Jump to content

Από του χρόνου θα δούμε smartphones χωρίς θύρες!


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω την αναφορά σου στην Xiaomi. Εκτός αν δεν γνωρίζεις τι ταχύτητα έχει η θύρα Lightning... Που μάλλον δεν γνωρίζεις για να την συγκρίνεις με τεχνολογία ασύρματης μεταφοράς... Εκτός αυτού, εγώ δεν είπα πως είμαι κατά της ασύρματης, είπα ότι είμαι κατά της κατάργησης των σημερινών επιλογών.

 

Βλέπεις πολλά κινητά με lightning.

 

Η ασύρματη φόρτιση και μεταφορά αρχείων υπάρχουν χρόνια οπότε δεν θα καταργηθεί η ενσύρματη από την μία στιγμή στην άλλη. Εξάλλου το άρθρο σου λέει ότι θα αρχίσουν να εμφανίζονται συσκευές όχι ότι του χρόνου τέλος τα καλώδια.

Edited by Nagata

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βλέπεις πολλά κινητά με lightning.

 

Η ασύρματη φόρτιση και μεταφορά αρχείων υπάρχουν χρόνια οπότε δεν θα καταργηθεί η ενσύρματη από την μία στιγμή στην άλλη. Εξάλλου το άρθρο σου λέει ότι θα αρχίσουν να εμφανίζονται συσκευές όχι ότι του χρόνου τέλος τα καλώδια.

 

Καλά όταν φτάνεις να κάνεις διόρθωση σε τυπογραφικό λάθος για να την "πεις" στον άλλον δείχνει το επίπεδό σου.

 

Βλέπω κάμποσα με Lighting, ναι. Άλλο πάλι και αυτό. Δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάω έτσι;

 

Τέλος πάντων για να δώσω ένα τέλος, δεν στην είπα, μία φιλική διόρθωση έκανα. Αν δεν έδειχνες από το δεύτερο σου μήνυμα και έπειτα ένα γενικό dismissiveness και contempt θα ζητούσα συγγνώμη, αλλά έχεις την μύγα, οπότε κράτα την... Καλό απόγευμα.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω κάμποσα με Lighting, ναι. Άλλο πάλι και αυτό. Δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάω έτσι;

 

Τέλος πάντων για να δώσω ένα τέλος, δεν στην είπα, μία φιλική διόρθωση έκανα. Αν δεν έδειχνες από το δεύτερο σου μήνυμα και έπειτα ένα γενικό dismissiveness και contempt θα ζητούσα συγγνώμη, αλλά έχεις την μύγα, οπότε κράτα την... Καλό απόγευμα.

 

Οκ δεν έχουμε ιδέα τι είναι το lightning που όταν το δουλεύαμε αυτό και το firewire εσύ μάλλον έψαχνες συνδρομές ps+.

Το άρθρο γράφει για smartphones του 2022 κι εσύ μιλάς για τώρα, πετάς ένα lighting και αγγλικούς όρους να κάνεις show-off και κάνεις διορθώσεις.

 

Τεσπα εσύ κάτσε με τα καλώδια όπως σου είπα κι άσε εμάς να κοιτάμε μπροστά.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

εσύ μάλλον έψαχνες συνδρομές ps+.

 

Τι πάει να πει "έψαχνες"; Πιο εύκολα δεν γίνεται. Και που ακριβώς είναι το κακό στο να έχεις συνδρομή PS Plus;

Edited by Nagata
Σεβασμός στους συνομιλητές σου!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει "έψαχνες"; Πιο εύκολα δεν γίνεται. Και που ακριβώς είναι το κακό στο να έχεις συνδρομή PS Plus;

 

Στα του θέματος η ασύρματη τεχνολογία είναι πιο βολική από την ενσύρματη από πολλούς, βέβαια αυτή όπως και η κάθε τεχνολογία έχει τα υπέρ και τα κατά.

 

Για τον (δεν θυμάμαι το όνομα σου) συμφωνώ ότι καλό είναι να έχουμε επιλογές αλλά δυστυχώς δεν γίνεται πάντα.

Δεν μπορούμε να έχουμε ενσύρματη και ασύρματη σε ένα κινητό με τόσο περιορισμένο χώρο.

Αλλωστε με τα επόμενης γενιάς λειτουργικά τα καλώδια δεν θα έχουν κάποια σοβαρή χρήση.

