Jump to content

Πόσο καλά ξέρουν οι Έλληνες το 5G; Έρευνα της MRB για τη WIND


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έξι σελίδες θέματος και έως τώρα δεν έχω διαβάζει παραδείγματα για δυνατές δυνητικές εφαρμογές του 5G που θα βελτιώσουν τη ζωή μας (και δεν εννοώ το κατέβασμα playlists στο spotify). Καμία πρόβλεψη κανείς να χαρούμε λίγο
Αλήθεια, απο περιέργεια γιατί το να έχω 1 gbps δεν θεωρείται βελτιωση έναντι στα 320 που έχω αυτή τη στιγμή;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γελάει ο κόσμος.

 

 

Ηλεκτρονική παρακολούθηση υψηλής ανάλυσης και σε πραγματικό χρόνο. Αυτό προσφέρει.

Και δουλειά στις εταιρείες που φτιάχνουν δίκτυα - growth που λεν και στο χωριό μου.

 

{ναι είναι τεχνικά καλύτερο το εμπεδώσουμε, το τι προσφέρει εξαιτίας αυτού απαντάμε}

Και πάνω από όλα chips του bill gates.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περιμένεις σοβαρή απάντηση από τεχνοφοβικούς φτωχομπινέδες που κοιτάνε να σωθούν από τα 3Ε το μήνα;
Αυτό έχω καταλάβει και γω.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τεχνολογικο φορουμ τι θελουν και βρίσκονται ατομα που αντιτίθονται στην τεχνολογικη εξελιξη. Δεν κρινω την αποψη τους, καλα κανουν και την εχουν αλλα σε τετοιας κατευθυνσης φορουμ εφοσον εινα αντιθετοι κακως χανουν το χρονο τους.
Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τεχνολογικο φορουμ τι θελουν και βρίσκονται ατομα που αντιτίθονται στην τεχνολογικη εξελιξη. Δεν κρινω την αποψη τους, καλα κανουν και την εχουν αλλα σε τετοιας κατευθυνσης φορουμ εφοσον εινα αντιθετοι κακως χανουν το χρονο τους.

 

Ξέρω σας φοβίζει η αντίθετη γνώμη γιατί έρχεται εναντίον της πίστης που έχετε σε κάτι. Μόνο αυτό που πιστεύει κάποιος δεν δέχεται αμφισβήτηση. Βαφτίζετε τεχνολογία ότι θέλετε και μετά αγώνας για να αποκλειστεί ο όποιος σκεπτικισμός ή αμφιβολία. Αυτά απλώς αποδεικνύει την ένδεια επιχειρημάτων.

Ελπίζω να κατάλαβες ότι σε ένα τεχνολογικό φόρουμ η πολυφωνία και η αντιπαράθεση είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ύπαρξης του. Αλλιώς "πίστευε και μη ερεύνα" όπως τα θρησκευτικά/Ταλιμπανικά σαιτ.

Δεν είμαστε εναντίον της τεχνολογίας, είμαστε εναντίον της διαφήμισης ότι πρέπει στο όνομα της να τρέξουμε να αγοράσουμε νέα κινητά για να κατεβάζουμε γρήγορα πλειλιστς από σποτιφαϊ και νετφλιξ, όπως μας λένε οι "ειδικοί" του νήματος, ώστε να αναβαθμιστεί η ζωή μας.

Πιστεύω ότι αν το κάνουμε αυτό θα υποβαθμιστεί η ζωή μας στην πράξη και έτσι αποδυναμώνεται η αξία του 5. Εσείς που είστε υπέρ του 5, στην πράξη είστε εναντίον του με αυτά τα επιχειρήματα που αναπτύσσετε.

