Jump to content

Περί 4G


JOHNMEGARYTHMOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα και Καλη Ανασταση σε ολους !!

πως μπορουμε να ξερουμε οτι ενα κινητο υποστηριζει 4g+ ; πως το βλεπουμε; απο τις μπαντες του 4g υπαρχουνε μπαντες του 4g που υποστηριζουνε 4g+ ; ή οχι; πραγματικα δεν το εχω καταλαβει. Επισης το 4g+ ειναι κατι αναμεσα σε 4g και 5g ; και προσφερει καλυτερες ταχυτητες απο το 4g ; δηλαδη οταν πχ καταργηθει το δικτυο 3g καποιο κινητο που υποστηριζει 4g θα μπορει αν διαλεγει αναμεσα σε 4g και 4g+ αμα η συσκευη του δεν υποστηριζει 5g ; ή οχι;

 

παντως μπαινοντας στο gsmarena βλεπω οτι γραφει μονο τις μπαντες στο 4g και οχι κατι για 4g+ αραγε πως το επιλεγω; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και Καλη Ανασταση σε ολους !!

 

πως μπορουμε να ξερουμε οτι ενα κινητο υποστηριζει 4g+ ; πως το βλεπουμε; απο τις μπαντες του 4g υπαρχουνε μπαντες του 4g που υποστηριζουνε 4g+ ; ή οχι; πραγματικα δεν το εχω καταλαβει. Επισης το 4g+ ειναι κατι αναμεσα σε 4g και 5g ; και προσφερει καλυτερες ταχυτητες απο το 4g ; δηλαδη οταν πχ καταργηθει το δικτυο 3g καποιο κινητο που υποστηριζει 4g θα μπορει αν διαλεγει αναμεσα σε 4g και 4g+ αμα η συσκευη του δεν υποστηριζει 5g ; ή οχι;

 

 

 

παντως μπαινοντας στο gsmarena βλεπω οτι γραφει μονο τις μπαντες στο 4g και οχι κατι για 4g+ αραγε πως το επιλεγω; .

Αν δεν κάνω λάθος στο 4g+ στην ουσία σε 4g συνδέεσαι πάλι. Απλώς συνδέεσαι σε 2 κεραίες ταυτόχρονα και γι'αυτό και έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα. Οταν βλέπεις 4g σκέτο είσαι συνδεδεμένος σε μια μόνο. Καμμία σχέση με το 5g
Link to comment
Share on other sites

Cosmote προσφέρει ταχύτητες 4g+. Σε συσκευές ομως που το υποστηρίζουν, Samsung για παράδειγμα. Οι ταχύτητες εκει φτάνουν θεωρητικά έως 500Mbps. Οι υπόλοιπες δυο εταιρείες απλό 4g. Ειναι ομως πολλες οι παράμετροι για να καταφέρει καποιος να φτάσει σε αυτή την ταχύτητα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ? όλες οι εταιρείες υποστηρίζουν 4g+ ενημερωτικά και μόνο το λέω και όλα σχεδόν επίσης τα τελευταία μοντέλα κινητών

4g + σημαίνει ότι παίρνουμε δεδομένα από 2 τουλάχιστον μπάντες δηλ b20+b7 για παράδειγμα με αποτέλεσμα να έχουμε και υψηλότερες ταχύτητες

4g μόνο από μια δηλ b20 για παράδειγμα

σε αναμονή όλα δείχνουν 4g και μόλις ζητήσουμε δεδομένα ενεργοποιεται το 4g+

επίσης η voda σε πολλές περιοχές όπως και οι άλλες υποστηρίζουν 3rca δηλ b20+b3+b7 η και 4rca....

για την ιστορία μέσα στο σπίτι έχω μόνο 4g με b3 με 80mpbs στο μαγαζί με 3rca πάω στα 170mbps

το 5g είναι άλλη ιστορία που ακόμα είναι διαθέσιμο σε λίγες περιοχές και εξαπλώνεται κάθε μέρα,ας ελπίσουμε δηλ

και φυσικά χρειαζόμαστε συσκευή με 5g υποστήριξη

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

παντως μπαινοντας στο gsmarena βλεπω οτι γραφει μονο τις μπαντες στο 4g και οχι κατι για 4g+ αραγε πως το επιλεγω; .

Εκει που λέει τις μπάντες αν γράφει LTE-A κάνει κάποιας μορφής 4G+ σε θεωρητικό επίπεδο. Πρακτικά πρέπει να υποστηρίζεται και απο το δίκτυο για να δεις 4g+.

