Jump to content

Ευχάριστη έκπληξη η τιμή του νέου Galaxy S21 FE


one2377
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Του Θάνου Παλάγκα

 

Το αναμενόμενο Samsung Galaxy S21 FE (Fan Edition), πρόκειται να είναι πιο προσιτό από το Galaxy S20 FE, αναφέρει η Herald Corp της Ν. Κορέας.

 

Σύμφωνα λοιπόν με τις πληροφορίες, η συσκευή πρόκειται να τιμολογηθεί ανάμεσα στα 700000 και 800000 won (περίπου €520 - €600)

 

Για σύγκριση, το Galaxy S20 FE, όταν κυκλοφόρησε είχε τιμή περίπου 900000 won (€670) στην Κορέα. Στις ΗΠΑ, το τηλέφωνο ήταν στην τιμή των $699 και όπως δείχνουν τα πράγματα, το νέο μοντέλο θα είναι πιο φθηνό σε όλες τις αγορές.

 

Αν λάβουμε υπόψη μας την τιμολογιακή πολιτική της Samsung για το S21, αυτό ήταν αρκετά αναμενόμενο. Η σειρά S21 ξεκινά με τιμή περίπου $200 πιο χαμηλά από τον προκάτοχο τους, το οποίο έχει βοηθήσει αρκετά στις πωλήσεις (αλλά μάλλον όχι αρκετά σύμφωνα με την ίδια την εταιρία).

 

Για να ενισχυθούν οι πωλήσεις ακόμα περισσότερο, το S21 FE, θα προωθηθεί ως αντικαταστάτης του Note 20, κατά κάποιον τρόπο, το οποίο όμως δεν βγάζει κάποιο νόημα, καθώς δεν υπάρχει ένδειξη ότι θα υποστηρίζει το S Pen.

 

Παρόλα αυτά, αν οι σημερινές πληροφορίες ισχύουν, το Galaxy S21 FE θα είναι ένα από τα πιο φθηνά flagship κινητά στην αγορά, με κορυφαία χαρακτηριστικά. Είναι κάτι που η εταιρία θέλει πολύ να επιδιώξει, για να ανταγωνιστεί τους Κινέζους κατασκευαστές στην κατηγορία.

 

Αναμένουμε την παρουσίαση της συσκευής μέσα στον Αύγουστο, και θα κυκλοφορήσει στο τέλος του ίδιου μήνα. Θα υπάρχουν αρκετά χαρακτηριστικά του S21, όπως οθόνη 6.4 ιντσών, 120Hz, SD888, 6GB-8GB RAM, 128GB-256GB αποθηκευτικού χώρου και μπαταρία 4500mAh.

 

[via]

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θα έχει SD card, με πιο μικρή οθόνη από το προηγούμενο FE και να δούμε αν θα έχει και φορτιστή μέσα στο κουτί.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άξιο σχολιασμού σίγουρα το ότι η Sammy προσπαθεί να ρίξει ελαφρώς την τιμή, αλλά ας κάνει κι άλλη μικρή "έκπτωση" γιατί ο ανταγωνισμός διαρκώς αυξάνεται εκεί έξω και επηρεάζει πλέον τους πάντες και τα μεγάλα brands ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις νορμάλ διαστάσεις, τώρα και νορμάλ τιμή. καλά το πάει.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Άξιο σχολιασμού σίγουρα το ότι η Sammy προσπαθεί να ρίξει ελαφρώς την τιμή, αλλά ας κάνει κι άλλη μικρή "έκπτωση" γιατί ο ανταγωνισμός διαρκώς αυξάνεται εκεί έξω και επηρεάζει πλέον τους πάντες και τα μεγάλα brands ;)

 

Η θα μπορουσε να ριξει ακομα περισσοτερο την τιμη στο S21 ή S21+ οπως κανει ηδη.

 

Στην αγορα της Αμερικης ειναι τερμα αδιαφορη σαν συσκευη ακριβως λογω του παραπανω,αφου οι συσκευες τους ειναι με snapdragon.