Edited by Nagata

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν η ασύρματη γίνει όντως ασύρματη, ίσως να είναι απείρως καλύτερα. Όσο όμως η ασύρματη είναι επαγωγική και το κινητό πρέπει να είναι κολλημένο στο pad η στον οποίο σταθμό φόρτισης, τότε με τίποτα δεν είναι καλύτερη και σε τίποτα.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν η ασύρματη γίνει όντως ασύρματη, ίσως να είναι απείρως καλύτερα. Όσο όμως η ασύρματη είναι επαγωγική και το κινητό πρέπει να είναι κολλημένο στο pad η στον οποίο σταθμό φόρτισης, τότε με τίποτα δεν είναι καλύτερη και σε τίποτα.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό ακριβώς. Το μόνο καλό είναι που δεν χαλάς τη θύρα στο βάζε βγάζε με το καλώδιο. Ούτε και το ίδιο το καλώδιο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οσφυοκαμψία. Καραμπινάτη οσφυοκαμψία. Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Στα του θέματος η ασύρματη τεχνολογία είναι πιο βολική από την ενσύρματη από πολλούς, βέβαια αυτή όπως και η κάθε τεχνολογία έχει τα υπέρ και τα κατά.

 

Για τον (δεν θυμάμαι το όνομα σου) συμφωνώ ότι καλό είναι να έχουμε επιλογές αλλά δυστυχώς δεν γίνεται πάντα.

Δεν μπορούμε να έχουμε ενσύρματη και ασύρματη σε ένα κινητό με τόσο περιορισμένο χώρο.

Αλλωστε με τα επόμενης γενιάς λειτουργικά τα καλώδια δεν θα έχουν κάποια σοβαρή χρήση.

 

Δεν μπορούμε να έχουμε και τα δύο????

Από που προκύπτει αυτό???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να έχουμε και τα δύο????

Από που προκύπτει αυτό???

 

Απο τον περιορισμενο χωρο στις συσκευες, το καθε εκατοστο ειναι πολυτιμο στις φορητες συσκευες.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού ήδη γίνεται και υπάρχει η δυνατότητα αυτή, στο μέλλον γιατί ξαφνικά θα περιοριστεί ο χώρος αυτός ?

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Απο τον περιορισμενο χωρο στις συσκευες, το καθε εκατοστο ειναι πολυτιμο στις φορητες συσκευες.

 

Έχοντας χρόνια τώρα συσκευές με ασύρματη διαπιστώνω πως μια χαρά χωράνε.

Επίσης δεν διαπίστωσα με την αφαίρεση υποδοχών Micro sd και audio jack να μειώθηκε το μέγεθος των συσκευών.

Το θέμα είναι πως με μια απλή αφαίρεση (πχ υποδοχής καλωδίου) επί τα εκατομμύρια πωλήσεων συσκευών μένει στις εταιρίες ένα καλό κέρδος κι εμείς καθόμαστε και χειροκροτάμε λέγοντας πως αυτό είναι το μέλλον ενώ μπορούμε να τα έχουμε όλα......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας χρόνια τώρα συσκευές με ασύρματη διαπιστώνω πως μια χαρά χωράνε.

Επίσης δεν διαπίστωσα με την αφαίρεση υποδοχών Micro sd και audio jack να μειώθηκε το μέγεθος των συσκευών.

Το θέμα είναι πως με μια απλή αφαίρεση (πχ υποδοχής καλωδίου) επί τα εκατομμύρια πωλήσεων συσκευών μένει στις εταιρίες ένα καλό κέρδος κι εμείς καθόμαστε και χειροκροτάμε λέγοντας πως αυτό είναι το μέλλον ενώ μπορούμε να τα έχουμε όλα......

Συμφωνώ απόλυτα. Το κέρδος τους να αυξηθεί πιο πολύ, αυτό σκέφτονται. Όχι εμάς.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας χρόνια τώρα συσκευές με ασύρματη διαπιστώνω πως μια χαρά χωράνε.

Επίσης δεν διαπίστωσα με την αφαίρεση υποδοχών Micro sd και audio jack να μειώθηκε το μέγεθος των συσκευών.

Το θέμα είναι πως με μια απλή αφαίρεση (πχ υποδοχής καλωδίου) επί τα εκατομμύρια πωλήσεων συσκευών μένει στις εταιρίες ένα καλό κέρδος κι εμείς καθόμαστε και χειροκροτάμε λέγοντας πως αυτό είναι το μέλλον ενώ μπορούμε να τα έχουμε όλα......

 

Μου θυμισες το γνωστο παραμυθι με το γυμνο βασιλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τον περιορισμενο χωρο στις συσκευες, το καθε εκατοστο ειναι πολυτιμο στις φορητες συσκευες.

 

Αυτο το πραγμα ισχυει μεχρι να εμφανιστει μια εταιρεια να αποδειξει το αντιθετο.

 

Ενα τετοιο παραδειγμα φετος ειναι η Sony με το Xperia 1 mark 3.

