Jump to content

Samsung A52 / A72 (5G)


fotisbasm_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

03-01-2022 Update android 12 galaxy A72.

Βγηκε και επισημα πλεον η αναβαθμιση σε android 12.

Πρωτα στη Ρωσια συντομα και στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες .

spacer.png

 

 

 

 

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Οι διαδικασιες γνωστες για την μεταβαση σε android 12 η περιμενουμε το update  μεσο ενημερωσης η κατεβασμα ολοκληρο το firmware  και φλασαρισμα με Odin  για καθαρη εγκατασταση.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, επειδή πήγα σε Galaxy Z Fold 3 δίνω το A72 8gb/256gb awesome blue περίπου τριών μηνών. Αν τυχών ενδιαφέρει κάποιον ας μου στείλει μήνυμα. Δεν το έχω βάλει αγγελία ακόμα, είπα να ενημερώσω εδώ πρώτα μήπως υπάρχει ενδιαφέρον.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχω στην κατοχή μου από αρχές καλοκαιριού Το Α52 8/256 το οποίο όμως δεν είχα χρησιμοποιήσει καθόλου διότι ήταν εταιρικό και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή που έχω μέχρι τώρα ( Xiaomi mi 10 T pro, 8/256). Όμως αγόρασα το smartwatch 4 της samsung και ήθελα να το συνδέσω με αυτό. Όμως προς μεγάλη μου έκπληξη όταν το σύνδεσα με το σύστημα του αυτοκινήτου (skoda Scala 1.6D) και ενώ συνδέθηκε αμέσως στα πάντα όταν άρχισα να μιλάω στο τηλέφωνο (εννοείται ανοιχτή ακρόαση με bluetooth) μία στις δύο κλήσεις κοβόταν στη μέση με κυκλάκια στην οθόνη και μου γύριζε την κλήση για 10 δευτερόλεπτα περίπου στο τηλέφωνο. Το δοκίμασα για δυο-τρεις μέρες περίπου αλλά τίποτα το πρόβλημα παραμένει. Σύνδεσα το smartwatch με τη συσκευή που έχω τώρα και δεν είχα κανένα θέμα με το σύστημα του αυτοκινήτου. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα. Εσείς έχετε εντοπίσει ανάλογο πρόβλημα με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου το οποίο παρεμπιπτόντως είναι νέας γενιάς δύο χρόνων αυτοκίνητο. Προσοχή Το πρόβλημα είναι μόνο κατά την ώρα της κλήσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση είχε μπει προεπιλεγμενος ο Chrome. εγώ δεν θέλω να είναι κανένας προεπιλεγμενος θέλω να με ρωτάει πάντα με ποιον Browser ΝΔ ανοίξω τα λινκ. πως βγάζω τον Chrome αλλά να μην βάλω άλλον;

Link to comment
Share on other sites

πρώτες εντυπώσεις Android 12...... το scrolling έγινε πολύ ομαλό πλέον και στα μενού και στις εφαρμογές πχ browsers
στο Twitter όμως κομπιαζει πολύ η κύλιση! και τα font στα ελληνικά είναι αυτά που έχω επιλέξει από το galaxy store αλλά τα αγγλικά είναι τα font του Twitter!
επίσης ΔΕΝ αλλάζει ο default browser μένει ο chrome

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που παρατήρησα από την αρχή στη version 12, ήταν να μην βγάζει πια ονομασίες στα εικονίδια του sidebar, είτε είναι σκέτο εικονίδιο εφαρμογής είτε φάκελος με εφαρμογές. Ίσως τελικά είναι μια καλή ευκαιρία να βρώ μια αξιόπιστη εφαρμογή που να κάνει την ίδια λειτουργία. Υπάρχει καμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που παρατήρησα από την αρχή στη version 12, ήταν να μην βγάζει πια ονομασίες στα εικονίδια του sidebar, είτε είναι σκέτο εικονίδιο εφαρμογής είτε φάκελος με εφαρμογές. Ίσως τελικά είναι μια καλή ευκαιρία να βρώ μια αξιόπιστη εφαρμογή που να κάνει την ίδια λειτουργία. Υπάρχει καμία πρόταση;
έχεις Twitter; κάνει και εσένα (εάν έχεις αλλάξει fonts) αυτό που γράφω παραπάνω; η το άλλο που δεν αλλάζει ο default browser;
Link to comment
Share on other sites

σκ@τα μετά την αναβάθμιση δεν δουλεύει η εφαρμογή myf2g στα widgets! δεν μπαίνουν με τίποτα ούτε σε nova launcher ούτε σε Samsung launcher !
έβαλα παλαιότερη έκδοση myf2g την 3.0.4 και δουλεύει! άρα μάλλον η εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά σε Android 12;;



Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ilka71 said:

σκ@τα μετά την αναβάθμιση δεν δουλεύει η εφαρμογή myf2g στα widgets! δεν μπαίνουν με τίποτα ούτε σε nova launcher ούτε σε Samsung launcher !
έβαλα παλαιότερη έκδοση myf2g την 3.0.4 και δουλεύει! άρα μάλλον η εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά σε Android 12;;

 

Δεν ειναι θεμα Samsung  αλλα εκδοση Android , αρκετες φορες στο παρελθον συνεβει και σε αλλες εφαρμογες, λογικο και υπομονη να αναβαθμιστούν οι εφαρμογες
 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, fotisbasm said:

Δεν ειναι θεμα Samsung  αλλα εκδοση Android , αρκετες φορες στο παρελθον συνεβει και σε αλλες εφαρμογες, λογικο και υπομονη να αναβαθμιστούν οι εφαρμογες
 

πως εξηγειται το γεγονος οτι ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ εκδοση της εφαρμογης δουλευει μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Α72 έχει παρατηρήσει άλλος, τουλάχιστον με wind, όταν καλώ κάποια νούμερα ο ήχος που κάνει όταν περιμένεις να απαντήσει είναι ΠΆΡΑ πολύ χαμηλος σε σημείο να μην τον ακούς σχεδόν σε θορυβώδες περιβάλλον! όχι σε όλα σε κάποια! μετά όταν απαντούν όλα οκ πολύ δυνατά ακούγονται!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το update και μου κάνει ένα reboot κάθε ημέρα περίπου στις 17:00 . έχει ρύθμιση για επανεκκίνηση κάθε ημέρα;

Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2022 at 8:20 ΜΜ, ilka71 said:
On 24/1/2022 at 7:58 ΜΜ, alefgr said:
Ένα πρόβλημα που παρατήρησα από την αρχή στη version 12, ήταν να μην βγάζει πια ονομασίες στα εικονίδια του sidebar, είτε είναι σκέτο εικονίδιο εφαρμογής είτε φάκελος με εφαρμογές. Ίσως τελικά είναι μια καλή ευκαιρία να βρώ μια αξιόπιστη εφαρμογή που να κάνει την ίδια λειτουργία. Υπάρχει καμία πρόταση;

έχεις Twitter; κάνει και εσένα (εάν έχεις αλλάξει fonts) αυτό που γράφω παραπάνω; η το άλλο που δεν αλλάζει ο default browser;

Δεν έχω Twitter ούτε έχω ποτέ ασχοληθεί ποτέ με τα fonts. Όσο για τον default browser δεν μου έκανε καμία αλλαγή. Όλα τα link που έχω στο Home Assistant, συνεχίζει να μου τα ανοίγει στον Firefox.

Link to comment
Share on other sites

όσοι περάσατε την 12 πείτε μου εάν όταν κάνετε minimize το Google maps με την 11 κάνοντας double tap στο μικρό παράθυρο γινόταν το Google maps μεγάλο σε όλη την οθόνη. τώρα δεν γίνεται αυτό; πρέπει να πατήσω τα βελάκια που έχει το μικρό παράθυρο για να μεγαλώσει; για δοκιμάστε και πείτε μου γιατί αλλιώς θα πρέπει να κάνω hard reset γιατί μαζεύονται πολλά μικρά bugs μετά την μετάβαση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρενέργεια από τότε που μου έβαλε την 12 version. Μέχρι στιγμής σε δύο περιπτώσεις μου απενεργοποίησε το wifi από μόνο του ενώ ήμουν στο σπίτι, με 5 access points να είναι συνεχώς online. Υπάρχει καμιά περίεργη ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

όσοι περάσατε την 12 πείτε μου εάν όταν κάνετε minimize το Google maps με την 11 κάνοντας double tap στο μικρό παράθυρο γινόταν το Google maps μεγάλο σε όλη την οθόνη. τώρα δεν γίνεται αυτό; πρέπει να πατήσω τα βελάκια που έχει το μικρό παράθυρο για να μεγαλώσει; για δοκιμάστε και πείτε μου γιατί αλλιώς θα πρέπει να κάνω hard reset γιατί μαζεύονται πολλά μικρά bugs μετά την μετάβαση...
έκανα καθαρή εγκατάσταση αλλά δεν άλλαξε κάτι.. τελικά και χωρίς hard reset το ίδιο έκανε...

Sent from my SM-A725F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ενα galaxy A52. Για καποιο λογο οταν συνδεω bt ακουστικα ειτε headset ειτε earbuds μπορω να τα χρησημοποιω μονο για κλησεις και οχι για μουσικη, βιντεο κλπ. Αυτο εγινε μια μερα ξαφνικα ενω πριν δουλευαν τελεια ολα!  Εχω δοκιμασει και force restart και safe mode και clear bt data. Εαν καποι@ ξερει τι παιζει ας απαντησει παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον συνδεθουν πηγαινε στο στις ρυθμισεις στο γραναζι πατα  στο μενου του bt να δεις εαν ειναι ενεργος ο ηχος.

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...