Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρετε

θα ήθελα να ρωτήσω,ΑΝ γνωρίζει κάποιος..

μου έδωσε ένας φίλος το Note ii για να το δω,κόλλαγε στο start Up.

υπαίτιος του προβλήματος ήταν το παραπάνω chip(emmc)έγινε αλλαγή με άλλο new with firmware..το πρόβλημα λύθηκε,αλλά έχει ένα σοβαρό θέμα.

Όταν πάω να καλέσω αναφέρει: Μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο,καθώς είδα μια διαφορά στο imei άλλο στο πίσω μέρος στην μπαταρία,άλλο στο λειτουργικό σύστημα..

μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το τι συμβαίνει:;

θα το εκτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα έχω το παραπάνω τηλέφωνο...

Είναι αγορασμένο από Καναδά ξεκλείδωτο και με snapdragon επεξεργαστή...

Η συσκευή δεν έχει καμία ευρωπαϊκή γλώσσα ούτε και ελληνικά...

Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω root να του περάσω recovery κι αν υπάρχει κάποια rom γι αυτό το μοντέλο που να έχει ελληνική γλώσσα να το κάνω εγκατάσταση.....

Η συσκευή δουλεύει κανονικά με Vodafone κάρτα...

Κάποια βοήθεια από κάποιον γνωστή;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για να είναι το καναδέζικο λογικά έχει 2 ευρωπαϊκές γλώσσες, αγγλικά, γαλλικά. Τώρα αν πας στις ρυθμίσεις και ψάξεις στο γλώσσα και εισαγωγή τι επιλογές έχεις; λογικά αν δε σου βγάζει ελληνικά αν του περάσεις κάποιαcustom rom του f εφόσον είναι με snapdragon λογικά θα στα βγάλει. Καλό θα ήταν να το ψάξεις λίγο στο xda.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημερα! ..

Εχω ενα samsung galaxy note edge και εδω και λίγες μέρες εντελώς ξαφνικά η κάμερα άρχισε να μου κάνει κόλπα. Σε έντονο φωτισμό έχω τα παρακάτω θέματα. ! Αντι για το φως (πχ λαμπα η ηλιος ) εχω ενα έντονο ροζ που παραμορφώνει τα πάντα εκεί γύρω! Δείτε την φωτογραφία και θα καταλάβετε.. Δεν έστρωσε ούτε με αλλαγή ρομ ούτε με επαναφορά.. Τι είναι αυτό γνωρίζει κανείς; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160915/3020e35cd947df7ca1f4c35124ee7d53.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N915F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

αντιμετωπιζω κάποιο πρόβλημα με το κινητό μου Samsung Note 4 Edge SM-N915.

 

Αρχικά να σημειώσω ότι το κινητό είναι εντός εγγύησης, και το πρόβλημα του κινητού μπορείτε να το δείτε στο ακόλουθο video:

 

Πίο συγκεκριμένα ο "Γολγοθάς" μου ξεκινάει από τις 25/8/16 όπου πήγα το κινητό που στο service της Samsung και δήλωσα ότι το κινητό "κολλάει" και κάνει "επανεκκίνηση" μόνο του. Μετά από 2 ημέρες ενημερώθηκα ότι το πρόβλημα ήταν η κεντρική πλακέτα. Θεώρησα λοιπόν ότι ευτυχώς το πρόβλημα θα λυθεί.

 

Μετά από 10 ημέρες αναμονής της πλακέτας, στις 8/9/16, παρέλαβα το κινητό επισκευασμένο αλλά το πρόβλημα παραμένει....

 

Ξαναπήγα λοιπόν στο service στις 12/9/16 και σήμερα (20/9/16) παρέλαβα το κινητό μου με την απάντηση ότι το πρόβλημα δεν το βρήκαν στο service άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.....

 

Τι μπορώ να κάνω για να βρω μια λύση? μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος, μήπως τελικά έτσι κάνουν τα Android????? :p:!::cry::dance:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

PS#1 Σχετικό πρόβλημα αντιμετωπίζει πολύς κόσμος....

https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-Note-Phones/Backup-password-is-required-after-restart-instead-of-fingerprint/td-p/3360

 

PS#2 Προσπάθησα να ανεβάσω αντίστοιχο Post στο παραπάνω forum της Samsung αλλά στο login τρώω error 500.......... Τα συμπεράσματα δικά σας......

