Jump to content

Realme 8 Pro


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω εδώ και λίγες μέρες το realme 8 pro 8/128 infinity blue Εξαιρετικο design, ωραίο κρατημα στο χέρι ελαφρύ, εξαιρετική κάμερα ,θα ήθελα λιγο πιο φωτεινη οθόνη το ρυθμιστικό φωτεινοτητας αποδιδει μονο πολυ ψηλά.Γενικα για τα λεφτά του εξαιρετικο
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Νομίζω ότι έχασε μια ευκαιρία φέτος η Realme...ελάχιστες αναβαθμίσεις από πέρσι, πιο "incremental" δε γινόταν...

 

...χρειάστηκε να πάρω έκτακτα συσκευή και τελικά κατέληξα στην 7 5G, λόγω τσιπ / επιδόσεων / μπαταρίας / ισορροπημένων καμερών...με μια στοχευμένη αλλά ουσιαστική αναβάθμιση, η σειρά 8 θα μπορούσε να σαρώσει τις πωλήσεις της Xiaomi στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κατοχος και εγω του realme 8 pro. αφου σουταρα το poco x3 nfc.

 

τα θετικα του.

ωραια οθονη.

ελαφρυ.

γρηγορο.

ηχος μια χαρα.

φωτογραφικη μια χαρα.

τωρα απο ταχυτητες . δεν εχω παιξει ποτε παιχνίδι σε κινητο.

για κ@υλαντισμα σε ιντσα και μεσετζερ και google ειναι υπεργρηγορο.

δεν εχω καταλαβει να σκαλωνει σε σχεση με το ποκο δηλαδη

 

γενικα ειναι μια χαρα κινητο. εντελως για τον πουτσ@ δακτυλικο αποτυπωμα πανω στη οθονη,

θεωρω οτι ειναι το μονο αρνητικο.

αφησα την xiaomi μετα απο 7 χρονια και δεν το μετανιωσα. μου λειπουν λιγο οι υπερυθρες αλλα ζω και χωρις αυτες.

η μπαταρια με νορμαλ χρηση βγαζει 2 μερες ανετα . διαφημισεις, cloud και τα σχετικα τα ξεχνας.

εντυπωσιακη η φορτιση. σε λιγοτερο απο ωρα εχεις κινητο φορτισμενο.

δεν εχει notification led. υπαρχουν ομως προγραμματακια που σου αναβουν δακτυλιο γυρω γυρω απο την μροστινη καμερα

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
On 27/7/2021 at 4:27 ΜΜ, ALIEN_3_ said:

Realme 7 pro η 8 pro? Ποιο να παρω?

Εγώ κατέληξα στο 8 και το αγόρασα. Αύριο θα στείλω εντυπώσεις μιας εβδομάδας!


Επεξεργασία:

Εντυπώσεις μετά από μια εβδομάδα για το μοντέλο με τα 6gb RAM

Μπαταρία: 
Με χρήση εφαρμογών, κοινωνικών μέσων, browsing, τηλέφωνα το φορτίζω ανά μιάμιση μέρα περίπου, υπολογίστε το βράδυ της δεύτερης με τελευταία φόρτιση το πρωί της πρώτης (δεν παίζω παιχνίδια).

Οθόνη: Προέρχομαι από 60hz και IPS LCD οπότε είναι σίγουρα μεγάλη αναβάθμιση η AMOLED του και την εκτιμώ πολύ. Βλέπεις κάτω από τον ήλιο, ενώ τα 60hz δεν με προβληματίζουν.

Ταχύτητα: Είναι νωρίς ακόμα, αλλά ευτυχώς δεν με έχει προβληματίσει με κολλήματα ή δεν το έχω νιώσει να ζορίζεται με τις εφαρμογές και τη χρήση που του κάνω.

Φόρτιση: Πλήρης φόρτιση περίπου στα 50 λεπτά.

Κάμερα: Πολύ ικανοποιητική με ωραία χρώματα και πολύ ρεαλιστική απεικόνιση του περιβάλλοντος. Λιγότερο καλή η υπερευρεία κάμερά του.Αντίστοιχα, το video του το προτιμώ από xiaomi σε αντίστοιχες τιμές. Αρχικά, είχα αγοράσει το Mi 10 lite 5g, ωστόσο το επέστρεψα επειδή ο ήχος του video τόσο στο 10lite5g όσο και σε πολλά άλλα νέα μοντέλα της xiaomi ήταν κακός. Υπήρχε θόρυβος ακόμα και σε περιβάλλοντα με μηδενική φασαρία, ακουγόταν συνεχώς ένας βόμβος. Αυτό δεν υπάρχει στο realme ενώ η σταθεροποίηση της εικόνας είναι αξιοπρεπέστατη.

