Jump to content

Από του χρόνου θα δούμε smartphones χωρίς θύρες!


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος να σας το έλεγε κάποτε ότι θα μπορείτε να φορτίζετε και μάλιστα με μεγάλη ευκολία το smartphone σας ασύρματα χωρίς καλώδιο; Σίγουρα αυτό έμοιαζε κάποτε σαν ένα απίθανο σενάριο πραγματικότητας αλλά ετοιμαστείτε για το μέλλον που είναι ακόμη πιο καινοτόμο και θα μας αναγκάσει να ξεχάσουμε πλέον την ύπαρξη καλωδίων μια και καλή!

 

Συνήθεια σε πολλούς κατασκευαστές τώρα τελευταία έγινε η αφαίρεση καλωδίου φόρτισης και δεδομένων από την αρχική συσκευών πολλών συσκευών και τώρα εξετάζεται σοβαρά το πλάνο για την διάθεση smartphoneς χωρίς θύρες. Σύμφωνα με την Xiaomi, το επόμενο έτος θα υπάρχουν εμπορικές εκδόσεις smartphones χωρίς θύρα φόρτισης. Η εταιρεία πιστεύει ότι η έλλειψη τέτοιων συσκευών στην αγορά δεν είναι σε καμία περίπτωση συνέπεια της απόρριψης ενός τέτοιου βήματος εκ μέρους των χρηστών. Ο λόγος είναι ότι η τεχνολογία ασύρματης φόρτισης δεν έχει ακόμη τελειοποιηθεί και υπάρχουν παράπονα για την ταχύτητά της, οπότε οι χρήστες προτιμούν την παραδοσιακή φόρτιση καλωδίων. Επίσης, δεν πρέπει να διαγράφετε από την μνήμη σας το γεγονός ότι εξακολουθούν να υπάρχουν πολύ λίγοι δημόσιοι χώροι όπου είναι δυνατή η ασύρματη φόρτιση ενός smartphone.

 

Όμως, καθώς εξελίσσεται η τεχνολογία ασύρματης φόρτισης, οι κατασκευαστές θα είναι όλο και πιο επίμονοι στην προσφορά συσκευών που την υποστηρίζουν και η Xiaomi προβλέπει ότι τα gadget που μπορούν να φορτιστούν ασύρματα θα γίνουν κοινά.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από τις πιο αδιάφορες τεχνολογίες. Στη φωτό εκτός από καλώδιο, έχουμε και τη βάση φόρτισης ενώ διαφορετικά θα είχαμε μόνο το καλώδιο απλά συνδεδεμένο πάνω στη συσκευή. Προσωπικά δεν βλέπω κάποια ευχρηστία με την ασύρματη φόρτιση. Επιπλέον σε κάθε ταξίδι εκτός από το φορτιστή θα πρέπει να κουβαλάμε και τη βάση φόρτισης.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Από τις πιο αδιάφορες τεχνολογίες. Στη φωτό εκτός από καλώδιο, έχουμε και τη βάση φόρτισης ενώ διαφορετικά θα είχαμε μόνο το καλώδιο απλά συνδεδεμένο πάνω στη συσκευή. Προσωπικά δεν βλέπω κάποια ευχρηστία με την ασύρματη φόρτιση. Επιπλέον σε κάθε ταξίδι εκτός από το φορτιστή θα πρέπει να κουβαλάμε και τη βάση φόρτισης.

 

Ευχρηστια υπαρχει οπως: απλα ακουμπας την συσκευη και αυτη φορτιζει κι οχι να ψαχνεις την τρυπα, οι θυρες μετα απο πολλες φορες βαλε-βγαλε φορτιστη και ακουστικα "ανοιγουν" και δεν κανουν καλη επαφη, ακομα μαζευουν σκονη και μερικες φορες αντι να κανει ταχυφορτιση κανει κανονικη, πολλοι εχουν αναφερει οξυδωμενες θυρες' σε αυτο πες φταιει ο χρηστης αλλα με την ασυρματη δεν θα το ειχε.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ευχρηστια υπαρχει οπως: απλα ακουμπας την συσκευη και αυτη φορτιζει κι οχι να ψαχνεις την τρυπα, οι θυρες μετα απο πολλες φορες βαλε-βγαλε φορτιστη και ακουστικα "ανοιγουν" και δεν κανουν καλη επαφη, ακομα μαζευουν σκονη και μερικες φορες αντι να κανει ταχυφορτιση κανει κανονικη, πολλοι εχουν αναφερει οξυδωμενες θυρες' σε αυτο πες φταιει ο χρηστης αλλα με την ασυρματη δεν θα το ειχε.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποια δυσκολία να βρώ τη θύρα να βάλω το καλώδιο. Ίσως κάποιος ηλικιωμένος που δεν βλέπει καλά. Επίσης δεν είχα ποτέ μου κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις σε κανένα κινητό μου από το 1999 που ήταν η πρώτη συσκευή μου μέχρι και τώρα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποια δυσκολία να βρώ τη θύρα να βάλω το καλώδιο. Ίσως κάποιος ηλικιωμένος που δεν βλέπει καλά. Επίσης δεν είχα ποτέ μου κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις σε κανένα κινητό μου από το 1999 που ήταν η πρώτη συσκευή μου μέχρι και τώρα.

