Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθησα να κάνω τη διαδικασία μέσω Odin και αφού τρέχει κανονικά στο τέλος βγάζει fail και στο κινητό μου γράφει:

Volume Size is too big 122880<471040

Odin: Invalid ext4 image

Το τηλέφωνο είναι Ελληνικό και έχω κατεβάσει την επίσημη 5.0.1 της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω τη διαδικασία μέσω Odin και αφού τρέχει κανονικά στο τέλος βγάζει fail και στο κινητό μου γράφει:

Volume Size is too big 122880<471040

Odin: Invalid ext4 image

Το τηλέφωνο είναι Ελληνικό και έχω κατεβάσει την επίσημη 5.0.1 της Vodafone.

Μηπως δεν κατεβηκε σωστα η ρομ?Δοκιμασε να την ξανα κατεβασεις και ενημερωσε μας.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κατέβηκε η Rom. Βρήκα λύση από το xda και στο Odin έβαλα και ένα pit file και τσέκαρα και το re-partition και κατάφερα να φλασάρω τη Rom. Μόνο που τώρα το CSC βγαίνει Σλοβενία αντί για Ελλάδα. Αλλά θα το διορθώσω μόλις βγει η unbranded lollilop για την Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε .έχεις το C η το U?ΟΤΑ μπορεί να μην την πάρεις αμέσως καμιά φορά η σερβερ τα παίζουν. Δοκίμασε στον υπολογιστή με το kies να δεις άμα σου βγάζει ενημέρωση .Τώρα το θέμα τον επιδόσεων στο Antutu είναι χαζομάρα για εμένα .το αν θα βγάλει 50.000 η 48.000 παίζουν πολλά ρόλο και στην τελική δεν θα καταλάβεις καμιά διαφορά στην χρήση ,είναι ένα νούμερο απλός .Η lolipop μόνο καλά έχει να φέρει σαν αναβάθμιση .τώρα αν κάποιοι αντιμετώπισαν κάποια θέματα είναι μια μικρή μερίδα όπου μπορεί και να μην έκαναν επαναφορά πριν την εγκατάσταση .

 

Έχω το c....θα δοκιμάσω με το πισι και θα στείλω αμέσως...ζήτω συγνώμη που άργησα να απαντησω αλλά τέτοιες ώρες μπορώ να στείλω...ευχαριστώ για την απάντηση...(υπάρχει κανένας άλλος που να είναι στην ίδια περίπτωση δηλαδή ακόμα να είναι με έκδοση 4.4.4???όλοι με φλασαρισμα την περάσατε???)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

+++ ήθελα να προσθέσω πως σε πολλές περιπτώσεις που διάβασα με την "πολωνικη" έκδοση της lolipop είχανε θέματα με την εγκατάσταση και ότι χρειάζεται αυτό το pit file δεν ξέρω και αν το λεω σωστά...επίσης ένας φίλος εδώ μέσα είχε αυτό το πρόβλημα και το ανέφερε...το είδα όλο αυτό το θέμα και στο xda και λένε ότι χάνεις όλα τα αρχεία σου...έχω κανει φλασαρισμα την 4.4.2 μέσω xda και πιο συγκεκριμένα chainfire στο note3 μου και παρατήρησα ότι στο wifi δεν συγκρατουσε τα αποθηκευμένα δίκτυα και ήθελε συνέχεια να ξαναπατήσεις τον κωδικό...μήπως και με αυτήν την έκδοση της lolipop έχουμε πάλι κανένα θέμα αν όχι στο wifi αλλά να υστερεί κάπου αλλού...να περιμένω μόνο μέσω kies?εσεις τι λέτε?

 

και αυτό με το U και το C μόντεμ δεν μου απαντήσατε...έχει τόσες διαφορες στην μπαταρία?

 

Ζητώ συγνώμη για τα μακροσκελή και συνεχόμενα μνμ μου...ήθελα να ενημερώσω πως δοκίμασα με το kies αλλά και με το OTA και τελικά οι ενημερώσεις εμφανίστηκαν και από τις 2 περιπτωσεις...τελικά το κάνω μέσω wifi δηλαδή OTA...όσοι έχουν sm n910c και είναι από ουγγαρια να ξέρετε πως έχει βγει η επίσημη έκδοση...σας ευχαριστώ για την οποια βοήθεια...

