Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αλλά φαίνεται οτι η κατανάλωση πέφτει .. οταν το χειρίζομαι πέφτει γρήγορα η μπαταρία .. δηλαδή όταν εβαλα την καινούργια μπαταρία .. απο το 31% έπεσε στο 25 μεσα 5 λεπτά ας πουμε !!! μπορεί ομως κ που άλλαξα πλακέτα μπορεί να είναι ίδιας κατασκευής ! κ να το ξανα κάνει σε 2 χρόνια πάλι !!!!!! τωρα π την φόρτισα παλι .. 100% και λέει 15 ώρες ! σκεφτομαι μηπως η έκδοση του update ειναι προβληματική ... γιατί να ξέρετε απο εκει χάλασαν τα note 4 αυτα...στην αναβάθμιση και στο ότι κατι δεν ήταν καλό στην αναβάθμιση .. μπορεί να εγινε κ επίτηδες!!!! ποιος ξέρει!!! μπορει να μ πει κάποιος με Note 4 τι Update έχει και όσες ωρες λεει εκει ? στο menu battery ..μπορεί να μην κανει το λογισμικό μου σωστό Optimization

 

Αυτήν την στιγμή που είναι η μπαταρία μ λέει απο τις 18.00 μέχρι 8.00 την άλλη μέρα !! ενώ λεει 15 ώρες αν μετρήσεις το διάστημα είναι 14 ! κ εκεί ακόμα λέει λάθος !!! με την μαμα μπαταρία ομως .. κ για 2 χρόνια .. εβλεπα πολυ καλύτερη αυτονομία με 25 ώρες + διάρκεια

όταν το έβαζα σε Ultra power saver έλεγε μέρες μια βδομάδα !!! τώρα λεει 30 ώρες !! κάτι παίζει με το λογισμικό !

!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κι όμως αν μπείς στο us.community samsung θα δείς οτι δεν ήτα μονο τα F ¨ηταν κ C και T ... και όλοι την ιδια περίοδο!!! αρχές του 2017 !

Edited by phenom0101
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μα αυτο ρωταω και γω. Οτι δε το πληρωνεις τη στιγμη της αγορας σε λαπτοπ, κινητα, ταμπλετ το ξερω και στη πραξη μιας και εχω κανει προσφατα τετοια αγορα. Το θεμα ειναι μηπως το δηλωνεις σε περιοδικη, η καποια δηλωση γιατι και μενα εντυπωση μου κανει να χανεται τελειως το ΦΠΑ

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ρωταω και γω. Οτι δε το πληρωνεις τη στιγμη της αγορας σε λαπτοπ, κινητα, ταμπλετ το ξερω και στη πραξη μιας και εχω κανει προσφατα τετοια αγορα. Το θεμα ειναι μηπως το δηλωνεις σε περιοδικη, η καποια δηλωση γιατι και μενα εντυπωση μου κανει να χανεται τελειως το ΦΠΑ

 

Αν έκανες εμπόριο και το έδινε χονδρική σε άλλον πάλι θα έφευγε χωρίς ΦΠΑ. Τώρα αν σου μένει που σημαίνει ότι είναι αγορά παγιου δεν ξέρω μήπως μπει. Θα το κοιτάξω και θα σας πω αν και ακόμα δε μου έχει χρειαστεί αλλά μου κάνει εντύπωση να άφησαν τέτοιο κενό.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Άμα τι πληρώσεις στο μαγαζί όπως παλαιά μετά δεν το έβαζες στα έξοδα σου και τέλος του τριμήνου το ΦΠΑ πχ 200 που είχες δώσει στο μαγαζί το γλίτωνες στο τρίμηνο αντί να δώσεις ΦΠΑ 800 έδινες 600 ε αντί να γίνεται να το δίνεις στο μαγαζί και να αφαιρείτε μετά δεν το βάζουν πουθενά πάλι 0 είναι η με το ένα τρόπο η με τον άλλον έτσι το καταλαβαίνω εγώ

