Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολες οι συσκευές συγκρίνονται ως προς την αυτονομία τους. Ορισμένοι μπλεκουν χαρακτηριστικά με αυτόνομιες για να κάνουν τα απλά πολύπλοκα, για κατι τοσο απλο.. Μη κουραζεστε αδικα.. Δε θα μας τρελανετε, δεν πιθετε κανεναν.

Ολοι οταν παιρνουν νεα συσκευή, ρωτανε την αυτονομία σε σχεση με την προηγ πολυ φυσιολογικά.

Το πρόβλημα με το νοτε 8 ειναι, οτι ενω ειναι αυτονόητο οτι η αυτονομία του θα είναι ελαφρώς χειρότερη απο το s8+, κατι που θα δεις και στο 90% των review, utube κλπ, ορισμένοι ΠΟΛΛΟΙ εδώ ορκιζοταν για το αντίθετο, ποσταροντας μαλιστα τα 4-5 βίντεο που κόντρα σε ολα τα υπολοιπα, δειχαν αυτό που υποστηρίζαν.

Ολοι έχουν καταλάβει τι κανει νιαου νιαου στα κεραμίδια, και έχει κουρασει πλεον αυτη η ιστορία..

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι συσκευές συγκρίνονται ως προς την αυτονομία τους. Ορισμένοι μπλεκουν χαρακτηριστικά με αυτόνομιες για να κάνουν τα απλά πολύπλοκα, για κατι τοσο απλο.. Μη κουραζεστε αδικα.. Δε θα μας τρελανετε, δεν πιθετε κανεναν.

Ολοι οταν παιρνουν νεα συσκευή, ρωτανε την αυτονομία σε σχεση με την προηγ πολυ φυσιολογικά.

Το πρόβλημα με το νοτε 8 ειναι, οτι ενω ειναι αυτονόητο οτι η αυτονομία του θα είναι ελαφρώς χειρότερη απο το s8+, κατι που θα δεις και στο 90% των review, utube κλπ, ορισμένοι ΠΟΛΛΟΙ εδώ ορκιζοταν για το αντίθετο, ποσταροντας μαλιστα τα 4-5 βίντεο που κόντρα σε ολα τα υπολοιπα, δειχαν αυτό που υποστηρίζαν.

Ολοι έχουν καταλάβει τι κανει νιαου νιαου στα κεραμίδια, και έχει κουρασει πλεον αυτη η ιστορία..

 

ναι αλλα αν η γιαγια σου ειχε καρουλια, θα ηταν πατινι..αρα αν το νοτε ειχε μικροτερη οθονη, μονη καμερα,δεν ειχε πενακι, ειχε και 300Mah μεγαλυτερη μπαταρια και εκδοση 7 ανδροιδ, θα ειχε καλυτερη αυτονομια απο σ8+, επειδη θα το ελεγαν νοτε8....

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν η γιαγια σου ειχε καρουλια, θα ηταν πατινι..αρα αν το νοτε ειχε μικροτερη οθονη, μονη καμερα,δεν ειχε πενακι, ειχε και 300Mah μεγαλυτερη μπαταρια και εκδοση 7 ανδροιδ, θα ειχε καλυτερη αυτονομια απο σ8+, επειδη θα το ελεγαν νοτε8....

:lol::lol::lol:

Δυστυχώς μονο τέτοια θα γράφουμε στο τελος, αν θέλουμε να μη μας φύγουν τα μαλια απο το κεφαλι. Εδω μεσα ορισμένοι είναι ικανοι να γραψουν οτι 1+1=4 και να πετάξουν και 10 σεντονια εντελώς ασχετα με το αντικείμενο για να το υποστήριξουν.

Καλη συνέχεια πράγματικα κουρασε το θέμα.

Οποιος θελει να πιστεύει ότι το νοτε 8 εχει μεγαλυτερη αυτονομία απο το s8+ με γεια του με χαρα του. Είναι εντελώς βεβαιο οτι δεν το πιστεύει ουτε ο ιδιος, τωρα γιατι επιμενει μονο αυτος ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πάλι να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση:

 

Το Note 8 είναι αντικειμενικά καλύτερη συσκευή από το S8+ γιατί :

- διαθέτει καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη

- διαθέτει καλύτερο camera setup

- διαθέτει spen

- είναι το μοναδικό flagship της Samsung με dual sim λειτουργία και εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία στην χώρα μας

- έχει 6gb RAM

 

Ας περάσουμε τώρα στα αρνητικά που προσάπτουν στην συσκευή 3-4 άτομα:

- ελαφρώς μικρότερη αυτονομία από το s8+, αλλά όχι κακή αυτονομία. Αυτό !!!