 

Μονο στις υπολοιπες αγορες υπαρχει ενα ενδιαφερον για τα FE μοντελα λογω Snapdragon,επειδη εμεις εχουμε exynos.

 

Το πιο τραγικο αν ισχυουν αυτα ειναι τα μολις 6GB μνημης ram. Snapdragon888 με 6gb ram το 2021 ρε Samsung?To S20 πριν 2χρονια με 8gb ram ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Με το προηγούμενο FE πάει εδώ. Αν είχε το προηγούμενο FE 6/128 θα έχει κι αυτό. Λες να ζοριστεί με 6GB ram;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Το πιο τραγικο αν ισχυουν αυτα ειναι τα μολις 6GB μνημης ram. Snapdragon888 με 6gb ram το 2021 ρε Samsung?To S20 πριν 2χρονια με 8gb ram ηταν.

καλό θα ήταν να έχει 8gb αλλά ως προς τι η τραγικότητα των 6gb

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μήνες έχω το Fe 6/128 με SD 865 ,τα 6 γίγα ραμ φτάνουν και περισσεύουν, κάτω από 1.6 ελεύθερα δεν έχω δει και συνήθως έχω ανοιχτές καμιά 20 εφαρμογές. Από τα καλύτερα κινητά, θυμάμαι όταν πρωτοεμφανίστηκε όλοι έλεγαν ότι έτσι θα έπρεπε να είναι εξαρχής το s20-s20 plus. Πολύ καλή δουλίτσα έχουν κάνει... ουδέποτε κατάλαβα κάποια διαφορά από τα οχτώ GB Ram του 1+ 7 πρό.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να έχει 8gb αλλά ως προς τι η τραγικότητα των 6gb

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Τραγικο γιατι μιλαμε για συσκευη με Snapdragon 888 to 2021 η οποια θα παρει 3 μεγαλες Android αναβαθμισεις. Αρα μπορει day one να λες ολα ωραια,ολα καλα,αλλα σε βαθος χρονου θα μετρησει παραπανω η μνημη ram.

 

Ασε που δεν εχει λογικη να εχει πριν 2.5χρονια το S10,και το S21FE να ξεκινα απο 6.

6gb ram πλεον εχουν οι φθηνοτερες mid range συσκευες βλεπε poco x3.

 

Τελος μην ξεχνας οτι δεν κανουν ολοι την ιδια χρηση,για να πεις οτι ''ελα μωρε,μια χαρα ειναι τα 6gb''.

Link to comment
Share on other sites

το ότι δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση ειναι γεγονός,ακριβώς όπως το λες!!!

για την χρήση μου πάντα μου κάνει μια χαρά

παιχνίδια γιοκ,μίνιμουμ εφαρμογές και 12gb να είχα πάλι το ίδιο θα έκανα

βρε ας έρθει εκεί κάπου στα 550€ γιατί αυτό είναι το ζητούμενο και από την εταιρεία

και από μένα προσωπικά να κρατηθεί το κόστος χαμηλά ,άλλωστε οποίος θέλει τα ζυγίζει και πάει στις s21 plus η όπου αλλού νομίζει

θα μου πεις τώρα τι θα έχανε αν έβαζε 8gb

,αυτό το καταλαβαίνω αλλά τραγκιγκ δεν το λες

ιδωμέν τέλος Αυγούστου

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετό δρόμο ακόμα μπροστά της για την μεσαία προς επάνω κατηγορία

Να ρίξει το οικονομικό

Να διώξει την πλαστικούρα

Και να μην αισθάνεται ασφαλής λόγω ονόματος

Μπορεί αρκετοί να κοιτάνε τα κινητά της,

αλλά τελικά στρέφονται σε αρκετές άλλες επιλογές πιο VFM...

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο γιατι μιλαμε για συσκευη με Snapdragon 888 to 2021 η οποια θα παρει 3 μεγαλες Android αναβαθμισεις. Αρα μπορει day one να λες ολα ωραια,ολα καλα,αλλα σε βαθος χρονου θα μετρησει παραπανω η μνημη ram.

 

Ασε που δεν εχει λογικη να εχει πριν 2.5χρονια το S10,και το S21FE να ξεκινα απο 6.

