Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ φίλε πήρα δύο power bank της Samsung για όταν χρειαστεί με φόρτιση από καλώδιο

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο φόρουμ,

αγοράσαμε μια xiaomi powerbank 5000mAh η οποία αργεί να φορτίσει.

όλο το βράδυ στην πρίζα και το πρωί έχει ένα λεντ ενεργό πατώντας το κουμπί για να δούμε πόσο έχει φορτίσει.

βέβαια φορτίζει 2 φορές το κινητό την ημέρα.

να την επιστρέψουμε;

το ίδιο πρόβλημα έχει παρουσιαστεί και σε φίλους.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Με τι φορτιστή το φορτίζεις? Έχει output 1Α ή 2Α? Αν είναι 1Α αργεί γενικά, αλλά με 5000 χωρητικότητα που έχει το power bank λογικά θα έπρεπε να έχει φορτίσει πλήρως σε ένα 8ωρο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής ειναι 1000mAh=1A,θέλει τόσο πολυ;ο τεχνικός στο κατάστημα είπε πως σε 2-3 ώρες θα έπρεπε να φορτίζει και θα την αντικαταστήσουμε τελικά...

Να πάρουμε ίδια μάρκα;

Αντίστοιχη καθυστέρηση παρουσίασε και σε 2 φίλους.

Να πάρουμε ισχυρότερο φορτιστή;αν ναι πόσα mAh;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή δεν την χρησιμοποίησα εγώ,μου είπαν ότι φορτίσε δύο φορές κινητό με 1500mAh μπαταρία,παρόλα αυτά μετά από φόρτιση της power bank όλο το βράδυ το πρωί είχε ενα led ενεργό.μπορεί να φταίει το κύκλωμα και να μην δείχνει σωστά την φόρτιση,ενώ φορτίζει;

Υπάρχει τρόπος να την μετρήσω με όργανο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με μια υποψία ότι μπορεί να ειναι 1.5 ο φορτιστής,αν θυμάμαι καλά ειναι φορτιστής από galaxy s3.

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής ειναι 1000mAh=1A,θέλει τόσο πολυ;ο τεχνικός στο κατάστημα είπε πως σε 2-3 ώρες θα έπρεπε να φορτίζει και θα την αντικαταστήσουμε τελικά...

 

Να πάρουμε ίδια μάρκα;

 

Αντίστοιχη καθυστέρηση παρουσίασε και σε 2 φίλους.

 

Να πάρουμε ισχυρότερο φορτιστή;αν ναι πόσα mAh;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή δεν την χρησιμοποίησα εγώ,μου είπαν ότι φορτίσε δύο φορές κινητό με 1500mAh μπαταρία,παρόλα αυτά μετά από φόρτιση της power bank όλο το βράδυ το πρωί είχε ενα led ενεργό.μπορεί να φταίει το κύκλωμα και να μην δείχνει σωστά την φόρτιση,ενώ φορτίζει;

 

Υπάρχει τρόπος να την μετρήσω με όργανο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με μια υποψία ότι μπορεί να ειναι 1.5 ο φορτιστής,αν θυμάμαι καλά ειναι φορτιστής από galaxy s3.

 

Δεν θέλει 8 ώρες, εννοούσα ότι σε 8 ώρες με 1Α φορτιστή και 5000mah θα έπρεπε σίγουρα να φορτίσει πλήρως. Απο την άλλη, 2-3 ώρες που σου είπε είναι λίγες θεωρώ. Δοκίμασε και με άλλο καλώδιο, όσο πιο μικρό σε μάκρος, τόσο καλύτερα. Αν δεις ότι δεν δείχνει πλήρως φορτισμένο ίσως να μιλήσεις με το κατάστημα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα από Κίνα τα tws i9s για την κόρη μου.

 

Αν και τα αγγλικά του εγχειριδίου χρήσης ήταν της κακιάς ώρας, κατάφερα και να τα ζευγαρώσω μεταξύ τους, αλλά και να τα συνδέσω με το τηλέφωνο.

 

Μετά από μερικές μέρες, όμως, το δεξί σταμάτησε να ακούγεται...

 

Παρά τις διάφορες δοκιμές, δεν κατάφερε να ξαναλειτουργήσει, ενώ στην πορεία χάθηκε και η σύνδεσή τους με το τηλέφωνο, έκτοτε δε ουδέποτε ξανασυνδέθηκαν...

 

Επειδή δεν γνωρίζω τί μπορεί να φταίει κι ενδεχομένως να κάνουμε εμείς κάτι λάθος, υπάρχει κάποιος που να τα έχει; Μπορούμε να βρούμε κατανοητές οδηγίες χρήσης;

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Και γώ ειχα πάρει τα 11 για την γυναίκα μου.Σε huawei το ενα δεν επαιζε.Σε iphone εκανε επαναλμβανόμενες διακοπες καθε δευτερόλεπτο.Την επόμενη τα εστειλα πίσω και πήρα τα λεφτά πίσω.

