Jump to content

Sony Xperia 10 III


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εντάξει αν το συγκερίνεις με σειρά s είναι άδικο!

Πάντως λόγω του ότι αγόρασα στον πατέρα μου το 10ii μπορώ να πώ ότι πρώτον δεν έχει καμία σχέση με ποιότητα φωτογραφίας που τραβάει το 1ii για παράδειγμα και δεύτερον ότι είναι τίμο για τα χρήματα που το πήρα αναφορικά με τις φωτογραφίες πάντα!(380€)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το Samsung A8 2018 δεν βγάζει καλύτερες φωτό με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις από το Xperia .

Και η μπαταρία των 3.000 mah ήταν ανεπαρκής.Το sony αυτήν την στιγμή είναι το 5g τηλέφωνο με την μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Το μόνο που του λείπει είναι ο πομπός υπερύθρων που έχουν τα Xiaomi και μικρότερα bezels.Εμενα δεν θα με πείραζε μια οπή στην οθόνη και στερεό ήχος.Θα ήταν το τέλειο κινητό για μη gamers.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει αν το συγκερίνεις με σειρά s είναι άδικο!

Πάντως λόγω του ότι αγόρασα στον πατέρα μου το 10ii μπορώ να πώ ότι πρώτον δεν έχει καμία σχέση με ποιότητα φωτογραφίας που τραβάει το 1ii για παράδειγμα και δεύτερον ότι είναι τίμο για τα χρήματα που το πήρα αναφορικά με τις φωτογραφίες πάντα!(380€)

Δεν κάνω σύγκριση με τη σειρά S της Samsung αλλά εκείνο το Α8 τριετίας είχε πολύ καλή φωτογραφία...ακόμα και στη selfie. Σύγκριση κάναμε άμεσα και όντως το Samsung κέρδιζε...

Δυστυχώς χάλασε η οθόνη του και σε συνθήκες υγρασίας δεν δούλευε η αφή καθόλου...Είπα να της πάρω Α72 αλλά ήθελε μινιμαλ συσκευή με ελάχιστα εξογκώματα στις κάμερες.

Τελικά κατέληξα στο Xperia 10iii αλλά δεν τη βόλεψε...

Με το S10 plus βολευτηκε πλήρως...

Εγώ κρατάω το Sony και είμαστε όλοι ΟΚ

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή είχα το Samsung A8 2018 δεν βγάζει καλύτερες φωτό με τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις από το Xperia .

Και η μπαταρία των 3.000 mah ήταν ανεπαρκής.Το sony αυτήν την στιγμή είναι το 5g τηλέφωνο με την μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Το μόνο που του λείπει είναι ο πομπός υπερύθρων που έχουν τα Xiaomi και μικρότερα bezels.Εμενα δεν θα με πείραζε μια οπή στην οθόνη και στερεό ήχος.Θα ήταν το τέλειο κινητό για μη gamers.

Μια χαρά είναι όντως το Sony. Το Α8 είχε μπαταρία μικρή και δεν κράταγε πολύ...

Το θέμα ήταν ότι η φιλοσοφία του Sony π.χ. στο φάκελο φωτογραφιών που το έχει σαν Google photos δεν βόλευε τη χρήστη της συσκευής...όπως και κάποιες άλλες ιδιαιτεροτητες. Με το S10+ λύθηκαν όλα...

Έτσι κι αλλιώς το S10+ κάθονταν στο συρτάρι...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μια ευχάριστη επίσης έκπληξη από Xperia 10III είναι η υποστήριξη Qualcomm APTX στο Bluetooth για ήχο.Στο πανάκριβο S21ultra ούτε λόγος.Εχω ένα ηχείο Anker Soundcore Motion plus που έχει εκπληκτική απόδοση ειδικά αν εκμεταλλευτει κάποιος την κωδικοποίηση αυτή...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά όλα τα αντροιντ έχουν aptx. Το s10e μου που είναι σαμσουνγκ έχει τουλάχιστον. Και δεν έχω διαβάσει πουθενά αντροιντ να μην υποστηρίζει το συγκεκριμένο codec. Εκτός αν λες aptx HD.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά όλα τα αντροιντ έχουν aptx. Το s10e μου που είναι σαμσουνγκ έχει τουλάχιστον. Και δεν έχω διαβάσει πουθενά αντροιντ να μην υποστηρίζει το συγκεκριμένο codec. Εκτός αν λες aptx HD.

Τι να το κάνω το απλό APTX ?

Μιλάμε για HD φυσικά...

Το S21ULTRA είναι 1300 ευρώ τηλέφωνο έπρεπενα υποστηρίζει τα παντα...

Ρεζίλι αυτή η SAMSUNG...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 10 III
  • 2 weeks later...

