Jump to content

Samsung A52 / A72 (5G)


fotisbasm_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στο Α52 που το έχω δεν βλέπω κάποια διαφορά.. λογικά θα πρέπει να ζοριστεί το τηλέφωνο με πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές για να δείξει την αξία του..
Κάτι τέτοιο φανταζόμουν και εγώ.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς άν μπορούμε στο Α52 να βάλουμε στα super wallpapers που είναι κινούμενα; όπως στα Xiaomi με τις amoled; Νομίζω το έχει το S21. στα δικά μας υπάρχει; γιατί δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Εννοώ αυτή η κίνηση που γίνεται στο ξεκλείδωμα της οθόνης..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ως fan των Samsung και ελέω αδυναμίας πλέον να κινηθώ για ναυαρχίδα , κατέληξα στην επιλογή ένα εκ των Α72/Α52 s.
Η κάμερα δεν με ενδιέφερε ποτέ ιδιαίτερα και βάζω ως σημαντικό κριτήριο την καλύτερη δυνατή αυτονομία , την ποιότητα και το μέγεθος οθόνης αλλά και την απροβλημάτιστη λειτουργία multitasking.
Κλείνω προς το Α72 λόγω μεγαλύτερης οθόνης και μπαταρίας, ενώ η δυνατότητα 5g που προσφέρει το 52s αν και δελεαστική
δεν είναι βασικό προαπαιτούμενο.
Ελπίζω να μην βγαίνω off topic αλλά θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη ειδικότερα όσων έχουν εμπειρία και των δύο συσκευών.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georbap said:

Παιδιά ως fan των Samsung και ελέω αδυναμίας πλέον να κινηθώ για ναυαρχίδα , κατέληξα στην επιλογή ένα εκ των Α72/Α52 s.
Η κάμερα δεν με ενδιέφερε ποτέ ιδιαίτερα και βάζω ως σημαντικό κριτήριο την καλύτερη δυνατή αυτονομία , την ποιότητα και το μέγεθος οθόνης αλλά και την απροβλημάτιστη λειτουργία multitasking.
Κλείνω προς το Α72 λόγω μεγαλύτερης οθόνης και μπαταρίας, ενώ η δυνατότητα 5g που προσφέρει το 52s αν και δελεαστική
δεν είναι βασικό προαπαιτούμενο.
Ελπίζω να μην βγαίνω off topic αλλά θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη ειδικότερα όσων έχουν εμπειρία και των δύο συσκευών.

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σίγουρα το 5G δεν είναι λόγος να σε κάνει να το προτιμήσεις απο πλευράς οτι οι ''ιντερνετικές'' δουλειές που κάνουμε σε συνδυασμό με τα δεδομένα της εταιρίας μας και της γρηγοράδας είναι το ίδιο σχεδόν γρήγορο και το 4G+. Όμως το Α52s μπορεί να κερδίσει λόγω λίγο καλύτερου επεξεργαστή. Απο την άλλη μετά την αναβάθμιση την τελευταία και στο Α72 έχει προστεθεί και η εικονική μνήμη RAM των 4gb οπότε λίγο δύσκολο να συναντήσεις κολλήματα στο multitasking. Σε αυτονομία έχει βελτιωθεί πολύ η Samsung. Το 5G σε συνδιασμό με τα 120hz σίγουρα θα σου τρώει παραπάνω στο Α52s αλλά εάν έχεις την επιλογή στο 4G/LTE τότε θα το εξισορροπείς..δύσκολη η απόφαση.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το 5G δεν είναι λόγος να σε κάνει να το προτιμήσεις απο πλευράς οτι οι ''ιντερνετικές'' δουλειές που κάνουμε σε συνδυασμό με τα δεδομένα της εταιρίας μας και της γρηγοράδας είναι το ίδιο σχεδόν γρήγορο και το 4G+. Όμως το Α52s μπορεί να κερδίσει λόγω λίγο καλύτερου επεξεργαστή. Απο την άλλη μετά την αναβάθμιση την τελευταία και στο Α72 έχει προστεθεί και η εικονική μνήμη RAM των 4gb οπότε λίγο δύσκολο να συναντήσεις κολλήματα στο multitasking. Σε αυτονομία έχει βελτιωθεί πολύ η Samsung. Το 5G σε συνδιασμό με τα 120hz σίγουρα θα σου τρώει παραπάνω στο Α52s αλλά εάν έχεις την επιλογή στο 4G/LTE τότε θα το εξισορροπείς..δύσκολη η απόφαση.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου!!!