Link to comment
Share on other sites

βασικά αν γράφει lte-a cat 6 και πάνω το υποστηρίζει αν όχι το χει "κόψει" στην rom όπως έκανε η xiaomi,που το υποστηρίζε στην

στην κινεζική αλλα όχι στην ευρωπαϊκή ρομ

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

βασικά αν γράφει lte-a cat 6 και πάνω το υποστηρίζει αν όχι το χει "κόψει" στην rom όπως έκανε η xiaomi,που το υποστηρίζε στην

στην κινεζική αλλα όχι στην ευρωπαϊκή

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

στην συσκευη note 6 pro εδω https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_6_pro-9333.php γραφει οτι

Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A.

Αρα δεν υποστηριζεται λογω οτι εχει κοπει ευρωπαικα; τι χαζο ειναι αυτο; και σε ποιες αλλες μαρκες ισχυει αυτο;

 

στην συσκευη p30 lite εδω https://www.gsmarena.com/huawei_p30_lite-9545.php γραφει HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps τι σημαινει το 2ca ; και εδω ειναι κλειδωμενο και δεν λειτουργει στην Ελλαδα το 4g+ ; .

 

τελικα το 4g+ που πιανει ιντερνετ σε 2 μπαντες μαζι δεν το ηξερα τελικα ητανε ενδιαφερουσα η απορια μου με το 4g+ που ομολογω δεν το ηξερα αυτο!.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Cosmote προσφέρει ταχύτητες 4g+. Σε συσκευές ομως που το υποστηρίζουν, Samsung για παράδειγμα. Οι ταχύτητες εκει φτάνουν θεωρητικά έως 500Mbps. Οι υπόλοιπες δυο εταιρείες απλό 4g. Ειναι ομως πολλες οι παράμετροι για να καταφέρει καποιος να φτάσει σε αυτή την ταχύτητα.

 

στο κινητο του αδελφο μου που πηρε τωρα ητανε της samsung και το ειδα ενω σε αλλες συσκευες δεν το εχω δει μεχρι τωρα για αυτο και μου εκανε εντυπωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παρακαλώ? όλες οι εταιρείες υποστηρίζουν 4g+ ενημερωτικά και μόνο το λέω και όλα σχεδόν επίσης τα τελευταία μοντέλα κινητών

4g + σημαίνει ότι παίρνουμε δεδομένα από 2 τουλάχιστον μπάντες δηλ b20+b7 για παράδειγμα με αποτέλεσμα να έχουμε και υψηλότερες ταχύτητες

4g μόνο από μια δηλ b20 για παράδειγμα

σε αναμονή όλα δείχνουν 4g και μόλις ζητήσουμε δεδομένα ενεργοποιεται το 4g+

επίσης η voda σε πολλές περιοχές όπως και οι άλλες υποστηρίζουν 3rca δηλ b20+b3+b7 η και 4rca....

για την ιστορία μέσα στο σπίτι έχω μόνο 4g με b3 με 80mpbs στο μαγαζί με 3rca πάω στα 170mbps

το 5g είναι άλλη ιστορία που ακόμα είναι διαθέσιμο σε λίγες περιοχές και εξαπλώνεται κάθε μέρα,ας ελπίσουμε δηλ

και φυσικά χρειαζόμαστε συσκευή με 5g υποστήριξη

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

η συσκευη που χρησιμοποιεις ειναι το mi 9t ; που εχεις κανει τις μετρησεις; την μπαντα πχ b3/3rca που γραφεις που την βλεπεις;

γενικοτερα η xiaomi δεν εχει μπλοκαρει το 4g+ στις συσκευες της ;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα xiaomi είναι ότι στις παλιότερες συσκευές της κυρίως, δεν είναι ότι είχε μπλοκάρει το 4g+ αλλά ότι δεν ενδιαφερόταν να πληρώσει και να κάνει το κατάλληλο configuration ώστε να είναι συμβατή με τα ευρωπαϊκά δίκτυα και να κάνει 4g+. Στις πιο καινούριες αυτό δεν ισχύει και απο την στιγμή που πλέον πωλούνται και επίσημα από τα ελληνικά δίκτυα, πιάνουν 4g+

 

η συσκευη που χρησιμοποιεις ειναι το mi 9t ; που εχεις κανει τις μετρησεις; την μπαντα πχ b3/3rca που γραφεις που την βλεπεις;

γενικοτερα η xiaomi δεν εχει μπλοκαρει το 4g+ στις συσκευες της ;

Με την εφαρμογή netmonster

στην συσκευη p30 lite εδω https://www.gsmarena.com/huawei_p30_lite-9545.php γραφει HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps τι σημαινει το 2ca ; και εδω ειναι κλειδωμενο και δεν λειτουργει στην Ελλαδα το 4g+ ; .

