Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, EvO_Boss said:

Στη black friday παντως που επαιζε το lite στα 300 ευρω απο ινφο ηταν τρελη ευκαιρια.

Στα 300€ έπαιζε το "xiaomi 11 lite 5g ne" (το καινούριο) 

Το "xiaomi mi 11 lite 5g" (το παλιό) ήταν στα 270€.

Το 270€ πήρα για την κυρά, μου κάνει παράπονα όμως, όταν τελειώσει μια κλήση (και έχει κλειστό το καπάκι από την θήκη βιβλίο) η οθόνη παραμένει μαύρη και δεν μπορεί να τερματίσει το τηλεφώνημα. Κάποιες φορές "πατάει" διάφορα με το μάγουλο ή το αυτή. 

Δεν ξέρω ακριβώς κάτω από ποιες συνθήκες συμβαίνει το κάθε τι ή αν είναι τυχαία γεγονότα. 

Θα ρωτήσω λεπτομέρειες και θα επανέλθω. 

Υ. Γ. Μια δόση μουρμούρας την έχω... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2021 at 10:06 ΠΜ, Arinapac said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά !

Τέτοια να μου λέτε και ετοιμαζομουν  για αγορά σε ένα από αυτά τα μαγαζιά ! Διαβάζοντας τις κριτικές όμως ...σπάνια έχει αρνητικά σχόλια από αγοραστές ! 

Δεν βλέπω να προχωράω σε αγορά όπως πάει ..  

Το σχόλιο μου περί realme στο εδώ θέμα αφορά μόνο και μόνο την περίπτωση του συμφορουμίτη πιο πάνω που κοιταζε σε αγορά σε αυτά τα χρήματα αλλά είχε εκφράσει κάποιους προβληματισμούς,άρα του ανέφερα μια πολύ καλύτερη συνολικά εναλλακτική με λιγότερα χρήματα σε σχέση με το κινητό του θέματος μήπως και τον ενδιαφέρει για άμεση αγορά,επειδή η πιο πίσω προσφορά τελειώνει τέλος του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι φρονιμο ,ουτε "ηθικο" , σε topic μιας συγκεκριμενης συσκευης να αναφερομαστε στα καλα ή στα κακα καποιας αλλης ... Αφ ενος πλατιαζουμε ασκοπα και καποιος που θελει να βοηθηθει σε κατι για την συγκεκριμένη συσκευή ...χανεται ....αφ εταιρου ...για συμβουλες παρατηρησεις κλπ αλλης συσκευης υπαρχουν και τα προσωπικα μηνυματα ...

PS Καλες και ομορφες γιορτες σε ολους ....

Edited by molivos
((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 minutes ago, molivos said:

Παντως δεν ειναι φρονιμο ,ουτε "ηθικο" , σε topic μιας συγκεκριμμενης συσκευης να ν 'αναφερομαστε στα καλα ή στα κακα καποιας αλλης ... Αφ ενος πλατιαζουμε ασκοπα και καποιος που θελει να βοηθηθει σε κατι για την συγκεκριμμενη συσκευη ...χανεται ....αφ εταιρου ...για συμβουλες παρατηρησσεις κλπ αλλης συσκευης υπαρχουν και τα προσωπικα μηνυματα ...

PS Καλες και ομορφες γιορτες σε ολους ....

Σωστό. Ας κλείσει εδώ το εκτενέστατο συγκριτικό με το Realme και ας επικεντρωθούμε εδώ αποκλειστικά στα της συσκευής του τίτλου. Υπάρχει ξεχωριστός χώρος εδώ στο φόρουμ για συγκρίσεις συσκευών όπου μπορούν να απευθυνθούν οι όποιοι ενδιαφερόμενοι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή στο playstore η οποία διορθώνει το θέμα με τον proximity.Τη χρησιμοποιώ λίγες μέρες και λειτουργεί.Δε γνωρίζω αν μπορώ να την αναφέρω για να την δοκιμάσει και κάποιος άλλος να δούμε αν όντως ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σχετικές εφαρμογές, αλλά το κατά πόσο δουλεύουν σωστά είναι το θέμα.

Θυμάμαι παλιά σε note 7 φίλου που είχε ζήτημα, δεν είχε βοηθήσει.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, grande said:

Υπάρχει εφαρμογή στο playstore η οποία διορθώνει το θέμα με τον proximity.Τη χρησιμοποιώ λίγες μέρες και λειτουργεί.Δε γνωρίζω αν μπορώ να την αναφέρω για να την δοκιμάσει και κάποιος άλλος να δούμε αν όντως ισχύει.

Προφανώς και μπορείς, αλλιώς τι κάνουμε εδώ; 😉

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, minast said:

Προφανώς και μπορείς, αλλιώς τι κάνουμε εδώ; 😉

Proximity sensor reset/repair

Απλή εφαρμογή,γράψε αν μπορείς μετά και εσύ εντυπώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λοιπόν η επιδιόρθωση ας πούμε του προβλήματος γίνεται με εφαρμογή, θα έπρεπε η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία να κάνει το fix μέσω update.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, grande said:

Proximity sensor reset/repair

Απλή εφαρμογή,γράψε αν μπορείς μετά και εσύ εντυπώσεις.