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Άμα τι πληρώσεις στο μαγαζί όπως παλαιά μετά δεν το έβαζες στα έξοδα σου και τέλος του τριμήνου το ΦΠΑ πχ 200 που είχες δώσει στο μαγαζί το γλίτωνες στο τρίμηνο αντί να δώσεις ΦΠΑ 800 έδινες 600 ε αντί να γίνεται να το δίνεις στο μαγαζί και να αφαιρείτε μετά δεν το βάζουν πουθενά πάλι 0 είναι η με το ένα τρόπο η με τον άλλον έτσι το καταλαβαίνω εγώ

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο ομως συνεπαγεται πως τωρα πρεπει να το δηλωσεις και να το πληρωσεις στου τριμηνου αν καταλαβαινω εγω καλα. Καθως πριν ο πωλητης συγκεντρωνε το ποσο και το απεδιδε, ενω τωρα τους πληρωνεις εσυ απευθειας μεσα απο τη δηλωση

 

Μπορει να λεω και βλακειες, αλλα δε γινεται να παιρνεις πλεον προιοντα και να μην πληρωθει ο ΦΠΑ

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Άμα τι πληρώσεις στο μαγαζί όπως παλαιά μετά δεν το έβαζες στα έξοδα σου και τέλος του τριμήνου το ΦΠΑ πχ 200 που είχες δώσει στο μαγαζί το γλίτωνες στο τρίμηνο αντί να δώσεις ΦΠΑ 800 έδινες 600 ε αντί να γίνεται να το δίνεις στο μαγαζί και να αφαιρείτε μετά δεν το βάζουν πουθενά πάλι 0 είναι η με το ένα τρόπο η με τον άλλον έτσι το καταλαβαίνω εγώ

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλε μου καλα τα λες, αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχουν πιστωτικοι στο ΦΠΑ οπου δεν ειχαν καποιο κερδος καθως και επαγγελματιες που δεν εχουν ΦΠΑ οπως οι γιατροι.

Ολοι αυτοι λοιπον αν ψωνιζαν με τιμολογιο δεν κερδιζαν το ΦΠΑ.

Τωρα το κερδιζουν οπως φαινεται αφου δεν το πληρωνουν καν...

Ομως δε μου φαινεται λογικο η εγκυκλιος που βγηκε για να αποτρεψουν την κλοπη του ΦΠΑ, να την ενισχυει επιβαλλοντας να μην τον πληρωνουμε καθολου.

 

Αυτο ομως συνεπαγεται πως τωρα πρεπει να το δηλωσεις και να το πληρωσεις στου τριμηνου αν καταλαβαινω εγω καλα. Καθως πριν ο πωλητης συγκεντρωνε το ποσο και το απεδιδε, ενω τωρα τους πληρωνεις εσυ απευθειας μεσα απο τη δηλωση

 

Μπορει να λεω και βλακειες, αλλα δε γινεται να παιρνεις πλεον προιοντα και να μην πληρωθει ο ΦΠΑ

 

Αυτο ειπα και εγω.

 

Εξαλλου ο νομος λεει:

 

Ο υποκείμενος που παραδίδει τα αγαθά του προηγούμενου εδαφίου έχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών που αντιστοιχεί στις εν λόγω πράξεις, δεν χρεώνει φόρο στα εκδιδόμενα φορολογικά στοιχεία και υποχρεούται να αναγράφει σε αυτά τη φράση «Άρθρο 39α, υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο αγοραστής».

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36538

 

Δηλαδη θα βλεπει ο λογιστης πανω στο τιμολογιο τη φραση Αρθρο 39α, θα βλεπει οτι δεν εχει χρεωθει ΦΠΑ και θα του βαζει το ποσο στο αντιστοιχο πεδιο της περιοδικης ΦΠΑ και θα το πληρωνει κατευθειαν ο τελικος αποδεκτης ενω οι προηγοιμενοι οχι.