 

Από αυτούς τους 3-4 που δεν είναι ικανοποιημένοι από την αυτονομία του κινητού (πάντα σε σχέση με το s8+, γιατί επαναλαμβάνω ότι όπως λένε δεν έχει κακή αυτονομία) άλλος αναφέρει διαφορές 10%, άλλος 20% και κάποιος νομίζω ότι απλά γκρινιάζει για συμπαράσταση (δεν ξέρω αν είναι κάτοχος της συσκευής). Βέβαια κάποιος εκ των 3-4 αναφέρει και μεγάλη διαφορα στην μπαταρία σε σχέση με το iphone 8 plus κάτι που δεν προκύπτει από κανένα συγκριτικό τεστ που έχω δει, αλλά ούτε και από την προσωπική μου εμπειρία. Ίσως η χρήση που κάνει είναι πολύ συγκεκριμένη και διαφοροποιεί το τελικό αποτέλεσμα.

 

Οι περισσότεροι χρήστες λοιπόν εδώ μέσα υποστηρίζουν καλύτερη, ίδια ή ελαφρώς χειρότερη (5%) αυτονομία. Από την πλευρά μου συνεχίζω να επιμένω ότι οι όποιες διαφορές προς τα πάνω ή προς τα κάτω είναι ανάξιες σχολιασμού, γιατί μιλάμε για μερικά λεπτά πραγματικής χρήσης που δεν μπορούν να διαφοροποιήσουν σημαντικά τα 2 κινητά ως προς την αυτονομία.

 

Κοιτάμε λοιπόν ποια συσκευή μας καλύπτει καλύτερα συνολικά και αν διαθέτουμε το αντίστοιχο ποσό για να την αποκτήσουμε. Αν δεν μας νοιάζει η μεγαλύτερη οθόνη, η καλύτερη κάμερα, το spen, η dual sim λειτουργία με εγγύηση και τα 6gb RAM τότε το s8+ είναι καλύτερη επιλογή και έχουμε και 200 ευρώ στην τσέπη.

 

Βάζετε στην ζυγαριά όλα τα παραπάνω και αποφασίζετε αν κάνατε την καλύτερη δυνατή επιλογή όσοι το αποκτήσατε και αν θα πρέπει να το πουλήσετε για κάτι άλλο όσοι είστε δυσαρεστημένοι.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πάλι να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση:

 

Το Note 8 είναι αντικειμενικά καλύτερη συσκευή από το S8+ γιατί :

- διαθέτει καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη

- διαθέτει καλύτερο camera setup

- διαθέτει spen

- είναι το μοναδικό flagship της Samsung με dual sim λειτουργία και εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία στην χώρα μας

- έχει 6gb RAM

 

Ας περάσουμε τώρα στα αρνητικά που προσάπτουν στο κινητό 3-4 άτομα:

- ελαφρώς μικρότερη αυτονομία από το s8+, αλλά όχι κακή αυτονομία. Αυτό !!!

 

Από αυτούς τους 3-4 που δεν είναι ικανοποιημένοι από την αυτονομία του κινητού (πάντα σε σχέση με το s8+, γιατί επαναλαμβάνω ότι όπως λένε δεν έχει κακή αυτονομία) άλλος αναφέρει διαφορές 10%, άλλος 20% και κάποιος νομίζω ότι απλά γκρινιάζει για συμπαράσταση (δεν ξέρω αν είναι κάτοχος της συσκευής). Βέβαια κάποιος εξ αυτών αναφέρει και μεγάλες διαφορές στην μπαταρία σε σχέση με το iphone 8 plus κάτι που δεν προκύπτει από κανένα συγκριτικό τεστ που έχω δει, αλλά ούτε και από την προσωπική μου εμπειρία. Ίσως η χρήση που κάνει είναι πολύ συγκεκριμένη και διαφοροποιεί το τελικό αποτέλεσμα.