Όποιος λοιπόν δηλώσει σκεπτικισμό σε αυτή την προπαγάνδα, ονομάζεται τεχνοφοβικός, γύφτος και φτωχομπινές σύμφωνα με δηλώσεις ενός "ειδικού" εδώ μέσα, χωρίς βέβαια να καταλαβαίνει την απελπισία του ως λαρτζ, λευκός και πλούσιος.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Από δίκη μου εμπειρία:

1) η τσιγκουνιά είναι αρρώστια που δεν έχει να κάνει με τα ποσα χρήματα έχει ένας άνθρωπος

2) η γυφτιά είναι συνώνυμο της τσιγκουνιάς αλλά προσθέτει ένα τόνο μιζέριας

3) οι μεγαλύτεροι τσιγκούνηδες είναι αυτοί που έχουν πολλά χρήματα

 

Ευτυχώς λοιπόν που είμαι large, ξοδεύω χρήματα για την καλοπέραση μου και για την εξέλιξη της τεχνολογίας, αλλά και για τους ανθρώπους που αγαπώ. Σε δυο εβδομάδες πάω Ελλάδα και έχω δυο βαλίτσες δώρα. Τα χρήματα δεν έχουν καμία αξία. Η ευκολία στη ζωή μας όμως είναι σημαντική. Γιατί ζούμε λίγο και πρέπει αυτό το λίγο να είναι καλό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από δίκη μου εμπειρία:

 

1) η τσιγκουνιά είναι αρρώστια που δεν έχει να κάνει με τα ποσα χρήματα έχει ένας άνθρωπος

 

2) η γυφτιά είναι συνώνυμο της τσιγκουνιάς αλλά προσθέτει ένα τόνο μιζέριας

 

3) οι μεγαλύτεροι τσιγκούνηδες είναι αυτοί που έχουν πολλά χρήματα

 

 

 

Ευτυχώς λοιπόν που είμαι large, ξοδεύω χρήματα για την καλοπέραση μου και για την εξέλιξη της τεχνολογίας, αλλά και για τους ανθρώπους που αγαπώ. Σε δυο εβδομάδες πάω Ελλάδα και έχω δυο βαλίτσες δώρα. Τα χρήματα δεν έχουν καμία αξία. Η ευκολία στη ζωή μας όμως είναι σημαντική. Γιατί ζούμε λίγο και πρέπει αυτό το λίγο να είναι καλό.

 

1.Συμφωνώ.

2. Ρατσιστικό σχόλιο υποτίμησης ανθρώπων που δεν υπολογίζουν τίποτα αν πρόκειται για το κέφι τους. Φάουλ μεγάλο αν θεωρείς ότι οι γύφτοι είναι μίζεροι στην ζωή τους, ενώ ειναι ακριβώς το αντίθετο.

3.Καμμία σχέση αυτό με την πραγματικότητα. Όσοι έχουν πολλά λεφτά τα διαχειρίζονται σωστά με σύνεση για να μην τα χάσουν και για να συνεχίσουν να έχουν.

Και εγώ έχω ανθρώπους που αγαπώ και δεν έχω θέμα να τους φιλοξενήσω σπίτι μου και να τους κεράσω οτιδήποτε. Οι εταιρείες κινητής όμως δεν είναι φίλοι μου, ούτε τους αγαπώ για πρέπει να καταπίνω όποια παπατζα μου ξεφουρνίζουν. Είμαι σκεπτόμενος καταναλωτής και θεωρώ ότι έχουν αξία τα χρήματα αν μπορείς να αγοράσεις κάτι καλό και όχι για να τα πετάς όπου σε κατευθύνει η διαφήμιση.

Με τα δώρα δεν αγοράζεις αγάπη και μία παροιμία λέει "φοβού τους Δαναούς και δώρα ....." Αλήθεια μόνο με δώρα στους φτωχούς συγγενείς δίνεις αγάπη όπως ο θείος από την Αμερική?:lol:

 

ΥΓ

Τεχνολογία είναι όταν καταφέρνει ένα κινητό με ένα τσιπάκι 5χιλιοστά και μία μπαταριουλα να επικοινωνεί με μία κεραία χιλιόμετρα μακριά, αυτόνομα σε ένα τεράστιο δίκτυο υπολογιστών και όλα μαζί να δίνουν ποιότητα ζωής στο κομμάτι της επικοινωνίας. Το 5 είναι είναι μία πολύ μικρή λεπτομέρεια σε όλον αυτόν τον κόσμο. Αν κάποιος δεν είναι γιατρός λοιπόν και δεν έχει επενδύσει χρόνια από την ζωή του στην γνώση, κανένα πρωτόκολλο δεν μπορεί να του δώσει αξία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε εναντίον της τεχνολογίας, είμαστε εναντίον της διαφήμισης ότι πρέπει στο όνομα της να τρέξουμε να αγοράσουμε νέα κινητά για να κατεβάζουμε γρήγορα πλειλιστς από σποτιφαϊ και νετφλιξ, όπως μας λένε οι "ειδικοί" του νήματος, ώστε να αναβαθμιστεί η ζωή μας.

