Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου κανει περιεργα πραγματα το κινητο , αν κανω επανεκιννηση εκει που παει να ανοιξει ξαφνικα παλι επανεκιννηση και πεφτει σε ενα λουπ με επανεκιννησεις μετα απο 4-5 φορες ανοιγει ... 

επισης στο κατασταση ασφαλειας - ενημερωση συστηματος google play εμφανιζει μια ενημερωση 159κβ την κατεβαζω λεει να κανω επανεκιννηση την κανω ξανα πεφτει σε λουπ μετα απο 5-6 επανεκινησεις ανοιγει και μου εμφανιζει παλι την ιδια ενημερωση οτι δεν εχει γινει να τη κατεβασω κτλ

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχετε προχωρήσει σε αναβάθμιση θα σας πρότεινα να περιμένετε λίγο καιρό ακόμα.
Εκτός από το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις που ανέφερε κ ο φίλος πιο πάνω χθες μου έκανε ένα τρομερό battery drain κ έκλεισε η συσκευή μέσα σε 5 λεπτά από το 30% που ήταν κ γενικά βλέπω ότι η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα απ'ότι πριν. Να πω ότι δεν έχω φορτωμένο το κινητό με περιττές εφαρμογές κτλ. Το drain μάλλον ήταν τυχαίο γτ σήμερα δεν το έχει κάνει ακόμα αλλά από το 100% στο 90% έπεσε γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι μονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

είναι ενεργοποιημενο αυτο ; 

 

Screenshot_2023-02-19-11-26-47-777_com.miui.home-edit.jpg

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, MAFIA said:

είναι ενεργοποιημενο αυτο ; 

 

Screenshot_2023-02-19-11-26-47-777_com.miui.home-edit.jpg

Φυσικα και ειναι. Αν δεν ειναι όταν πλησιαζεις στο Pos δεν κανει κατι. Σε μενα ενεργοποιείται ανοιγει και εμφανιζει το μηνυμα που εστειλα τις φωτογραφιες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alfeios said:

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι μονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

Προφανώς θεματάκι της ενημέρωσης. Σε άλλους δουλεύει, σε άλλους όχι. 

Γνώμη μου, πάρε backup και στήστο από την αρχή. 

https://xiaomi.eu/community/threads/mi-11-google-wallet-not-working-miui-14-08-stable.67985/

Ενας λέει δοκίμασε αυτό και του δούλεψε.

Hi, my Mi11Ultra with MIUI 14 EU has same issue on Gpay

here's a way, you can try

go to setting > contactless payments > change Default payment app to other app

back to Desktop > open Wallet app > set Google pay to Default

ps. I didn't remove any dual apps

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, conan1 said:

Προφανώς θεματάκι της ενημέρωσης. Σε άλλους δουλεύει, σε άλλους όχι. 

Γνώμη μου, πάρε backup και στήστο από την αρχή. 

https://xiaomi.eu/community/threads/mi-11-google-wallet-not-working-miui-14-08-stable.67985/

Εννοεις Επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων ; Και αν το κανω αυτο πάλι το 14,08 δεν θα εχει;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Απο Playstore μηπως θελει ενημερωση το πορτοφολι ;

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alfeios said:

Εννοεις Επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων ; Και αν το κανω αυτο πάλι το 14,08 δεν θα εχει;

Ναι. Αλλά συνήθως όταν γίνεται μεγάλη ενημέρωση με αλλαγή έκδοσης λειτουργικού, καλό είναι να γίνεται. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MAFIA said:

Απο Playstore μηπως θελει ενημερωση το πορτοφολι ;

Εχει γινει

 

6 minutes ago, conan1 said:

Ναι. Αλλά συνήθως όταν γίνεται μεγάλη ενημέρωση με αλλαγή έκδοσης λειτουργικού, καλό είναι να γίνεται. 

 

Αν δεν βρω λυση μεχρι αυριο , θα κανω Επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2023 at 10:40 ΠΜ, alfeios said:

Αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα. 

Εχω το Xiaomi 11 Lite 5G NE κι εδω και ενα χρόνο εχω περασει τις κάρτες μου στο Google pay (πορτοφόλι) και κάνω τις αγορές μου με αυτο το προγραμμα και με το NFC του τηλεφώνου

Την προηγούμενη εβδομαδα το τηλεφωνο ελαβε αυτοματη ενημέρωση - αναβάθμιση σε MIUI 14 (14.0.4.0)

Την ίδια μερα πρόσθεσα μια νέα πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Απο την επόμενη μέρα πλησιαζοντας το κινητό σε POS εμφανιζεται το παρακάτω μηνυμα (2 φωτογραφιες)

Το ίδιο προβλημα παρουσιαζει οποια καρτα και αν εχεις επιλλεξει, όχι μονο με την νεα

Χρησιμοποισα την νεα κάρτα όχι ανεπαφα, πιστευοντας ότι θελει ετσι την πρωτη φορα, δεν διορθωθηκε κατι

Εκανα ελεγχο στις ρυθμίσεις του NFC στο τηλεφωνο, δεν βρηκα κατι

Διεγραψα ολες τις καρτες απο το Google pay και τις προσθεσα ξανα, δεν διορθωθηκε κάτι

Καποια στιγμη, περασαν πληρωμές και με την νεα καρτα, και με αλλη, πιστεψα οτι το προβλημα διορθωθηκε αλλα την επομενη μερα παλι το ιδιο

