Jump to content

Booking.com και εγγύηση ασφάλειας συναλλαγής


xyz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνφορουμίτες γεια σας!! Μια ερώτηση: Το booking.com χρειάζεται να έχεις αποθηκεύσει τα πλήρη στοιχεία της κάρτας σου στο προφίλ για να σου τραβήξει το ποσό της τελικής τιμής απόσο ξέρω κατά την πρώτη ενεργοποίηση του προφίλ..Ερώτηση: Μετά την εκδρομή ή την παραμονή στο ξενοδοχείο αυτόματα διαγράφει τα στοιχεία;Γιατί μπήκα σήμερα μετά από πολλοστή φορά και στo profile μου δεν υπάρχει καμία καταχώριση από την debit card..Σαν να μην την αποθήκευσα ποτέ...Βέβαια στο e-banking δεν υπάρχει καμμία απολύτως ένδειξη ότι βγήκαν παραπάνω χρήματα απλά όταν μου ειπαν απο το ξενοδοχείο ότι έχουν τη δυνατότητα κι εκείνοι να τραβήξουν το ποσό μέχρι το ημερήσιο πιστωτικό μου όριο κουφάθηκα! Υπόψιν από την τράπεζα έχω ενεργοποιήσει και το 2 pass confirmation καθώς ήταν υποχρεωτικό. Εννοείται ότι το ποσό πλήρωσα με την κάρτα από μόνος μου και πήρα τις αποδείξεις όλα οκ αλλά τώρα με παραξενεύει ότι δεν υπάρχουν πλέον στο profile του Βοοking.com καθόλου στοιχεία της κάρτας. Είναι η αυτόματη ρύθμιση ασφάλειας που έχουν ή να ανησυχήσω; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας! Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτες γεια σας!! Μια ερώτηση: Το booking.com χρειάζεται να έχεις αποθηκεύσει τα πλήρη στοιχεία της κάρτας σου στο προφίλ για να σου τραβήξει το ποσό της τελικής τιμής απόσο ξέρω κατά την πρώτη ενεργοποίηση του προφίλ..Ερώτηση: Μετά την εκδρομή ή την παραμονή στο ξενοδοχείο αυτόματα διαγράφει τα στοιχεία;Γιατί μπήκα σήμερα μετά από πολλοστή φορά και στo profile μου δεν υπάρχει καμία καταχώριση από την debit card..Σαν να μην την αποθήκευσα ποτέ...Βέβαια στο e-banking δεν υπάρχει καμμία απολύτως ένδειξη ότι βγήκαν παραπάνω χρήματα απλά όταν μου ειπαν απο το ξενοδοχείο ότι έχουν τη δυνατότητα κι εκείνοι να τραβήξουν το ποσό μέχρι το ημερήσιο πιστωτικό μου όριο κουφάθηκα! Υπόψιν από την τράπεζα έχω ενεργοποιήσει και το 2 pass confirmation καθώς ήταν υποχρεωτικό. Εννοείται ότι το ποσό πλήρωσα με την κάρτα από μόνος μου και πήρα τις αποδείξεις όλα οκ αλλά τώρα με παραξενεύει ότι δεν υπάρχουν πλέον στο profile του Βοοking.com καθόλου στοιχεία της κάρτας. Είναι η αυτόματη ρύθμιση ασφάλειας που έχουν ή να ανησυχήσω; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Δεν εχεις paypal? Εγω έτσι πληρωσα για ξενοδοχείο.Πριν λίγο καιρό έγινε γνωστό ότι είχαν κλαπει καρτες και στοιχεία πελατών τους https://edpb.europa.eu/news/national-news/2021/dutch-dpa-fines-bookingcom-delay-reporting-data-breach-0_en

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίζει να μου υπεκλεψσν τα δεδομένα μου; Εσύ τα στοιχεία της χρεωστικής δεν αναγκάστηκες να τα δηλώσεις στο booking.com; Εμένα που τώρα δεν εμφανίζονται καθόλου σημαίνει ότι παραχαράκτηκε ο λογαριασμός μου;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίζει να μου υπεκλεψσν τα δεδομένα μου; Εσύ τα στοιχεία της χρεωστικής δεν αναγκάστηκες να τα δηλώσεις στο booking.com; Εμένα που τώρα δεν εμφανίζονται καθόλου σημαίνει ότι παραχαράκτηκε ο λογαριασμός μου;

 

Το διαβασες καθόλου αυτό που έβαλα ή έμεινες μονο στον τιτλο;

Εγω πληρωσα μέσω paypal.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασες καθόλου αυτό που έβαλα ή έμεινες μονο στον τιτλο;

Εγω πληρωσα μέσω paypal.

..Και βέβαια το διάβασα φίλε, απλά ρωτώ στην περίπτωση μου όπου αρχικά είχα αποθηκευμένη την κάρτα μου όπως ζητούσαν τότε πώς και μετά την τελευταία εξόφληση που έκανα εξαφανίσθηκαν τα στοιχεία της κάρτας; Αυτό λέω. Κατανοώ ότι με το paypal είναι προτιμότερο..Αλλά πώς εξηγείται αυτό που συνέβη στο προφίλ..Αν ήταν υποκλοπή έτσι θα έσβηναν τα στοιχεία αυτοί για να καρφωθούν;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...