Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη θελω μια δευτερη συσκευ εχω βρει στα 230 σφραγισμενα ενα mi mix 3 5g 6/128 και ενα mi 11 lite 5g 6/128.εχω iphone 13 pro αλλα λογω εργασιας χρειαζομαι και ενα android.θα με βοηθουσε μια γνωμη

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, silent7 said:

επειδη θελω μια δευτερη συσκευ εχω βρει στα 230 σφραγισμενα ενα mi mix 3 5g 6/128 και ενα mi 11 lite 5g 6/128.εχω iphone 13 pro αλλα λογω εργασιας χρειαζομαι και ενα android.θα με βοηθουσε μια γνωμη

Τα θετικα του mi mix 3 5g , ειναι ο επεξεργαστης (που απο ο,τι βλεπω ειναι στην καλυτερη στα ιδια με τον 780g , αν οχι χειροτερος) , το OIS στην καμερα και τα 60fps στο 4k video.
Τα αρνητικα ειναι ολα τα υπολοιπα 🙂 Με κυριοτερα τα :
1. Ξεκιναει με android 9 , αρα θα παρει λιγοτερες major αναβαθμισεις (ποσοτικα τις ιδιες αλλα θα σταματησει νωριτερα οσον αφορα την εκδοση) απο το mi 11 lite 5g.
2. Pop-up selfie camera. Για καποιους ισως να ειναι θεμα.
3. 3800 μπαταρια με αργη φορτιση (18w). Εδω λεμε οτι του mi 11 lite 5g ειναι σχετικα μικρη η μπαταρια (4250) , σκεψου την 3800αρα.

Γενικοτερα το mi mix 3 5g εχει 1-2 κλικς παλιοτερο συνολικα hardware , μιας και κυκλοφορησε και παλιοτερα απο το mi 11 lite 5g. Yπερεχει (ξεκαθαρα) μονο στην καμερα λογω OIS και 4k/60fps αν και σε πραγματικες συνθηκες δεν ξερουμε τι γινεται.
Στην ιδια τιμη , θα χτυπαγα το mi 11 lite 5g , χωρις κανεναν ενδοιασμο.
 

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορω να διαγραψω αρχεια απο εσωτερικη μνημη συγκεκριμένα απο εσωτερικη μνημη/Android /data/......  ,,μου λεει οτι δεν μπορει να γινει η διαγραφη . ουτε απο την διαχείριση αρχειων  γινετε,,,  ουτε απο ES EXPLOREN ουτε απο τον υπολογιστη  με το my phone explore . Με το readmi 9pro μπορουσα και εκανα διαγραφη τον ιδιον αρχειων που προσπαθω τωρα με το 11 lite.Μαλλον θελει καποια αδεια να δωσω ????  εγινα και προγραμματιστής αλλα και παλι δεν μπορω να διαγραψω αυτα τα αρχεια .Μπορει καποιος να με βοηθησει  ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νεο μικρο update : 12.5.7.0.RKIEUXM (~60mb).  Περα απο τα security patches , διαβαζω οτι μπορει να προετοιμαζει την συσκευη για την ελευση του miui 13. Ειδωμεν ...

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2022-02-02-12-39-30-727_com.android.settings.thumb.jpg.a09820a3161d319c63eb9d5c3d2a5d0b.jpgΓεια  σας. Εχω  μια  απορια  σχετικα  με  τις  ενημερωσεις. Ειναι  φυσιολογικο  να  εχω  ακομα  ενημερωση  ασφαλειας  του  8/21  και  εκδοση miui 12.5.5 ????

Edited by dinio
Link to comment
Share on other sites

 

On 26/1/2022 at 1:27 ΠΜ, gk33 said:

γιατι δεν μπορω να διαγραψω αρχεια απο εσωτερικη μνημη συγκεκριμένα απο εσωτερικη μνημη/Android /data/......  ,,μου λεει οτι δεν μπορει να γινει η διαγραφη . ουτε απο την διαχείριση αρχειων  γινετε,,,  ουτε απο ES EXPLOREN ουτε απο τον υπολογιστη  με το my phone explore . Με το readmi 9pro μπορουσα και εκανα διαγραφη τον ιδιον αρχειων που προσπαθω τωρα με το 11 lite.Μαλλον θελει καποια αδεια να δωσω ????  εγινα και προγραμματιστής αλλα και παλι δεν μπορω να διαγραψω αυτα τα αρχεια .Μπορει καποιος να με βοηθησει  ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει ανταπόκριση βλεπω

Edited by gk33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dinio said:

Screenshot_2022-02-02-12-39-30-727_com.android.settings.thumb.jpg.a09820a3161d319c63eb9d5c3d2a5d0b.jpgΓεια  σας. Εχω  μια  απορια  σχετικα  με  τις  ενημερωσεις. Ειναι  φυσιολογικο  να  εχω  ακομα  ενημερωση  ασφαλειας  του  8/21  και  εκδοση miui 12.5.5 ????