Αρνητικά: Τα μόνο αρνητικό στοιχείο που έχω να παρατηρήσω είναι πως μετά τη χρήση του προστατευτικού τζαμιού, το δακτυλικό αποτύπωμα αναγνωρίζεται στο 40% των περιπτώσεων, ενώ πριν αυτό ήταν 80%. Πιθανόν να φταίει το συγκεκριμένο προστατευτικό τζάμι - θα προσπαθήσω να το ξαναρυθμίσω ωστόσο.
 

Edited by psilikatzis
Δεύτερο σχόλιο ως προσθήκη στο πρώτο
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
19 hours ago, psilikatzis said:

Αρνητικά: Τα μόνο αρνητικό στοιχείο που έχω να παρατηρήσω είναι πως μετά τη χρήση του προστατευτικού τζαμιού, το δακτυλικό αποτύπωμα αναγνωρίζεται στο 40% των περιπτώσεων, ενώ πριν αυτό ήταν 80%. Πιθανόν να φταίει το συγκεκριμένο προστατευτικό τζάμι - θα προσπαθήσω να το ξαναρυθμίσω ωστόσο.
 

Δοκίμασε να το ξαναρυθμίσεις, με το tempered glass φορεμένο στην οθόνη σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2021 at 7:55 ΜΜ, athanaso77 said:

Δοκίμασε να το ξαναρυθμίσεις, με το tempered glass φορεμένο στην οθόνη σου.

Έτσι το είχα και δεν λειτουργούσε όλη μέρα, ωστόσο από σήμερα φαίνεται πως λειτουργεί κανονικά. Δεν ξέρω τι έφταιξε ή τι έκανα λάθος.

 

 

Παρεμπιπτόντως, εσείς αποφεύγετε όπως άλλοι χρήστες τη χρήση του γρήγορου φορτιστή για αποφυγή γήρανσης της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
19 minutes ago, psilikatzis said:

Παρεμπιπτόντως, εσείς αποφεύγετε όπως άλλοι χρήστες τη χρήση του γρήγορου φορτιστή για αποφυγή γήρανσης της μπαταρίας;

Ναι, ειδικά το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι πιο υψηλές. Κατά τη γνώμη μου… η γρήγορη φόρτιση είναι μόνο για ώρα ανάγκης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, psilikatzis said:

 

 

 

Παρεμπιπτόντως, εσείς αποφεύγετε όπως άλλοι χρήστες τη χρήση του γρήγορου φορτιστή για αποφυγή γήρανσης της μπαταρίας;

Και εγώ στο Sony δεν χρησιμοποιώ τον γρήγορο φοδρτιστή,κλειστό και με τον αργό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2021 at 1:54 AM, psilikatzis said:

Εγώ κατέληξα στο 8 και το αγόρασα. Αύριο θα στείλω εντυπώσεις μιας εβδομάδας!


Επεξεργασία:

Εντυπώσεις μετά από μια εβδομάδα για το μοντέλο με τα 6gb RAM

Μπαταρία: 
Με χρήση εφαρμογών, κοινωνικών μέσων, browsing, τηλέφωνα το φορτίζω ανά μιάμιση μέρα περίπου, υπολογίστε το βράδυ της δεύτερης με τελευταία φόρτιση το πρωί της πρώτης (δεν παίζω παιχνίδια).

Οθόνη: Προέρχομαι από 60hz και IPS LCD οπότε είναι σίγουρα μεγάλη αναβάθμιση η AMOLED του και την εκτιμώ πολύ. Βλέπεις κάτω από τον ήλιο, ενώ τα 60hz δεν με προβληματίζουν.

Ταχύτητα: Είναι νωρίς ακόμα, αλλά ευτυχώς δεν με έχει προβληματίσει με κολλήματα ή δεν το έχω νιώσει να ζορίζεται με τις εφαρμογές και τη χρήση που του κάνω.

Φόρτιση: Πλήρης φόρτιση περίπου στα 50 λεπτά.

Κάμερα: Πολύ ικανοποιητική με ωραία χρώματα και πολύ ρεαλιστική απεικόνιση του περιβάλλοντος. Λιγότερο καλή η υπερευρεία κάμερά του.Αντίστοιχα, το video του το προτιμώ από xiaomi σε αντίστοιχες τιμές. Αρχικά, είχα αγοράσει το Mi 10 lite 5g, ωστόσο το επέστρεψα επειδή ο ήχος του video τόσο στο 10lite5g όσο και σε πολλά άλλα νέα μοντέλα της xiaomi ήταν κακός. Υπήρχε θόρυβος ακόμα και σε περιβάλλοντα με μηδενική φασαρία, ακουγόταν συνεχώς ένας βόμβος. Αυτό δεν υπάρχει στο realme ενώ η σταθεροποίηση της εικόνας είναι αξιοπρεπέστατη.