Οι περισσότεροι χρήστες λοιπόν εδώ μέσα υποστηρίζουν καλύτερη, ίδια, ελαφρώς χειρότερη (5%) αυτονομία. Από την πλευρά μου συνεχίζω να επιμένω ότι οι όποιες διαφορές προς τα πάνω ή προς τα κάτω είναι ανάξιες σχολιασμού, γιατί μιλάμε για μερικά λεπτά πραγματικής χρήσης που δεν μπορούν να διαφοροποιήσουν σημαντικά τα 2 κινητά ως προς την αυτονομία.

 

Κοιτάμε λοιπόν ποια συσκευή μας καλύπτει καλύτερα συνολικά και αν διαθέτουμε το αντίστοιχο ποσό για να την αποκτήσουμε. Αν δεν μας νοιάζει η μεγαλύτερη οθόνη, η καλύτερη κάμερα, το spen, η dual sim λειτουργία με εγγύηση και τα 6gb RAM τότε το s8+ είναι καλύτερη επιλογή και έχουμε και 200 ευρώ στην τσέπη.

 

Βάζετε στην ζυγαριά όλα τα παραπάνω και αποφασίζετε αν κάνατε την καλύτερη δυνατή επιλογή όσοι το αποκτήσατε και αν θα πρέπει να το πουλήσετε για κάτι άλλο όσοι είστε δυσαρεστημένοι.

 

ρε φιλε, ενα σχολιο καναμε -την διαπιστωση δηλαδη του ψεμματος- για τη μπαταρια και μας τα εχεις κανει τσουρεκια για το ποσο καλυτερη συσκευη ειναι το νοτε, μιας και στο ψεμα δε χωραει αλλο ψεμα. ελεος. Ελεος πια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε, ενα σχολιο καναμε -την διαπιστωση δηλαδη του ψεμματος- για τη μπαταρια και μας τα εχεις κανει τσουρεκια για το ποσο καλυτερη συσκευη ειναι το νοτε, μιας και στο ψεμα δε χωραει αλλο ψεμα. ελεος. Ελεος πια.

Αν λάβουμε όμως υπόψη την γνώμη των συντριπτικά περισσοτέρων εδώ μέσα, ο ψεύτης (αφού το χαρακτηρίζεις έτσι) είσαι εσύ. Πρέπει να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου για να βαφτίζεις την γνώμη σου διαπίστωση και ως την μεγάλη αλήθεια.

 

Εγώ απλά έκανα μια ανακεφαλαίωση των όσων έχουν γραφτεί εδώ μέσα, γιατί έχετε καταντήσει κουραστικό το thread με την μίρλα και την κλάψα αλά Μάρθα Βούρτση. Σε τι διαφωνείς από αυτά που έγραψα δεν μας είπες όμως.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Αν λάβουμε όμως υπόψη την γνώμη των συντριπτικά περισσοτέρων εδώ μέσα, ο ψεύτης (αφού το χαρακτηρίζεις έτσι) είσαι εσύ. Πρέπει να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου για να βαφτίζεις την γνώμη σου διαπίστωση και ως την μεγάλη αλήθεια.

 

Εγώ απλά έκανα μια ανακεφαλαίωση των όσων έχουν γραφτεί εδώ μέσα, γιατί έχετε καταντήσει κουραστικό το thread με την μίρλα και την κλάψα αλά Μάρθα Βούρτση. Σε τι διαφωνείς από αυτά που έγραψα δεν μας είπες όμως.

Εσυ απλα τρέχεις ταχυτατα να επιβεβαιώσεις αυτο που μολις εγραψα.

Οτι πετάγεται καποιος γράφοντας ΑΣΧΕΤΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ για να αποδειξει οτι 1+1=4

Είπε κανείς οτι δεν ειναι γενικά καλύτερο κινητο το νοτε 8 ή οτι δεν εχει μεγαλυτερη οθονη, πενακι, ΚΑΛΥ αυτονομία κλπ?