 

Παιδες δεν εχω κατσει να το ψαξω αλλα οσοι αγοραζετε χωρις ΦΠΑ για ψαξτε το με τους λογιστες σας προσεκτικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μιλήστε με το λογιστή σας πριν κάνετε αγορά μην τυχόν πρέπει να το αποδώσετε το φπα στην περιοδική εσείς εφόσον είστε ο τελικός αγοραστής. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την εγκύκλιο αλλά δε γίνεται να χάνεται ο ΦΠΑ σε εσωτερική πώληση. Δε μιλάμε για ενδοκοινοτικη

και παλια χανοταν με την εννοια οτι στην εταιρεια απλα συμψιφιζεται και δεν αποτελουσε κοστος

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε μου καλα τα λες, αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχουν πιστωτικοι στο ΦΠΑ οπου δεν ειχαν καποιο κερδος καθως και επαγγελματιες που δεν εχουν ΦΠΑ οπως οι γιατροι.

.

οι γιατροι εξαιρουντε ,πληρωνουν κανονικα φπα

Link to comment
Share on other sites

και παλια χανοταν με την εννοια οτι στην εταιρεια απλα συμψιφιζεται και δεν αποτελουσε κοστος

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οι γιατροι εξαιρουντε ,πληρωνουν κανονικα φπα

 

Εγώ έχω φίλο γιατρό που το πήρε χωρίς ΦΠΑ.

Παλιά φίλε μου το απεδιδες ασχέτως αν ήσουν χρεωστικος και το γλιτωνες. Αν δεν ήσουν χρεωστικος μια χαρά το έχανες...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φίλο γιατρό που το πήρε χωρίς ΦΠΑ.

Παλιά φίλε μου το απεδιδες ασχέτως αν ήσουν χρεωστικος και το γλιτωνες. Αν δεν ήσουν χρεωστικος μια χαρά το έχανες...

ο φιλος σου ο γιατρος απλα εκανε φορολογικη παραβαση ,επισης και το μαγαζι οποτε σε τυχον ελεγχο πληρωνει φπα+προστιμο και σιγουρα δεν αποτελει θεμα συσητησης καποιος που φοροδιαφευγει.το φπα δεν χανεται ποτε ποιοι ηταν ομως πιστωτικοι στο φπα?2 κατηγοριες αυτος που ανοιξε καινουρια επιχειρηση οποτε εχει αγορασει πολλα εμπορευματα για αρχη και εφτιαξε το καταστημα του οποτε παλι πληρωσε φπα και ειναι πιστωτικος αυτο με τον καιρο θα αρχισει να μηδενιζει (εκτος αν δεν προλαβει και κλεισει) 2)αυτος που αγορασει με 24% και πουλαει με 6% η αλλο χαμηλο καθεστος φπα (πχ τα βιβλια εχουν 6%,επισης τα νησια που ειχαν χαμηλο καθεστος ) πλεον ομως ολες οι εταιριες εχουν παει στο 24% (οπως πια και τα νησια ) οποτε αν εισαι για μεγαλο διαστημα πιστωτικος σημαινει απλα οτι αγοραζεις εμπορευματα αλλα δεν τα πουλας (κοινος φοροδιαφευγει).τελος ακομα και αν κανεις εξαγωγες στην ευρωπη και κοβεις τα εμπορευματα σου χωρις φπα ενω αγορασεις πρωτη υλη απο την ελλαδα με φπα τοτε ναι εισαι πιστωτικος στο φπα και με μια αιτηση ομως γινεται επιστροφη απο το κρατος

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος σου ο γιατρος απλα εκανε φορολογικη παραβαση ,επισης και το μαγαζι οποτε σε τυχον ελεγχο πληρωνει φπα+προστιμο και σιγουρα δεν αποτελει θεμα συσητησης καποιος που φοροδιαφευγει.το φπα δεν χανεται ποτε ποιοι ηταν ομως πιστωτικοι στο φπα?2 κατηγοριες αυτος που ανοιξε καινουρια επιχειρηση οποτε εχει αγορασει πολλα εμπορευματα για αρχη και εφτιαξε το καταστημα του οποτε παλι πληρωσε φπα και ειναι πιστωτικος αυτο με τον καιρο θα αρχισει να μηδενιζει (εκτος αν δεν προλαβει και κλεισει) 2)αυτος που αγορασει με 24% και πουλαει με 6% η αλλο χαμηλο καθεστος φπα (πχ τα βιβλια εχουν 6%,επισης τα νησια που ειχαν χαμηλο καθεστος ) πλεον ομως ολες οι εταιριες εχουν παει στο 24% (οπως πια και τα νησια ) οποτε αν εισαι για μεγαλο διαστημα πιστωτικος σημαινει απλα οτι αγοραζεις εμπορευματα αλλα δεν τα πουλας (κοινος φοροδιαφευγει).τελος ακομα και αν κανεις εξαγωγες στην ευρωπη και κοβεις τα εμπορευματα σου χωρις φπα ενω αγορασεις πρωτη υλη απο την ελλαδα με φπα τοτε ναι εισαι πιστωτικος στο φπα και με μια αιτηση ομως γινεται επιστροφη απο το κρατος