Πιστεύω ότι αν το κάνουμε αυτό θα υποβαθμιστεί η ζωή μας στην πράξη και έτσι αποδυναμώνεται η αξία του 5. Εσείς που είστε υπέρ του 5, στην πράξη είστε εναντίον του με αυτά τα επιχειρήματα που αναπτύσσετε.

 

Το γράψατε 2-3 φορές και επί τούτου δεν το συνέχισα. Έδωσα ένα παράδειγμα προσωπικό και πραγματικό, που εμένα, μου γέμισε 3 ώρες εκ των πραγμάτων κενού χρόνου. Αυτό πριν 2 χρόνια δεν γινόταν. Μπορεί να είναι πολύ μακρυά από τον τρόπο ζωής σου, το δέχομαι.

 

Σε κάθε νέα γενιά υπάρχει το κλασσικό και για άλλη μια φορά γραφικό ''εδώ δεν έχει 3G, τι το θέλετε το 4G;'' και φυσικά δεν περιορίζεται στα δίκτυα κινητής, ''τι το θέλετε το VDSL, εδώ πιάνουμε 5Mbit adsl'' και άλλα πολλά. Σήμερα λοιπον, το 2021, ανάλογα τη συσκευή σου και το δίκτυο κινητής που έχεις επιλέξει, η εμπειρία χρήσης μπορεί να είναι από μέτρια έως και εξαιρετική.

 

Η εξαιρετική εμπειρία χρήσης καλώς ή κακώς -εγώ θα πω καλώς- οδηγείται από r&d, πρωτόκολλα και υλοποιήσεις που δεν περνάνε από συσκευές των 100 ευρώ και συνήθως ούτε από budget δίκτυα. Υπάρχει αρκετός κόσμος, που επιδιώκει και πληρώνει για το καλύτερο, χρηματοδοτεί όλη την αλυσίδα προιόντων και εν τέλει καταλήγεις σε μια συσκευή των 100 ευρώ να έχεις ένα 4G modem και να κάνεις σήμερα τη δουλειά σου. Αυτό, μπορεί να μην σου-σας αρέσει, να είναι ο κακός καπιταλισμός και οι εταιρίες που βγάζουν κέρδη, ωστόσο αυτός ο κύκλος οδηγεί την οικονομία και την τεχνολογία.

 

Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις πως θα βελτιώσει τη ζωή σου, δεν πειράζει. Ο κλάδος των τηλεπικοινωνιών δουλεύει ώστε ο μέσος τελικός αποδέκτης των υπηρεσιών να μην χρειάζεται να κατανοήσει τη τεχνολογία πάνω στην οποία βασίζεται η ποιότητα υπηρεσίας που του προσφέρεται.

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αμύνεσαι γι αυτά που κάνεις. Δεν σε κρίνω προσωπικά. Κρίνω το επιχείρημα σου υπέρ του 5. Δεν είναι αρκετό για μένα ούτε είναι θέμα καπιταλισμού. Άλλωστε ασύρματα δίκτυα έχει και η Β.Κορέα και η Βολιβία και η Κίνα και η Ινδία και οι χώρες ειδικά της Αφρικής, που μόνο καπιταλιστικές δεν είναι.

Επομένως καλά κάνεις ότι κάνεις, αφού αυτό μπορείς. Δεν σου αρέσουν τα βιβλία ούτε οι συζητήσεις, ούτε βέβαια οι σκέψεις. Καλώς. Αλλά σαν επιχείρημα δεν πείθει τους περισσότερους και πολλοί μάλιστα αδιαφορούν για όλα εκ πεποιθήσεως. Οπότε δεν είναι τεχνολογικό επιχείρημα και το νετφλιξ και το σποτιφαι, ούτε βελτιώνουν την ζωή της συντριπτικής πλειοψηφίας των ανθρώπων, επειδή θα το κατέβασμα θα είναι πιο γρήγορο.