 

PS#3 To video τραβήχτηκε απο το παλίο μου iPhone 4: Εχει και αυτό την αξία του.......

Edited by Mnimonic
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα παιδια!!!μου χαλασε η καλοδιοταινια οθονης αν καποιος βρει κατι η καποιο ιδιο χαλασμενο να παρω την καλοδιοταινια ας μου πει!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα Παιδια,

εχω την Phronesis Rom N7 v5.1 Feature Rich & Smooth.Εχω εγκαταστησει καποιεσ εφραμογες του τυπου wps wpa tester,androdumpper και οταν χρησιμοποιω την επιλογη root methot το κινητο κανει restart.

καμμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους κάτοχος πριν λιγες μερες του Note 4 ειδα οτι κατέβασε μονο του το πρόγραμμα του oculous για VR :) μετα απο ψάξιμο ειδα οτι υποστηρίζετε απο παλιο σετ της Samsung πρώτης γενειάς το οποιο ειναι και πανάκριβο κανει πάνω απο 250 ευρώ αλλα δυστυχώς σταμάτησε και να βγαίνει.

Οποτε ψάχνοντας λιγο ειδα οτι με μια μοντα τρώγοντας λιγο της γωνίες απο την τελευταία γενιά samsung VR μπορει να προσαρμοστεί και εντελη να παίξει, εχει κανει κανεις την παρακάτω μοντα για να μας δώσει τα φώτα του;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αξίζει η αγορά του Samsung Note 4 dual στα 280 Ευρω;

Πιστεύετε ότι εξακολουθεί να αξίζει η αγορά του; Τώρα έχω το Letv one pro. Ποιο θεωρείται καλύτερο;

Χρησιμοποιείτε το πενάκι; Γιατί αυτό είναι και ο βασικότερος λόγος που σκέφτομαι να το αγοράσω.

Edited by cvlisar
Link to comment
Share on other sites

γενικά το νοτε 4 ειναι απ τις καλυτερες νοτε συσκευές της σαμσουνγκ.

αν το θες το παιρνεις.

 

Sent from my Le X829 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα οχι μιας και δεν επισκευαζεται απο επισημο σερβις στην Ελλαδα, αλλα αφου εχεις ηδη κινεζικο, μαλλον δεν σ' ενδιαφερει το σερβις.

Η σωστη ερωτηση τελος δεν ειναι αν εμεις χρησιμοποιουμε το πενακι, αλλα αν το χρειαζεσαι εσυ.

Ειναι μονοδρομος για καθε ειδους σημειωσεις (απο σεμιναρια και μαθηματα μεχρι τη λιστα του σουπερ μαρκετ) καθως εχει και πολυ καλο software επεξεργασιας των σημειωσεων, ενω ολοκληρο το touchwiz υποστηριζει παντου τη χρηση του s pen και σε διευκολυνει να κανεις τη δουλεια σου πολυ γρηγοροτερα. Π.χ το multiwindow με 3-4 παραθυρα ανοικτα γινεται σωστα και χωρις λαθη μονο με πενακι.

Κι ενω εγω κανω τοσα και αλλα τοσα με τη συσκευη, η γυναικα μου πχ δεν εγκαταλειπει το συμβατικο σημειωματαριο της και το πενακι εχει βγαλει αραχνες.

Δες βιντεο στο youtube για το τι μπορεις να κανεις με τη συσκευη και αποφασισε, γιατι πλεον κινητα με μεγαλη και ευκρινη οθονη υπαρχουν απειρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα οχι μιας και δεν επισκευαζεται απο επισημο σερβις στην Ελλαδα, αλλα αφου εχεις ηδη κινεζικο, μαλλον δεν σ' ενδιαφερει το σερβις.

Η σωστη ερωτηση τελος δεν ειναι αν εμεις χρησιμοποιουμε το πενακι, αλλα αν το χρειαζεσαι εσυ.