Αρνητικά: Τα μόνο αρνητικό στοιχείο που έχω να παρατηρήσω είναι πως μετά τη χρήση του προστατευτικού τζαμιού, το δακτυλικό αποτύπωμα αναγνωρίζεται στο 40% των περιπτώσεων, ενώ πριν αυτό ήταν 80%. Πιθανόν να φταίει το συγκεκριμένο προστατευτικό τζάμι - θα προσπαθήσω να το ξαναρυθμίσω ωστόσο.
 

βαλε μερικες βραδυνες να δουμε με στοκ καμερα....γιατι καλη καμερα ειναι σχετικο

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2021 at 7:18 ΜΜ, tre5672swer said:

βαλε μερικες βραδυνες να δουμε με στοκ καμερα....γιατι καλη καμερα ειναι σχετικο

Ελπίζω αυτό το ΣΚ να προλάβω να σας ανεβάσω.

ΥΓ: Το αποτύπωμα λειτουργεί ιδανικά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το κινητο , ενα θέμα εχω με το always on display το εχω να δειχνει την ωρα μονο και να φαινονται οι ειδοποιησεις , επειδη δεν εχει led , αλλά η ώρα κολλάει στην ώρα που έκλεισε η οθόνη, δηλαδή τώρα γράφει το always on display 11.49, ενω η  ώρα εχει παει 12.24 . Αυτο πως διορθώνεται  ?

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2021 at 12:09 ΠΜ, psilikatzis said:



ΥΓ: Το αποτύπωμα λειτουργεί ιδανικά τώρα.

τι εννοεις ιδανικα. γιατι εγω και χωρις ταμπερ κανω προσευχη. καλα αν εχω και λιγο ιδρωμενα χερια δεν το προσπαθω καν.

παντως χωρις ταμπερ η οθονη γρατσουνιζεται σχετικα ευκολα

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2021 at 7:18 ΜΜ, tre5672swer said:

βαλε μερικες βραδυνες να δουμε με στοκ καμερα....γιατι καλη καμερα ειναι σχετικο

8 φωτογραφίες, τέσσερις με ζουμ στον τοίχο απέναντι και τέσσερις με εστίαση στο σκοτεινό σημείο μπροστά. Δεν υπάρχουν με εστίαση στις λάμπες γι'αυτο και έχουν βγει έτσι.

Οι τέσσερις διαφορετικές λήψεις είναι:

Φωτογραφία χωρις τιποτα 

Με ΑΙ 

Με ΑΙ και HDR 

Νυχτερινή λήψη

 

 

 

 

 

IMG20210911224113.jpg

IMG20210911224103.jpg

IMG20210911224057.jpg

IMG20210911224039.jpg

IMG20210911224006.jpg

IMG20210911223959.jpg

IMG20210911223945.jpg

IMG20210911223919.jpg

Edited by psilikatzis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
29 minutes ago, p_k said:

Αυτό φίλε μου είναι βέβαιο;

Ότι δηλαδή η Wind δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο εννοώ στο θέμα του VoLTE.

αυτο δεν εψαχνες ?απο τη στιγμη που δε το υποστηριζει ο παροχος σου οταν μιλας γυρναει σε 3g δε μεενει σε 4g

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, athanasios1112 said:

Στο 8 pro, υπάρχει update;

Κοίταξα, τίποτα.

Όχι, δεν έχει έρθει κάτι ούτε μου έχει εμφανίσει ποτέ Volte ως τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, athanasios1112 said:

Σε 8 pro, με cosmote, έχει volte,, νομίζω είχα ενεργοποίηση την sim, σε διαφορετικό κινητό.!

Screenshot_2021-11-02-14-14-28-02.jpg

Κι εμένα είναι ενεργοποιημένη σίγουρα, καθώς μου το εμφάνιζε στο xiaomi mi 8 lite. Ωστόσο, είμαι εξωτερικό οπότε προς το παρόν εδώ δεν μου το εμφανίζει στην cosmote - ίσως λόγω εξωτερικού (;). Θα δω αν υπάρχει διαφορά εντός Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote έχει κανονικά. Ήλπιζα να το ενεργοποιήσουν και στην Vodafone με το καινούργιο update αλλά αποτι φαίνεται το ενεργοποίησαν μόνο για το 5G μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 1:26 ΜΜ, psilikatzis said:

Κι εμένα είναι ενεργοποιημένη σίγουρα, καθώς μου το εμφάνιζε στο xiaomi mi 8 lite. Ωστόσο, είμαι εξωτερικό οπότε προς το παρόν εδώ δεν μου το εμφανίζει στην cosmote - ίσως λόγω εξωτερικού (;). Θα δω αν υπάρχει διαφορά εντός Ελλάδας.

Δεν υπαρχει volte roaming.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme 8 / 8 Pro
  • The title was changed to Realme 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...