Όταν δηλαδή έλθει το 6 τι επιχείρημα θα πούμε τότε? Ότι οι τυφλοί θα τρέχουν σε αγώνες μοτοσυκλέτας και θα κατεβάζετε σειρές σε 5msec και θα γλυτώνετε 5" χρόνο από την ζωή σας λόγω ταχύτητας?? Είναι δηλαδή λογικό αυτό? Γιατί η αντιπαράθεση χωρίς λογικά επιχειρήματα είναι απλώς χαβαλές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αμύνεσαι γι αυτά που κάνεις. Δεν σε κρίνω προσωπικά. Κρίνω το επιχείρημα σου υπέρ του 5. Δεν είναι αρκετό για μένα ούτε είναι θέμα καπιταλισμού. Άλλωστε ασύρματα δίκτυα έχει και η Β.Κορέα και η Βολιβία και η Κίνα και η Ινδία και οι χώρες ειδικά της Αφρικής, που μόνο καπιταλιστικές δεν είναι.

Επομένως καλά κάνεις ότι κάνεις, αφού αυτό μπορείς. Δεν σου αρέσουν τα βιβλία ούτε οι συζητήσεις, ούτε βέβαια οι σκέψεις. Καλώς. Αλλά σαν επιχείρημα δεν πείθει τους περισσότερους και πολλοί μάλιστα αδιαφορούν για όλα εκ πεποιθήσεως. Οπότε δεν είναι τεχνολογικό επιχείρημα και το νετφλιξ και το σποτιφαι, ούτε βελτιώνουν την ζωή της συντριπτικής πλειοψηφίας των ανθρώπων, επειδή θα το κατέβασμα θα είναι πιο γρήγορο.

Όταν δηλαδή έλθει το 6 τι επιχείρημα θα πούμε τότε? Ότι οι τυφλοί θα τρέχουν σε αγώνες μοτοσυκλέτας και θα κατεβάζετε σειρές σε 5msec και θα γλυτώνετε 5" χρόνο από την ζωή σας λόγω ταχύτητας?? Είναι δηλαδή λογικό αυτό? Γιατί η αντιπαράθεση χωρίς λογικά επιχειρήματα είναι απλώς χαβαλές.

Επιμένεις να κάνεις τη πάπια.

Σε ρώτησα πριν και θα σε ρωτήσω πάλι. Γιατί μειώνεις την αξία που προσφέρει σε κάποιον το να έχει (ας πουμε) 1 + gbps σε σχέση με ας πούμε 300mbps; Γιατί απαξιεις υπηρεσίες streaming όπως π.χ το spotify η το Google music & το Netflix?

Εννοείται ότι το 5g και το 6g θα αποτελέσουν πεδία και για άλλες εφαρμογές αλλά γιατί και καλά αυτά δεν λένε κατι;

 

@mixtri

Συμφωνούμε απόλυτα.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Όσο ποιο πολύ bandwidth τόσο λιγότερο μπούκωμα όταν αρχίζει να γεμίζει και αυτό.

 

Δώστε Gbps στον λαό :lol:

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί υγείας άλλαξε την ζωή του ανθρώπου, το ψυγείο άλλαξε την ζωή του ανθρώπου, τα γεωργικά μηχανήματα άλλαξαν την ζωή του ανθρώπου, το διαδίκτυο άλλαξε την ζωή του ανθρώπου,.

Προς το καλύτερο. Όπως και η εμφάνιση της κινητής τηλεφωνίας.

Όμως η εμφάνιση ενός αθόρυβου ψυγείου ή ενός ψυγείου με λίγο καλύτερη ψύξη, δεν αλλάζει την ζωή του ανθρώπου. Ναι μεν βελτιώνει την ψύξη αλλά δεν αλλάζει την ζωή. Η ζωή αλλάζει αν βρεθεί τρόπος να γεμίζει το ψυγείο με φαγητό με λιγότερο κόπο. Αυτά περιλαμβάνει και την δημιουργία μιας επιχείρησης με πολλά κέρδη.

 

Καταλαβαίνετε πόσο σημαντικό είναι αυτό που γράφω σε σχέση με αυτό που γράφετε εσείς από αυτή την μεταφορά?

Οι μεγάλες ανακαλύψεις αλλάζουν τη ζωή όλων των ανθρώπων, η μικρή βελτίωση των ανακαλύψεωνν είναι ασήμαντη λεπτομέρεια στην κίνηση των ανθρώπων. Έχει υπερτιμηθεί η αξία ενός πράγματος για καθαρά λόγους μάρκετινγκ.