Ειναι μονοδρομος για καθε ειδους σημειωσεις (απο σεμιναρια και μαθηματα μεχρι τη λιστα του σουπερ μαρκετ) καθως εχει και πολυ καλο software επεξεργασιας των σημειωσεων, ενω ολοκληρο το touchwiz υποστηριζει παντου τη χρηση του s pen και σε διευκολυνει να κανεις τη δουλεια σου πολυ γρηγοροτερα. Π.χ το multiwindow με 3-4 παραθυρα ανοικτα γινεται σωστα και χωρις λαθη μονο με πενακι.

Κι ενω εγω κανω τοσα και αλλα τοσα με τη συσκευη, η γυναικα μου πχ δεν εγκαταλειπει το συμβατικο σημειωματαριο της και το πενακι εχει βγαλει αραχνες.

Δες βιντεο στο youtube για το τι μπορεις να κανεις με τη συσκευη και αποφασισε, γιατι πλεον κινητα με μεγαλη και ευκρινη οθονη υπαρχουν απειρα.

 

Γιατί δεν επισκευαζεται σε επίσημο σέρβις; Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο;

Μήπως εννοείς ότι είναι πλέον εκτός εγγύησης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν επισκευαζεται σε επίσημο σέρβις; Ποιος σου είπε κάτι τέτοιο;

Μήπως εννοείς ότι είναι πλέον εκτός εγγύησης;

Εννοω αυτο ακριβως που γραφω. Δεν μου το ειπε κανεις, ειδικα για το νοτε4 duos. Ολα τα επισημα σερβις της σαμσουνγκ στην Ελλαδα δεν αναλαμβανουν καν να επισκευασουν (ακομα και με χρεωση) συσκευες που δεν ειναι προορισμενες για την Ευρωπη, ακομη κι αν ειναι εντος της 2ετους εγγυησης.

Ειχε πικρη πειρα ενας γνωστος που του ραγισε η οθονη ενος νοτε5, και αναγκαστηκε να το στειλει ταξιδακι στο Ντουμπαϊ.

Edit: Μολις το επιβεβαιωσα μπαινοντας στο νημα της συσκευης και βλεποντας τι τραβανε τα παιδια απλως για να βρουν μια καινουργια αυθεντικη μπαταρια.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Εννοω αυτο ακριβως που γραφω. Δεν μου το ειπε κανεις, ειδικα για το νοτε4 duos. Ολα τα επισημα σερβις της σαμσουνγκ στην Ελλαδα δεν αναλαμβανουν καν να επισκευασουν (ακομα και με χρεωση) συσκευες που δεν ειναι προορισμενες για την Ευρωπη, ακομη κι αν ειναι εντος της 2ετους εγγυησης.

Ειχε πικρη πειρα ενας γνωστος που του ραγισε η οθονη ενος νοτε5, και αναγκαστηκε να το στειλει ταξιδακι στο Ντουμπαϊ.

Edit: Μολις το επιβεβαιωσα μπαινοντας στο νημα της συσκευης και βλεποντας τι τραβανε τα παιδια απλως για να βρουν μια καινουργια αυθεντικη μπαταρια.

 

Α κατάλαβα, ου μπλέξεις δηλαδή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το samsung note 4 duos και χρειάζομαι θήκη σαν πορτοφόλι μαύρη και μια μεγάλη κάρτα μνήμης μια που η ενσωματωμένη είναι μόνο 16gb. Η 128 gb θα είναι πιο αργή από την 64;

Τι προτείνετε;

Ποια η γνώμη σας για αυτή;

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mc128da-eu-evo-plus-128gb-micro-sdxc-class-10-adapter-p-PER.576983

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα για αυτό στο διαδίκτυο

Περιπου τι ποσοστό επηρεάστηκε απο αυτό το θεμα?

Ειχε κανεις απο το φόρουμ το πρόβλημα? Πως το αντιμετώπισε?

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για αυτό στο διαδίκτυο

Περιπου τι ποσοστό επηρεάστηκε απο αυτό το θεμα?

Ειχε κανεις απο το φόρουμ το πρόβλημα? Πως το αντιμετώπισε?

