Jump to content

LTE Cat6 Router


symplektis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

 

Μια γρήγορη τεχνική ερώτηση: Χρησιμοποιώ μια κάρτα της vodafone σε ενα 4G router το οποίο ειναι Cat6 αλλά πάνω απο 15Mbps δεν εχω δει παρα το οτι εχει full σημα. Θεωρητικά το Cat6 σηκώνει μέχρι 300Mbps αλλά αν θυμαμαι καλα το κανει με ΜΙΜΟ και CA. Εχει κανεις καμια παρόμοια εμπειρια για να καταλάβω αν ειναι θεμα εξοπλισμού ή δικτύου;

 

 

Ευχαριστω!

Edited by symplektis
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Πιθανως είσαι σε περιοχή όπου δεν έχει CA, ή η συσκευή σου δεν χρησιμοποιεί τα band combos που εχουμε στην Ελλάδα. Ποιο μοντέλο είναι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

 

Εχω δοκιμάσει με δυο μοντέλα. Ενα Archer MR600 και ενα Teltonica RUTX09. Οποτε και εσυ πιστευεις οτι ειναι θεμα CA?

 

 

Ευχαριστώ!

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

 

Εχω δοκιμάσει με δυο μοντέλα. Ενα Archer MR600 και ενα Teltonica RUTX09. Οποτε και εσυ πιστευεις οτι ειναι θεμα CA?

 

 

Ευχαριστώ!

για το archer,άρα είναι θέμα παροχου

Carrier Aggregation:

B1+ B5/B7/B8/B20

B3+B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40

B5+B5/B7/B40

B7+B7/B8/B20/B28

B28+B40

B38+B38

B40+B40

B41+B41

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H vodafone κάνει 2ca σε 3+20 σίγουρα. Οπότε λογικά θα έπρεπε να κάνει. Το άλλο το teltonika δείχνει δυνατό εργαλείο. Προσπάθησε αν έχεις την δυνατότητα στο teltonika να δώσεις 5ghz wireless ώστε να παίρνεις την μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να σου δώσει
Link to comment
Share on other sites

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/3g-4g-router/archer-mr600/

δεν είναι Vodafone

το καλύτερο είναι να το πάρει παραμασχαλα όταν πάει μια βόλτα και να το ελέγξει

edit: ααα οκ η κάρτα είναι Vodafone

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Και το MR600 υποστηρίζει 5ghz. Εφόσον το υποστηρίζει και το κινητό/pc θα δεις αρκετή διαφορά στις ταχύτητες εφόσον η συσκευή κάνει ca Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Και στις δυο περιπτωσεις το router με το laptop συνδεονται μεσω LAN οποτε δεν ειναι θεμα ποιοτητας WLAN. Το θεμα ειναι αν προσφερει CA η vodafone και αν ναι αν το κανει ανα κεραια η by default.
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το κάνει σε όλες τις κεραίες πανελλαδικά αλλά κάνει και 2ca και 3ca. Στο κινητό σου αν έχεις Vodafone, πιάνεις 4g+ ?

 

Στάλθηκε από το 5061U_EEA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Και στις δυο περιπτωσεις το router με το laptop συνδεονται μεσω LAN οποτε δεν ειναι θεμα ποιοτητας WLAN. Το θεμα ειναι αν προσφερει CA η vodafone και αν ναι αν το κανει ανα κεραια η by default.
η voda υποστηρίζει RCA ,έχω δει μέχρι 3rca αλλά φυσικά πρέπει και η κεραία που παίρνεις σήμα να έχει τις μπάντες

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

Τελικά το πρόβλημα είναι της κεραίας (Νεα Σμύρνη σύνορα με Παλαιό Φάληρο). Προφανώς κατι εχει παει πολυ στραβά με το upgrade σε 5G. Μετά απο το πρόβλημα με τη ταχύτητα (προφανως δεν έπαιζε το CA αλλά και σε 5G επιανε την αστρονομική ταχύτητα των 8Mbps με -93dBm) έμφανίστηκε και πρόβλημα με την τηλεφωνία οποτε απλα αναμονη μηπως και στρώσει..

 

Ευχαριστώ!

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τίποτα έτσι όπως τα λες

έχεις 4g router και θέλεις να πιάσεις 5g?

κάπου μας μπέρδεψες

εκτός και εννοείς το κομμάτι του wifi στα 5GHz

διότι άλλο 5g της κινητής και άλλο 5GHz του wifi

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

Τελικά το πρόβλημα είναι της κεραίας (Νεα Σμύρνη σύνορα με Παλαιό Φάληρο). Προφανώς κατι εχει παει πολυ στραβά με το upgrade σε 5G. Μετά απο το πρόβλημα με τη ταχύτητα (προφανως δεν έπαιζε το CA αλλά και σε 5G επιανε την αστρονομική ταχύτητα των 8Mbps με -93dBm) έμφανίστηκε και πρόβλημα με την τηλεφωνία οποτε απλα αναμονη μηπως και στρώσει..

 

Ευχαριστώ!

 

Θέμα παρόχου,βάλε κάποια άλλη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα δικια σου, τα εγραψα πολυ μπερδεμενα! Εχω 4G Cat6 Router, δεν λεει να παιξει με τιποτα το CA (για 4G) οποτε πιανει χαμηλη ταχυτητα, στις δοκιμες που εκανα για το αν το κινητο παιζει με CA διαπιστωσα πως οχι μονο δεν παιζει αλλα και στο 5G που κλειδωνει (το κινητο οχι το 4G router) οι ταχυητες ειναι για κλαμματα και μαζι με ολα τα αλλα εχει πλεον (το κινητο) και θεμα με το voice. Βασει αυτων εβγαλα το λογικο συμπερασμα οτι ειναι θεμα κεραιας και οχι εξοπλισμου!
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα δικια σου, τα εγραψα πολυ μπερδεμενα! Εχω 4G Cat6 Router, δεν λεει να παιξει με τιποτα το CA (για 4G) οποτε πιανει χαμηλη ταχυτητα, στις δοκιμες που εκανα για το αν το κινητο παιζει με CA διαπιστωσα πως οχι μονο δεν παιζει αλλα και στο 5G που κλειδωνει (το κινητο οχι το 4G router) οι ταχυητες ειναι για κλαμματα και μαζι με ολα τα αλλα εχει πλεον (το κινητο) και θεμα με το voice. Βασει αυτων εβγαλα το λογικο συμπερασμα οτι ειναι θεμα κεραιας και οχι εξοπλισμου!

 

άκουσε λίγο αν θέλεις και εγώ μέσα στο σπίτι έχω μόνο 4g σε b3 αλλά έχω μεγαλύτερη ταχύτητα απ'οτι σε ένα σημείο του σπιτιού πιάνει 4g+με 3rca με διότι η b7 μου ρίχνει την ισχύ σήματος στα - 115dbm με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα,οπότε πέφτουν και οι ταχύτητες,λογικό!!!

θέλω να πω ότι το 4g+ δεν είναι πανάκεια για καλές ταχύτητες,φυσικά εκτός οι ταχύτητες ανεβαίνουν δραματικά,όλα αυτα με το κινητό βεβαια

τώρα αν με το κινητό σου έχεις καλύτερες ταχύτητες κάτι δεν πάει καλά στις ρυθμίσεις του router που υποθετικά έχει πολύ καλύτερη αντέννα λήψης σήματος

edit: οι ταχύτητες που δίνουν είναι οι μεγαλύτερες θεωρητικές στα specials

στην πράξη αν πιάνεις ένα 30% και πολλά λέω είσαι πασάς

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...