 

Link to comment
Share on other sites

@gk33 Και επειδη δεν βρηκες ανταποκριση , ειπες να σπαμαρεις ?

Το τι γινεται στο καθε κινητο του καθε ανθρωπου δεν μπορουμε να το ξερουμε. Πως να σε βοηθησουμε ακριβως ? Να αρχισουμε να σκαλιζουμε το δικο μας κινητο ? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mphxt said:

@gk33 Και επειδη δεν βρηκες ανταποκριση , ειπες να σπαμαρεις ?

Το τι γινεται στο καθε κινητο του καθε ανθρωπου δεν μπορουμε να το ξερουμε. Πως να σε βοηθησουμε ακριβως ? Να αρχισουμε να σκαλιζουμε το δικο μας κινητο ? 

δεν ξερω τι ενοεις με το  <<ειπες να σπαμαρεις >>> προσπαθουσα να ανεβασω μια φωτο απο το κινητο μου στο φιλο dinio  για το τι ενημερωση εχει το δικο μου κινητο  και εγινε αυτο που ειδες. Το εσβησα τωρα απο το pc μου. Αν δεν γνωριζεις για αυτο που ρωταω δεν πειραζει ουτε σου ζητω να σκαλισεις το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dinio said:

Screenshot_2022-02-02-12-39-30-727_com.android.settings.thumb.jpg.a09820a3161d319c63eb9d5c3d2a5d0b.jpgΓεια  σας. Εχω  μια  απορια  σχετικα  με  τις  ενημερωσεις. Ειναι  φυσιολογικο  να  εχω  ακομα  ενημερωση  ασφαλειας  του  8/21  και  εκδοση miui 12.5.5 ????

κακος γραφω εδω αλλα στο 11 lite NE εχει αυτην την εκδοση 

Screenshot_2022-02-02-14-57-25-248_com.android.settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gk33 said:

Αν δεν γνωριζεις για αυτο που ρωταω δεν πειραζει ουτε σου ζητω να σκαλισεις το κινητο σου.

Δεν πειραζει αλλα η εκφραση "δεν υπαρχει ανταποκριση βλεπω" ειναι σαν να πειραζει. Ωραια , πως να σε βοηθησουμε στο συγκεκριμενο προβλημα ? Να κανουμε τι ? Δεν ζητας να σκαλισουμε το κινητο μας , αλλα πως να βοηθησουμε ? Δεν ειναι ολα τα προβληματα επιλυσιμα απο ενα φορουμ ή απο μακρυα ή χωρις να γνωριζουμε τι γινεται στο καθε κινητο κλπ κλπ...

Υπαρχει και η αλλη λυση. Να αρχισουμε τα "μηπως αυτο ?" , "μηπως το αλλο ?" , "το αλλο το δοκιμασες ?" , "εκεινο ?" , " γοογλαρες το προβλημα ?" , "ποια ενημερωση εχει ?" , "ποια προγραμματα εχεις περασει ?" , και να γινει ετσι μια σειρα ερωτοαποκρισεων να γεμιζουμε σελιδες και ποστς....

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mphxt said:

Δεν πειραζει αλλα η εκφραση "δεν υπαρχει ανταποκριση βλεπω" ειναι σαν να πειραζει. Ωραια , πως να σε βοηθησουμε στο συγκεκριμενο προβλημα ? Να κανουμε τι ? Δεν ζητας να σκαλισουμε το κινητο μας , αλλα πως να βοηθησουμε ? Δεν ειναι ολα τα προβληματα επιλυσιμα απο ενα φορουμ ή απο μακρυα ή χωρις να γνωριζουμε τι γινεται στο καθε κινητο κλπ κλπ...