Εκανα επαναφορα του NFC δεν αλλαξε κάτι

Εκανα απεγκατασταση και επανεγκατασταση του Google pay δεν διορθωθηκε κατι

Σημειώνω ότι το ιδιο εμφανιζει αν αντι για το Google pay επιχειρήσω πληρωμή με το Alpha wallet, αρα βγαινει το συμπερασμα ότι δεν φταιει το Google pay αλλα οι ρυθμίσεις NFC του τηλεφώνου

Τι μου προτεινετε;

1676794943916.jpg

1676794964460.jpg

Ευχαριστω ολους σας για την βοήθεια. Το πρόβλημε λυθηκε με απεγκατασταση του Google πορτοφόλι (Όχι ξανα εγκατάσταση) 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2023 at 8:06 ΜΜ, alfeios said:

Ευχαριστω ολους σας για την βοήθεια. Το πρόβλημε λυθηκε με απεγκατασταση του Google πορτοφόλι (Όχι ξανα εγκατάσταση) 

Καλημέρα,

Και σε μένα το ιδιο κάνει με το που εκανε update σε MIUI 14 (14.0.4.0), εκαανα και εγω ολα τα παραπάνω αλλά δεν εχω ξαναδοκιμάσει πληρωμή μετα την επανεγκατασταση της εφοαρμογής απο το playstore. Αν καταλάβα καλά εσυ τώρα χρησιμοποιεις την εφαρμογή της Alpha? Εγω που εχω Eurobank δεν εχει  να μπορεις να πληρώνεις πλεον μεσω της εφαρμογής  της.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi δυστυχως τα εκανε σαν τα μουτρα της

 

σημερα μου χρειαστηκε να πληρωσω που ειχα ξεχασει την καρτα και με προδωσε ... 

ουτε σε εμενα λειτουργει , εβγαλα ξαναεβαλα την εφαρμογη και τιποτα, το ανησυχητικο ειναι οτι με μια απλη αναζητηση στο google Θα διαπιστωσεις οτι σε κανεναν δεν λειτουργει σωστα  πλεον μετα τα κινεζικα update ... και μεχρι σημερα δεν εχει βγει διορθωτικο Update ... απλα απαραδεκτοι

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2023 at 11:50 ΠΜ, euzin500 said:

Καλημέρα,

Και σε μένα το ιδιο κάνει με το που εκανε update σε MIUI 14 (14.0.4.0), εκαανα και εγω ολα τα παραπάνω αλλά δεν εχω ξαναδοκιμάσει πληρωμή μετα την επανεγκατασταση της εφοαρμογής απο το playstore. Αν καταλάβα καλά εσυ τώρα χρησιμοποιεις την εφαρμογή της Alpha? Εγω που εχω Eurobank δεν εχει  να μπορεις να πληρώνεις πλεον μεσω της εφαρμογής  της.

Ευχαριστώ

 

Τίποτα δεν λειτουργεί ξανά από σήμερα 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο στο δικό μας μοντέλο, σε πολλά μοντέλα αλλά και Redmi / Poco εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα η miui14, έριξα αναφορά από τις ρυθμίσεις στην ανατροφοδότηση που έχει στο κάτω μέρος και ελπίζω να το φτιάξουν γρήγορα 

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MAFIA said:

Δεν είναι μόνο στο δικό μας μοντέλο, σε πολλά μοντέλα αλλά και Redmi / Poco εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα η miui14, έριξα αναφορά από τις ρυθμίσεις στην ανατροφοδότηση που έχει στο κάτω μέρος και ελπίζω να το φτιάξουν γρήγορα 

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε; https://xiaomi.eu/community/threads/google-pay-dont-work-anymore-after-miui-14-upgrade-on-xiaomi-11-lite-5g-ne.68199/

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πρoβλήματα : Το NFC και το Google Pay / Wallet δεν λειτουργεί και η εφαρμογή Mir Pay σταμάτησε να λειτουργεί
Έκδοση MIUI που επηρεάζεται : Όλες οι συσκευές που έχουν MIUI ROM με Android 13
Αιτία του προβλήματος : Αναλύεται το πρόβλημα
Κατάσταση : Θα διορθωθεί στην επόμενη διανομή της νέας ROM

Αντιγραφή από bug report.
Οπότε αναμονή για διόρθωση.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, conan1 said:

 Θα διορθωθεί στην επόμενη διανομή της νέας ROM
 

Υποθέτω δεν μπορούμε να υπολογίσουμε το πότε θα γίνει αυτό 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alfeios said:

Υποθέτω δεν μπορούμε να υπολογίσουμε το πότε θα γίνει αυτό 

Εφόσον επηρεάζει αρκετές συσκευές, πιστεύω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.
Υπάρχει καλώδιο type-c σε HDMI που να είναι συμβατό με Mi 11 Lite 4g ώστε να προβάλει το περιεχόμενο σε TV;
πχ για θέαση streaming videos σε μια τυχαία TV.
Αν το έχει δοκιμάσει κιόλας κάποιος, ακόμα καλύτερα.
 

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2023 at 8:26 ΜΜ, conan1 said:

Εφόσον επηρεάζει αρκετές συσκευές, πιστεύω σύντομα.

Υπάρχει κατι νέο ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση σε 14.0.5.0,

όταν ανοίγω την συσκευή από κλειστή ή και σε επανεκκίνηση τις περισσότερες φορές ανοίγει το εικονίδιο της Mi  προσπαθεί να εκκινήσει και μετά από περίπου 15sec σβήνει η οθόνη και τότε εκκινεί κανονικά με επιτυχία την δεύτερη φορά.

Να σημειώσω ότι έγινε format μετά την εγκατάσταση της νέας έκδοσης.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο κάνει και σε εμένα. Όποιος δεν έχει βάλει ακόμα τη 14 ... Εννοείται να ΜΗ τη βάλει 

 

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...