Αυτή είναι όλη η διαφωνία μας. Όποιος το κατάλαβε το κατάλαβε. Όποιος δεν μπορεί, δεν φταίει αυτός και ταυτόχρονα υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα πράγματα που δεν μπορεί να καταλάβει.

Οποιος αγοράζει ένα πανάκριβο κινητό με δόσεις και κάνει οικονομία στη κάρτα γιατί δεν έχει λεφτά, έχει μειώσει τη ποιότητα ζωής του άσχετα αν έχει ένα ακριβό κινητό.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Το να έχεις ταχύτητα download 1Gbps αντί για 100-200-300 είναι τεράστια εξέλιξη όπως είναι και τεράστια εξέλιξη να έχεις ping γύρω στα 10ms αντί 20-30+ που είχες με τα προηγούμενα όπως είναι και τεράστια εξέλιξη να έχεις 80-90-100mbps upload αντί για 40-50. Και λέω για αυτά που τα έχουμε ακόμα και με το τωρινό 5G, όχι για ταχύτητες 10Gbps, 1ms ping κλπ που σε ευρεία κλίμακα θα τα δούμε σε 5-10 χρόνια.

 

Όποιος δεν καταλαβαίνει ή δεν νοιάζεται να καταλάβει γιατί είναι χρήσιμο, θα το δει. Εφόσον υπάρχει διαθέσιμο θα αξιοποιηθεί με τρόπους που τώρα μπορεί να μην φανταζόμαστε καν.

Πριν τα smartphones και το 3G κανένας δεν ένιωθε να έχει την ανάγκη να μπαίνει στο ίντερνετ από το κινητό, κι όμως τώρα όλοι λίγο-πολύ χρησιμοποιούν το ίντερνετ στο κινητό.

 

Πριν το 4G κανένας δεν είχε ανάγκη να κάνει βιντεοκλήσεις με το κινητό του ούτε να βλέπει ταινίες στο κινητό (ίσα ίσα αν έλεγες το 2010 σε κάποιον ότι θα βλέπεις ταινία σε 5 ίντσες οθόνη θα σε κορόιδευε) ούτε να ανεβάζει φωτογραφίες και βίντεο με το που τα τραβάει, ούτε να κάνει streaming hd videos, ούτε να έχει πρόσβαση στα αρχεία του από παντού κλπ και βλέπουμε που είμαστε σήμερα.

 

Θα μου πεις αυτά δεν θα γίνονταν αν δεν υπήρχαν dropbox,youtube,spotify,netflix,social media κλπ και τα αντίστοιχα τους. Πάνε μαζί, και αυτές οι υπηρεσίες δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχαν συνδέσεις(σταθερών και κινητών) με τις προδιαγραφές για να υποστηρίξουν την λειτουργία τους.

Αυτά άλλαξαν την ζωή του ανθρώπου. Μπορεί όχι όσο η εμφάνιση του διαδικτύου πχ(σε πρώτη ματιά έστω) αλλά έχουν αλλάξει εντελώς την καθημερινότητα του σύγχρονου ανθρώπου σε σχέση με 10-20 χρόνια πίσω.

 

Αλλιώς ας μην έχουμε εξέλιξη πουθενά. Μια αυτοκινητοβιομηχανία γιατί να ρίξει λεφτά να βελτιώσει τους κινητήρες της αφού και οι τωρινοί μια χαρά πάνε;

 

Τέλος, δικαίωμα του καθενός να διαλέγει που θα χαλάει τα λεφτά του και πόσα θα ρίχνει. Όμως με την λογική "θα δίνω 3Ε τον μήνα και με αυτά πρέπει να μπορώ να έχω αρκετές παροχές ώστε να καλύπτω όλες τις ανάγκες μου" δεν θα υπήρχε εξέλιξη πουθενά, δεν θα συνέφερε κανέναν να επενδύσει.

Όπως οι αυτοκινητοβιομηχανίες, αν όλοι αγόραζαν αυτοκίνητο κάθε 20 χρόνια θα είχαν κλείσει.

Edited by pan24
Link to comment
Share on other sites

Γιατί γελάει ο κόσμος;

Θα ήθελα μια εξήγηση, νομίζω ότι όλοι οι προαναφερθεντες τομείς μπορούν να επωφεληθούν τα μέγιστα από το 5g.