Εγώ είχα στο Nokia N8 δύο φορές. Αλλά και στο 950XL.

Ευτυχώς το N8 είχε και usb θύρα για φόρτιση και υποδοχή με το καρφάκι ή πως το λένε, και το φόρτιζα από κει.

Το ότι δεν είχες πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις. Εκτός αν το αλλάζεις κάθε χρόνο το κινητό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βρίσκω κάποια δυσκολία να βρώ τη θύρα να βάλω το καλώδιο. Ίσως κάποιος ηλικιωμένος που δεν βλέπει καλά. Επίσης δεν είχα ποτέ μου κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις σε κανένα κινητό μου από το 1999 που ήταν η πρώτη συσκευή μου μέχρι και τώρα.

Αυτα ειναι προσωπικη σου γνωμη και καλως την μοιραζεσαι αλλα μην νομιζεις οτι ετσι συμβαινει με ολους, οποτε θα πρεπει να την μοιραζεσαι με υποκειμενικο τροπο.

Με καποιους συμβαινει ακριβως το αντιθετο.

Για παραδειγμα, προσωπικα ΔΕΝ αγοραζω κινητο χωρις ασυρματη φορτιση, με εχουν βολεψει απιστευτα τα τελευταια ~4 χρονια και δεν αλλαζω την συνηθεια για κανενα λογο. Και δευτερευων κινητο, παλι ασυρματα. Απο το 3ο και επειτα ξεκινανε τα φθηνα ενσυρματα.

Κατα καιρους εχω παρει 5-6 ασυρματους φορτιστες για διαφορετικα σημεια κ χρησεις (μεχρι κ λαμπακι νυχτος xiaomi με ασυρματη φορτιση και φωτιστικο γραφειου με βαση ασυρματης φορτισης. Φυσικα και powerbank με ασυρματη φορτιση. Στο γραφειο με βολευει ο ορθιος. Σε ταξιδι μοναχα παιρνω εναν καλο πολλαπλο ενσυρματο φορτιστη που χρειαζεται και για αλλες συσκευες ετσι και αλλιως.

Αν μου πεις μετα απο τοσα χρονια συνηθειας να γυρισω πισω στα παλια καλωδια, θα σε στειλω στην Αφρικη παρεα με τους μαυρους. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να κουβαλαμε κι ασυρματους φορτιστες τωρα για να φορτιζει η συσκευη πιο αργα και με τεραστιες ενεργειακες απωλειες (κι ο,τι αυτο συνεπαγεται για το περιβαλλον μιας και καποιοι δηθεν κοπτονταν γι'αυτο οταν χρεωναν τους φορτιστες εξτρα) και ιδιως χωρις να μπορουμε να τη χρησιμοποιουμε οταν φορτιζει.

Χωρια το εξτρα κοστος αγορας γιατι εδω δεν δινουν απλο φορτιστη πλεον, σιγα μη δωσουν ασυρματο.

 

Απιθανες γελοιοτητες σ'εναν τομεα που καθε χρονο παει απ'το κακο στο χειροτερο.

Edited by EvO_Boss

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

οκ θυρα φορτισης δεν θα εχει, να υποθεσω οτι δεν θα συνδεεται και στον υπολογιστη? ADB/φλασαρισματα κλπ τελος?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα στο Nokia N8 δύο φορές. Αλλά και στο 950XL.