6gb ram πλεον εχουν οι φθηνοτερες mid range συσκευες βλεπε poco x3.

 

Τελος μην ξεχνας οτι δεν κανουν ολοι την ιδια χρηση,για να πεις οτι ''ελα μωρε,μια χαρα ειναι τα 6gb''.

Δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση, αλλά δεν νομίζω ότι θα πειράξει τους περισσότερους τα 6GB ram.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν Ευρωπη εχει κατω απο 600 ευρω αρχικη τιμη θα ειναι μια καλη προταση, αρκει η καμερα του να'ναι επιπεδου ναυαρχιδας ωστε να παραβλεψει κανεις το πλαστικο που σε αυτη την κατηγορια δε δικαιολογειται αλλα και τη λιγη για ναυαρχιδα ραμ.

 

Φοβαμαι οτι ουτε η καμερα του θα ειναι ανταξια ναυαρχιδας και θα εχει 700+ στη χωρα μας, αλλα μακαρι να διαψευστω και μετα απο καιρο θα πω οτι η samsung εβγαλε αξιολογη συσκευη σε λογικη.τιμη.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν Ευρωπη εχει κατω απο 600 ευρω αρχικη τιμη θα ειναι μια καλη προταση, αρκει η καμερα του να'ναι επιπεδου ναυαρχιδας ωστε να παραβλεψει κανεις το πλαστικο που σε αυτη την κατηγορια δε δικαιολογειται αλλα και τη λιγη για ναυαρχιδα ραμ.

 

Φοβαμαι οτι ουτε η καμερα του θα ειναι ανταξια ναυαρχιδας και θα εχει 700+ στη χωρα μας, αλλα μακαρι να διαψευστω και μετα απο καιρο θα πω οτι η samsung εβγαλε αξιολογη συσκευη σε λογικη.τιμη.

Παρόμοιους φακούς θα έχει, μην περιμένεις ίδιους με την ναυαρχίδα στην τιμή των 550 €. Απ την άλλη θα έχει Card slot !

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Αν Ευρωπη εχει κατω απο 600 ευρω αρχικη τιμη θα ειναι μια καλη προταση, αρκει η καμερα του να'ναι επιπεδου ναυαρχιδας ωστε να παραβλεψει κανεις το πλαστικο που σε αυτη την κατηγορια δε δικαιολογειται αλλα και τη λιγη για ναυαρχιδα ραμ.

 

Φοβαμαι οτι ουτε η καμερα του θα ειναι ανταξια ναυαρχιδας και θα εχει 700+ στη χωρα μας, αλλα μακαρι να διαψευστω και μετα απο καιρο θα πω οτι η samsung εβγαλε αξιολογη συσκευη σε λογικη.τιμη.

 

Εδώ έβαλε πλαστικό στο S21, στο φε θα κολλήσει. Αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική ότι δεν ταιριάζει σε κάποια κατηγορία. Τρόπος κατασκευής είναι και μάλιστα, για εμένα, σαφώς προτιμότερος από το γυαλί. Θεωρητικά είναι ελαφρύτερο και πιο ανθεκτικό στις πτώσεις και μετά φθηνότερο να αλλαχτεί. Στην πράξη δεν ξέρω, αν το χρεώνει σα να αλλάζεις γυαλί, τότε τι να το κάνω!

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

μωρέ ας το φέρει σε καλή τιμή και από μεμβράνη να ειναι δεν θα κολησουμε εκεί

άλλωστε σε θήκη θα μπει ετσι και αλλοιως

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση, αλλά δεν νομίζω ότι θα πειράξει τους περισσότερους τα 6GB ram.

 

Στην τιμή που θέλει να το προωθήσει και με τον κωδικό μοντέλου που έχει επιλέξει (S21), πρέπει να δώσει 8 και πάνω, αν έχει πολλές εκδόσεις.

 

Η πλαστική πλάτη είναι μεγάλο μείον σε αυτή την τιμή, αλλά πρέπει να έχει οπωσδήποτε μεταλλικό μεσαίο πλαίσιο.

