Jump to content

Το iOS 14.6 "ρουφάει" τη μπαταρία των iPhone;


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά καιρούς, πολλές αναβαθμίσεις λογισμικού που εμφανίζονται στα κινητά μας έρχονται όχι μόνο για να επιλύσουν κάποια υπάρχοντα προβλήματα, αλλά και για να σταθεροποιήσουν την όλη λειτουργία των συσκευών μας. Όμως, παρ' όλα αυτά έχουμε συνήθως αρνητικές εμπειρίες καθώς ένα νέο firmware ποτέ δεν ξέρεις εάν φέρει μαζί του και κάποια νέα bugs. Ένα καλό παράδειγμα αυτού είναι το iOS 14.6 που κυκλοφόρησε πρόσφατα για iPhone στα οποία σύμφωνα με μια πληθώρα αναφορών χρηστών, φαίνεται ότι η ενημέρωση προκαλεί ταχεία εξάντληση της μπαταρίας στα iPhone που έχουν ενημερωθεί στην νεότερη έκδοση.

 

Σε μια ανάρτηση στην κοινότητα υποστήριξης της Apple , ένας χρήστης γράφει: "Έχω το ίδιο πρόβλημα με το iPhone 11. Αναβάθμισα τις προάλλες την συσκευή μου και ξύπνησα το πρωί για να το βρω πλήρως άδειο από μπαταρία. Χθες απενεργοποίησα το WiFi, το Bluetooth, την λειτουργία ανανέωσης όλων των εφαρμογών στο παρασκήνιο και το Personal Hotspot ήταν απενεργοποιημένο. Φορτίστηκε πλήρως στις χθες το βράδυ και δεν χρησιμοποιήθηκε. Εξαντλήθηκε η μπαταρία το πρωί ( περίπου 16 ώρες αργότερα) χωρίς εν τω μεταξύ να χρησιμοποιηθεί. "

 

Τώρα, ορισμένοι έχουν προτείνει ότι αυτό είναι φυσιολογικό και ότι συνήθως μετά την αρχική ενημέρωση, η γρήγορη εξάντληση της μπαταρίας είναι κάτι που συμβαίνει, καθώς υπάρχουν διάφορες δραστηριότητες στο παρασκήνιο που λαμβάνουν χώρα που θα μπορούσαν να προκαλέσουν την υπερβολική κατανάλωση ενέργεια, αλλά θα πρέπει να επιστρέψουν στα κανονικά επίπεδα σε δύο μέρες. Ωστόσο, δεδομένου του αριθμού των καταγγελιών των χρηστών, δεν φαίνεται καθόλου "φυσιολογικό" το όλο ζήτημα.

 

[via]

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Η Apple προθφέρει πενταετή υποθτήρικθη σε λογιδμικό!"

 

Οι ενημερώσεις λογισμικού είναι για τους νουμπάδες, κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια θα λέμε.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

"Η Apple προθφέρει πενταετή υποθτήρικθη σε λογιδμικό!"

 

Οι ενημερώσεις λογισμικού είναι για τους νουμπάδες, κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια θα λέμε.

 

Υποψήφιος για την κοτσάνα της ημέρας!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

της γυναικας μου παντως το 11 pro max δεν εχει δειξει τετοια σημαδια με την 14.6, οσο αυτονομια ειχε πριν εχει και τωρα.
Link to comment
Share on other sites

"Η Apple προθφέρει πενταετή υποθτήρικθη σε λογιδμικό!"

 

Οι ενημερώσεις λογισμικού είναι για τους νουμπάδες, κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια θα λέμε.

 

bug σε minor version update ειναι, θα φτιαχτει με patch update συντομα!

iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Υποψήφιος για την κοτσάνα της ημέρας!

 

Μην τον παρεξηγείς.

