Jump to content

Samsung A52 / A72 (5G)


fotisbasm_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνάδελφος σγορασε το Α52 4g προς αντικατάσταση του παλιού του κινητού, και μου το εδωσε να του περάσω αρχεία απο το παλιό του κινητό.

Ειναι άψογο κ γρήγορο.

Σκεφτομαι μπας καθ αντικαταστήσω το S8+ μου, με αυτο.

 

-----------

Tapa

Μια χάρη , το Α52 4G ,που έχεις στα χερια σου κανε μια σύγκριση με καποια αλλη συσκευή στο θεμα σημα (ειμαι απογοητευμενος απο τον μεγαλο του αδερφο το Α72 , πολυ χαλια σημα οταν ηταν γυρισμένο σε 4G) , και πες μου εαν χανει σε σημα και εαν ναι ποσο; ,

Σε 4G mode μόνο , θα με βοηθήσεις πολύ

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση από Ρ30 σε Α52 5G αλλά δεν είμαι σίγουρος και για αυτό θα ήθελα μια δεύτερη άποψη.

Δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, απλά έτσι για την αλλαγή και για να πάρω κάτι πιο φρέσκο.

Με ενδιαφέρει πρωτίστως η καλή κάμερα και δευτερευόντως ο επεξεργαστης.

Παιχνίδια δεν παίζω, συνεπως θεωρώ ότι με τον 750 θα είμαι παραπάνω από εντάξει.

Αν κάνεις έχει τη διάθεση να γράψει δύο κουβέντες, θα το εκτιμούσα.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ακόμη Α72 σε 5G έκδοση.

Από εδώ το είδα και παρασύρθηκα χθες.

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a72_5g-10647.php

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μια χάρη , το Α52 4G ,που έχεις στα χερια σου κανε μια σύγκριση με καποια αλλη συσκευή στο θεμα σημα (ειμαι απογοητευμενος απο τον μεγαλο του αδερφο το Α72 , πολυ χαλια σημα οταν ηταν γυρισμένο σε 4G) , και πες μου εαν χανει σε σημα και εαν ναι ποσο; ,

Σε 4G mode μόνο , θα με βοηθήσεις πολύ

Βάζω δίπλα δίπλα το Galaxy S8+ μου με το Α52 4g του συναδέλφου.

Στην περιοχη που είμαι, από σήμα ειμαι στο 4 και το A52 στο 3.

Οταν ανοιγω 4g, στο S8+ το σήμα παει στο 3 ενω στο Α52 παει στο 2.

 

-----------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μια χάρη , το Α52 4G ,που έχεις στα χερια σου κανε μια σύγκριση με καποια αλλη συσκευή στο θεμα σημα (ειμαι απογοητευμενος απο τον μεγαλο του αδερφο το Α72 , πολυ χαλια σημα οταν ηταν γυρισμένο σε 4G) , και πες μου εαν χανει σε σημα και εαν ναι ποσο; ,

 

Σε 4G mode μόνο , θα με βοηθήσεις πολύ

Βάζω δίπλα δίπλα το Galaxy S8+ μου με το Α52 4g του συναδέλφου.

Στην περιοχη που είμαι, από σήμα ειμαι στο 4 και το A52 στο 3.

Οταν ανοιγω 4g, στο S8+ το σήμα παει στο 3 ενω στο Α52 παει στο 2.

 

-----------

Tapa

Ευχαριστώ πολύ,!!!

 

Να σημειώσω (γιατι σίγουρα θα παίζει ρόλο), ότι εγώ έχω wind, ενώ το A5 του συναδέλφου, εχει για ομιλία - ίντερνετ, κάρτα της Q

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι αλλά δίκτυα, κεραίες, συχνότητες

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μισό βήμα πριν την αγορά και είμαι ανάμεσα A52 5G και Α72.

Να προτιμήσω το δεύτερο σαν το μεγάλο αδελφό με ελαφρώς καλύτερη κάμερα ή να δώσω βαρύτητα στο 5G, τον SD750 και τα 120Hz του πρώτου;

Αν έχει κάποια σημασία η τιμή, έχω βρει και τα δυο στα €320.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μισό βήμα πριν την αγορά και είμαι ανάμεσα A52 5G και Α72.

Να προτιμήσω το δεύτερο σαν το μεγάλο αδελφό με ελαφρώς καλύτερη κάμερα ή να δώσω βαρύτητα στο 5G, τον SD750 και τα 120Hz του πρώτου;

Αν έχει κάποια σημασία η τιμή, έχω βρει και τα δυο στα €320.

