Jump to content

Συσκευή για χρήση σε Ηνωμένες Πολιτείες και Ευρώπη


dimlar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάποιος μήπως υπόψιν του , κάποια συσκευή κινητού η οποία θα μπορέσει να λειτουργήσει κανονικά για ένα μικρο διάστημα στις ΗΠΑ και μετά να είναι λειτουργική και στην Ελλάδα;

Κάτι οικονομικό που να μπορεί να αγοραστεί από Ελλάδα και όχι καμία πανάκριβη συσκευή 500 και άνω ευρώ.

 

Από ότι έχω ψάξει υστερούν όλες στις 4G συχνότητες.

 

Απλά θέλω κάτι να μπορεί να κάνει κλήση, να πάρει καμία uber, κανένα maps και κυρίως να λειτουργεί ως hot spot για το κανονικό μου τηλέφωνο.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Δειχνει καλη περιπτωση, συν οτι εχω το Α50 και έχω συνηθίσει το μενού και δεν θα ψάχνομαι.

[ATTACH]67757[/ATTACH]

Θα το κοιταξω, σε ευχαριστω.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα αυτο για το Kimovil. Κοιταω βεβαια και στο Frequencycheck

Η αληθεια ειναι οτι στην περιοχη του Illinois που με ενδιαφερει και η AT&T αλλα και η T-Mobile εχουν πληρη καλυψη.

Προσανατολίζομαι προς T-Mobile γιατι βλεπω εχει καλυτερες παροχες, αλλα ακομα δεν εχω κατανοησει πληρως πως να αποκωδικοποιήσω τα plan που προσφέρουν.

Μου εχει κανει εντυπωση οτι για μια γραμμη ειναι πολυ πιο ακριβα απο τις 3 ή 4.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζεις, πες μου αν εχω καταλαβει λαθος.

Το prepaid plan Unlimited Plus της Τ-moblile με τα 60$ π.χ, σου δινει απεριοριστο χρονο ομιλιας,

απεριοριστα data 4G (μαιμου απεριοριστα, γιατι μετα τα 50GB σου στραγγαλιζει τις ταχυτητες) και μονο 10GB hot spot.

Αυτο σημαινει οτι αν κανω hot spot το κινητο για να συνδεθει το laptop, θα εχω μονο 10GB, Σωστα;

Αναρωτιεμαι αν εχουν prepaid plan με data πραγματικα απεριοριστα που να μπορουν να καταναλωθουν και ως hot spot στο laptop,

γιατι δεν βρισκω κατι τετοιο.

 

Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα. Ακομα εχω απορια γιατι σε verizon locked κινητο αφου πληρωθηκε ο λογαριασμος που ειχε ληξει, δεν επανεφεραν την συνδεση αφου ηταν σε συμβολαιο (δεν εχω μπροστα μου τωρα το plan).

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω τόσες λεπτομέρειες, πέραν του τι λένε οι ιστοσελίδες. Γενικά όμως, σχεδον παντού στο εξωτερικό, περιορίζουν το tethering με τα απεριόριστα δεδομένα στα κινητα για να μην γινεται κατάχρηση.

Το περιορίζουν στα πόσα gb; Ενδεικτικά ρωτάω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα και το plan του τηλεφώνου που υπάρχει στις ΗΠΑ.

Η συσκευή ειναι ενα Samsung J3 Eclipse κλειδωμένο σε Verizon με συμβόλαιο Ulimited 55+Loyalty.

 

Το πρόβλημα με αυτό είναι οτι, δεν είναι κάποιος στην αλλη πλευρα να "το κατεχει", και η Verizon ενω κανω log in

στην σελίδα της με παιδεύει πολύ με ερωτήσεις ασφαλείας και sms επιβεβαίωσης (τα οποία και γνωρίζω) και τελικά με πετάει, γιατί βλέπει IP

από Ελλάδα ενώ το τηλέφωνο είναι στο δίκτυο του Illinois.

Έτσι δεν μπορώ να δω τι έχει συμβεί με αυτό το τηλέφωνο.

 

Εκτός αυτού είναι και πολύ παλιά συσκευή.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το OnePlus Nord N100 βλεπω οτι ειναι ενα οικονομικο τηλέφωνο που καλύπτει B1,2,3,4,5,7,8,12,17,20,28,38,40,41.