 

Υπάρχουν εκτεταμένα threads στο XDA σχετικά με το θέμα.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτά :

 

https://forum.xda-developers.com/note-4/general/emmc-bug-fix-tried-sm-n910g-sm-n910p-sm-t3468721

 

https://forum.xda-developers.com/note-4/help/note-4-freezing-restarting-t3348821

 

Συνέβη στη συσκευή του κολλητού μου και είναι θέμα κακής συγκόλλησης του chip του χώρου αποθήκευσης πάνω στην μητρική.

Επειδή έκανα κι εγώ εκτεταμένη έρευνα μπας και σώσουμε το κινητό του , ,μπορώ να σου πώ οτι προκαλείται απο τις υψηλές θερμοκρασίες που παράγονται κατά την διάρκεια των ενημερώσεων λογισμικού και κατά την διάρκεια της ταχείας φόρτισης ή των συνδυασμό και των 2.

 

Σου προτείνω να αποφέυγεις γενικά την ταχεία φόρτιση , να μην κάνεις ενημερώσεις λογισμικού με συνδεδεμένο το κινητό στον φορτιστή και αν χρειαστεί να κάνεις ενημέρωση λογισμικού , φρόντισε να ψύξεις με κάποιον τρόπο την συσκευή ειδικά τώρα του καλοκαιρινούς μήνες.

 

Το ποσοστό των συσκευών που επηρεάστηκαν, είναι δύσκολο να το ορίσει κάποιος.Από οτι διάβασα όμως πιο πολύ επηρεάστηκαν οι πρώτες παρτίδες του Note 4 που κατασκευάστηκαν μέσα στο 2014.

 

Αν έχεις ήδη το πρόβλημα , μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή wake lock απο το Play store και να θέσεις την λειτουργία στην ρύθμιση

4 - partial wake lock

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.thedarken.wl

 

να ξέρεις όμως οτι ακόμη κι αυτή η λύση είναι προσωρινή καθώς κάποια στιγμή η μητρική πλακέτα θα παραδώσει πνεύμα και το κόστος επισκευής είναι γύρω στα 250 ευρώ. Μπορείς βέβαια να ρωτήσεις και σε άλλα ανεξάρτητα καταστήματα ή να αγοράσεις μεταχειρισμένη μητρική απο εξωτερικό και να κάνεις την επισκευή μόνος σου , αν βέβαια μπορείς.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου έγραψα Τάκη στο θέμα που μιλήσαμε στο NOTE 8. Προσοχή στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα το πάθεις ανάλογα την παρτίδα που έχεις είναι.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον παιδες!

Πηρα το κινητο πριν 4 μερες μεταχειρισμενο και φτιαχτηκε τον φεβρουαριο του 2015 (28)

Μεσα στις 4 μερες υπηρξαν 4-5 φορες που το κινητο ηταν τοσο καυτο που αναγκαστηκα να το κλεισω για να βρει την ησυχια του ( ζω στην κυπρο, εχουμε ζεστη εδω)... Πλεον τρεχω τελευταια εκδοση lineage os και καταφερα να ριξω τις θερμοκρασιες με χαμηλωμα της αναλυσης...

Λετε να επαθε καποια ζημια με αυτες τις 4-5 υπερθερμανσεις?

 

Στο myphone για παραδειγμα ποσα κρουσματα ειχαμε στο περιπου?

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον παιδες!

Πηρα το κινητο πριν 4 μερες μεταχειρισμενο και φτιαχτηκε τον φεβρουαριο του 2015 (28)

Μεσα στις 4 μερες υπηρξαν 4-5 φορες που το κινητο ηταν τοσο καυτο που αναγκαστηκα να το κλεισω για να βρει την ησυχια του ( ζω στην κυπρο, εχουμε ζεστη εδω)... Πλεον τρεχω τελευταια εκδοση lineage os και καταφερα να ριξω τις θερμοκρασιες με χαμηλωμα της αναλυσης...

Λετε να επαθε καποια ζημια με αυτες τις 4-5 υπερθερμανσεις?

 

Στο myphone για παραδειγμα ποσα κρουσματα ειχαμε στο περιπου?

Με lineage OS δεν θα έχεις θέμα η stock της samsung το βαραίνει πολύ το κινητό. Αν υπήρχε πρόβλημα θα στο είχε βγάλει μέχρι τώρα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...