 

Μάλλον είμαστε στη Σουηδία και όλοι πληρώνουν 100% του ΦΠΑ τους και των φόρων που τους αναλογει και δεν το έχω καταλάβει οπότε ο ΦΠΑ δεν είναι κόστος..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαστε στη Σουηδία και όλοι πληρώνουν 100% του ΦΠΑ τους και των φόρων που τους αναλογει και δεν το έχω καταλάβει οπότε ο ΦΠΑ δεν είναι κόστος..

και στην σουηδια και σε ολη την ευρωπη και σε ολον τον κοσμο το ιδιο ειναι ,το φπα δεν αποτελει κοστος για τις επιχειρησεις ,αποτελει κοστος για τον τελικο καταναλωτη για να το καταλαβεις να στο πω πιο απλα ,οι εταιριες κατασκευαζουν ενα προιον ας πουμε το κινητο ΑΧ ,το παιρνει ο εμπορας ο οποιος το μεταπωλει στον τελικο καταναλωτη ,δεν γινεται για το ιδιο προιον να πληρωνουμε 2-3 η και περισσοτερες φορες φπα ,για καθε προιον το φπα ειναι μια φορα και αυτο το επιβαρυνεται ο τελικος καταναλωτης

Link to comment
Share on other sites

και στην σουηδια και σε ολη την ευρωπη και σε ολον τον κοσμο το ιδιο ειναι ,το φπα δεν αποτελει κοστος για τις επιχειρησεις ,αποτελει κοστος για τον τελικο καταναλωτη για να το καταλαβεις να στο πω πιο απλα ,οι εταιριες κατασκευαζουν ενα προιον ας πουμε το κινητο ΑΧ ,το παιρνει ο εμπορας ο οποιος το μεταπωλει στον τελικο καταναλωτη ,δεν γινεται για το ιδιο προιον να πληρωνουμε 2-3 η και περισσοτερες φορες φπα ,για καθε προιον το φπα ειναι μια φορα και αυτο το επιβαρυνεται ο τελικος καταναλωτης

 

Φίλε μου ξέρω πολύ καλά τι ισχύει τυπικά και τι γίνεται στην πραγματικότητα..

Πες μου λοιπόν εδώ που έχουμε την απαλλαγή λοιπόν ποιος το αποδίδει? Κανείς ? Δηλαδή αν πρώτα το γλιτωνε ένας που ήταν καινούριος όπως είπες ή άλλοι 10 που κλέβουν τώρα απλά λέει ας μην το δώσει κανείς να μην έχουμε αδικιες ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξέρω πολύ καλά τι ισχύει τυπικά και τι γίνεται στην πραγματικότητα..

Πες μου λοιπόν εδώ που έχουμε την απαλλαγή λοιπόν ποιος το αποδίδει? Κανείς ? Δηλαδή αν πρώτα το γλιτωνε ένας που ήταν καινούριος όπως είπες ή άλλοι 10 που κλέβουν τώρα απλά λέει ας μην το δώσει κανείς να μην έχουμε αδικιες ?

