο στον άλλο πρέπει να γίνεται σε χρόνο μέχρι 24 ώρες δηλαδή Από ΑΡΥΣ σε Ιδιόκτητα σε 24 ώρες, και παύει ο περιορισμός ενοικίασης κυκλώματος για 1 χρόνο από ΟΤΕ προς παρόχους.

 

Τώρα από HOL: οποίος καλύπτεται από ιδιόκτητο θα τον μεταφέρουν όπως του έχουν υποσχεθεί με μέτρο όμως για ευνόητους λόγους

Κοινώς θα γίνει αλλά θα υπάρξει κάποια καθυστέρηση μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα μεταξύ ΟΤΕ και Παροχών.

Link to comment
Share on other sites

Χ4 Σε ΑΡΥΣ

 

Σήμερα έπαιξε μια ενημέρωση Από πάνω.......

Μετά το σκηνικό που έπαιξε με ΟΝ και ΟΤΕ η ΕΕΤΤ έκανε τα κόλπα της και με λίγα λόγια α) η μεταφορά από τον 1 πάροχο στον άλλο πρέπει να γίνεται σε χρόνο μέχρι 24 ώρες δηλαδή Από ΑΡΥΣ σε Ιδιόκτητα σε 24 ώρες, και παύει ο περιορισμός ενοικίασης κυκλώματος για 1 χρόνο από ΟΤΕ προς παρόχους.

 

Τώρα από HOL: οποίος καλύπτεται από ιδιόκτητο θα τον μεταφέρουν όπως του έχουν υποσχεθεί με μέτρο όμως για ευνόητους λόγους

Κοινώς θα γίνει αλλά θα υπάρξει κάποια καθυστέρηση μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα μεταξύ ΟΤΕ και Παροχών.

 

Από "πάνω" έπεσε η ενημέρωση μόνο; :rolleyes: :p

Η απόφαση της ΕΕΤΤ έχει βγει από τις 2 Μαΐου αρκετός χρόνος δηλαδή μέχρι να ενημερωθούν όλοι οι υπάλληλοι...

Όπως καταλαβαίνεις αν ίσχυε αυτό που μας είπες στην αρχή θα μιλούσαμε για την απόλυτη ξεφτύλα της HOL και οι αντιδράσεις θα ήταν τεράστιες.

Α και κάτι ακόμα,μπορείς να προσδιορίσεις τους "ευνόητους λόγους";Θα γίνει διαχωρισμός στους πελάτες με κάποια κριτήρια;

Και επίσης ποιος μπορεί να μου πει γιατί ο ΟΤΕ ήταν στα δικαστήρια μόνο με την HOL για το ιδιόκτητο και τα άλλα των άλλων εταιριών δουλεύουν μια χαρά;

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτύλα δε λες τίποτα.. Ήδη έχω αρχίσει και ψάχνω άλλον πάροχο, (και όχι πάροδο :wacko:) αν και λήγει η συνδρομή 29/7 και με βλέπω μάλλον σε forthnet 10mbit (ναι! ήρθε στη Τούμπα!) η οποία έχει το απαιτούμενο bandwidth (8 Gbps πήγε; ) να υποστηρίξει την ταχύτητα ή Tellas Zisto 4mbit.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χ4 Σε ΑΡΥΣ

 

Σήμερα έπαιξε μια ενημέρωση Από πάνω.......

Μετά το σκηνικό που έπαιξε με ΟΝ και ΟΤΕ η ΕΕΤΤ έκανε τα κόλπα της και με λίγα λόγια α) η μεταφορά από τον 1 πάροχο στον άλλο πρέπει να γίνεται σε χρόνο μέχρι 24 ώρες δηλαδή Από ΑΡΥΣ σε Ιδιόκτητα σε 24 ώρες, και παύει ο περιορισμός ενοικίασης κυκλώματος για 1 χρόνο από ΟΤΕ προς παρόχους.

 

Τώρα από HOL: οποίος καλύπτεται από ιδιόκτητο θα τον μεταφέρουν όπως του έχουν υποσχεθεί με μέτρο όμως για ευνόητους λόγους

Κοινώς θα γίνει αλλά θα υπάρξει κάποια καθυστέρηση μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα μεταξύ ΟΤΕ και Παροχών.