Τον πείραξε το ποτό που ήπιε και έχει το όνομα του.

https://www.kahlua.com/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει η μικρή παρένθεση, εάν θέλετε να τα πείτε και να φαγωθείτε, καλύτερα μέσω pm.

on-topic plzz.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βug σε ios? Απιστευτα πραγματα, αφου δουλευουν παντα απροβληματιστα και γι'αυτο κοστιζουν και κατι χιλιαρικα ta iphοnes. :lol:

 

Στα σοβαρα τωρα, για αλλη μια φορα λοιπον, μετα την προσφατη ειδηση για.το προβλημα με τις καμερες των s21, φαινεται οτι ΟΛΟΙ εχουν θεματα με το λογισμικο, πραγμα λογικο φυσικα αφου λαθη γινονται, απλα η φημη υπαρχει μονο για συγκεκριμενες εταιρειες ενω αλλες ειναι στο απυροβλητο ως δηθεν αλανθαστες και τερμα αξιοπιστες, πραγμα που καθημερινα αποδεικνυεται οτι δεν ισχυει.

Οπως ειπα και στο ζητημα του s21, το θεμα ειναι τα προβληματα να διορθωνονται και αμεσα. Τοτε προσωπικα ειμαι καλυμμενος.

Αν λοιπον μεσα σε καμια βδομαδα λυθει το ζητημα του ios τοτε για'μενα ειναι ως μη γενομενο. Αν ομως τραβηξει παραπανω (γιατι η μπαταρια ειναι και σημαντικοτατο ζητημα) τοτε...δασκαλε που διδασκες.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Βug σε ios? Απιστευτα πραγματα, αφου δουλευουν παντα απροβληματιστα και γι'αυτο κοστιζουν και κατι χιλιαρικα ta iphοnes. :lol:

 

Στα σοβαρα τωρα, για αλλη μια φορα λοιπον, μετα την προσφατη ειδηση για.το προβλημα με τις καμερες των s21, φαινεται οτι ΟΛΟΙ εχουν θεματα με το λογισμικο, πραγμα λογικο φυσικα αφου λαθη γινονται, απλα η φημη υπαρχει μονο για συγκεκριμενες εταιρειες ενω αλλες ειναι στο απυροβλητο ως δηθεν αλανθαστες και τερμα αξιοπιστες, πραγμα που καθημερινα αποδεικνυεται οτι δεν ισχυει.

Οπως ειπα και στο ζητημα του s21, το θεμα ειναι τα προβληματα να διορθωνονται και αμεσα. Τοτε προσωπικα ειμαι καλυμμενος.

Αν λοιπον μεσα σε καμια βδομαδα λυθει το ζητημα του ios τοτε για'μενα ειναι ως μη γενομενο. Αν ομως τραβηξει παραπανω (γιατι η μπαταρια ειναι και σημαντικοτατο ζητημα) τοτε...δασκαλε που διδασκες.

 

Για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να υπάρχει. Διάβασες εδώ από κανέναν να έχει πρόβλημα;

Σε δυο 12 pro max όσο κράταγε κρατάει.

Edited by athens_fans
GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, όποιος μπήκε στον κόπο να διαβάσει το άρθρο καταλαβαίνει ότι είναι εντελώς μουφα. Έγραψαν κάποιοι στο Internet ότι τους έπεσε η μπαταρία μετά την αναβάθμιση και το κάναμε αμέσως bug ! Ότι να ναι πραγματικά... Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με το xs max,Σε μενα παντως επεσε η μπαταρια οποτε κ ελπιζω να ξαναφτιαξει στο επομενο update:(
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 12 pro max και η γυναίκα με το XS max κανένα απολύτως πρόβλημα με την μπαταρία μετά το update,ίσα ίσα που στο 12 pro max μου κρατάει και σχεδόν μια μέρα παραπάνω μετά το update.
3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone SE 2020 μειωμένη μπαταρία, ανάμεσα σε άλλα. 14.5 και 14.6 μόνο καλά δεν ήταν. Edited by Nagata
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν πήρα την 14.5.1 είδα μείωση της μπαταρίας αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου γιατί συνέπεσε με την αλλαγή χρήσης δεδομένων που έκανα από vodafone σε cosmote. Η τελευταία ενώ έχει μεγαλύτερες ταχύτητες ίντερνετ στην περιοχή που μένω από σήμα είναι τραγική 1-2 γραμμές με το ζόρι. Πριν λίγες μέρες που το ξαναγύρισα σε vodafone είδα μικρή βελτίωση και τώρα την 14.6 την πέρασα χθες οπότε οψόμεθα. Και για τους λάτρεις της υγείας της μπαταρίας σε κάθε αναβάθμιση κέρδισα από 1%! :D (98-->99-->100)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...