Το πρόβλημα με τους προαναφερθέντες τομείς δεν είναι απλά ότι δεν υπάρχουν. Είναι ότι δεν έχουν αποδείξει ότι έχουν λόγο να υπάρχουν. Ούτε ότι είναι βιώσιμοι. Ή έστω αποτελεσματικοί.

 

Το να τάζουν λαγούς με πετραχήλια, το έχουν επιστήμη στην Αμερική. Η τεχνολογική βελτίωση είναι λογική και αναμενόμενη. Τα παραμύθια που την συνοδεύουν όμως είναι γελοία και υποτιμούν την νοημοσύνη μας...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και πάνω από όλα chips του bill gates.

Φτιάχνει πατατάκια ο bill gates;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

To 5G δεν έχει εθνικότητα. Είναι προϊόν παγκόσμιας συνεργασίας. 3gpp λέγεται αν το ξέρεις, λέμε τώρα.

 

Από εκεί και πέρα μετά συγχωρήσεως χεστηκ@ν αν πείσουν τελικούς χρήστες για τη χρησιμότητα του 5G. Δε θα καλύψουν το κόστος της επένδυσης με 3Ε το μήνα έτσι κι αλλιώς. Στόχος είναι industrial εφαρμογές, mobile broadband και massive iot.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To 5G δεν έχει εθνικότητα. Είναι προϊόν παγκόσμιας συνεργασίας. 3gpp λέγεται αν το ξέρεις, λέμε τώρα.

 

 

 

Από εκεί και πέρα μετά συγχωρήσεως χεστηκ@ν αν πείσουν τελικούς χρήστες για τη χρησιμότητα του 5G. Δε θα καλύψουν το κόστος της επένδυσης με 3Ε το μήνα έτσι κι αλλιώς. Στόχος είναι industrial εφαρμογές, mobile broadband και massive iot.

 

Και γιατί το λένε 5G? Τόσο πολύ κοροϊδία ή αυτό είναι μόνο για τους ειδικούς και την αλαζονεία τους?

Και εμείς γιατί να νοιαστούμε για τις ινταστριαλ εφαρμογές? Παραμύθι ακόμα και το όνομα? Τότε αυτές οι διαφημίσεις για τους τυφλούς και το νετφλιξ είναι για massive iot???:lol: Τι να λέμε τώρα για ανθρώπους που τα κάνουν επάνω τους για τους τελικούς χρήστες. Ευτυχώς που δεν τρώνε όλοι σανό σαν μερικούς που έχουν στύση μόνο όταν δούνε 1500 στο οκλα τους.:lol::lol: αλλά μέχρι εκεί γιατί η γυναίκα έχει φύγει.

 

Το να έχεις ταχύτητα download 1Gbps αντί για 100-200-300 είναι τεράστια εξέλιξη όπως είναι και τεράστια εξέλιξη να έχεις ping γύρω στα 10ms αντί 20-30+ που είχες με τα προηγούμενα όπως είναι και τεράστια εξέλιξη να έχεις 80-90-100mbps upload αντί για 40-50. Και λέω για αυτά που τα έχουμε ακόμα και με το τωρινό 5G, όχι για ταχύτητες 10Gbps, 1ms ping κλπ που σε ευρεία κλίμακα θα τα δούμε σε 5-10 χρόνια.

 

Aν τεράστια εξέλιξη είναι το 5 το mRNA τι είναι? Έχει χαθεί η ικανότητα αξιολόγησης.

Όπως οι αυτοκινητοβιομηχανίες, αν όλοι αγόραζαν αυτοκίνητο κάθε 20 χρόνια θα είχαν κλείσει.
συμφωνώ.

Έτσι και με τα κινητά. Έχουν φτάσει σε άριστο επίπεδο χρηστικότητας και τι θα γίνει? Πρέπει τα κορόιδα να πάρουν καινούργια κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί υγείας άλλαξε την ζωή του ανθρώπου, το ψυγείο άλλαξε την ζωή του ανθρώπου, τα γεωργικά μηχανήματα άλλαξαν την ζωή του ανθρώπου, το διαδίκτυο άλλαξε την ζωή του ανθρώπου,.

Προς το καλύτερο. Όπως και η εμφάνιση της κινητής τηλεφωνίας.