 

2ca σημαίνει ότι έχει την δυνατότητα να συνδυάζει μέχρι 2 μπάντες. Η ταχύτητα είναι η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα που κάτω απο ιδανικές συνθήκες θα δεις. Στη πράξη με αυτό το modem τα 400mbps down δε θα τα δεις ποτέ, ενώ τα 40+ upload σε σχετικά καλές καθημερινές συνθήκες θα τα δεις. Και δεν έχει να κάνει με το αν είναι κλειδωμένο στην Ελλάδα αλλά με το αν η ρομ/μόντεμ του κινητού περιλαμβάνει τις ρυθμίσεις που χρειάζονται ώστε ο πάροχος του δικτύου να καταλαβαίνει ότι το κινητό μπορεί να συνδεθεί σε 2ca και να το υποστηρίζει κατάλληλα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

σε redmi note 5 pro και αγορασμενο από info που επίσης έγραφε ξεκάθαρα 4g+και cat 6 δεν είδαμε ποτέ

τώρα πάλι από info με 9t pro κανένα πρόβλημα

αν κατεβάσεις το netmonster θα δεις τις μπάντες που υποστηρίζει το δίκτυο

σε cu εννοείται έχω κάνεις τις μετρήσεις

ορίστε μια παλαιότερη έξω από το μαγαζί με 3rca

https://www.speedtest.net/my-result/a/6926059072

edit:δεν τις έχει μπλοκάρει απλά όπως είπε και ο bbbb ....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Με το rn5 θα έπρεπε να βλέπεις κανονικά CA σε περιοχές που ενώνει ίδιες μπάντες. Η Vodafone μέχρι στιγμής από όσο ξέρω δεν το έχει εφαρμόσει στο δίκτυό της.
Link to comment
Share on other sites

κάνεις μεγάλος λάθος και στα δύο

τέλος του off topic από μενα

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

κάνεις μεγάλος λάθος και στα δύο

τέλος του off topic από μενα

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Δεν κατάλαβες τι σου είπε. Εννοεί ότι παρά το ότι μπορεί να μην έβλεπες γενικά CA, θα μπορούσε να κάνει μόνο όταν βρεθεί σε σημείο που παίζει με τις ακριβώς ίδιες. Πχ δεν μπορεί να κάνει 3+20 αλλά μπορεί 7+7. Αλλά το τελευταίο δεν το έχουμε δει με Vodafone.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

να μην έβλεπες γενικά CA, θα μπορούσε να κάνει μόνο όταν βρεθεί σε σημείο που παίζει με τις ακριβώς ίδιες. Πχ δεν μπορεί να κάνει 3+20 αλλά μπορεί 7+7.

 

Sent from my Galaxy S10e

ας το κάνει πρόβλημα της,θα φαχνω εγώ τώρα που κάνει η wind 7+7.....

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί καθόλου αυτό. Απλά εξήγησα αυτό που είχες για μεγάλο λάθος.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί καθόλου αυτό. Απλά εξήγησα αυτό που είχες για μεγάλο λάθος.

 

Sent from my Galaxy S10e

αυτό που λέει ο Πάνος λέγεται intra- band πράγμα που δεν είδα ποτέ σε rn5 συν q

διότι όταν λέμε lte-a όλοι περιμένουμε να υποστηρίζει inter band

με λίγα λόγια η κυρία σιαομι σου έδινε την απλούστερη μορφή 4g + και αν το δεις ποτέ στην πράξη σφύρα μου

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, δεν με απασχολεί καθόλου τι περιμένει ο καθένας. Το σχόλιο μου αφορά μόνο την κατηγορηματική σου τοποθέτηση περί λάθους στο γεγονός ότι μπορεί το τηλέφωνο και δεν μπορεί η Vodafone. Πράγμα που δεν είναι λάθος. Φυσικά και μπορεί να το κάνει το τηλέφωνο και φυσικά δεν θα το δεις με Vodafone (ή με Q αφού έτσι το θέτεις).

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...