 

Amoled/Super Amoled και πλαστικό μεσαίο πλαίσιο δεν πηγαίνουν μαζί, για ευνόητους λόγους.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή που θέλει να το προωθήσει και με τον κωδικό μοντέλου που έχει επιλέξει (S21), πρέπει να δώσει 8 και πάνω, αν έχει πολλές εκδόσεις.

 

Η πλαστική πλάτη είναι μεγάλο μείον σε αυτή την τιμή, αλλά πρέπει να έχει οπωσδήποτε μεταλλικό μεσαίο πλαίσιο.

 

Amoled/Super Amoled και πλαστικό μεσαίο πλαίσιο δεν πηγαίνουν μαζί, για ευνόητους λόγους.

Την τάση του απλού κόσμου βλέπουν, όχι τι λέμε στα φόρουμ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

αν θελει κάποιος πολύ ευγενικά να μου εξήγηση γιατί είναι μείον η πλαστική αφού θα μπει σε θήκη σιλικόνης αμέσως μετά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έβαλε πλαστικό στο S21, στο φε θα κολλήσει. Αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική ότι δεν ταιριάζει σε κάποια κατηγορία. Τρόπος κατασκευής είναι και μάλιστα, για εμένα, σαφώς προτιμότερος από το γυαλί. Θεωρητικά είναι ελαφρύτερο και πιο ανθεκτικό στις πτώσεις και μετά φθηνότερο να αλλαχτεί. Στην πράξη δεν ξέρω, αν το χρεώνει σα να αλλάζεις γυαλί, τότε τι να το κάνω!

Η λογικη ειναι οτι για να μην εχουν οι ναυαρχιδες πλαστικο αλλα γυαλι ή ακομα καλυτερα υλικα (κεραμικο, ατσαλι κλπ) σημαινει οτι το πλαστικο δεν θεωρειται premium υλικο.

Και καλα κανει γιατι δεν ειναι. Οχι ο,τι το γυαλι ειναι και ο,τι πιο premium υπαρχει αλλα σαν αισθηση εχει σιγουρα καλυτερη.

 

Τωρα ως προς το τι ειναι πιο ευκολο και φτηνο ν'αλλαχτει, ναι ειναι προφανως το πλαστικο αλλα αυτο δεν εχει να λεει. Εδω μιλαμε για το τι ειναι πιο premium και τι θα επρεπε να εχουν συσκευες σε τετοιες τιμες.

Αλλιως με αυτη τη λογικη και η οθονη θα επρεπε να ειναι απο πλαστικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν θελει κάποιος πολύ ευγενικά να μου εξήγηση γιατί είναι μείον η πλαστική αφού θα μπει σε θήκη σιλικόνης αμέσως μετά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Γιατι ποιος σου λεει οτι θα μπει? Επειδη το βαζεις εσυ ή εγω πχ σε θηκη δεν ειναι θεσφατο οτι το βαζουν ολοι και μαλιστα ολες τις ωρες.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

αν θελει κάποιος πολύ ευγενικά να μου εξήγηση γιατί είναι μείον η πλαστική αφού θα μπει σε θήκη σιλικόνης αμέσως μετά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Κάποιοι δεν τα δουλεύουν με θήκες. Άλλοι σου λένε θέλω να έχω την επιλογή εγώ του αν θα το έχω με θήκη ή γυμνό για να απολαμβάνω την αίσθηση του γυαλιού.

 

Θεωρητικά πάντως με το πλαστικό εκτός της αντοχής σε πτώσεις γλυτώνεις και το αυξημένο πάχος της θήκης.

 

Προσωπικά πάντως μόνο σε ένα είχα γυαλί και όλα τα δούλευα με θήκη επομένως μου είναι αδιάφορο το υλικό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ όλα μου τα κινητά τα δουλεύω χωρίς τζάμακι,αν αυτό έχει καλό grip ίσως ούτε θήκη να του περάσω,έχω κινητό με aluminum frame πίσω και γλυστραει από μόνο του δηλ ούτε από λάδι να ήταν,τόσο πολύ ,εντάξει όμορφο αλλα τι να το κάνω,σαμπως το βλέπω

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...