Jump to content

Samsung A52 / A72 (5G)


fotisbasm_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, ilka71 said:

όταν είστε σε κλήση και σβήσετε /κλειδώσετε την οθόνη. δουλεύει μετά το double tap to wake για να ανάψει όσο μιλάτε; εμένα μετά την 12αρα όχι. έκανα και hard reset

Ούτε σε εμένα δουλεύει. Θέλει το πλαϊνό κουμπί. Α52 5G 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ψάχνω για κινητό για την γυναίκα και το A52 είναι ανάμεσα στις 2-3 επιλογές μου.

Η χρήση είναι πολύ βασική, δηλαδή social, YouTube και browsing (δεν νομίζω ότι την έχω δει ούτε μια φορά πχ να παίζει παιχνίδι) και φωτογραφίες.

Μερικές ερωτήσεις στους κατόχους:

- Ένας από τους κύριους λόγους που είδα το Α52 είναι επειδή σε αντίθεση με άλλα κινητά της κατηγορίας βλέπω ότι έχει OIS. Αλλά στο skroutz είδα κάποια σχόλια για "συμπαθητικές" φωτογραφίες, μέχρι και παράπονα για "άθλιες" από μεμονωμένους χρήστες. Τι παίζει τελικά;

- Διάβασα για κάποια θέματα (δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια αν αναφέρονταν στο ίδιο το μοντέλο ή αν υπήρχε ως φόβος από προηγούμενα μοντέλα της σειράς) στον σένσορα των δακτυλικών αποτυπωμάτων. Ειδικά αν μπει tempered glass. Ε στην δική μου περίπτωση επειδή τα πεσίματα θα πάνε σύννεφο και έχω σκοπό από day 1 να βάλω tempered glass (δεν θα βασιστώ στο gorilla glass) και θήκη είναι όντως τόσο σοβαρό το θέμα;

- Διαβάζω για μοντέλο με 5G ("απλό" Α52, όχι το A52s), αλλά στο skroutz βλέπω μόνο το μοντέλο 4G με τον Snapdragon 720G και έχω μπερδευτεί λίγο. Βγήκε και άλλο μοντέλο με καλύτερο επεξεργαστή (και 5G) αλλά καταργήθηκε;

- Γενικά είμαι σε ένα δίλημμα αν αξίζουν τα +30€ -σύμφωνα με τιμές skroutz- για το A52s, γιατί το μπάτζετ είναι ήδη ξεχυλωμένο. Από όσα έχω διαβάσει οι κύριες διαφορές είναι ο καλύτερος επεξεργαστής, τα 120Hz οθόνης και το 5G; Γιατί τα 3 τελευταία δεν ξέρω κατά πόσο θα φανούν σε καθημερινή χρήση για την γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ilka71 said:

α οκ ..αυτο νομιζω δεν ηταν ετσι με android 11!

Δοκίμασε: απενεργοποίηση του double tap και ξανά ενεργοποίηση ή και μια επανεκκίνηση ενδιάμεσα. Δείχνει να διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spoulk said:

Δοκίμασε: απενεργοποίηση του double tap και ξανά ενεργοποίηση ή και μια επανεκκίνηση ενδιάμεσα. Δείχνει να διορθώνεται.

μπα δεν διορθωθηκε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μέχρι πότε θα παίρνει αναβαθμίσεις λειτουργικού και ασφάλειας το A52s; 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vastegial_74 said:

Μέχρι πότε θα παίρνει αναβαθμίσεις λειτουργικού και ασφάλειας το A52s; 

Το A52s θα παρει android 14 το 2024-25 και ενημερωσεις ασφαλειας μεχρι τελος του 2025 .Μετα θα μπει σε τριμηνες ενημερωσεις ασφαλειας εως τελος του 2026 μετα Στοπ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου στις ρυθμίσεις κρυμμένος τρόπος να κάνουμε παρατεταμένο πάτημα στο πλήκτρο back ή το home και να κλειδώνει το τηλέφωνο ή τα έχω μπερδέψει και το έκανε μόνο το xiaomi αυτό;

Στάλθηκε από το SM-M526BR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ikgamsu said:

Υπάρχει κάπου στις ρυθμίσεις κρυμμένος τρόπος να κάνουμε παρατεταμένο πάτημα στο πλήκτρο back ή το home και να κλειδώνει το τηλέφωνο ή τα έχω μπερδέψει και το έκανε μόνο το xiaomi αυτό;

Στάλθηκε από το SM-M526BR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό αλλά μπορείς να βάλεις με διπλό χτύπημα στην οθόνη να κλειδώνει(σβήνει).