ΟΧΙ, αυτο που λενε οι 3-4 όπως περίπου ειρωνικα αναφερεις, (και που τελικα και ο ιδιος φαινεται τωρα να συμφωνεις) ειναι ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ, τιποτα αλλο, οποτε αυτο που επαλαμβανεις ξανα και ξανα ειναι παντελώς άσχετο με αυτο που γραφουν ολοι. Κανεις δεν διαφωνει στα περισσότερα που γραφεις.

Και να τους κάνουμε 4.5 μαζι με εσένα οσους τελικα παραδεχονται το αυτονόητο (εστω με 10 ΑΣΧΕΤΑ σεντονια).

Θελω να μη ξανα γράψω, αλλα είστε τόσο προκλητικοι που δε με αφηνετε..

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, αυτο που λενε οι 3-4 όπως περίπου ειρωνικα αναφερεις, (και που τελικα και ο ιδιος φαινεται τωρα να συμφωνεις) ειναι ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ, τιποτα αλλο,

Και να τους κάνουμε 4.5 μαζι με εσένα οσους τελικα παραδεχονται το αυτονόητο

Πότε δεν έγραψα αυτό που λες. Μάλλον κατανοείς τα όσα γράφω οπως θέλεις εσυ.

Ήμουν πολύ συγκεκριμένος σε όλα τα μηνύματα μου και γράφω ότι οι οποίες διάφορες προς τα πάνω ή προς τα κάτω είναι αναξιες σχολιασμού . Επίσης έγραψα ότι αν έπρεπε με το ζόρι να δώσω ένα ελαφρύ προβάδισμα στην αυτονομία, θα την έδινα προς το Note 8.

Πολύ λίγη σημασία όμως έχουν όλα τα παραπάνω. Το ρεζουμέ των όσων είπα ότι είναι ότι δίνετε μεγάλες διαστάσεις σε ένα θέμα/προβλημα που δεν υφίσταται. Τα 2 κινητά ανήκουν στην ίδια κατηγορία ως προς την αυτονομία και οι οποίες μικρες διάφορες δεν αλλάζουν κάτι σημαντικά.

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομερείς και αν θέλετε συνεχίζεται να ασχολείστε με τα λεπτά και τα δευτερόλεπτα είναι δικαίωμα σας. Εμένα η άποψη μου αυτή είναι.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν τόσο καλό το s8+ φέτος, νομίζω δεν θα είχαμε αυτά τα δράματα εδώ.

Ωστόσο εγώ σαν απλός θεατής, θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να γυρίσετε στο θέμα μπαταρία, γιατί αυτά με τις καλύτερες/μεγαλύτερες οθόνες, κάμερες κλπ, δεν είναι ούτε αστεία, είναι απλα cringe.

Peace :D

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πάλι να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση:

 

Το Note 8 είναι αντικειμενικά καλύτερη συσκευή από το S8+ γιατί :

- διαθέτει καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη

- διαθέτει καλύτερο camera setup

- διαθέτει spen

- είναι το μοναδικό flagship της Samsung με dual sim λειτουργία και εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία στην χώρα μας

- έχει 6gb RAM

 

Ας περάσουμε τώρα στα αρνητικά που προσάπτουν στην συσκευή 3-4 άτομα:

- ελαφρώς μικρότερη αυτονομία από το s8+, αλλά όχι κακή αυτονομία. Αυτό !!!

 

Από αυτούς τους 3-4 που δεν είναι ικανοποιημένοι από την αυτονομία του κινητού (πάντα σε σχέση με το s8+, γιατί επαναλαμβάνω ότι όπως λένε δεν έχει κακή αυτονομία) άλλος αναφέρει διαφορές 10%, άλλος 20% και κάποιος νομίζω ότι απλά γκρινιάζει για συμπαράσταση (δεν ξέρω αν είναι κάτοχος της συσκευής). Βέβαια κάποιος εκ των 3-4 αναφέρει και μεγάλη διαφορα στην μπαταρία σε σχέση με το iphone 8 plus κάτι που δεν προκύπτει από κανένα συγκριτικό τεστ που έχω δει, αλλά ούτε και από την προσωπική μου εμπειρία. Ίσως η χρήση που κάνει είναι πολύ συγκεκριμένη και διαφοροποιεί το τελικό αποτέλεσμα.