 

 

με ποια κριτήρια θα γίνει η μεταφορά των υπαρχόντων πελατών της HOL στο ιδιόκτητο δίκτυο της???γιατί όταν μου λέει ο υπάλληλος ότι έχει 137 πόρτες διαθέσιμες στην περιοχή μου και μια έχει το όνομα μου εμένα δεν με καλύπτει καθόλου σαν απάντηση η συγκεκριμένη.....από τον φεβρουάριο ζητάω την αναβάθμιση και συνέχεια μου λένε ότι δεν γίνεται....

 

Θα πρέπει να αναλάβει κάποια άλλη υπηρεσία (ΕΕΤΤ??) την διαδικασία εκ μέρους μου???τι πρέπει να γίνει?? Cayenne για δώσε μας τα φώτα σου :) :)

 

ΔΕΝ έχω κάνει αίτηση...περιμένω να μου πούν πότε θα την κάνω....

Προχτές που μίλαγα με έναν πωλητή μου είπε:

1) ότι καλύπτομαι από το ιδιόκτητο...(το ξέρα)

2) ισχύει το νέο RUO και η μια μέρα downtime (του είπα να ρωτήσει τον υπεύθυνο να ενημερωθεί και αφού με έβγαλε από την αναμονή μου είπε ότι όντως ισχύει)

3) και το κορυφαίο ότι δεν μπορώ να κάνω αίτηση για να μεταφερθώ....όταν τον ρώτησα τι χρειάζεται να κάνω.... :wacko: :wacko: :wacko:

ΕΛΕΟΣ!!!το παλικάρι πάντως ήταν εξυπηρετικότατο...μακάρι να ήταν όλοι οι πωλητές της ΗΟL έτσι....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις παρατήρησα σήμερα κοιτώντας τις ρυθμήσεις του modem μου, οτι:

 

1) το RATE του ADSL είναι 2048/256 (εχω 2 Μbit απο την HOL).

2) το ATTAINABLE RATE είναι 6400/768, (δήλ η θεωρητική ταχήτητα που μπορώ να έχω μέσω γραμμής ΟΤΕ.)

 

Αυτό σημαίνει οτι ο ΟΤΕ εκανε αναβάθμηση τής γραμμής μου ωστε να μπορεί να "δεχετε" μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Τώρα δεν θα έπρεπε να ακολουθήσει και η ΗΟL, να μου 4x την ταχύτητα στα 8Mbit (η εστω στα 6, εφ'όσον τοσα σηκώνει η γραμμή) ΑΜΜΕΣΑ;;;;;;

 

εχει παρατηρήσει κανείς κατι παρόμοιο;

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα σήμερα κοιτώντας τις ρυθμήσεις του modem μου, οτι:

 

1) το RATE του ADSL είναι 2048/256 (εχω 2 Μbit απο την HOL).

2) το ATTAINABLE RATE είναι 6400/768, (δήλ η θεωρητική ταχήτητα που μπορώ να έχω μέσω γραμμής ΟΤΕ.)

 

Αυτό σημαίνει οτι ο ΟΤΕ εκανε αναβάθμηση τής γραμμής μου ωστε να μπορεί να "δεχετε" μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Τώρα δεν θα έπρεπε να ακολουθήσει και η ΗΟL, να μου 4x την ταχύτητα στα 8Mbit (η εστω στα 6, εφ'όσον τοσα σηκώνει η γραμμή) ΑΜΜΕΣΑ;;;;;;

 

εχει παρατηρήσει κανείς κατι παρόμοιο;

 

Εγώ έχω αυτά εδώ και ενάμιση χρόνο..:

 

Attainable rate (Kbps): 9216 1496

Rate (Kbps): 1024 256

 

Hol έχω κι εγώ. Οπότε δε τα ρίχνω στον ΟΤΕ που δεν έχω πάει ακόμη στα 4Mb.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα σήμερα κοιτώντας τις ρυθμήσεις του modem μου, οτι:

 

1) το RATE του ADSL είναι 2048/256 (εχω 2 Μbit απο την HOL).