Όμως η εμφάνιση ενός αθόρυβου ψυγείου ή ενός ψυγείου με λίγο καλύτερη ψύξη, δεν αλλάζει την ζωή του ανθρώπου. Ναι μεν βελτιώνει την ψύξη αλλά δεν αλλάζει την ζωή. Η ζωή αλλάζει αν βρεθεί τρόπος να γεμίζει το ψυγείο με φαγητό με λιγότερο κόπο. Αυτά περιλαμβάνει και την δημιουργία μιας επιχείρησης με πολλά κέρδη.

 

Καταλαβαίνετε πόσο σημαντικό είναι αυτό που γράφω σε σχέση με αυτό που γράφετε εσείς από αυτή την μεταφορά?

Οι μεγάλες ανακαλύψεις αλλάζουν τη ζωή όλων των ανθρώπων, η μικρή βελτίωση των ανακαλύψεωνν είναι ασήμαντη λεπτομέρεια στην κίνηση των ανθρώπων. Έχει υπερτιμηθεί η αξία ενός πράγματος για καθαρά λόγους μάρκετινγκ.

Αυτή είναι όλη η διαφωνία μας. Όποιος το κατάλαβε το κατάλαβε. Όποιος δεν μπορεί, δεν φταίει αυτός και ταυτόχρονα υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα πράγματα που δεν μπορεί να καταλάβει.

Οποιος αγοράζει ένα πανάκριβο κινητό με δόσεις και κάνει οικονομία στη κάρτα γιατί δεν έχει λεφτά, έχει μειώσει τη ποιότητα ζωής του άσχετα αν έχει ένα ακριβό κινητό.

Υποκειμενικοτητες. Η τεχνολογική εξέλιξη, θες με τη αύξηση της ταχύτητας (cpu , τηλεπικοινωνιες κλπ) , μνήμη (ram, internal storage κλπ) προσφέρουν δυνατότητες για βελτίωση σε υπάρχουσες υπηρεσίες και αρχιτεκτονικες αλλά και δημιουργία νέων που δεν μπορούσαν να υπάρξουν ακριβώς γιατί δεν υπήρχε το τεχνολογικό υπόβαθρο.

Είναι ένας κύκλος που φέρνει αυτό που ονομάζουμε εξέλιξη.

Καταλαβαίνω ότι αν το κατανοούσες δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση, αλλά δε πειράζει.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρόβλημα με τους προαναφερθέντες τομείς δεν είναι απλά ότι δεν υπάρχουν. Είναι ότι δεν έχουν αποδείξει ότι έχουν λόγο να υπάρχουν. Ούτε ότι είναι βιώσιμοι. Ή έστω αποτελεσματικοί.

 

 

 

Το να τάζουν λαγούς με πετραχήλια, το έχουν επιστήμη στην Αμερική. Η τεχνολογική βελτίωση είναι λογική και αναμενόμενη. Τα παραμύθια που την συνοδεύουν όμως είναι γελοία και υποτιμούν την νοημοσύνη μας...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φτιάχνει πατατάκια ο bill gates;

Ο bill gates είναι ο αντίχριστος. Πληροφορίες στον Παυλιτακη και τον άλλον.

;

Aν τεράστια εξέλιξη είναι το 5 το mRNA τι είναι? Έχει χαθεί η ικανότητα αξιολόγησης

;

και τα 2 είναι εξελίξεις. Και τα 2 σημαντικές. Διαφορετικοί τομείς. Δεν είναι mutual exclusive (ή το ένα ή το αλλο)

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενικοτητες. Η τεχνολογική εξέλιξη, θες με τη αύξηση της ταχύτητας (cpu , τηλεπικοινωνιες κλπ) , μνήμη (ram, internal storage κλπ) προσφέρουν δυνατότητες για βελτίωση σε υπάρχουσες υπηρεσίες και αρχιτεκτονικες αλλά και δημιουργία νέων που δεν μπορούσαν να υπάρξουν ακριβώς γιατί δεν υπήρχε το τεχνολογικό υπόβαθρο.

Είναι ένας κύκλος που φέρνει αυτό που ονομάζουμε εξέλιξη.