Ευτυχώς το N8 είχε και usb θύρα για φόρτιση και υποδοχή με το καρφάκι ή πως το λένε, και το φόρτιζα από κει.

Το ότι δεν είχες πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις. Εκτός αν το αλλάζεις κάθε χρόνο το κινητό.

 

Συσκευές αλλάζω μετά από 2,5-3 χρόνια περίπου όταν η μπαταρία δεν έχει αντοχές.

 

Αυτα ειναι προσωπικη σου γνωμη και καλως την μοιραζεσαι αλλα μην νομιζεις οτι ετσι συμβαινει με ολους, οποτε θα πρεπει να την μοιραζεσαι με υποκειμενικο τροπο.

Με καποιους συμβαινει ακριβως το αντιθετο.

Για παραδειγμα, προσωπικα ΔΕΝ αγοραζω κινητο χωρις ασυρματη φορτιση, με εχουν βολεψει απιστευτα τα τελευταια ~4 χρονια και δεν αλλαζω την συνηθεια για κανενα λογο. Και δευτερευων κινητο, παλι ασυρματα. Απο το 3ο και επειτα ξεκινανε τα φθηνα ενσυρματα.

Κατα καιρους εχω παρει 5-6 ασυρματους φορτιστες για διαφορετικα σημεια κ χρησεις (μεχρι κ λαμπακι νυχτος xiaomi με ασυρματη φορτιση και φωτιστικο γραφειου με βαση ασυρματης φορτισης. Φυσικα και powerbank με ασυρματη φορτιση. Στο γραφειο με βολευει ο ορθιος. Σε ταξιδι μοναχα παιρνω εναν καλο πολλαπλο ενσυρματο φορτιστη που χρειαζεται και για αλλες συσκευες ετσι και αλλιως.

Αν μου πεις μετα απο τοσα χρονια συνηθειας να γυρισω πισω στα παλια καλωδια, θα σε στειλω στην Αφρικη παρεα με τους μαυρους. :lol:

 

Δηλαδή αγόρασες τόσες συσκευές με έξτρα εννοείται κόστος ενώ κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά με ένα καλώδιο. Μάλλον όχι ακριβώς την ίδια δουλειά με το καλώδιο αλλά καλύτερη μιας και φορτίζει πιο γρήγορα. Τι να πω. Όπως βολεύεται ο καθένας. Έχω ξεκινήσει ήδη για Αφρική σύμφωνα με τα λεγόμενα σου :lol:

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω του καθενός τη γνώμη. Αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε. Την ευκολία του καλωδίου δε τη βρίσκεις αλλού. Τέλος. Απλά θα συμφωνήσω και εγώ έχω πρόβλημα με χαλαρό βύσμα από τοτε που δημιουργήθηκε το usb c. Το micro usb είχε σαν αγκιστρακι οπότε δεν είχα ποτέ θέμα. Και προφανώς κάτι παλαιότερα βύσματα τύπου νοκια και Ericsson ευτυχώς ανήκουν στο παρελθόν γιατί ήταν παντελώς άχρηστα.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να θίξω του καθενός τη γνώμη. Αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε. Την ευκολία του καλωδίου δε τη βρίσκεις αλλού. Τέλος...

Μισο, μαλλον μπερδευτηκες και το γραψες αναποδα, την ευκολια χωρις καλωδιο θα εννοουσες υποθετω :p:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή αγόρασες τόσες συσκευές με έξτρα εννοείται κόστος ενώ κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά με ένα καλώδιο. Μάλλον όχι ακριβώς την ίδια δουλειά με το καλώδιο αλλά καλύτερη μιας και φορτίζει πιο γρήγορα...

Τιποτε φιλε να μην πεις, αδικος κοπος θα ειναι, βεβαιως αγορασα εξτρα συσκευες και ειμαι τοσο ευχαριστημενος που δεν ξαναγυριζω πισω που να γυρισει η γη αναποδα. Απλα και ομορφα. Κυριο κινητο μου χωρις ασυρματη, δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω ποτε ξανα, ουτε μια στο εκατομμυριο. Δεν ξερω πως να το εκφρασω καλυτερα...Τελος, που λεει και ο φιλος παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω: ειναι 'στανταρισμενη' η προδιαγραφη για 'ασυρματη φορτιση';

Αγοραζεις πχ ασυρματο φορτιστη, και αν το τηλεφωνο σου την υποστηριζει, ειναι κανονικα συμβατο και φορτιζει;