 

Οι περισσότεροι χρήστες λοιπόν εδώ μέσα υποστηρίζουν καλύτερη, ίδια ή ελαφρώς χειρότερη (5%) αυτονομία. Από την πλευρά μου συνεχίζω να επιμένω ότι οι όποιες διαφορές προς τα πάνω ή προς τα κάτω είναι ανάξιες σχολιασμού, γιατί μιλάμε για μερικά λεπτά πραγματικής χρήσης που δεν μπορούν να διαφοροποιήσουν σημαντικά τα 2 κινητά ως προς την αυτονομία.

 

Κοιτάμε λοιπόν ποια συσκευή μας καλύπτει καλύτερα συνολικά και αν διαθέτουμε το αντίστοιχο ποσό για να την αποκτήσουμε. Αν δεν μας νοιάζει η μεγαλύτερη οθόνη, η καλύτερη κάμερα, το spen, η dual sim λειτουργία με εγγύηση και τα 6gb RAM τότε το s8+ είναι καλύτερη επιλογή και έχουμε και 200 ευρώ στην τσέπη.

 

Βάζετε στην ζυγαριά όλα τα παραπάνω και αποφασίζετε αν κάνατε την καλύτερη δυνατή επιλογή όσοι το αποκτήσατε και αν θα πρέπει να το πουλήσετε για κάτι άλλο όσοι είστε δυσαρεστημένοι.

 

Eισαι νομιζω σε λαθος νημα... Εδω σχολιαζουμε τα της μπαταριας!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το πλέον παροπλισμένο Note 3 μου, ως συσκευή πολυμέσων και ενώ συνδέεται κανονικά σε WiFi καφετέριας, σπιτιού κτλ, αρνείται να συνδεθεί στο Hotspot της άλλης μου συσκευής (Xiaomi Redmi Note 4 X). Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα τέτοια σημεία πρόσβασης (Samsung Galaxy S3)

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γενικά το Note 3 μετά από την τελευταία αναβάθμιση που είχε πάρει παρουσίαζε διάφορα προβλήματα με το WiFi.

Το δικό μου καθυστερεί :mad: (περίπου 40 δευτερόλεπτα) να ενεργοποιήσει το WiFi και από κάποιο σημείο και μετά δεν αποθηκεύει τους κωδικούς από τα ασύρματα δίκτυα που συνδέεται.

 

Έχεις προσπαθήσει να κάνεις hard reset;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί το έχω ως έσχατη λύση.. Μόνο με το WiFi του άλλου κινητού το κάνει.. Στο οικιακό δίκτυο και σε άλλα, λειτουργεί κανονικά..
Link to comment
Share on other sites

Πηρα mate 10 pro και γραφω εδω μονο και μονο για να θιξω το θεμα της οθονης.

Τελικα ειχα αδικο και στην πραξη η οθονη του Note 8 ειναι -για μενα- καλυτερη του mate 10 pro σε θεματα φωτεινοτητας και λευκου και αρα συνολικα καλυτερη αφου στα χρωματα ειναι και οι 2 αψογες.

Να βρασω τα notebookcheck και τις υπολοιπες... μην πω!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Να βρασω τα notebookcheck και τις υπολοιπες... μην πω!

Πολλες φορες το εχω πει αυτο, αλλα εχουμε και ορισμενους (εξαφανισμενους τελευταια) που εχουν αλλη αποψη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες το εχω πει αυτο, αλλα εχουμε και ορισμενους (εξαφανισμενους τελευταια) που εχουν αλλη αποψη.

 

Το ξερω Γιαννη! :)

Το εγραψα γιατι ηθελα να αποβαλω τον εγωισμο μου και να παραδεχτω το λαθος μου.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες το εχω πει αυτο, αλλα εχουμε και ορισμενους (εξαφανισμενους τελευταια) που εχουν αλλη αποψη.

 

Να λες καλά που υπάρχουν και τέτοια site θα έλεγα εγώ Γιάννη που κάνουν τέτοια εμπιραστατομενα review με πλήθος παραμέτρων.

Αλλιώς εμπιστεψου τα μεγαλύτερα χάλια των gsmarena η phonearena.

 

Τα λάθη είναι μέσα στο προγραμμα άλλωστε,καμία εργοστασιακή μέτρηση δεν μπορεί στο 100% να αποδώσει στα πάντα.