 

+και Notification led εχει

+και ενσυρματη γρηγορη φορτιση υποστηριζει

+και μπαταρια 4500mah χωραει

+και microSd καρτα παιρνει

+και χωρις notch/τρυπες/punch holes

+και ασυρματη φορτιση υποστηριζει

+και στερεο ηχεια εχει

+και θυρα ακουστικων

+και Ip68 σε νερο

 

Αρα οπως καταλαβαινεις οταν υπαρχει εταιρεια που στα προσφερει ολα αυτα,βγαζει ακυρες τις αλλες εταιρειες και τις 'δικαιολογιες''που δινουν,τουλαχιστον σε Android μερια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχοντας χρόνια τώρα συσκευές με ασύρματη διαπιστώνω πως μια χαρά χωράνε.

Επίσης δεν διαπίστωσα με την αφαίρεση υποδοχών Micro sd και audio jack να μειώθηκε το μέγεθος των συσκευών.

Το θέμα είναι πως με μια απλή αφαίρεση (πχ υποδοχής καλωδίου) επί τα εκατομμύρια πωλήσεων συσκευών μένει στις εταιρίες ένα καλό κέρδος κι εμείς καθόμαστε και χειροκροτάμε λέγοντας πως αυτό είναι το μέλλον ενώ μπορούμε να τα έχουμε όλα......

 

Δεν χειροκροταμε λεγοντας πως αυτο ειναι το μελλον. Απλα βλεπουμε πως ψηφιζει ο κοσμος με το πορτοφολι του,κατι που μας παιρνει και εμας η μπαλα, θελουμε δεν θελουμε.

 

Θελεις εσυ(γενικα μιλωντας) πχ να εχει το smartphone τα παντα?Παρε το Xperia 1 mark 3 που τα εχει αυτα ή μην αγορασεις την νεα ναυαρχιδα που δεν τα εχει αυτα για να περασει αυτο το μνμ στην εταιρεια(οπως εγινε παλιοτερα με S6,S7 και microSD).

 

Με κουβεντες καφενείου και λογια του αερα στα διαφορα forum,δουλεια δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ραδιόφωνο δεν έχει, που ήταν κάτι στάνταρ για τη Sony. Αλλά μια εταιρεία δεν σώζει την κατάσταση. Θα πρέπει όλοι Sony να αγοράζουμε.

Επίσης έχει και πιο ποιοτικές συσκευές απ' όλους σχεδόν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορα οτι το Xperia ειναι σοκοφρετα.

Το θεμα ειναι να μπουν ολα χωρις να γινει το κινητο soundbar και αυτο δεν γινεται.

Αλλωστε ειπαμε οι εταιριες πανε με το τι θελουν οι πολλοι και οι πολλοι θελουν λιγοτερα καλωδια.

Οι λιγοι μπορουν να πανε στο xperia εφοσον τα εχει ολα, οι πωλησεις του ομως για καποιο λογο δεν πανε καλα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ότι να συζητάμε για Sony είναι DOA εταιρία.

Λόγους έχουν αναφερθεί άπειρες φορές.

 

Και καφέ να ψήνει και καλύτερες - φθηνότερες τιμές σε λανσάρισμα μια τρύπα στο νερό θα ήταν.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορα οτι το Xperia ειναι σοκοφρετα.

Το θεμα ειναι να μπουν ολα χωρις να γινει το κινητο soundbar και αυτο δεν γινεται.

Αλλωστε ειπαμε οι εταιριες πανε με το τι θελουν οι πολλοι και οι πολλοι θελουν λιγοτερα καλωδια.

Οι λιγοι μπορουν να πανε στο xperia εφοσον τα εχει ολα, οι πωλησεις του ομως για καποιο λογο δεν πανε καλα.

 

Μάλλον μπερδεύεσαι. Ξέρεις έναν που δεν θέλει κάρτα μνήμης? Η συντριπτική πλειοψηφία θέλει και όσοι δεν χρειάζονται απλά δεν ενοχλούνται από την ύπαρξή της.

Το ιδιο ισχύει και με το θέμα φόρτισης. Εσύ πχ που είσαι υπέρ της ασύρματης (κι εγώ είμαι) σε ενοχλεί η ύπαρξη της υποδοχής? Κι αν ναι, έγραψες ποτέ πχ μέχρι πριν ένα μήνα "μακαρι να αφαιρέσουν την υποδοχή" ή τώρα που σε ψήνουν οι εταιρείες έγινε "θέλω" σου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύεσαι. Ξέρεις έναν που δεν θέλει κάρτα μνήμης? Η συντριπτική πλειοψηφία θέλει και όσοι δεν χρειάζονται απλά δεν ενοχλούνται από την ύπαρξή της.