Με ενα ασυρματο φορτιστη, μπορεις να φορτιζεις πολλα τηλεφωνα απο διαφορες μαρκες;

Ή χρειαζεται ειδικος ασυρματος φορτιστης αναλογα το brand του κινητου;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να καταλαβω: ειναι 'στανταρισμενη' η προδιαγραφη για 'ασυρματη φορτιση';

Αγοραζεις πχ ασυρματο φορτιστη, και αν το τηλεφωνο σου την υποστηριζει, ειναι κανονικα συμβατο και φορτιζει;

Με ενα ασυρματο φορτιστη, μπορεις να φορτιζεις πολλα τηλεφωνα απο διαφορες μαρκες;

Ή χρειαζεται ειδικος ασυρματος φορτιστης αναλογα το brand του κινητου;

 

Όλα τα τηλέφωνα και οι ασύρματοι φορτιστές είναι συμβατά με το Qi πρωτόκολλο. Συνεπώς υπάρχει συμβατότητα ανάμεσα σε όλες τις συσκευές και όλους τους ασυρμάτους φορτιστές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω: ειναι 'στανταρισμενη' η προδιαγραφη για 'ασυρματη φορτιση';

Αγοραζεις πχ ασυρματο φορτιστη, και αν το τηλεφωνο σου την υποστηριζει, ειναι κανονικα συμβατο και φορτιζει;

Με ενα ασυρματο φορτιστη, μπορεις να φορτιζεις πολλα τηλεφωνα απο διαφορες μαρκες;

Ή χρειαζεται ειδικος ασυρματος φορτιστης αναλογα το brand του κινητου;

Δεν είναι πάντα συμβατοί με όλα τα τηλέφωνα στο θέμα ταχύτητας φόρτισης. Δηλαδή ένας ασύρματος φορτιστής των 15W πχ, μπορεί να φορτίζει το smartphone σου με 5W κι ας υποστηρίζει το smartphone σου φόρτιση με 10W. Οπότε εκεί μπαίνεις σε άλλο ψάξιμο.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοκίνητο τι γίνεται;

Κατεβαίνει με αντάπτορες σε 12 volt ή έχουμε τίποτα άλλες πατέντες;

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξετε αμάξι θα μας πούνε ή θα μας πουλήσουν κανένα ανταπτορα με wifi κλπ
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι υπαρχουν και ασυρματοι φορτιστες αυτοκινητου, πολλα χρονια τωρα.

Υπαρχουν και αυτοκινητα με ενσωματωμενο ασυρματο φορτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Και για εμάς που έχουμε συνηθίσει να το φορτίζουμε και να το χρησιμοποιούμε ταυτόχρονα? Τίποτα, στον κουβά ε?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι προσωπικη σου γνωμη και καλως την μοιραζεσαι αλλα μην νομιζεις οτι ετσι συμβαινει με ολους, οποτε θα πρεπει να την μοιραζεσαι με υποκειμενικο τροπο.

Με καποιους συμβαινει ακριβως το αντιθετο.

Για παραδειγμα, προσωπικα ΔΕΝ αγοραζω κινητο χωρις ασυρματη φορτιση, με εχουν βολεψει απιστευτα τα τελευταια ~4 χρονια και δεν αλλαζω την συνηθεια για κανενα λογο. Και δευτερευων κινητο, παλι ασυρματα. Απο το 3ο και επειτα ξεκινανε τα φθηνα ενσυρματα.

Κατα καιρους εχω παρει 5-6 ασυρματους φορτιστες για διαφορετικα σημεια κ χρησεις (μεχρι κ λαμπακι νυχτος xiaomi με ασυρματη φορτιση και φωτιστικο γραφειου με βαση ασυρματης φορτισης. Φυσικα και powerbank με ασυρματη φορτιση. Στο γραφειο με βολευει ο ορθιος. Σε ταξιδι μοναχα παιρνω εναν καλο πολλαπλο ενσυρματο φορτιστη που χρειαζεται και για αλλες συσκευες ετσι και αλλιως.

Αν μου πεις μετα απο τοσα χρονια συνηθειας να γυρισω πισω στα παλια καλωδια, θα σε στειλω στην Αφρικη παρεα με τους μαυρους. :lol:

 

Η καλύτερη απάντηση (για μένα) είναι η ΕΠΙΛΟΓΗ.