TWS για μένα φτηνη μαιμουairpod.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καθώς συνδέω τα ακουστικά με το iPhone παρατηρώ ότι δεν μπορώ να ακούσω ταυτόχρονα αλλά μόνο εναλλάξ! Υπάρχει καμια λύση;

 

 

 

Η λύση είναι επιστροφή και ζήτα τα λεφτά σου πίσω.Τα ιδια ειχα και γω με 11.Διακεκομένο ηχο συνέχεια.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

θελω τις προτάσεις σας για ένα value for money ασύρματο φορτιστή για iphone 8, και για ένα Charging Station για κινητά-tablets-μικροσύσκευες.

θα προτιμούσα να υποστήριζε και τα πρωτοκολλα για γρήγορη φορτιση,και να ειναι πιοτική κατασκευη συσκευη.

Μπάτζετ ξεκινάμε απο 20 ευρώ και ανεβαίνουμε πλαφον 50-60.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
οταν ενα κινητο διαθετει γρηγορη φορτιση στα 10 w .δηλαδη για παραδειγμα αν καποιο εχει 4000 μπαταρια ποσο γρηγορα θα την φορτισει ?
Link to comment
Share on other sites

Δύο ώρες και 20 λεπτά περιπου από 1% μέχρι 100% (αν δεν το κάνεις χρήση) αν βάλουμε περίπου 20% θερμική απολεια ενέργειας κατά την μεταφορά (από συσκευή σε συσκευή αλλάζει και εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες)

Με λίγα λόγια 2 ώρες και 20 λεπτά μέσος όρος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα έχω το pocophone και το pawer Bank της xaomi το θέμα μου είναι ότι δεν φορτίζει με το type c του pocophone μήπως υπάρχει κάτι που να μετατρέπει το type c σε κανονικό usb και να υποστηρηζη την γρήγορη φόρτιση?

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα της τελευταίες μέρες έχω ένα θέμα στα μυνηματα ενώ εγώ στελνω κανονικά αλλά δεν μου έρχονται η αναφορές παραδόσεις.. Όταν μου στέλνουν μυνηματα δεν μου έρχονται καθόλου ξέχασα ότι δεν μου γράφει τα ονόματα από τα μυνημα τα που έχω δεκτή από πριν αλλά μόνο τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

εχθές μου ήρθε το Xiaomi Haylou LS01 Smart Watch (Global Version).

Το έχει πάρει κανείς;

Πείτε απόψεις, γνώμες, θετικά-αρνητικά.

Ένα αρνητικό είναι ότι αποσυνδέεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

εχθές μου ήρθε το Xiaomi Haylou LS01 Smart Watch (Global Version).

Το έχει πάρει κανείς;

Πείτε απόψεις, γνώμες, θετικά-αρνητικά.

Ένα αρνητικό είναι ότι αποσυνδέεται συνέχεια.

Παρακαλώ πολύ, τους admins, να το μεταφέρουν στο αντίστοιχο topic των smartwatches, γιατί από κεκτημένη ταχύτητα "περάστηκε" στα αξεσουάρ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηρθε σε εμένα σήμερα

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τα νέα μέτρα του Υπουργείου Παιδείας, για μαθήματα εξ αποστάσεως, θέλω να κάνω κάτι σχετικά με αυτό. Οι λύσεις πολλές. Αναφέρω μερικές:

 

1. Έχω συνδέσει το κινητό (Galaxy Note 8) ως digitizer, αλλά δεν εξυπηρετεί γιατί η οθόνη είναι μικρή και δεν μπορείς να γράψεις άνετα στον πίνακα (whiteboard εφαρμογές) στον υπολογιστή.

 

2. Tablet wacom (μάλλον το Intuos Medium είναι η προτιμότερη λύση) για διδασκαλία με πίνακα από το σπίτι μέσω web meeting. Κόστος κάπου 150€.

 

3. Αγορά Samsung Tab S6, πουλώντας το Huawei Media Pad 5 8.4'' που έχω. Θα πάει κάπου 500€, χωρίς να υπολογίζουμε το πληκτρολόγιο. Θα κάνει δουλειά, όχι όπως στο PC.

 

4. Αγορά Microsoft Surface Pro, μαζί με όλα τα παρελκόμενα (πληκτρολόγια, πένες) κτλ, αλλά το κόστος ξεφεύγει και πάει στα 1200€.

 

5. Δοκιμή με κάποια πένα στο Media Pad 8.4'', που θα έχει όμως ψιλή μύτη. Και εδώ χρειάζεται η βοήθεια του κοινού. Έχει δουλέψει κάποιος πένα για απλό tablet, χωρίς digitizer; Αν ναι:

α) Υπάρχει κάποια με ψιλή μύτη για να κάνει στο περίπου δουλειά; Συζητάμε για λογικό κόστος, δηλαδή κάτω από 50€ και για tablet χωρίς digitizer.

β) Από τις παραπάνω λύσεις, τι προτείνετε; Wacom tablet στο PC, Tab S6 ή Surface pro; Δεδομένου ότι ήδη υπάρχει και laptop και tablet και PC σύγχρονο μερικών μηνών (AMD Ryzen 7, 32GB Ram κτλ). Το ζήτημα μπορούμε να το δούμε από απόδοση, τιμή, απόδοση/κόστος κτλ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση, απλά για να υπάρχει ως αναφορά.