Δεν θα το συνεχίσω γιαυι ειμαστε of topic

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το συνεχίσω γιαυι ειμαστε of topic

 

Έχεις δίκιο αλλά μην την πατήσει κάνας φίλος, γιαυτό ήθελα να το αναλύσουμε μιας και είναι σημαντικό θέμα τόσο το φπα όσο και η 200άρα...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν χρειαζεται ,ξερουν την διαδικασια τα καταστηματα απλα μπορει να σου ζητησουν να εκτυπωσεις τα "στοιχεία μητρώου" , από την εφαρμογή "προσωποποιημένη πληροφόρηση" στο σύστημα "TAXISnet" με ημερομηνία εκτύπωσης την προηγούμενη της συναλλαγής)
Το ΦΠΑ δεν απαλλασετε όπως πχ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές..αλλά το πληρώνει ο πελάτης....

Αυτό έχει αναφερθει από άλλα μελη

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ δεν απαλλασετε όπως πχ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές..αλλά το πληρώνει ο πελάτης....

Αυτό έχει αναφερθει από άλλα μελη

 

Και ποιος είναι ο πελάτης ??

Υποτίθεται ότι κάποιος επαγγελματίας το παίρνει όχι για να το πουλήσει, άρα είναι ο τελικός αγοραστής αφού πάει για προσωπική χρήση. Στη περίπτωση αυτή αν δεν χρεωθεί φπα, δε θα πληρωθεί από κανέναν ? Ή θα πληρωθεί από τον επαγγελματία μέσω της δήλωσης φπα ? Εγώ πιστεύω αυτο ότι θα γίνει γιατί έτσι λέει το άρθρο που ανέβασα. Ο τελευταίος πληρώνει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από slk200gr >

Τιποτα δεν χρειαζεται ,ξερουν την διαδικασια τα καταστηματα απλα μπορει να σου ζητησουν να εκτυπωσεις τα "στοιχεία μητρώου" , από την εφαρμογή "προσωποποιημένη πληροφόρηση" στο σύστημα "TAXISnet" με ημερομηνία εκτύπωσης την προηγούμενη της συναλλαγής)

Το ΦΠΑ δεν απαλλασετε όπως πχ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές..αλλά το πληρώνει ο πελάτης....

Αυτό έχει αναφερθει από άλλα μελη

 

 

Που ειναι το θεμα μας εδω?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είναι ο πελάτης ??

Υποτίθεται ότι κάποιος επαγγελματίας το παίρνει όχι για να το πουλήσει, άρα είναι ο τελικός αγοραστής αφού πάει για προσωπική χρήση. Στη περίπτωση αυτή αν δεν χρεωθεί φπα, δε θα πληρωθεί από κανέναν ? Ή θα πληρωθεί από τον επαγγελματία μέσω της δήλωσης φπα ? Εγώ πιστεύω αυτο ότι θα γίνει γιατί έτσι λέει το άρθρο που ανέβασα. Ο τελευταίος πληρώνει..

 

Με απόδειξη λιανικής γλυτώνουμε κάτι?

 

Παιδιά πάμε παρακάτω....αρκετοι φίλοι του φόρουμ παρέλαβαν χθες και σήμερα το mate 10 pro και έχουν αρχίσει οι πρώτες συγκρίσεις....

Σαν πρώτη εικόνα πρέπει να είναι πολύ δυνατό....χαμός θα γίνει πάλι.....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είναι ο πελάτης ??

Υποτίθεται ότι κάποιος επαγγελματίας το παίρνει όχι για να το πουλήσει, άρα είναι ο τελικός αγοραστής αφού πάει για προσωπική χρήση. Στη περίπτωση αυτή αν δεν χρεωθεί φπα, δε θα πληρωθεί από κανέναν ? Ή θα πληρωθεί από τον επαγγελματία μέσω της δήλωσης φπα ? Εγώ πιστεύω αυτο ότι θα γίνει γιατί έτσι λέει το άρθρο που ανέβασα. Ο τελευταίος πληρώνει..

Εχεις δικηο στο σκεπτικο ομως επισης και τα μελανακια - αναλώσιμα-γραφεια-κοινοχρηστα-κτλ κτλ κτλ εκπιπτει η επιχείρηση το φπα ομως δεν τα πουλαει αρα που παει το φπα ?:D απλα το κράτος λεει οτι η επιχείρηση τα χρειάζεται αυτα για να πουλησει τα προιοντα της οποτε θα εισορσξει το φπα απο το προιον.οι πωλητες χρειάζονται τάμπλετ-κινητα για να πουλήσουν οποτε δεν χρεωνουν το φπα στην εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είναι ο πελάτης ??

