Jump to content

Samsung A52 / A72 (5G)


fotisbasm_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχα το mi a3 και ηταν το ιδιο με το A31... κομπιαζει σε αρκετες περιπτωσεις ..γιαυτο ρωταω πχ απο πιον επεξεργαστη και παμω ειναι πιο σφαιρατο ενα κινητο?
Ο 750g είναι μια χαρά μετά πας σε 860-870 (Poco x3 pro - f3) , προφανώς το Α3 το είχες με μαμά ρομ γι'αυτό τα οποία κολλήματα με custom rom το τηλέφωνο φυσάει δεν βλέπω να το αλλάζω για την ώρα, από Α3 σε Α31 ήταν μεγάλη υποβάθμιση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως είναι το δακτυλικό στο A52 5G; Έχει καλή απόκριση; Και κάτι ακόμα, έρχεται με προεγκατεστημένη ζελατίνα για προστασία οθόνης ή γυμνό;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται χωρίς ζελατίνα και τότε η απόκριση είναι πολύ καλή. Αν βάλεις tempered glass τα πράγματα γίνονται άσχημα. Η λύση είναι μιά ποιοτική ζελατίνα και τικάρισμα στο μενού για αύξηση της ευαισθησίας αφής. Τότε χάνεις λίγες απόπειρες ξεκλειδώματος.

Είναι ΠΟΛΥ καλή ιδέα τα δακτυλικά αποτυπώματα να περαστούν ΜΕΤΑ την τοποθέτηση της ζελατίνας και αφού έχουμε βάλει λίγη κρέμα χεριών στο δάχτυλο. ΠΟΛΥ καλό κόλπο.

 

Για ζελατίνες δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το http://www.protectionfilms24.com

 

Το πούλησα μετά από ενάμιση μήνα λόγω του συνδρόμου "να το αλλάξω γιατί το βαρέθηκα" και χτυπάω το κεφάλι στον τοίχο. Τέτοια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ συσκευή δεν υπάρχει σε αυτήν την κατηγορία. Έχει τα πάντα που έχει μια ναυραχίδα σε λίγο πιό οικονομική έκδοση. Όλα περιποιημένα και καλοφτιαγμένα και στο hardware και πολύ περισσότερο στο software. Το συγκρίνω τώρα με την κινεζιά που αγόρασα και η ποιότητα του OneUI δεν συγκρίνεται με το MiUI.

 

Η οθόνη είναι flat ή curved;

 

ΥΓ. Τι πήρες αλήθεια μετά το A52;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Eπίπεδη.

 

Xiaomi Mi 11 Lite 5G. To hardware είναι καλό, ακόμη και της κάμερας, έστω και χωρίς OIS. Το software όμως...

 

Είναι η δεύτερη συσκευή που είχα στο νου μου :lol:

Θα κοιτάξω το A52 λοιπόν.

Μια χαρά κάνω τη δουλειά βέβαια ακόμα με xz2 αλλά το βαρέθηκα. Δεν θέλω να πάω ξανά σε ναυαρχίδα όμως γιατί οι τιμές φτάσανε στο θεό και δεν αξίζει να δώσεις τόσα για κινητό, από την άλλη τα midrange έχουν ανέβει πολύ σε δυνατοτητες.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ με Α 52 5g

Βασικα από αύριο το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου.

Για να δούμε τι θα βγει...

 

Μια ερώτηση θήκες και τζαμάκια είναι ίδιες με το μοντέλο που είναι 4g;

Εχει βάλει κανείς προϊόντα της spigen να μας πει εντυπώσεις;

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είμαι και ο μόνος αλλά δε δουλεύω ποτέ στα κινητά μου το δαχτυλικο αποτύπωμα :)

Οποτε αυτό δε με ενοχλεί. Αυτό που θέλω είναι να εφαρμόζει καλά και να λειτουργεί σωστά το tuch

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ με Α 52 5g

Βασικα από αύριο το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου.

Για να δούμε τι θα βγει...

 

Μια ερώτηση θήκες και τζαμάκια είναι ίδιες με το μοντέλο που είναι 4g;

Εχει βάλει κανείς προϊόντα της spigen να μας πει εντυπώσεις;

θήκη Spigen thin fit και τζαμάκι spigen. Συνδυάζονται άψογα. Και με δύο no name θήκες όμως,μια χαρά είναι.

Επίσης,κανένα πρόβλημα με δακτυλικό,δεν είναι επιπέδου ναυαρχίδας 2021,αλλά αρκετά καλό. Αν μάλιστα περάσεις δύο φορές το ίδιο δάκτυλο,ανοίγει ακόμη πιο γρήγορα.

Με tempered glass,ενεργοποιείς από το μενού και την επιλογή για μεγαλύτερη ευαισθησία στο touch και είναι σαν να μην φοράει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Θήκη και τζάμι Spigen είναι ο καλύτερος και πιο απροβλημάτιστος συνδυασμός.

Χρόνια τώρα, μόνο Spigen χρησιμοποιώ.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν να αναστρέψω την αγοραπωλησία θα επέστρεφα πολύ ευχαρίστως στο Α52, κι ακόμη περισσότερο επειδή έδωσα και επιπλέον χρήματα για να παρω το Xiaomi στα 399 από το Πλαίσιο.