Υπαρχει και η αλλη λυση. Να αρχισουμε τα "μηπως αυτο ?" , "μηπως το αλλο ?" , "το αλλο το δοκιμασες ?" , "εκεινο ?" , " γοογλαρες το προβλημα ?" , "ποια ενημερωση εχει ?" , "ποια προγραμματα εχεις περασει ?" , και να γινει ετσι μια σειρα ερωτοαποκρισεων να γεμιζουμε σελιδες και ποστς....

η ερωτηση που εκανα παραπανω γιατι δεν μπορουν να διαγραφουν αρχεια απο τον εσωτερικο χωρο του κινητου απο την διαχειρηση αρχειων απευθύνεται σε αυτους που γνωριζουν και πειραζουν το κινητο τους . Ειμαι σε αυτο φορουμ απο 2004 και εχω παρει και δωσει αρκετες συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος που έχει τη συσκευή κ χρησιμοποιεί Bluetooth ακουστικά?
Έχω το εξής πρόβλημα. Εχω τα Xiaomi mi true wireless 2 basic κ ενώ στις αρχές λειτουργούσαν μια χαρά από ένα σημείο κ μετά η απόδοσή τους έπεσε κατά 50%. Για παράδειγμα ενώ έβλεπα κάτι (youtube, netflix κτλ) κ χρησιμοποιούσα το ένα ακουστικό κ αυτό περίπου στη μισή ένταση του κινητού από ένα σημείο κ μετά έπρεπε να βάζω την ένταση στο φουλ για να έχει την ίδια απόδοση. Δοκιμασμένο ακόμα κ στα ίδια βίντεο. Στις κλήσεις το ίδιο. Ενώ με ένα ήμουν μια χαρά κ άκουγα κανονικά με άκουγαν τώρα με δύο ακουστικά όταν οδηγώ μετά βίας ακούω το συνομιλητή. Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι θέμα των ακουστικών (αν κ δε νομίζω) διότι τα χρησιμοποιώ ελάχιστα κ είναι σε άριστη κατάσταση ή θέμα συσκευής λόγω ίσως κάποιου "περιορισμού" στην ένταση που ίσως μπήκε σε κάποιο update κ δεν το πρόσεξα. Ψάχνω μια άλλη συσκευή για να τα δοκιμάσω όλα αυτά κ στην πράξη αλλά μέχρι να βρω είπα να ρωτήσω αν έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο. Κάπου εδώ να αναφέρω ότι τα ακουστικά τα έχω κάνει reset κ σύζευξη από την αρχή πολλές φορές αλλά εξακολουθεί το πρόβλημα. Εν αναμονή του νέου miui μήπως διορθωθεί ή να αντικαταστήσω τα ακουστικά?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, xarispgs said:

Υπάρχει κάποιος που έχει τη συσκευή κ χρησιμοποιεί Bluetooth ακουστικά?
Έχω το εξής πρόβλημα. Εχω τα Xiaomi mi true wireless 2 basic κ ενώ στις αρχές λειτουργούσαν μια χαρά από ένα σημείο κ μετά η απόδοσή τους έπεσε κατά 50%. Για παράδειγμα ενώ έβλεπα κάτι (youtube, netflix κτλ) κ χρησιμοποιούσα το ένα ακουστικό κ αυτό περίπου στη μισή ένταση του κινητού από ένα σημείο κ μετά έπρεπε να βάζω την ένταση στο φουλ για να έχει την ίδια απόδοση. Δοκιμασμένο ακόμα κ στα ίδια βίντεο. Στις κλήσεις το ίδιο. Ενώ με ένα ήμουν μια χαρά κ άκουγα κανονικά με άκουγαν τώρα με δύο ακουστικά όταν οδηγώ μετά βίας ακούω το συνομιλητή. Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι θέμα των ακουστικών (αν κ δε νομίζω) διότι τα χρησιμοποιώ ελάχιστα κ είναι σε άριστη κατάσταση ή θέμα συσκευής λόγω ίσως κάποιου "περιορισμού" στην ένταση που ίσως μπήκε σε κάποιο update κ δεν το πρόσεξα. Ψάχνω μια άλλη συσκευή για να τα δοκιμάσω όλα αυτά κ στην πράξη αλλά μέχρι να βρω είπα να ρωτήσω αν έχει συμβεί κ σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο. Κάπου εδώ να αναφέρω ότι τα ακουστικά τα έχω κάνει reset κ σύζευξη από την αρχή πολλές φορές αλλά εξακολουθεί το πρόβλημα. Εν αναμονή του νέου miui μήπως διορθωθεί ή να αντικαταστήσω τα ακουστικά?