Υποτίθεται ότι κάποιος επαγγελματίας το παίρνει όχι για να το πουλήσει, άρα είναι ο τελικός αγοραστής αφού πάει για προσωπική χρήση. Στη περίπτωση αυτή αν δεν χρεωθεί φπα, δε θα πληρωθεί από κανέναν ? Ή θα πληρωθεί από τον επαγγελματία μέσω της δήλωσης φπα ? Εγώ πιστεύω αυτο ότι θα γίνει γιατί έτσι λέει το άρθρο που ανέβασα. Ο τελευταίος πληρώνει..

Όπως το λες ,φυσικα τελευταίος είναι ο χρηστης..(επιτηδευματιας) που θα πληρώσει το ΦΠΑ..

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικηο στο σκεπτικο ομως επισης και τα μελανακια - αναλώσιμα-γραφεια-κοινοχρηστα-κτλ κτλ κτλ εκπιπτει η επιχείρηση το φπα ομως δεν τα πουλαει αρα που παει το φπα ?:D απλα το κράτος λεει οτι η επιχείρηση τα χρειάζεται αυτα για να πουλησει τα προιοντα της οποτε θα εισορσξει το φπα απο το προιον.οι πωλητες χρειάζονται τάμπλετ-κινητα για να πουλήσουν οποτε δεν χρεωνουν το φπα στην εταιρεία

 

Τα αναλώσιμα είναι ειδική κατηγορία που προβλέπεται και στο Λογιστικό σχέδιο. Τα κινητά είναι πάγια και ξέρεις ότι δεν δικαιολογεί το ίδιο.

Επίσης είπες πριν ξέρουν τι θα κάνουν οι εταιριες αλλά ο φίλος μου ο γιατρός το πήρε το κινητό από μεγάλη αλυσίδα και όχι μπακαλικο. Άρα τι ισχύει ? Ξέρουν ή όχι?

Παίδες ξανά λέω, θέλει προσοχή το θέμα και μιλάμε για ακριβό κινητό γιαυτό και επιμένω αν πούμε ότι είμαστε off

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά εσύ άνεργος άνθρωπος που τα ξέρεις όλα αυτά......
μη με Tsiglas..και πω το Μυστικο

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Με απόδειξη λιανικής γλυτώνουμε κάτι?

 

Παιδιά πάμε παρακάτω....αρκετοι φίλοι του φόρουμ παρέλαβαν χθες και σήμερα το mate 10 pro και έχουν αρχίσει οι πρώτες συγκρίσεις....

Σαν πρώτη εικόνα πρέπει να είναι πολύ δυνατό....χαμός θα γίνει πάλι.....

 

Χαχαχα πες μου ότι τρώγεσαι τώρα για Mate 10 pro....

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα πες μου ότι τρώγεσαι τώρα για Mate 10 pro....

Το έχω δηλώσει είδη Βαγγέλη....Δεν τα ρωτάνε αυτά.....αν είχε βγει με μεγαλύτερη οθόνη από 6 ίντσες να είσαι σίγουρος ότι θα το είχα day one...αλλα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι πλέον με έχει κερδίσει στο σπίτι το 8αρι s2 ταμπετακι μου και το ύπερτουμπανο NOTE στέκει εκεί σε μια βάση διπλα μου όταν είμαι σπίτι και δεν έχει μείνει πολύς χώρος στο κομοδίνο να μπει και το Mate 10 PRO....Να καταλαβεις φορτιζω το Note μετα απο 36 με 40 ωρες...και όπως έχω ξαναπεί Βαγγέλη θα ξεκολλησω απο το τάμπλετ όταν έρθουν οι αναδιπλουμενες οθόνες τις Samsung....μεχρι τότε χρηση μονο εκτος σπιτιου....

Σόρι για το off topic....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...