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, makouin said:

Εγώ πάντως σήμερα αν και πολύ καλό το Α52s το αποχωρίστηκα.

Για να πάρεις ποιό;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου!!!

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού σε ενδιαφέρει πρώτα η αυτονομία και η οθόνη Α72. Το έχω γύρω στον 1.5 μήνα μετά από galaxy note 10+ και το απολαμβάνω κάθε μέρα. Η αυτονομία του είναι απλά απίστευτη, ειδικά σε σχέση με ναυαρχίδες άλλος κόσμος...Ποιά κολλήματα, κανένα απολύτως το κινητό απόλαυση και από κάμερα αν και δεν σε ενδιαφέρει κερδίζει με το τηλεφακό 3Χ.
Από την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει το 5G όπως εμένα το θεωρώ σαν καλύτερη επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!! Πως μπορώ  να απενεργοποιησω το ρολόι στην γραμμή κατάστασης ; ( στον κόκκινο κύκλο φώτο). Δεν το έχω καταφέρει μέχρι στιγμής.

Screenshot_20211214-225924_Nova7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Βρήκα σήμερα στα media markt το Α72 στα 344 ευρώ. Ξέρω ότι το συγκεκριμένο κινητό ''αποσύρεται'' σιγά σιγά από την αγορά παρόλο που για μένα τουλάχιστον έχει πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά όπως το 3x οπτικό ζούμ. Θα ήταν εντελώς άκαιρο να προχωρήσω στην αγορά του τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή? 

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια κάποιος; Πώς γίνεται όταν έρχεται κάποια ειδοποίηση όπως sms,viber,messenger να ανάβει η οθόνη κλειδώματος και να μην μένει μόνο στο εικονίδιο του always on display, δηλαδή στην μαύρη οθόνη;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ilka71 said:

σε landscape σε slow motion σε Α72 δυστυχώς κάνει σπασίματα. ενώ σε portrait όχι. το κάνει και σε εσάς;

Δεν το είχα δοκιμάσει μέχρι σήμερα και επειδή με έβαλες σε περιέργεια το δοκίμασα μόλις. 

Σε ένα βίντεο που τράβηξα σε landscape, το οποίο διαρκεί 29", κάνει ένα σπάσιμο /κόλλημα σε ένα σημείο και μετά συνεχίζει κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δοκιμάσει μέχρι σήμερα και επειδή με έβαλες σε περιέργεια το δοκίμασα μόλις. 
Σε ένα βίντεο που τράβηξα σε landscape, το οποίο διαρκεί 29", κάνει ένα σπάσιμο /κόλλημα σε ένα σημείο και μετά συνεχίζει κανονικά. 
ναι εμένα τράβηξα βίντεο 8 δευτερόλεπτα και το έκανε 2 φορες. δεν ξέρω για μεγαλύτερο βίντεο τι γίνεται! ενώ κάθετα είναι πολύ ομαλό
Link to comment
Share on other sites

ναι εμένα τράβηξα βίντεο 8 δευτερόλεπτα και το έκανε 2 φορες. δεν ξέρω για μεγαλύτερο βίντεο τι γίνεται! ενώ κάθετα είναι πολύ ομαλό
μπα τράβηξα βίντεο slow motion 30 δευτερόλεπτα και πάλι κάθε 2 με 3 δευτερόλεπτα κάνει ένα σπάσιμο. (μόνο σε οριζόντιο όπως είπαμε)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα έχετε να αποθηκεύονται σε κάρτα και δεν προλαβαίνει η κάρτα; 

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ilka71 said:
14 minutes ago, esertas said:
Μήπως τα έχετε να αποθηκεύονται σε κάρτα και δεν προλαβαίνει η κάρτα; 

δεν έχω κάρτα!

Ούτε εγώ! 

Link to comment
Share on other sites

05-01-2022 Update Android 12 Galaxy A52.

Βγηκε και επiσημα πλεον η αναβαθμιση σε Androιd 12.

Πρωτα στη Ρωσια  συντομα και στις υπολοιπες Ευρωπαικες χωρες.

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...