 

Η αποκλίσεις είναι απόλυτα φυσιολογικά.

 

Από την άλλη πάντα παίζουν ρόλο και η εκάστοτε παρτίδα για αυτό βλέπουμε διαφορές ακόμα και σε ίδιο μοντέλο συσκευή αλλά διαφορετική παρτίδα.

 

Σε εμένα το λευκό του Mate ήταν το καλύτερο που έχω πιάσει πάντως τελευταία έτη και είχε φοβηθεί το μάτι μου μιας και άκουγα για πρασινιλες κλπ.

 

Και ξέρεις τι ψειρας είμαι,δεν θα δίσταζα να το επιστρέψω αν έβρισκα παραμικρό κουσούρι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα mate 10 pro και γραφω εδω μονο και μονο για να θιξω το θεμα της οθονης.

Τελικα ειχα αδικο και στην πραξη η οθονη του Note 8 ειναι -για μενα- καλυτερη του mate 10 pro σε θεματα φωτεινοτητας και λευκου και αρα συνολικα καλυτερη αφου στα χρωματα ειναι και οι 2 αψογες. Να βρασω τα notebookcheck και τις υπολοιπες... μην πω!

 

Καταρχήν respect.....

και κατα δεύτερον στα είχα πει χτες για το Notebookcheck: :)

To notebookcheck μην το έχεις και ευαγγέλιο. Κάνει τακτικά λάθη. Έχω δει ακριβως ιδιο display σε macbook να δίνει 200nits διαφορά, άλλο black level και άλλο contrast . Και σε fps καρτων γραφικων κάνει λαθη, αλλά και σε αυτονομίες. Επί του θέματος όμως όσο και να προσπαθήσουμε να τετραγωνησουμε τον κύκλο, η οθόνη του note 8 θα παραμείνει η καλύτερη οθόνη κινητού τη στιγμή που μιλαμε.

Επειδή διαβάζω το συγκεκριμένο site χρόνια, αρχικά τους είχα σε μεγάλη εκτίμηση....στην πορεία όμως τους έχω "πιάσει" αρκετές φορές με αντιφατικά και περίεργα/ύποπτα αποτελεσματα είτε αφορά review για Laptop, είτε για κινητά. Πλέον για να είσαι σίγουρος πρέπει να διαβάζεις 20-30 reviews, καμιά 100-200 γνώμες από κατόχους και να βγάζεις έναν μέσο όρο συμπερασμάτων. Διαφορετικά το αγοράζεις, το δοκιμάζεις μόνος σου, γιατί καλύτερος κριτής από τα μάτια σου δεν υπάρχει.

 

Χτες ήμουν έτοιμος και εγώ να πάρω το mate 10 pro για δοκιμή, καθώς στα 800 με δώρο το P9 lite (για την γυναίκα) αποτελεί μια τίμια πρόταση. Στην ουσία πέφτει στα 650. Μετά όμως διάβασα στο forum τα σχετικά με το touch, τις πατέντες που πρέπει να κάνεις για να πάρεις τα updates και θυμήθηκα τα γνωστά προβλήματα που είχα και με το mate 9 και τα επι πληρωμή updates από funkyHuawei. Ειπώθηκε ότι και το ηχείο είναι χειρότερο από το πολύ καλό του Mate 9 , οπότε ξενέρωσα περισσότερο και έκανα πίσω.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Να λες καλά που υπάρχουν και τέτοια site θα έλεγα εγώ Γιάννη που κάνουν τέτοια εμπιραστατομενα review με πλήθος παραμέτρων.

Αλλιώς εμπιστεψου τα μεγαλύτερα χάλια των gsmarena η phonearena.

 

Τα λάθη είναι μέσα στο προγραμμα άλλωστε,καμία εργοστασιακή μέτρηση δεν μπορεί στο 100% να αποδώσει στα πάντα.

 

Η αποκλίσεις είναι απόλυτα φυσιολογικά.

 

Από την άλλη πάντα παίζουν ρόλο και η εκάστοτε παρτίδα για αυτό βλέπουμε διαφορές ακόμα και σε ίδιο μοντέλο συσκευή αλλά διαφορετική παρτίδα.