2) το ATTAINABLE RATE είναι 6400/768, (δήλ η θεωρητική ταχήτητα που μπορώ να έχω μέσω γραμμής ΟΤΕ.)

 

Αυτό σημαίνει οτι ο ΟΤΕ εκανε αναβάθμηση τής γραμμής μου ωστε να μπορεί να "δεχετε" μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Τώρα δεν θα έπρεπε να ακολουθήσει και η ΗΟL, να μου 4x την ταχύτητα στα 8Mbit (η εστω στα 6, εφ'όσον τοσα σηκώνει η γραμμή) ΑΜΜΕΣΑ;;;;;;

 

εχει παρατηρήσει κανείς κατι παρόμοιο;

Η HOL δίνει x4 μόνο στο δικό της δίκτυο (προς το παρόν; ας μας πεί ο Cayenne τι γνωρίζει αν δουλεύει στη HOL :p ). Αν θέλεις 4 ή 8 mbit μέσω ΑΡΥΣ θα πληρώσεις αναλόγως στον ΟΤΕ για τον συγχρονισμό σε υψηλότερη ταχύτητα.

BTW, εγώ έχω attainable rate στα 7440kbps απο την εποχή που είχα 384 το 2004.

 

Υ.Γ. Χθές έστειλα αίτηση στη forthnet για 10mbit shared LLU με 21,5€/μήνα, bb HOL, bb OTE, GLHFCU.

Έχω βάλει ψυχολογικό όριο ως τον Σεπτέμβρη να έχω ενεργοποιηθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η HOL δίνει x4 μόνο στο δικό της δίκτυο (προς το παρόν; ας μας πεί ο Cayenne τι γνωρίζει αν δουλεύει στη HOL :p ). Αν θέλεις 4 ή 8 mbit μέσω ΑΡΥΣ θα πληρώσεις αναλόγως στον ΟΤΕ για τον συγχρονισμό σε υψηλότερη ταχύτητα.

 

ΟΚ, αλλά η HOL υποστιρίζει οτι πληρώνεις τα ΙΔΙΑ λεφτά στην x4. Οπότε τώρα θα μου πούν οτι πρέπει να πληρώσω περισσότερα για να μοy x4 τήν σύνδεση;

 

Ο πωλητής μου είχε διευκρινίσει ότι:

 

1) γίνεται x4 με ΑΡΥΣ

2) δέν θα χρειαστεί να πληρώσω παραπάνω

 

εξ'άλλου απο επιχειρηματική αποψη σημφέρει την HOL να μήν χρεώνει τους πελάτες τους παραπάνω για τετεοιες ενέργεις (θυμηθελιτε την x2 που είχε γίνει το καλοκαίρι), διότι "χαρίζοντας" στον πελάτη αυτα τα εξτρα εξοδα, φιλοδξεί οτι ο πελάτης θα παραμείνει σε αυτήν περισσοτερο, εφ'οσον θα είναι ευχαριστημένος.

 

Αλλοστε, αν είναι να χρεώσουν παραπάνω, γιατί να μήν φύγω και να πάω φορθνετ κλπ, με ΑΡΚΕΤΑ λιγότερα λεφτά;

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

εξ'άλλου απο επιχειρηματική αποψη σημφέρει την HOL να μήν χρεώνει τους πελάτες τους παραπάνω για τετεοιες ενέργεις (θυμηθελιτε την x2 που είχε γίνει το καλοκαίρι), διότι "χαρίζοντας" στον πελάτη αυτα τα εξτρα εξοδα, φιλοδξεί οτι ο πελάτης θα παραμείνει σε αυτήν περισσοτερο, εφ'οσον θα είναι ευχαριστημένος.

 

Αλλοστε, αν είναι να χρεώσουν παραπάνω, γιατί να μήν φύγω και να πάω φορθνετ κλπ, με ΑΡΚΕΤΑ λιγότερα λεφτά;

 

και εμένα την ίδια δικαιολογία χρησιμοποίησε ο πωλητής.....αλλά λέω εγώ τώρα μήπως δεν ισχύει αυτό??αφού έχει νοικιάσει την γραμμή μας από τον ΟΤΕ για τον χρόνο που είναι το ελάχιστο να μείνουμε σε αυτούς....μήπως τελικά αυτή η δικαιολογία είναι άλλη μια αερολογία της συγκεκριμένης εταιρίας????