 

Φίλε καλημέρα Μπορείς να μου πεις από ποιο κατάστημα Το βρήκες Σε αυτή την τιμή Ενδιαφέρομαι για το Α52 5g

Ευχαριστώ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μισό βήμα πριν την αγορά και είμαι ανάμεσα A52 5G και Α72.

Να προτιμήσω το δεύτερο σαν το μεγάλο αδελφό με ελαφρώς καλύτερη κάμερα ή να δώσω βαρύτητα στο 5G, τον SD750 και τα 120Hz του πρώτου;

Αν έχει κάποια σημασία η τιμή, έχω βρει και τα δυο στα €320.

 

Αν σου χρειάζεται ο 3Χ φακός του Α72,πας εκεί. Το ίδιο και αν αλλάζεις κινητά συχνά, οπότε η έλλειψη του 5G δεν είναι κάτι που θα σε απασχολήσει άμεσα.

Από την άλλη, θεωρώ ότι το Α52 έχει τις ιδανικές διαστάσεις για συσκευή, χωρίς να υπολείπεται αρκετά σε μέγεθος οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τελικά κατέληξα στο Α72.

Όντως μεγάλο και σχετικά βαρύ, αλλά εξαιρετική συσκευή.

Πολύ καλή εμπειρία χρήσης, φοβερή κύλιση, ωραίο λογισμικό, δυνατά ηχεια.

Είχα καμία 10ετια να πιάσω Samsung στα χέρια μου γιατί ήμουν συνέχεια με Huawei, OnePlus, Xiaomi, Realme.

Από χθες το βράδυ που το πήρα, του έχω πιει το αίμα και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ο δε SD720, δείχνει να πηγαίνει σφαίρα. Οριακα πιο αργός στο άνοιγμα των εφαρμογών από τον kirrin 980 του Ρ30, αλλά μόνο αν τα έχεις δίπλα δίπλα καταλαβαίνεις διαφορά

Αν δε γνώριζα, θα έβαζα στοίχημα ότι φοράει κάτι καλύτερο (π.χ. 750 ή 780).

Εκει όμως που πραγματικά έπαθα πλάκα, είναι με τις βραδυνές φωτό.

Χθες ξενύχτησα βγάζοντας φωτογραφίες τη γειτονιά, τους δρόμους, το φεγγάρι.

Μιλάμε για απίστευτη κάμερα και τις περισσότερες φορές, χωρίς να χρειαστεί να πειράξω το παραμικρό. Όλα στο auto.

Αν τηρήσει και τις υποσχέσεις της η Samsung περί συνεχούς υποστήριξης και αναβαθμίσεων σε βάθος 3ετιας, τότε μιλάμε για μια εξαιρετική επιλογή.

 

Δεν το πήρα από κάποιο φυσικό κατάστημα.

Το πήρα από ιδιώτη, ο οποίος το είχε μόλις λίγες ημέρες.

Αυτό για τον φίλο που ρώτησε.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Τελικά κατέληξα στο Α72.

 

Όντως μεγάλο και σχετικά βαρύ, αλλά εξαιρετική συσκευή.

 

Πολύ καλή εμπειρία χρήσης, φοβερή κύλιση και ωραίο λογισμικό.

 

Είχα καμία 10ετια να πιάσω Samsung στα χέρια μου γιατί ήμουν συνέχεια με Huawei, OnePlus, Xiaomi, Realme.

 

Από χθες το βράδυ που το πήρα, του έχω πιει το αίμα και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Ο δε SD720, δείχνει να πηγαίνει σφαίρα. Οριακα πιο αργός στο άνοιγμα των εφαρμογών από τον kirrin 980 του Ρ30, αλλά μόνο αν τα έχεις δίπλα δίπλα καταλαβαίνεις διαφορά

 

Αν δε γνώριζα, θα έβαζα στοίχημα ότι φοράει κάτι καλύτερο (π.χ. 750 ή 780).

 

Εκει όμως που πραγματικά έπαθα πλάκα, είναι με τις βραδυνές φωτό.

 

Χθες ξενύχτησα βγάζοντας φωτογραφίες τη γειτονιά, τους δρόμους, το φεγγάρι.

 

Μιλάμε για απίστευτη κάμερα και τις περισσότερες φορές, χωρίς να χρειαστεί να πειράξω το παραμικρό. Όλα στο auto.

 

Αν τηρήσει και τις υποσχέσεις της η Samsung περί συνεχούς υποστήριξης και αναβαθμίσεων σε βάθος 3ετιας, τότε μιλάμε για μια εξαιρετική επιλογή.