Να επιλέγω εγώ πότε θα το φορτίζω ενσύρματα και πότε ασύρματα. ΕΠΙΛΟΓΉ λοιπόν, γιατί ποιο το κέρδος το δικό μου στο να μην έχει υποδοχή καλωδίου? Και ποιο το κέρδος μου όταν αφαίρεσαν το audio juck? OK, bluetooth ακουστικά έχω ούτως ή άλλως αλλά τι κέρδισα από την συγκεκριμένη αφαίρεση? Να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω το aux in του αυτοκινήτου.

Γενικά οι εταιρείες συνεχώς ΕΠΙΒΆΛΟΥΝ νέες τακτικές όπου για κάποιον λόγο βρίσκουν υποστηρικτές. Εγώ αν και υποχρεωτικά ακολουθώ, προτιμώ να είμαι απέναντι και να ζητάω επιλογές.....

Τέλος, υπάρχουν στιγμές που το βράδυ πέφτω στο κρεβάτι για να χαζέψω αλλά η μπαταρία φτάνει στο τέλος (αφού με τον πανικό της δουλειάς μόνο να το φορτίσω δεν σκέφτηκα). Το κουμπώνω και συνεχίζω. Με τον ασύρματο φορτιστή δεν......

Μεταφορά αρχείων μόνο ασύρματα κι ας αργεί περισσότερο. Και τι θα παίξει με το usb on the go?

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι υπαρχουν και ασυρματοι φορτιστες αυτοκινητου, πολλα χρονια τωρα.

Υπαρχουν και αυτοκινητα με ενσωματωμενο ασυρματο φορτιστη.

 

Άλλο πράγμα λέω , για να σύνδεσω στο αμάξι το κινητό για android auto θέλω να το καρφώσω με το καλώδιο , δεν δουλεύει ασύρματα

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε αντιθεση με την θυρα ακουστικων,ειναι τεραστιο το ζητημα του κινητου χωρις θυρες,επειδη βασιζεσαι πολυ στην ασυρματη φορτιση,οχι τοσο οταν εισαι μεσα στο σπιτι αλλα εκτος σπιτιου.
Link to comment
Share on other sites

Στο χερι του καταναλωτη ειναι παντως το να μην ευδοκιμησουν τετοιες "υλοποιησεις" και να τις παρουν πισω οι οποιες εταιρειες τις φερουν πρωτες και να μην ακολοθθησουν οι υπολοιπες.

Περα απ'τους παμπολλους και σοβαρους λογους που δεν βολευει η μη υπαρξη εξωτερικων θυρων, το πιο βασικο ειναι αυτο που ειπε ο φιλος προηγουμενως, το να υπαρχει η ΕΠΙΛΟΓΗ κι αν θελει ο καθενας να τις χρησιμοποιει ή οχι.

Το να επιβαλλουν οι κατασκευαστες με το ετσι θελω το τι τους συμφερει πρεπει να σταματησει. Κι ο μονος τροπος ειναι με το να τους γυρισουν οι καταναλωτες την πλατη.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι η ασύρματη φόρτιση επηρεάζει σημαντικά την υγεία της μπαταρίας. Και λογικό είναι έτσι που ζεσταίνεται το τηλέφωνο.

Και με τα δύο τηλέφωνα που είχα (XZ3, note 9) με βόλευε ως ένα βαθμό όσο δούλευα από το γραφείο και το έβαζα στη βάση φόρτισης 4 με 5 φορές κάθε μέρα.

Τώρα φορτίζω μια φορά την ημέρα και τέλος.

Τη θεωρώ καλή τεχνολογία αλλά όχι πανάκεια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν υπαρχουν μερη τα οποια θα εχουν στο τραπεζακι-παγκακι ασυρματη φορτιση θα ειναι πολυ καλο! Απλα θα το αφηνεις πανω και ολα καλα. Πριν λιγες μερες ειχα παει μεχρι το Ναυτικο Νοσοκομειο Κρητης(ΝΝΚ) και ειδα ενα παγκακι περιεργο απο τα αλλα. Το πλησιαζω και ειδα οτι ηταν ολο με ηλιακους συλλεκτες και διπλα θεση για να φορτισεις το κινητο! Πεταξα πανω το τηλεφωνο και αμεσως εκανε quick charge! Ηταν ευχαριστη εκπληξη μπορω να πω!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...