 

εγώ ξέρω ότι ανανέωσα στην HOL και από τον Ιανουάριο, κάθε μήνα ακούω κάτι ΘΑ γίνει τον επόμενο μήνα....από Τρίτη θα επικοινωνήσω με την ΕΕΤΤ να δω τι θα με συμβουλέψουν....αν και δεν ελπίζω για μεγάλη βοήθεια....:( :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή, γιατί μπορεί να είναι παραπλάνηση για να κάνετε ανανέωση. Ας περιμένουμε τον Cayenne να μας απαντήσει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια, η χειροτερη εταιρια ειναι....εκανα τα χαρτια μου για το φοιτητικο της hol-ενημερωση:ηθελα μονο το φοιτητικο internet και τιποτα αλλο!!!- και αφου εστειλα τα χαρτια μου, με υποχρεωσαν να κανω αλλαγη του παροχου σταθερης τηλεφωνιας!δηλαδη, να φυγω απο τον ΟΤΕ και να παω στο δικο τους δικτυο...εγω δεν ηθελα και εκανα ακυρωση της συνδεσης...η εταιρια ομως προλαβε να ενημερωσει το site του φοιτητικου προγραμματος "ΔΙΟΔΟΣ",οτι εκανα μια νεα συνδεση κι απο τοτε δεν μπορω να κανω νεα αιτηση για αλλο παροχο, καθως μου εμφανιζει οτι εχω ηδη νεα συνδεση-ενω δεν εχω!!!- και δεν μπορω να κανω νεα αιτηση!!! εννοειται οτι εχω επικοινωνησει με την εταιρια με καθε δυνατο τροπο,αλλα το προβλημα παραμενει προβλημα!!!! μια μηνυση θελουν,να ησυχασουν μια και καλη.....:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

....από Τρίτη θα επικοινωνήσω με την ΕΕΤΤ να δω τι θα με συμβουλέψουν....αν και δεν ελπίζω για μεγάλη βοήθεια....:( :(

 

EETT και πάλι ΕΕΤΤ! Δέν μπορείται να πιστέψετε πόαο αποτελεσματικος είναι (τουλάχιστον οτι εχει σχέση με ΟΤΕ, αλλα ειμαι σιγουρος και για τις αλλες εταιρίες) αν οντος εχετε δικαιο. Κάνε συγκεκριμένη βάσιμη καταγγελια και δεν θα το μετανιωσεις.

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

εκανα τα χαρτια μου για το φοιτητικο της hol-ενημερωση:ηθελα μονο το φοιτητικο internet και τιποτα αλλο!!!- και αφου εστειλα τα χαρτια μου, με υποχρεωσαν να κανω αλλαγη του παροχου σταθερης τηλεφωνιας!...εγω δεν ηθελα και εκανα ακυρωση της συνδεσης...η εταιρια ομως προλαβε να ενημερωσει το site του φοιτητικου προγραμματος "ΔΙΟΔΟΣ",οτι εκανα μια νεα συνδεση κι απο τοτε δεν μπορω να κανω νεα αιτηση για αλλο παροχο, καθως μου εμφανιζει οτι εχω ηδη νεα συνδεση-ενω δεν εχω!!!- και δεν μπορω να κανω νεα αιτηση!!!

 

Εδώ αναφέρει ότι "Το HOL BroadbandPack.700 διατίθεται μόνο με την προεπιλογή σταθερής τηλεφωνίας HOL Voice."

Ωστόσο εδώ , δηλαδή στους όρους χρήσης, από όσο είδα δεν αναφέρει πουθενά για υποχρεωτική προεπιλογή μέσω HOL (HOL Voice).

 

Αν στην αίτηση ενεργοποίησης για το φοιτητικό, δεν επέλεξες να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία HOL Voice και η προεπιλογή, τότε σηκώνει καυγά η ιστορία.

Καλού κακού στείλε ένα email στην ΕΕΤΤ. Τηλ: 210-6151000 info@eett.gr

Υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αναφέρει ότι "Το HOL BroadbandPack.700 διατίθεται μόνο με την προεπιλογή σταθερής τηλεφωνίας HOL Voice."