 

Δοκίμασα διάφορα πενάκια στο Huawei Mediapad M5. Πλήρης αποτυχία. Ρώτησα τις εταιρείες κατασκευής (π.χ. την Adonit), δοκίμασα αυτά που πρότειναν. Αποτυχία 100%. Όχι ότι δεν γράφουν, αλλά χρειάζεται σχετικά μεγάλη πίεση και υπάρχει σχετική επιτυχία σε μεγάλες γραμμές. Γράμματα δηλαδή δεν γίνεται να γράψεις με τίποτα, εκτός κι αν πάρεις απόφαση να γράφεις σε 8.4'' οθόνη μία λέξη σε κάθε σειρά.

 

Πάμε για άλλα δηλαδή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες και το δικο του πενακι του μ5?...πωλειται χωριστα νομιζω και τσουζει.

Εναλλακτικα δοκιμασε καποιο active με discus

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει το 10άρι το MediaPad και έχει δοκιμάσει με το πενάκι του και δεν παίζει. Πρέπει να έχεις το MediaPad με το digitizer για να παίξει.

Ρώτησα χτες την Huawei, αν έχει να προτείνει κάποιο πενάκι, αλλά απάντηση ακόμη δεν έχω πάρει. Ελπιζώ να βγάλουμε άκρη γιατί θα με εξυπηρετούσε πολύ η μεγαλύτερη οθόνη. Είναι κουραστικό να κάνω μάθημα με το πενάκι του Note 8. Όχι, όμως, και ακατόρθωτο. Έχω κάνει το εξής: σε μια σελίδα γράφω μια εκφώνηση στο πάνω μέρος και το κάτω είναι κενό, οπότε λύνω εκεί την άσκηση. Απλά, μπορεί να χρειαστεί να σβήσω 2-3 φορές την οθόνη για να καλύψω κάθε ερώτημα. Άλλωστε Γυμνάσιο είναι, δεν είναι μεγάλες οι ασκήσεις για να με ενοχλεί τόσο το μέγεθος μιας άσκησης.

 

Και η πλάκα ποια είναι; Το παλιό Nexus 7 που έχω και το είχα στην άκρη λόγω προβλήματος στην οθόνη κατάφερα να το φτιάξω (την οθόνη δηλαδή), αλλά κόλλησε και δεν κάνει boot με τίποτα. Της συζύγου το παλιό, ένα LG gpad 8.3'' παίζει μια χαρά με το πενάκι, αλλά δεν μπορεί να φορτώσει κανένα πρόγραμμα web meeting γιατί όλα απαιτούν Android 5.0+ για να παίξουν. Τέτοιες ώρες να περνάω custom roms και να παίζω δεν υπάρχει περίπτωση, οπότε... την πατήσαμε. Ή βρίσκουμε λύση με το MediaPad ή συνεχίζω με το Note 8.

 

* Σημείωση: δεν βρίσκεις wacom ταμπλέτα ούτε για δείγμα, αλλά και πενάκι για surface (της Microsoft) πάλι το ίδιο. Δηλαδή μόνον το S6 έχει πένα και είναι ετοιμοπαράδοτο. Μου είχε πει ένας φίλος να πάρει το MediaPad, μιας και θα έφευγε για στρατό, αλλά, τελικά, τίποτα, οπότε δεν πετάω για πλάκα 350€. Αν μου την δώσει θα το δώσω βέβαια στον μικρό να παίζει, γιατί το Note 2 που έχει του χάλασε, αλλά ακόμη κρατιέμαι.

 

Σας έπρηξα... Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σκέφτομαι για smartwatch μιας και γνωστη αλυσίδα έχει δυνατές προσφορές,η αγορά θα γίνει με δόσεις,δεν θέλω να περάσω τα 150€ μιας και το θέλω για εργασία.

Τι να προτιμήσω?

Xiaomi bip/gts garmin η κάτι άλλο?

Κινητό έχω Xiaomi αν μετράει για την συνδεσιμότητα.

Τώρα έχω ένα Xiaomi mi band3 αλλά δεν δείχνει κλήσεις που το χρειάζομαι ώστε να μην βγάζω τη συσκευή με λερωμένα χέρια και να απανταω στις κλήσεις με το Bluetooth, σίγουρα θέλω ελληνικά ώστε μην βλέπω κινέζικα τις ειδοποιήσεις και αδιάβροχο,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

αρχικα να πω, πως δε γνωρίζω αν είναι η κατάλληλη κατηγορία για το θέμα που θέλω, οπότε ζητώ συγγνώμη.

 

Γνωρίζει κάποιος από που μπορώ να προμηθευθώ ένα εξάρτημα για κινητό? Ψάχνω charging board.

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Δες eBay/Ali Express

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ μαν... Έπρεπε να είμαι πιο σαφής. Το ψιλοβιάζομαι, οπότε το θέλω από Ελλάδα

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...