 

 

 

Δεν το πήρα από κάποιο φυσικό κατάστημα.

 

Το πήρα από ιδιώτη ο οποίος το είχε μόλις λίγες ημέρες.

 

Αυτό για τον φίλο που ρώτησε.

ωραία!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αγόρασα το a72 σε λευκό το οποίο μου άρεσε πολύ αλλά με κούρασε το μέγεθος, το έδωσα λοιπόν και πήρα το a52 5g σε μπλε. Μου αρέσει περισσότερο το μέγεθος ή οθόνη με τα 120hz που είναι καλύτερη από το a72, μπαταρία περιέργως δεν είδα διαφορά ίσως να φταίει η καλύτερη διαχείριση του 750 γενικώς είμαι πιο ευχαριστημένος και έχω και bonus το 5 g.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αγόρασα το a72 σε λευκό το οποίο μου άρεσε πολύ αλλά με κούρασε το μέγεθος, το έδωσα λοιπόν και πήρα το a52 5g σε μπλε. Μου αρέσει περισσότερο το μέγεθος ή οθόνη με τα 120hz που είναι καλύτερη από το a72, μπαταρία περιέργως δεν είδα διαφορά ίσως να φταίει η καλύτερη διαχείριση του 750 γενικώς είμαι πιο ευχαριστημένος και έχω και bonus το 5 g.
από φώτο;

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Κι εγώ το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το 52 5G κυρίως λόγω μεγέθους και βάρους, αλλά εν τέλει προτίμησα το 72 λόγω καλύτερης κάμερας.

Είχα παρακολουθήσει αρκετά συγκριτικά και το 72, έστω και οριακά, είναι πιο δυνατό στο κομμάτι αυτό.

Τεσπά, να 'χαμε να λέγαμε....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις φωτογραφίες βγαζεί πολύ καθαρές και μέρα και νύχτα με λίγο φώς ειδικά σε σχέση με Poco f3 που είχα δεν το συζητώ... πραγματίκα είναι ένα ολοκληρώμενο κινητό με μόνο μειονέκτημα για εμένα το πλαστικό στην κατασκεύη κατά τα άλλα δεν νομίζω να βρεί κανείς καλύτερο κινητό σε αύτα τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπες.

Ένα ολοκληρωμένο κινητό.

Τσιμπημενο ελαφρώς για mid, αλλά δεν του λείπει τίποτα.

Να το χαρείς.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλέ μου και εσύ το ίδιο. Δεν νομίζω πάντως ότι είναι τσιμπημένο αν σκεφτείς τις ενημερώσεις που δίνει, τον οπτικό σταθεροποιητή που έχει και όλα τα άλλα ποιο άλλο κινητό τα συνδυάζει όλα αυτά σε αυτή την τιμή?
Link to comment
Share on other sites

μιλήσαμε για κάμερες κλπ αλλά ήθελα να ρωτήσω η μετακίνηση μέσα στα μενού και από εφαρμογή σε εφαρμογή είναι σβέλτη; θυμάμαι είχα πριν 10 περίπου χρόνια ένα ταπεινό zopo εάν θυμάμαι με 980Τ επεξεργαστή που πήγαινε σφαίρα. από τότε δεν έχω ξανά πιάσει τόσο γρήγορο κινητό. τώρα έχω το Α31 και θα ήθελα η εμπειρία μου με το νέο κινητό να είναι πιο γρήγορη!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις το Α31 που είναι για τα μπάζα με το επεξεργαστή που φοράει , εννοείται ότι είναι καλύτερα αυτά, εδώ εγώ με το mi A3 που φοράει το 665 και το τηλέφωνο πάει τρένο δεν έχω αισθανθεί κάπου να κολλάει, φαντάζομαι ο 750g πως θα τρέχει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις το Α31 που είναι για τα μπάζα με το επεξεργαστή που φοράει , εννοείται ότι είναι καλύτερα αυτά, εδώ εγώ με το mi A3 που φοράει το 665 και το τηλέφωνο πάει τρένο δεν έχω αισθανθεί κάπου να κολλάει, φαντάζομαι ο 750g πως θα τρέχει.
ειχα το mi a3 και ηταν το ιδιο με το A31... κομπιαζει σε αρκετες περιπτωσεις ..γιαυτο ρωταω πχ απο ποιον επεξεργαστη και πανω ειναι πιο σφαιρατο ενα κινητο? Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...