Καταλαβαίνω ότι αν το κατανοούσες δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση, αλλά δε πειράζει.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο bill gates είναι ο αντίχριστος. Πληροφορίες στον Παυλιτακη και τον άλλο τον elteos

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Τελικά είσαι προβληματικός ψεκασμενος συκοφάντης. Πότε είπα εγώ οτιδήποτε για αντίχριστο? Αυτά τα κόλπα δείχνουν ότι τελικά δεν έχετε επιχειρήματα και το θέμα τελειώνει πριν αρχίσει. Καταλαβαίνετε ότι δεν έχετε επιχειρήματα και καταφεύγετε σε προσωπικές συκοφαντικές επιθέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Κουραση δεν λες τιποτα!!!:O

 

 

Εγω δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι δεν μενουν στο Βοδι με το καρο και το μοναλετρο και διαμαρτυρονται που το νεου τυπου τρακτερ εγει GPS :X:ninja:

...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς!
Link to comment
Share on other sites

Κουραση δεν λες τιποτα!!!:O

 

 

Εγω δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι δεν μενουν στο Βοδι με το καρο και το μοναλετρο και διαμαρτυρονται που το νεου τυπου τρακτερ εγει GPS :X:ninja:

 

Η κατάντια...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κουραση δεν λες τιποτα!!!:O

 

 

Εγω δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι δεν μενουν στο Βοδι με το καρο και το μοναλετρο και διαμαρτυρονται που το νεου τυπου τρακτερ εγει GPS :X:ninja:

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ σωστός

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στο βόδι και στο μονάλετρο παραμένουμε, απλώς το μοναλετρο το βάψανε λίγο και χτένισαν το βόδι. Tα κορόιδα όμως οι γεωργοί, που δεν ξέρουν τίποτα από τεχνολογία και παπαγαλίζουν τις διαφημίσεις, χαίρονται και χαχανιζουν νομίζοντας ότι αγόρασαν τρακτέρ.:lol::lol::lol:

Πολύ ωραίο το παράδειγμα του γεωργού.

Απεικονίζει την πραγματικότητα.

Αν ρωτήσω έστω και έναν γεωργό τι είναι το τρανζίστορ και πως λειτουργεί ένα δίπολο κεραία, τι είναι η ισχύς και τι το έργο, ακόμα και αν ψάξει στο ίντερνετ, δεν θα μπορέσει να απαντήσει. Άποψή όμως έχει για οτιδήποτε, ενώ δεν ξέρει που είναι η κεραία στο κινητό του και την χουφτώνει όταν μιλάει, που στο 5 άστα να πάνε.

Τι κατάντια.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Στο βόδι και στο μονάλετρο παραμένουμε, απλώς το μοναλετρο το βάψανε λίγο και χτένισαν το βόδι. Tα κορόιδα όμως οι γεωργοί, που δεν ξέρουν τίποτα από τεχνολογία και παπαγαλίζουν τις διαφημίσεις, χαίρονται και χαχανιζουν νομίζοντας ότι αγόρασαν τρακτέρ.:lol::lol::lol:

Πολύ ωραίο το παράδειγμα του γεωργού.

Απεικονίζει την πραγματικότητα.

Αν ρωτήσω έστω και έναν γεωργό τι είναι το τρανζίστορ και πως λειτουργεί ένα δίπολο κεραία, τι είναι η ισχύς και τι το έργο, ακόμα και αν ψάξει στο ίντερνετ, δεν θα μπορέσει να απαντήσει. Άποψή όμως έχει για οτιδήποτε, ενώ δεν ξέρει που είναι η κεραία στο κινητό του και την χουφτώνει όταν μιλάει, που στο 5 άστα να πάνε.

Τι κατάντια.

 

παβλιτάκι πρέπει να γράψεις βιβλίο.... Πως τρέλανα τους πάντες :lol::lol::lol::lol::lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι υπαρχουνε και ...να το πω ετσι...μοντέρνοι αγρότες. Αυτοι θελουν να κάθονται στο καφενείο, στο τσιπουραδικο και το τρακτερ να οργωνει μονο του.

Ζητανε πολλα;

 

Εκτος κι αν μου πεις να παρουν γρουνι να οργωνει μονο του. Το πιο μοντερο και ιν ειναι το αγριογούρουνο.Υποψιν ομως οτι εχει παρενέργειες και θα σου φάει τις ρίζες

...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...