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Pit αρχείο χρειάζεται για την έκδοση boc 5. Τα μόντεμ ναι έχουν διαφορά. Το u έχει λίγο καλύτερη αυτονομία λόγω μοντεμ
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

[/color]+++ ήθελα να προσθέσω πως σε πολλές περιπτώσεις που διάβασα με την "πολωνικη" έκδοση της lolipop είχανε θέματα με την εγκατάσταση και ότι χρειάζεται αυτό το pit file δεν ξέρω και αν το λεω σωστά...επίσης ένας φίλος εδώ μέσα είχε αυτό το πρόβλημα και το ανέφερε...το είδα όλο αυτό το θέμα και στο xda και λένε ότι χάνεις όλα τα αρχεία σου...έχω κανει φλασαρισμα την 4.4.2 μέσω xda και πιο συγκεκριμένα chainfire στο note3 μου και παρατήρησα ότι στο wifi δεν συγκρατουσε τα αποθηκευμένα δίκτυα και ήθελε συνέχεια να ξαναπατήσεις τον κωδικό...μήπως και με αυτήν την έκδοση της lolipop έχουμε πάλι κανένα θέμα αν όχι στο wifi αλλά να υστερεί κάπου αλλού...να περιμένω μόνο μέσω kies?εσεις τι λέτε?

 

 

Φίλε καλησπέρα. Και εγώ είχα Ουγγαρίας, πέρασα την πρωτη Πολωνική με odin, αφού έκανα factory reset. Μετα έκανε αυτόματα ΟΤΑ την πιο πρόσφατη. Οσον αφορά τα WIFI, με την 4.4.4 που είχε προεγκαταστημένη αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα, με την lolipop δεν υφίσταται αυτό το θέμα, φυσικα με το factory reset είχαν σβήσει οι αποθηκευμένοι κωδικοί και έπρεπε να τους ξαναπεράσω, από τότε όμως και μετα, ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

[/color]+++ ήθελα να προσθέσω πως σε πολλές περιπτώσεις που διάβασα με την "πολωνικη" έκδοση της lolipop είχανε θέματα με την εγκατάσταση και ότι χρειάζεται αυτό το pit file δεν ξέρω και αν το λεω σωστά...επίσης ένας φίλος εδώ μέσα είχε αυτό το πρόβλημα και το ανέφερε...το είδα όλο αυτό το θέμα και στο xda και λένε ότι χάνεις όλα τα αρχεία σου...έχω κανει φλασαρισμα την 4.4.2 μέσω xda και πιο συγκεκριμένα chainfire στο note3 μου και παρατήρησα ότι στο wifi δεν συγκρατουσε τα αποθηκευμένα δίκτυα και ήθελε συνέχεια να ξαναπατήσεις τον κωδικό...μήπως και με αυτήν την έκδοση της lolipop έχουμε πάλι κανένα θέμα αν όχι στο wifi αλλά να υστερεί κάπου αλλού...να περιμένω μόνο μέσω kies?εσεις τι λέτε?

 

 

Φίλε καλησπέρα. Και εγώ είχα Ουγγαρίας, πέρασα την πρωτη Πολωνική με odin, αφού έκανα factory reset. Μετα έκανε αυτόματα ΟΤΑ την πιο πρόσφατη. Οσον αφορά τα WIFI, με την 4.4.4 που είχε προεγκαταστημένη αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα, με την lolipop δεν υφίσταται αυτό το θέμα, φυσικα με το factory reset είχαν σβήσει οι αποθηκευμένοι κωδικοί και έπρεπε να τους ξαναπεράσω, από τότε όμως και μετα, ολα καλά.

 

Καλησπερα...να διευκρινίσω ότι στο note3 μου είχα αυτό το πρόβλημα (με το wifi) όταν από 4.3 πήγα 4.4.2 μέσω odin λόγω ρουτ...στο note4 που ήταν καθαρά official δεν είχα κανένα θέμα...ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...να διευκρινίσω ότι στο note3 μου είχα αυτό το πρόβλημα (με το wifi) όταν από 4.3 πήγα 4.4.2 μέσω odin λόγω ρουτ...στο note4 που ήταν καθαρά official δεν είχα κανένα θέμα...ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου

 

To πρόβλημα με το wifi στο 3 ήταν γενικό bug της 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αν περάσω tempered glass θα χω πρόβλημα με την αφή του S-Pen;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κανενα Εγγυημενα!!!