 

Σε εμένα το λευκό του Mate ήταν το καλύτερο που έχω πιάσει πάντως τελευταία έτη και είχε φοβηθεί το μάτι μου μιας και άκουγα για πρασινιλες κλπ.

 

Και ξέρεις τι ψειρας είμαι,δεν θα δίσταζα να το επιστρέψω αν έβρισκα παραμικρό κουσούρι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Καλά, άτι gms κλπ είναι εντελώς της πλάκας.

Αλλά και αυτά τα εργαστηριακά τέστ δεν αποδίδουν πάντα την αλήθεια, γιατί ο καθένας μας δίνει διαφορετική βαρύτητα σε διαφορετικά πράγματα. Πχ, αν δω μια πολύ φωτεινή οθόνη, θα μου αρέσει και θα με ευχαριστεί, ακόμη και αν τα χρώματα δεν είναι 100% σωστά (πράγμα το οποίο δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ). Στο τελικό αποτέλεσμα δηλαδή, παίζει και το υποκειμενικό στοιχείο.

 

Το ξερω Γιαννη! :)

Το εγραψα γιατι ηθελα να αποβαλω τον εγωισμο μου και να παραδεχτω το λαθος μου.

Καλά έκανες, αν το έκαναν και άλλοι εδώ μέσα, θα ήμασταν όλοι μια ωραία παρέα. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πηρα mate 10 pro και γραφω εδω μονο και μονο για να θιξω το θεμα της οθονης.

 

Τελικα ειχα αδικο και στην πραξη η οθονη του Note 8 ειναι -για μενα- καλυτερη του mate 10 pro σε θεματα φωτεινοτητας και λευκου και αρα συνολικα καλυτερη αφου στα χρωματα ειναι και οι 2 αψογες.

 

Να βρασω τα notebookcheck και τις υπολοιπες... μην πω!

 

Όταν θα διαπιστώσεις στην πράξη όμως την ανώτερη σε σεβαστό βαθμό αυτονομία του Mate 10 έναντι του Note 8 να βγεις και να το γράψεις όμως.

 

Εκεί μην γράψεις να τα βράσω τα review.

 

Όπως και το ίδιο notebookcheck έβγαλε καλύτερη αυτονομία σε s8 plus έναντι του Note 8 πράγμα που και ο ίδιος επιβεβαιώσες.

 

Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι είτε προς την μια η την άλλη όχθη.

Ουτε άχρηστοι η να τα βράσω αλλά ούτε και το ιερό ευαγγέλιο στις μετρήσεις τους που προσωπικά ουδέποτε αναφέρθηκα σε αυτούς σαν θεότητα αλλά σε σχέση με κάτι μπακλαμαδες το 90%+ των reviewer εκεί έξω το notebookcheck μαζί με το anandtech είναι πολύ πιο αξιόπιστα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα διαπιστώσεις στην πράξη όμως την ανώτερη σε σεβαστό βαθμό αυτονομία του Mate 10 έναντι του Note 8 να βγεις και να το γράψεις όμως.

Εκεί μην γράψεις να τα βράσω.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Το γραφω ηδη τωρα απο την πρωτη μερα χρησης. Αυτη τη στιγμη ειμαι με 83% μπαταρια απο τις 6 το πρωι εκτος πριζας οταν με το Note 8 ημουν 65-70. Με ακριβως την ιδια χρηση.

Respect στην μπαταρια του Mate 10 Pro. Καλυτερη απο Mate 9, καλυτερη απο οτιδηποτε αλλο εχω πιασει τα τελευταια 5 χρονια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω ηδη τωρα απο την πρωτη μερα χρησης. Αυτη τη στιγμη ειμαι με 83% μπαταρια απο τις 6 το πρωι εκτος πριζας οταν με το Note 8 ημουν 65-70. Με ακριβως την ιδια χρηση.

 

Respect στην μπαταρια του Mate 10 Pro. Καλυτερη απο Mate 9, καλυτερη απο οτιδηποτε αλλο εχω πιασει τα τελευταια 5 χρονια.

 

Κα για τα ηχεία του Mate 10 που σου φάνηκαν ολίγων χειρότερα από Mate 9 το ίδιο το notebookcheck γράφει άλλωστε ότι απλά σε καλό επίπεδο είναι με + και - ανάλογα τη συχνότητα.