Το ιδιο ισχύει και με το θέμα φόρτισης. Εσύ πχ που είσαι υπέρ της ασύρματης (κι εγώ είμαι) σε ενοχλεί η ύπαρξη της υποδοχής? Κι αν ναι, έγραψες ποτέ πχ μέχρι πριν ένα μήνα "μακαρι να αφαιρέσουν την υποδοχή" ή τώρα που σε ψήνουν οι εταιρείες έγινε "θέλω" σου.

 

Από την ιστορία της εξέλιξης έχω δει ότι τεχνολογίες καταργούνται κι αντικαθιστονται απο νεότερες τους.

Αυτό γίνεται κι εδώ και μπορώ να το καταλάβω.

Τα καλώδια έχουν το κακό ότι χαλάνε, οι επαφές το ίδιο.

Τώρα μην θέλεις ντε και καλά να μας βγάλεις πρόβατα όπου πάμε όπου μας πει ο ποιμένας.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δημιουργούνται πολλά πρακτικά προβλήματα από την αφαίρεση της θύρας φόρτισης.

Επομένως, καλό θα ήταν να συνυπάρχουν οι δύο τεχνολογίες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από την ιστορία της εξέλιξης έχω δει ότι τεχνολογίες καταργούνται κι αντικαθιστονται απο νεότερες τους.

Αυτό γίνεται κι εδώ και μπορώ να το καταλάβω.

Τα καλώδια έχουν το κακό ότι χαλάνε, οι επαφές το ίδιο.

Τώρα μην θέλεις ντε και καλά να μας βγάλεις πρόβατα όπου πάμε όπου μας πει ο ποιμένας.

 

Εδώ συμφωνώ αλλά η ιστορία της εξέλιξης λέει ότι πρώτα έρχονται νέες τεχνολογίες, καθιερώνονται και μετά καταργούνται (εκ των πραγμάτων) οι παλιότερες.

Επίσης υπάρχουν και πρακτικά θέματα που απαιτούν (τουλάχιστον για την ώρα) καλώδιο. Πχ ήρθαν οι αναδιπλωμενες οθόνες. Φαντάζεσαι να καταργήσουν τις γνωστές συσκευές και να μείνουν μόνο οι αναδιπλωμενες?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συμφωνώ αλλά η ιστορία της εξέλιξης λέει ότι πρώτα έρχονται νέες τεχνολογίες, καθιερώνονται και μετά καταργούνται (εκ των πραγμάτων) οι παλιότερες.

Επίσης υπάρχουν και πρακτικά θέματα που απαιτούν (τουλάχιστον για την ώρα) καλώδιο. Πχ ήρθαν οι αναδιπλωμενες οθόνες. Φαντάζεσαι να καταργήσουν τις γνωστές συσκευές και να μείνουν μόνο οι αναδιπλωμενες?

 

Μα γι'αυτο ειπα πριν οτι δεν θα φυγει απο την μια μερα στην αλλη η ενσυρματη τεχνολογια.

Θα το αρχισουν πιστευω απο τις ναυαρχιδες, ωστε να δικαιολογησουν και την αυξηση της τιμης, και σιγα σιγα θα παει στις πιο κατω κατηγοριες.

Μεχρι να καταργηθει τελειως το καλωδιο θα περασει καιρος και θα υπαρχουν επιλογες αλλα οχι στην ιδια συσκευη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτο ειπα πριν οτι δεν θα φυγει απο την μια μερα στην αλλη η ενσυρματη τεχνολογια.

Θα το αρχισουν πιστευω απο τις ναυαρχιδες, ωστε να δικαιολογησουν και την αυξηση της τιμης, και σιγα σιγα θα παει στις πιο κατω κατηγοριες.

Μεχρι να καταργηθει τελειως το καλωδιο θα περασει καιρος και θα υπαρχουν επιλογες αλλα οχι στην ιδια συσκευη.

 

Για κάποιον που θέλει/χρειάζεται ναυαρχίδα δεν αποτελεί λύση μια μεσαίας κατηγορίας συσκευή.

Με άλλα λόγια, εγώ πχ που χρησιμοποιώ την σειρά Note δεν μπορώ να πάρω το Α52 για να έχω ενσύρματη επιλογή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που θέλει/χρειάζεται ναυαρχίδα δεν αποτελεί λύση μια μεσαίας κατηγορίας συσκευή.

Με άλλα λόγια, εγώ πχ που χρησιμοποιώ την σειρά Note δεν μπορώ να πάρω το Α52 για να έχω ενσύρματη επιλογή.

 

Σε καταλαβαίνω, κάτσε να δούμε ποιοι και σε ποια μοντέλα θα το κάνουν και τι εναλλακτικές θα υπάρχουν.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...