Επισης το δινει και η Τ-Mobile αν παρεις prepaid συνδεση πανω απο 150$.

Αυτο που δεν ξερω ειναι τι λεει σαν συσκευη.

Διαβαζω βεβαια κατι "κουλά" στο αντιστοιχο θεμα αλλα νομιζω οτι αναφέρονται στο 5G.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να απαντήσω στο τι χρησιμοποιώ τελικά τώρα που είμαι ακόμα στις ΗΠΑ.

Ηθελα ενα τηλεφωνο φτηνο που αν ειναι δυνατον να μπορει να χρησιμοποιηθει Ελλαδα και ενα προγραμμα που να εχει τη δυνατοτητα tethering σε τουλαχιστον 3 συσκευες,

καθως τα προγραματα (plans) εδω δεν επιτρεπουν tethering πανω απο συνηθως 5Gb.

Επισης μια εταιρια που να εχει καλή κάλυψη στις περιοχές που κινούμαι.

 

Το τηλέφωνο που παρήγγειλα ήταν το Motorola Moto G Play 2021 32GB 3GB RAM Ulocked και το πληρωσα 90 ευρω ($116,00).

Tιμη πολυ καλη αν σκεφτει κανεις οτι η επισημη Motorola ειναι στα $170,00 και η καλυτερη που ειχα βρει στα $136,00.

Λογικα θα δουλεψει και Ελλαδα γιατι 4G δουλεύει Β3 και Β7 αλλα οχι Β20.

Δουλευει μια χαρα γρήγορα και εχει παρει 4 αναβαθμίσεις σε 2 μηνες, καθως και Android 11 απο 10 που ειχε όταν αγοράστηκε.

Η αγορα εγινε οταν ειμουν ακομα Ελλαδα απο το Google Fi store μεσω remote σε υπολογιστή στις ΗΠΑ (θεωρω οτι μπορει να γινει και μεσω VPN)

και η διεύθυνση παράδοσης ήταν επίσης στις ΗΠΑ.

 

Το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι το Google Fi ulimited plus με χρεωση $79,00 το μηνα ( μαζι με τους φορους) και εχει απεριοριστο χρονο δωρεαν ομιλιας και sms

σε 200 χωρες οταν καλεις απο ΗΠΑ, ανεξαρτητα αν καλεις σταθερα ή κινητα (με πρώτη ενεργοποίηση ΗΠΑ). Εχω μιλησει με τις ωρες ΗΠΑ, Ελλαδα και Γερμανια και δεν εχει χρεωσει τιποτα εξτρα,

Η πληρωμη γινεται με "αναλωσιμες" one time use καρτες της revolute, ωστε αν προσπαθησει να χρεωσει πριν προλαβω να του κανω παυση και μετα απενεργοποιηση,

να μην μπορει να τραβηξει ποσο.

Πισω απο το Google Fi βρισκεται η υποδομη της Τ-Mobile η οποια δεν με εχει πουλησει πουθενα, παρολο που εδω "ορκιζονται" στη Verizon. Kαι φυσικα VPN της Google.

Κανω συνεχως tethering στο ελληνικο κινητό με βιντεοκλησεις σε Signal καθως και σε 2 laptop και τα 22Gb του απεριόριστου (ετσι εννουν τα απεριόριστα εδω, γιατι μετα "στραγγαλιζουν" την ταχυτητα) με εχουν φτασει και με το παραπανω.

Download αυτη τη στιγμη εχει 48Μbps (με tethering σε 2 συσκευες) αλλα εχω δει και πιο μεγαλες ταχυτητες.

 

Να σημειωσω εδω πως τα 22 Giga απεριοριστα με tethering δεν τα εδινε κανενα αλλο plan εδω. Μονο καποιο Magenta plan της Τ-Mobile αλλα με high speed data οριο στα 5 Gb tethering και απροσδιοριστες ταχυτητες για τις υπολοιπες χρησεις μεχρι 50Gb καθως και Netflix SD που εμενα μου ειναι αχρηστο.

 

 

 

Edited by dimlar
Διορθωση
♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...