Όχι κάτι το τρομερό η πολύ πολύ καλό η συγκλονιστικό.

 

Άρα ούτε εδώ έπεσαν έξω που και εσυ ο ίδιος διαπίστωσες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως και το ίδιο notebookcheck έβγαλε καλύτερη αυτονομία σε s8 plus έναντι του Note 8 πράγμα που και ο ίδιος επιβεβαιώσες.

....και εκεί ακόμη το site γράφει ανακρίβειες.

Δίνει μια διαφορά μεταξύ του s8+ και του Note 8 της τάξεως του 65-70% !!!σε wifi surfing. Αντιλαμβάνεσαι ότι όση φαντασία και να υπάρχει το αποτέλεσμα αυτό την ξεπερνάει.

Επίσης έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις διαφορές που δίνει στην αυτονομία των δύο κινητών σε άλλες κατηγορίες.

Ξαναλέω το Notebookcheck καλό είναι να το διαβάζουμε, αλλά να φιλτράρουμε 2 φορές τα όσα γράφει, καθώς κάνει συχνά-πυκνά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

....και εκεί ακόμη το site γράφει ανακρίβειες.

Δίνει μια διαφορά μεταξύ του s8+ και του Note 8 της τάξεως του 65-70% !!!σε wifi surfing. Αντιλαμβάνεσαι ότι όση φαντασία και να υπάρχει το αποτέλεσμα αυτό την ξεπερνάει.

Επίσης έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις διαφορές που δίνει στην αυτονομία των δύο κινητών σε άλλες κατηγορίες.

Ξαναλέω το Notebookcheck καλό είναι να το διαβάζουμε, αλλά να φιλτράρουμε 2 φορές τα όσα γράφει, καθώς κάνει συχνά-πυκνά λάθη.

 

Μια χαρά εγώ φιλτράρω άλλος εδώ μέσα παπαγαλιζει συνεχώς ότι η αυτονομία του Note 8 είναι εξαιρετική χωρίς ουσιαστική διαφορά από τον ανταγωνισμό και εκτείθεται συνεχώς ενώ η συντριπτική πλοιοψηφια την κατατάσσει μέτρια προς καλή ανάλογα την χρήση.

 

Btw 55% σε WiFi αναφέρεται,ακόμα και αν είναι 30% η ουσία δεν αλλάζει ότι σεβαστα κατώτερη η αυτονομία του Note 8 από αρκετούς ανταγωνιστές.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εγώ φιλτράρω άλλος εδώ μέσα παπαγαλιζει συνεχώς ότι η αυτονομία του Note 8 είναι εξαιρετική χωρίς ουσιαστική διαφορά από τον ανταγωνισμό και εκτείνεται συνεχώς ενώ η συντριπτική πλοιοψηφια την κατατάσσει μέτρια προς καλή ανάλογα την χρήση.

Για το site μιλάμε και δεν μου είπες την άποψη σου για το 65-70%. Γιατί κάνεις τον κινέζο και προσπαθείς να ρίξεις την μπάλα στην εξέδρα;

 

Στα υπόλοιπα έχω επιβεβαιώθει πανηγυρικά. Πότε δεν είπα ότι η αυτονομία του Note 8 είναι εξαιρετική. Μάλλον δεν διαβάζεις καλά ελληνικά ή τα μεταφράζει όπως θέλεις.

Υποστήριξα ότι η αυτονομία του Note 8 δεν διαφέρει σημαντικά από λοιπές ναυαρχίδες (Iphone 7/8 plus, mate 9 , s8+ κτλ). Το 5, 10% ή 15% είτε προς τα πάνω , είτε προς τα κάτω δεν είναι συγκλονιστική διαφορά.

Επίσης υποστήριξα ότι σε όλα τα POLL ανά τον κόσμο το Note 8 θα βγει συσκευή της χρονιάς για το 2017. Μην εξαφανιστείς όταν επιβεβαιωθώ και πάλι.

 

Υ.Γ: Μήπως είσαι εκνευρισμένος γιατί παλεύεις να παρεις κανένα Update από το πρωί και θιχτηκες?

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...