 

Αυτή η εφαρμογή δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να μπεις στο CIT Menu και να κάνεις calibration τον proximity sensor.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chios said:

Αυτή η εφαρμογή δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να μπεις στο CIT Menu και να κάνεις calibration τον proximity sensor.

Κάποιοι όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με τη διαδικασία αυτή.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Κάποιοι όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με τη διαδικασία αυτή.

Ποια εξοικείωση; είναι τόσο απλό που και η γιαγιά μου θα το κάνει, δεν είναι πυρηνική φυσική. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, chios said:

Ποια εξοικείωση; είναι τόσο απλό που και η γιαγιά μου θα το κάνει, δεν είναι πυρηνική φυσική. 

Ok,δεν το γνώριζα.Ας υπάρχει και η εφαρμογή ,δεν ενοχλεί πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

https://www.xiaomist.com/2020/07/how-to-calibrate-proximity-sensor-of.html

δοκίμασε αυτόν τον τρόπο που δίνει η ίδια η xiaomi χτύπα στον dialler * # * # 6484 # * # *

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Εδω και αρκετο καιρο οταν με καλουν η οθονη παραμενει σβηστη και δεν δειχνει την κληση, μονο ακουγεται. Καποιες φορες την δειχνει κανονικα.Theme εχω το κλασσικο που θαμπορουσε να φταιει. Πριν δοκιμασω full reset εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που αναφέρονται με το proximity sensor παρατηρούνται και στο NE;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
36 minutes ago, vastegial_74 said:

Τα προβλήματα που αναφέρονται με το proximity sensor παρατηρούνται και στο NE;

Αυτό καλύτερα να το ρωτήσεις στο thread του NE… https://myphone.gr/forum/topic/190307/?tab=comments#comment-7022202

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Εδω και αρκετο καιρο οταν με καλουν η οθονη παραμενει σβηστη και δεν δειχνει την κληση, μονο ακουγεται. Καποιες φορες την δειχνει κανονικα.Theme εχω το κλασσικο που θαμπορουσε να φταιει. Πριν δοκιμασω full reset εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση?
Καλή χρονιά.

Υπάρχει περίπτωση να έβαλες μεμβράνη ή τζαμάκι, και τα προβλήματα να εμφανίστηκαν από εκείνη τη στιγμή και έπειτα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2022 at 4:40 ΜΜ, tsiftsism said:

Καλή χρονιά.

Υπάρχει περίπτωση να έβαλες μεμβράνη ή τζαμάκι, και τα προβλήματα να εμφανίστηκαν από εκείνη τη στιγμή και έπειτα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Δεν εχω βαλει τωρα τελευταια καποιο τζαμακι αλλα εχει. Επειδη το ειχα παρει απο αλλον δεν ειμαι σιγουρος αν το εκανε απο τηναρχη που το πηρα. Θα το βγαλω να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει τωρα τελευταια καποιο τζαμακι αλλα εχει. Επειδη το ειχα παρει απο αλλον δεν ειμαι σιγουρος αν το εκανε απο τηναρχη που το πηρα. Θα το βγαλω να δοκιμασω.
Δεν γνωρίζω αν βγάζοντάς το θα διορθωθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, αλλά από τότε που αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε τζαμάκια/μεμβράνες στα κινητά μας έχω διαβάσει πολλά posts με προβλήματα που δημιουργούνταν επειδή καλύπτονταν ο proximity αισθητήρας, γι' αυτό αναρωτιέμαι αν συμβαίνει το ίδιο και μ' εσένα. ;)

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tsiftsism said:

Δεν γνωρίζω αν βγάζοντάς το θα διορθωθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, αλλά από τότε που αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε τζαμάκια/μεμβράνες στα κινητά μας έχω διαβάσει πολλά posts με προβλήματα που δημιουργούνταν επειδή καλύπτονταν ο proximity αισθητήρας, γι' αυτό αναρωτιέμαι αν συμβαίνει το ίδιο και μ' εσένα. ;)

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

Παντως ειχα προβλημα και με την always on επιλογη. Παντα κραταγε μονο 10 δευτερα και μετα εκλεινε. Τελικα η λυση ηταν να ενεργοποιησω developer mode και να απενεργοποιησω τα miui optimizations .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/1/2022 at 2:57 ΠΜ, gbras said:

Παντως ειχα προβλημα και με την always on επιλογη. Παντα κραταγε μονο 10 δευτερα και μετα εκλεινε. Τελικα η λυση ηταν να ενεργοποιησω developer mode και να απενεργοποιησω τα miui optimizations .

Καλησπέρα.. μπορείς να βοηθήσεις ....να ρυθμιστεί το always on να μην κλείνε μετά απο 10 δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Steliosbk said:

Καλησπέρα.. μπορείς να βοηθήσεις ....να ρυθμιστεί το always on να μην κλείνε μετά απο 10 δευτερόλεπτα

https://youtu.be/Ux2J1EZ7r3Y?t=383

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...