 

Τέλεια! Γιατί αύριο θα πάω να πάρω ένα της Rock από το e-shop και δεν θα ήθελα να χάσω την εξαιρετική απόκριση της πένας..:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Γιατί αύριο θα πάω να πάρω ένα της Rock από το e-shop και δεν θα ήθελα να χάσω την εξαιρετική απόκριση της πένας..:rolleyes:

εγω το φοραω Κωνσταντινε εδω και 10 μερες περιπου,ολα μια χαρα,μονο μην ξεχασεις να αλλαξεις μυτη μπροστα στο πενακι.;)

Link to comment
Share on other sites

εγω το φοραω Κωνσταντινε εδω και 10 μερες περιπου,ολα μια χαρα,μονο μην ξεχασεις να αλλαξεις μυτη μπροστα στο πενακι.;)

Ευχαριστώ πήρα πολύ. Μόλις το παρήγγειλα. Kαι ποια μύτη να βάλω από τις 5 που έχει; Επίσης, το συγκεκριμένο screen protector είναι καλής ποιότητας; Τοποθετείται εύκολα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Οταν το βαζω σε download mode δε μου περνάει τους drivers στο pc (MSM8960) και κατεπεκταση δε το αναγνωρίζει το odin.

Κάποια λύση;

 

edit: εβαλα το παλιο KIES (oxi to 3) και το βρηκε.

Edited by fagib2002
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αν περάσω tempered glass θα χω πρόβλημα με την αφή του S-Pen;

Ευχαριστώ πήρα πολύ. Μόλις το παρήγγειλα. Kαι ποια μύτη να βάλω από τις 5 που έχει; Επίσης, το συγκεκριμένο screen protector είναι καλής ποιότητας; Τοποθετείται εύκολα;

 

Τι θα βαλεις τελικα τζαμι η ζελατινα?:worry::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα βαλεις τελικα τζαμι η ζελατινα?:worry::lol:

Τζάμι. Ένα της Rock από το e-shop. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι δοκιμασμενο οτι δεν ξεκολλαει?:worry:

Βρε συ, ποιά από τις 5 μύτες της πένας να βάλω με το tempered?? :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, ποιά από τις 5 μύτες της πένας να βάλω με το tempered?? :lol:

Στο πρώτο μήνυμα σε αυτό το νήμα ο @rebelos είχε γράψει "Οι 2 γκρι ειναι για να γλυστρουν πανω σε μεμβρανες προστασιας και οι υπολοιπες 3 που ειναι στο χρωμα του τηλεφωνου ειναι για χρηση σε γυαλινη επιφανια (γυμνη οθονη η tempered glass)"

Link to comment
Share on other sites

την μαυρη,και οι γκρι για την ζελατινα;)

 

Στο πρώτο μήνυμα σε αυτό το νήμα ο @rebelos είχε γράψει "Οι 2 γκρι ειναι για να γλυστρουν πανω σε μεμβρανες προστασιας και οι υπολοιπες 3 που ειναι στο χρωμα του τηλεφωνου ειναι για χρηση σε γυαλινη επιφανια (γυμνη οθονη η tempered glass)"

Ναι, το διάβασα.. Ρώτησα για να βεβαιωθώ.

Ο a_tsa λέει άλλο τώρα. Μάλλον λέει μαύρη επειδή έχει μαύρο Note. :p

Άρα ουσιαστικά κρατώ αυτή που έχει πάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω καλά πως για να έχεις OTA updates:

1. το CSC της συσκευής πρέπει να ταιριάζει με αυτό της ROM;

και πως

2. απαιτείται root για να αλλάξεις το CSC της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Για το 2, μπορω να σου πω Οτι το csc αλλαζει οντως με ρουτ και custom Rom! Για το 1 πρεπει η Rom Που έχεις να έχει παρει αναβάθμιση για να σου έρθει κι εσένα η ΟΤΑ

Ελπιζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει CSC EUR, έστω ότι βάζω την LUX. Θα παίρνει το κινητό μου OTA από κάποια από τις 2 χωρίς να κάνω root και να αλλάξω το CSC από EUR σε LUX;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series
  • This topic was pinned and unlocked
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...