Γειά χαρά, το εν λόγω τηλ το έχει η γυναίκα μου και φαίνεται να χάνει σήμα στην χρήση σαν gps.

Μιλάμε για εντός πόλης που ξέρω πώς αυτό είναι πάντα μια πιθανότητα, απλά δεν υπήρχε με άλλα τηλέφωνα.

Ενδεικτικά, με το δικό μου Moto G9 plus δεν έχω κανένα θέμα πουθενά.

 

Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο και στα δικά σας ή πέσαμε λέτε σε ελαττωματικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να ρωτήσω τους κατόχους του κινητού που είναι σε Vodafon & Cosmote αν έχει ενεργοποιηθεί και χρησιμοποιούν το VoLTE. Στη Wind, παρά το γεγονός ότι έχω μιλήσει με το support και μου είπαν ότι το έχουν ενεργοποιήσει στη γραμμή μου, δεν φαίνεται να δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Στον Κωτσόβολο έχει ένα Xperia 10 iii new. Άλλο μοντέλο είναι;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
28 minutes ago, seranata said:

Στον Κωτσόβολο έχει ένα Xperia 10 iii new. Άλλο μοντέλο είναι;

Ένα είναι το 10 iii.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Απόρησα που τα έχει ξεχωριστά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, seranata said:

Ευχαριστώ. Απόρησα που τα έχει ξεχωριστά.

Εύλογη η απορία σου αλλά… Κωτσόβολος είναι αυτός!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και στο κατάστημα της sony σε έκπτωση στα 359€

Πολύ ελκυστική τιμή για αγορά από την Ελλάδα και τον επίσημο εισαγωγέα. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2021 at 7:07 ΜΜ, ellenikus said:

Το έχω καμμιά δεκαριά μέρες και με εκπλήσσει.Εξαιρετικη μπαταρία ,δεν μου κολλάει σε σχέση με το poco F3( δεν παίζω παιχνίδια), πολύ βολικό στο χέρι ακόμα με την θήκη Spigen.Οι φωτό μου φαίνονται πολύ καλές , καλύτερες από το poco ,αντίστοιχες του iphone 12.

Ο μόνος πραγματικός ανταγωνιστής του είναι το Pixel 4a 5g στο οποίο όμως δεν λειτουργεί το 5g στην Ελλάδα.

γεια. 

μια μικροεκτίμηση αξιολογώντας με τα κάτωθι 2 φωτό τις φωτογράφισης της  Sony xperia 10 iii. 

π.χ. στην αναγνωσιμότητα, μεγεθύνοντας τη φωτό των γραμμάτων και τών αριθμών στις όψης των συσκευασίων άν έχεται άποψη ;

στην POCO F3 τα μικρογράμματα θολόνουν πολύ, στην LG G4 αν και αλλοιωμένες παραμένουν κάπως αναγνώσημές.

οι φωτογραφίσεις της Sony xperia 10 iii μπορουν να συγκριθούν με αυτές της LG G4 ;

ευχαριστώ. 

from LG G4_2021-11-21-11-28-47.png

from_pocoF3_1637486761816.jpg

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το δεις σε άμεση σύγκριση,κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Wifi calling και volte δουλεύουν με cosmote;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Αν έχει την καλοσύνη κάποιος κάτοχος του κινητού, ας γράψει τον αριθμό έκδοσης της συσκευής του. Μενού > ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > αριθμός έκδοσης

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τη συσκευή χθες (Sony Center), έχει αριθμό έκδοσης 62.0.A.3.70 release-keys και δεν μπορεί να λάβει νέες ενημερώσεις ούτε ota ούτε μέσω xperia companion. Τελευταία ενημέρωση ασφάλειας android είναι 1 Μαΐου 2021 και ενημέρωση συστήματος Google Play 1 Φεβρουαρίου 2021.🤔

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου αγορασμένο από την ίδια επιχείρηση, έχει την ίδια έκδοση λογισμικού.

Συνιστώ να κάνεις υπομονή καθώς θα φτάσει κάποια στιγμή η αναβάθμιση και σε εμάς.

Σε διαφορετική περίπτωση ρίξε μια ματιά στο XDA να δεις πως βάζουν την ασιατική έκδοση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια συσκευή και να βρίσκεται τουλάχιστον δύο εκδόσεις πίσω στο σύστημα και με Store από Φεβρουάριο, δεν το λες και λογικό...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Η Sony δεν φημίζεται για τα γρήγορα updates παρόλη την προσπάθεια που κάνει τον τελευταίο καιρό.

Είναι κάτι που θα μπορούσες να μάθεις πριν την αγορά και να επιλέξεις αν θα πορευτείς τελικά με αυτήν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Sony αγοράζω.😉 Δε μου έχει τύχει κάτι ανάλογο, ειδικά όταν κυκλοφορούν ήδη οι αναβαθμίσεις για τη συσκευή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...