Δοκίμασε να αλλάξεις region και δες αν η ένταση εξακολουθεί να είναι ίδια.

ρυθμίσεις-πρόσθετες ρυθμίσεις-περιοχή 

Βάλε Αμερική η Αυστραλία και τσέκαρε

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις region και δες αν η ένταση εξακολουθεί να είναι ίδια.
ρυθμίσεις-πρόσθετες ρυθμίσεις-περιοχή 
Βάλε Αμερική η Αυστραλία και τσέκαρε
Επηρεάζει κάπου αλλού τη συσκευή η αλλαγή του region?
Το ειχα το τηλ με ιδια ακουστικα.. άλλαξα συσκευή ...αλλος ηχος...με το xiaomi επαιζαν πολυ χαμηλα 
Απλά μου κάνει εντύπωση γτ όπως ανέφερα είχε μια χαρά ένταση το τηλέφωνο πριν κάνα 6μηνο. Από τότε κ μετά κάτι έγινε κ έπεσε η ένταση κ στα ακουστικά κ μάλλον σε όλη τη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2022 at 10:56 ΠΜ, xarispgs said:

Επηρεάζει κάπου αλλού τη συσκευή η αλλαγή του region?Απλά μου κάνει εντύπωση γτ όπως ανέφερα είχε μια χαρά ένταση το τηλέφωνο πριν κάνα 6μηνο. Από τότε κ μετά κάτι έγινε κ έπεσε η ένταση κ στα ακουστικά κ μάλλον σε όλη τη συσκευή.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Δεν έχω τα ακουστικά που έχεις αλλά η διαφορά στα δικά μου είναι ένα με  δύο κλικ πάνω  η ένταση.

Εν πάση περιπτώσει δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα αλλάξετε region θα δείτε τρελή διαφορά στην ένταση! Στην ευρωπαϊκή ένωση υπάρχει νομοθεσία σχετικά με την μέγιστη ένταση των ακουστικών. Εγώ το άλλαξα σε Αίγυπτο κ κέρδισαν τα bt ακουστικά μου που είναι κ αυτά Xiaomi τουλάχιστον 50% σε επίπεδο μέγιστης έντασης.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, the_dynamite said:

Παιδιά άμα αλλάξετε region θα δείτε τρελή διαφορά στην ένταση! Στην ευρωπαϊκή ένωση υπάρχει νομοθεσία σχετικά με την μέγιστη ένταση των ακουστικών. Εγώ το άλλαξα σε Αίγυπτο κ κέρδισαν τα bt ακουστικά μου που είναι κ αυτά Xiaomi τουλάχιστον 50% σε επίπεδο μέγιστης έντασης.

Sorry φίλε αλλά το 50% που λες μου ακούγεται υπερβολικό

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, rupper said:

Sorry φίλε αλλά το 50% που λες μου ακούγεται υπερβολικό

Εξαρτάται πως το ερμηνεύεις, μόλις 3dB είναι διπλασιασμός ακουστικής ενέργειας 😉

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, minast said:

Εξαρτάται πως το ερμηνεύεις, μόλις 3dB είναι διπλασιασμός ακουστικής ενέργειας 😉

Δεν έχω κάποιο τρόπο να μετρήσω πόσα ντεσιμπέλ βγαίνουν παραπάνω στα ακουστικά...το 50% μου φαίνεται υπερβολικό με βάση αυτό που ακούω στα αυτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 4:31 ΜΜ, rupper said:

Δεν έχω κάποιο τρόπο να μετρήσω πόσα ντεσιμπέλ βγαίνουν παραπάνω στα ακουστικά...το 50% μου φαίνεται υπερβολικό με βάση αυτό που ακούω στα αυτιά μου.

Η διαφορά που θα νιώσεις εξαρτάται και από πόσα db μπορούν να δώσουν τα ακουστικά σου εξαρχής. Κ φυσικά η αίσθηση είναι υποκειμενική. Σε κάθε περίπτωση υπάρχει αισθητή διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...