Ωστόσο εδώ , δηλαδή στους όρους χρήσης, από όσο είδα δεν αναφέρει πουθενά για υποχρεωτική προεπιλογή μέσω HOL (HOL Voice).

 

Αν στην αίτηση ενεργοποίησης για το φοιτητικό, δεν επέλεξες να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία HOL Voice και η προεπιλογή, τότε σηκώνει καυγά η ιστορία.

Καλού κακού στείλε ένα email στην ΕΕΤΤ. Τηλ: 210-6151000 info@eett.gr

Υπομονή :)

thanks a lot ρε φιλαρακι !!!!

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτησω και εγω που ειμαι ο χαζος του φορουμ. Γιατι διαβαζω πολλα σε αυτο το θεμα και χανομαι....:ninja: :ninja:

 

Λοιπον το Φεβρουαριο του 2006 εβαλα μια 384 της HOL για ενα χρονο, τον Σεπτεμβριο οπως ολοι πηγαμε στα 768, μεχρι εδω καλα και ωραια. Τον Ιανουαριο καθως ψαχνομουνα για νεα συνδεση, μιας και εληγε, και ρωτουσα την μια και την αλλη εταιρια λεω κατσε να δω αν η HOL θα μου κανει καμια καλυτερη προσφορα. Παιρνω τηλεφωνο και τους λεω "το και το, τι μου δινεται??". Ο κατα τα αλλα πολυ ευγενικος υπαλληλος μου λεει "Μιας και εισαι παλιος πελατης μπορουμε να σου δωσουμε την 1024 με 14Ε το μηνα, για ενα χρονο και οταν θα φτιαχτει το δικτυο θα μπεις στο x4 αυτοματα". Εγω το σκεφτηκα και μιας και ηταν η καλυτερη προσφορα απο αυτες που ειχα στα χερια μου αποφασισα να το δεχτω γιατι και 1024 με 14Ε δεν ειναι καθολου κακη προσφορα.;)

Τωρα ομως ρωταω και εγω να μαθω ο χαζος γιατι εχω μπλεχτει....στο x4 θα μπω ή τσαμπα ονειρευομαι 4Μbps γραμμη??? Μηπως τα πραγματα ναι μεν τον Ιανουαριο που αποφασισε η Hol να κανει το x4 ηταν να μπουμε ολοι και καλα μας τα ελεγαν τοτε οι υπαλληλοι αλλα το παραμυθι αλλαξε στην πορεια???:O :ninja:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα σήμερα κοιτώντας τις ρυθμήσεις του modem μου, οτι:

 

1) το RATE του ADSL είναι 2048/256 (εχω 2 Μbit απο την HOL).

2) το ATTAINABLE RATE είναι 6400/768, (δήλ η θεωρητική ταχήτητα που μπορώ να έχω μέσω γραμμής ΟΤΕ.)

 

Αυτό σημαίνει οτι ο ΟΤΕ εκανε αναβάθμηση τής γραμμής μου ωστε να μπορεί να "δεχετε" μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Τώρα δεν θα έπρεπε να ακολουθήσει και η ΗΟL, να μου 4x την ταχύτητα στα 8Mbit (η εστω στα 6, εφ'όσον τοσα σηκώνει η γραμμή) ΑΜΜΕΣΑ;;;;;;

 

εχει παρατηρήσει κανείς κατι παρόμοιο;

 

Εγώ έχω αυτά εδώ και ενάμιση χρόνο..:

 

Attainable rate (Kbps): 9216 1496

Rate (Kbps): 1024 256

 

Hol έχω κι εγώ. Οπότε δε τα ρίχνω στον ΟΤΕ που δεν έχω πάει ακόμη στα 4Mb.