 

τι ακριβως δεν σου αρεσε στο Mi 11 lite 5G ???? Γενικα απο μπαταρια ,πως παει ?? off topic απλα ως συγκριση

Link to comment
Share on other sites

Το ΜiUI σε σχέση με το OneUI είναι εντελώς ερασιτεχνικό και πρόχειρο ακόμη και στα Ελληνικά του. Το OneUI είναι σε επίπεδο IOS. H μπαταρία του 11 Lite είναι λίγο χειρότερη, δεν έχει OIS και δεν είναι αδιάβροχο. Το Α52 5G είναι μιά καλύτερη συσκευή συνολικά. Την στήνεις και την ξεχνάς. Kαι κάθε μήνα έρχεται αναβάθμιση για να διορθώσει λεπτομέρειες που ίσως δεν είχες προσέξει. Με το 11 Lite πρέπει να παλέψεις για να ρυθμίσεις ακόμη και βασικές λειτουργίες. Είναι πάντως πολύ καλοφτιαγμένο και πιό σβέλτο.

Αχχχ και το έδωσες, πόσο καιρό έψαχνα ένα Α52 5G

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μου κανεις , στο insomnia δεν στο ζητησα και μου ειπες αστο θα το κρατησω, εαν το ξανα εβαλες δεν θα το ειδα , τελος παντον , θα βρω ενα ρημαδι που θα παει
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν εχω κανεναν γνωστο , αλλα δεν δινω και 520€ που ζηταει το πλαισιο
390 κάτι κάνει στο σκρουτζ γιατί να δώσεις τόσο καπέλο στο πλαίσιο;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

380 έχει στο best price το 6/128

Το δικο μου ήρθε σήμερα.

Πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει η συσκευή. Πολύ καλή.

Το έχω με 2 sim και αυτό που θέλω να δω είναι πως θα τα παει με τη διάρκεια της μπαταρίας.

Θήκη και τζαμάκι spigen κορυφή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Led ειδοποιήσεων έχει η συσκευή;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Led ειδοποιήσεων έχει η συσκευή;

Όχι.

Αν κατεβάσεις οποιοδήποτε apk για ειδοποιήσεις , σου αναβοσβήνει φωτάκι γύρω από την μπροστινή κάμερα.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Αν κατεβάσεις οποιοδήποτε apk για ειδοποιήσεις , σου αναβοσβήνει φωτάκι γύρω από την μπροστινή κάμερα.

 

Δεν έχει aod;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει aod;
Δεν ξέρω παραπάνω, γιατί είναι συναδέλφου.

Στο μενού έχει απ όσο θυμάμαι, για φωτισμό οθόνης και Edge.

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κάτοχος και εγώ ενός Α52 5G 8/25_ από χθες (έχω και ένα S20 FE 5G) και αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωη στο τηλέφωνο είναι η μπαταρία του.

Από το 100% για να πέσει στο 99% κάνει περίπου 30 λεπτά..

Το σκαλίζω όλη μέρα και το έφτασα με τα χίλια χώρια στο 50%

Πραγματικά ΔΕΝ νομίζω να έχω συναντήσει σε συσκευή Samsung άλλη τέτοια διάρκεια (τουλάχιστον από όσες έχουν περάσει από τα χέρια μου).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κάτοχος και εγώ ενός Α52 5G 8/25_ από χθες (έχω και ένα S20 FE 5G) και αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωη στο τηλέφωνο είναι η μπαταρία του.

 

Από το 100% για να πέσει στο 99% κάνει περίπου 30 λεπτά..

 

Το σκαλίζω όλη μέρα και το έφτασα με τα χίλια χώρια στο 50%

 

Πραγματικά ΔΕΝ νομίζω να έχω συναντήσει σε συσκευή Samsung άλλη τέτοια διάρκεια (τουλάχιστον από όσες έχουν περάσει από τα χέρια μου).

όταν μπορέσεις κάνε μας ένα συγκριτικό καμερών των 2 τηλεφώνων. και της σβελταδας τους!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά κάτοχος και εγώ ενός Α52 5G 8/25_ από χθες (έχω και ένα S20 FE 5G) και αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωη στο τηλέφωνο είναι η μπαταρία του.

Από το 100% για να πέσει στο 99% κάνει περίπου 30 λεπτά..

Το σκαλίζω όλη μέρα και το έφτασα με τα χίλια χώρια στο 50%

Πραγματικά ΔΕΝ νομίζω να έχω συναντήσει σε συσκευή Samsung άλλη τέτοια διάρκεια (τουλάχιστον από όσες έχουν περάσει από τα χέρια μου).

 

Tο s20 fe 5g πόσο σε βγάζει η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος διότι το S20 FE 5G το χειρίζεται ο γιος οπότε υπάρχει διαφορετική χρήση και άλλο στήσιμο.

Σαν πρώτη εικόνα το Α52 δίνει πάντως να κρατάει καλύτερα σε αναμονή και ας έχει μόνο την πρώτη φόρτιση..

Σαν οθόνη νομίζω ότι φοράνε τις ίδιες αφού σε όλα μα όλα δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Σίγουρα δίπλα δίπλα το S20 FE φαίνεται πιο σπιρτόζικο από το Α52 αλλά χωρίς να είναι ή διαφορά.

Στα ηχεία νομίζω ότι το S20 FE είναι στο κλικ πιο δυνατό.

Σε κάμερα δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά πιστεύω ότι δεν θα έχει μεγάλες αποκλείσεις.

Σαν διαφορά τιμής με αυτά που προσφέρει το κάθε ένα πιο προσιτό θα έλεγα το Α52 5G.που μέχρι τώρα το μόνο σαν έλλειψη για εμένα είναι η απουσία της ασύρματης φορτίσεις και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Eπίπεδη.

 

Xiaomi Mi 11 Lite 5G. To hardware είναι καλό, ακόμη και της κάμερας, έστω και χωρίς OIS. Το software όμως...

 

Απο περιέργεια, τι ακριβώς δεν σου αρέσει στο software, γιατί το 90% για να μην πω παραπάνω των λειτουργιών γίνεται μέσα από τα ίδια τα apps..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...