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

στο βίντεο αυτή η ρύθμιση να την έχουμε ενεργή; γιατί να το Α72 ακολούθησα μπάντα το Πάσχα κερκυρα και σε κάθε βήμα τρανταζοταν το βίντεο γμτ.
έγραψα σε 1080 30fps f971095021b2898334d2d96ea0e9a3b6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το A52s θα παρει android 14 το 2024-25 και ενημερωσεις ασφαλειας μεχρι τελος του 2025 .Μετα θα μπει σε τριμηνες ενημερωσεις ασφαλειας εως τελος του 2026 μετα Στοπ.
Το α52 σκέτο χωρίς το s δλδ πόσες θα πάρει ?

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα έσκασε security update Μαίου. Απο τις 17 του μήνα και ήρθε τέτοια ενημέρωση; Μπράβο στην Samsung. Της βγάζω το καπέλο.. Τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα δεν μας ξεχνάει. Αντίστοιχες συσκευές Xiaomi τέτοιες μέρες θα έχουν ενημέρωση ασφαλείας Ιανουαρίου...

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

είχα ξανά ρωτήσει αλλά δεν έχω βγάλει άκρη...πρώτη φορά με κινητό(Α72) όταν καλώ σχεδόν στα μισά νούμερα που καλώ ΣΧΕΔΌΝ δεν ακούγεται ο ήχος!τον έχω φουλ δυνατά και όταν απαντήσει ο άλλος τον ακούω πολύ δυνατά.αλλά ο ήχος όταν καλώ και είμαι πχ στο αμάξι νομίζω ότι δεν βγαίνει γραμμή γιατί δεν ακούγεται!τι είναι αυτό του κινητού η της wind?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:

είχα ξανά ρωτήσει αλλά δεν έχω βγάλει άκρη...πρώτη φορά με κινητό(Α72) όταν καλώ σχεδόν στα μισά νούμερα που καλώ ΣΧΕΔΌΝ δεν ακούγεται ο ήχος!τον έχω φουλ δυνατά και όταν απαντήσει ο άλλος τον ακούω πολύ δυνατά.αλλά ο ήχος όταν καλώ και είμαι πχ στο αμάξι νομίζω ότι δεν βγαίνει γραμμή γιατί δεν ακούγεται!τι είναι αυτό του κινητού η της wind?

Μήπως είναι θέμα του VoLTE; Δύσκολο να είναι της συσκευής και απο την στιγμή που λές οτι όταν απαντάει ο άλλος τον ακούς κανονικά. Κάτι στην γραμμή της Wind είναι.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα του VoLTE; Δύσκολο να είναι της συσκευής και απο την στιγμή που λές οτι όταν απαντάει ο άλλος τον ακούς κανονικά. Κάτι στην γραμμή της Wind είναι.
λες να απενεργοποιησω το volte και να το ξανά τσεκάρω;
Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον το volte εφταιγε!τωρα ο ηχος οταν καλω ακουγεται κανονικα μεχρι να απαντησουν.τωρα τι να κανω να παρω τη wind? θα καταλαβουν μηπως τι εννοω?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

τελικα μαλλον το volte εφταιγε!τωρα ο ηχος οταν καλω ακουγεται κανονικα μεχρι να απαντησουν.τωρα τι να κανω να παρω τη wind? θα καταλαβουν μηπως τι εννοω?

Θα σου πώ το προφανές..Μηπως να αλλαξεις εταιρία;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πώ το προφανές..Μηπως να αλλαξεις εταιρία;
ε καλά δεν είναι λύση αυτή.βλέπω και με cosmote τι τραβάνε με τα ultra και το WiFi calling...
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ilka71 said:
14 ώρες πριν, Nikos_96 said:
Θα σου πώ το προφανές..Μηπως να αλλαξεις εταιρία;

ε καλά δεν είναι λύση αυτή.βλέπω και με cosmote τι τραβάνε με τα ultra και το WiFi calling...

Όλες στο ίδιο τραστ ανήκουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...