 

Συγγνώμη αλλά το πόσο είναι το Attainable rate μας δεν έχει να κάνει με το πότε θα μας βάλει η HOL στο ιδιόκτητο.Και μένα από τότε που έβαλα dsl το attainable ήταν κοντά στα 8100 και δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε από τον ΟΤΕ.Και αυτό είναι το μέγιστο που μπορεί να σηκώσει η γραμμή μας (ακόμα και χωρίς ΟΤΕ ή κάνω λάθος; )

 

ΟΚ, αλλά η HOL υποστιρίζει οτι πληρώνεις τα ΙΔΙΑ λεφτά στην x4. Οπότε τώρα θα μου πούν οτι πρέπει να πληρώσω περισσότερα για να μοy x4 τήν σύνδεση;

 

Ο πωλητής μου είχε διευκρινίσει ότι:

 

1) γίνεται x4 με ΑΡΥΣ

2) δέν θα χρειαστεί να πληρώσω παραπάνω

 

εξ'άλλου απο επιχειρηματική αποψη σημφέρει την HOL να μήν χρεώνει τους πελάτες τους παραπάνω για τετεοιες ενέργεις (θυμηθελιτε την x2 που είχε γίνει το καλοκαίρι), διότι "χαρίζοντας" στον πελάτη αυτα τα εξτρα εξοδα, φιλοδξεί οτι ο πελάτης θα παραμείνει σε αυτήν περισσοτερο, εφ'οσον θα είναι ευχαριστημένος.

 

Αλλοστε, αν είναι να χρεώσουν παραπάνω, γιατί να μήν φύγω και να πάω φορθνετ κλπ, με ΑΡΚΕΤΑ λιγότερα λεφτά;

 

Ναι έτσι υποστήριζε και υποστηρίζει ακόμα η HOL γι' αυτό και το μεγαλύτερο ποσοστό των συνδρομητών της ανανέωσε,με αυτή την προοπτική.Γιατί ας μην κρυβόμαστε,η HOL είναι η πλέον φτηνή εταιρεία σε όλα τα πακέτα και τους πιθανούς συνδυασμούς.Θα είναι πολύ τραβηγμένο τώρα να αναιρέσει όσα είχε υποσχεθεί και συνεχίζει να λέει στο site της.

Το να χρεώσουν παραπάνω από που προκύπτει;Δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο.Ή θα γίνει το x4 ή δεν θα γίνει.

 

Ας ρωτησω και εγω που ειμαι ο χαζος του φορουμ. Γιατι διαβαζω πολλα σε αυτο το θεμα και χανομαι....:ninja: :ninja:

 

Λοιπον το Φεβρουαριο του 2006 εβαλα μια 384 της HOL για ενα χρονο, τον Σεπτεμβριο οπως ολοι πηγαμε στα 768, μεχρι εδω καλα και ωραια. Τον Ιανουαριο καθως ψαχνομουνα για νεα συνδεση, μιας και εληγε, και ρωτουσα την μια και την αλλη εταιρια λεω κατσε να δω αν η HOL θα μου κανει καμια καλυτερη προσφορα. Παιρνω τηλεφωνο και τους λεω "το και το, τι μου δινεται??". Ο κατα τα αλλα πολυ ευγενικος υπαλληλος μου λεει "Μιας και εισαι παλιος πελατης μπορουμε να σου δωσουμε την 1024 με 14Ε το μηνα, για ενα χρονο και οταν θα φτιαχτει το δικτυο θα μπεις στο x4 αυτοματα". Εγω το σκεφτηκα και μιας και ηταν η καλυτερη προσφορα απο αυτες που ειχα στα χερια μου αποφασισα να το δεχτω γιατι και 1024 με 14Ε δεν ειναι καθολου κακη προσφορα.;)

Τωρα ομως ρωταω και εγω να μαθω ο χαζος γιατι εχω μπλεχτει....στο x4 θα μπω ή τσαμπα ονειρευομαι 4Μbps γραμμη??? Μηπως τα πραγματα ναι μεν τον Ιανουαριο που αποφασισε η Hol να κανει το x4 ηταν να μπουμε ολοι και καλα μας τα ελεγαν τοτε οι υπαλληλοι αλλα το παραμυθι αλλαξε στην πορεια???:O :ninja:

 

Από το 2006 και δεν έχεις γράψει ποτέ εδώ ε; :p Κάνεις υπομονή και συ όπως όλοι μας και βλέπουμε.Επίσημα ακόμα είμαστε στο ότι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...