Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω γράφω για το ne εδώ. Δηλαδη πρέπει να πάμε αλλού τώρα??μήπως να ξεχωρίσουμε και τα θέματα ανάλογα με την ραμ που έχουμε?? 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, Kostas pas said:

Και εγω γράφω για το ne εδώ. Δηλαδη πρέπει να πάμε αλλού τώρα??μήπως να ξεχωρίσουμε και τα θέματα ανάλογα με την ραμ που έχουμε?? 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Το 11 Lite 5G NE είναι συσκευή που ανήκει στη νέα σειρά της Xiaomi που πλέον δεν συνοδεύεται από το Mi. Άλλη συσκευή το Mi 11 Lite και άλλη το 11 Lite NE.

Νομίζω ότι θα συμφωνείς και εσύ τώρα ότι καλό είναι όταν μιλάμε για διαφορετικές συσκευές, να έχουμε ξεχωριστά θέματα. Θα καταλαβαίνεις τώρα φαντάζομαι ότι αυτό με τη RAM ήταν εντελώς άστοχο.

Μεταφέρθηκαν σχετικά post στο σωστό θέμα. Συνεχίζουμε...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τι εννοούμε όταν λέμε ότι το ΝΕ δεν συνοδεύεται από το ΜΙ? Και στο κουτί το γράφει πάνω και όταν ανοίγουμε το κινητό το λέει. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
26 minutes ago, drivth said:

Καλημέρα. Τι εννοούμε όταν λέμε ότι το ΝΕ δεν συνοδεύεται από το ΜΙ? Και στο κουτί το γράφει πάνω και όταν ανοίγουμε το κινητό το λέει. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

To Mi 11 Lite βγήκε με τη σειρά Mi 11. Το 11 Lite NE, βγήκε με τη μεταγενέστερη σειρά 11T η οποία πλέον δεν συνοδεύεται από το Mi. Έχει βγάλει σχετική ανακοίνωση η Xiaomi ότι εγκαταλείπει το Mi brand. Και το επερχόμενο 12 θα λέγεται Xiaomi 12 και όχι Mi 12.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ως συσκευές έχουν μοναδική διαφορά το πακέτο επεξεργαστή gpu. Δεν θεωρώ ότι αυτό είναι τόσο σημαντική διαφορά για ξεχωριστά νήματα. Δεδομένου ότι οι δύο συσκευές κατά πάσα πιθανότητα μοιράζονται πολλά και features και issues είναι ισως πιο βολικό να είναι συγκεντρωμενα σε ένα νήμα. Βέβαια δεν το αποφασίζω εγώ. Just my 2 cents

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
16 minutes ago, psampa said:

Έχω την εντύπωση ότι ως συσκευές έχουν μοναδική διαφορά το πακέτο επεξεργαστή gpu. Δεν θεωρώ ότι αυτό είναι τόσο σημαντική διαφορά για ξεχωριστά νήματα. Δεδομένου ότι οι δύο συσκευές κατά πάσα πιθανότητα μοιράζονται πολλά και features και issues είναι ισως πιο βολικό να είναι συγκεντρωμενα σε ένα νήμα. Βέβαια δεν το αποφασίζω εγώ. Just my 2 cents

Απορώ πως ακόμα συζητάμε για αυτό το θέμα από τη στιγμή που μιλάμε για δύο διαφορετικές συσκευές. Δεν είναι η πρώτη φορά που διαφορετικές συσκευές διαφόρων εταιριών έχουν κοινά χαρακτηριστικά, δεν μπορούμε να τις βάλουμε όλες στο ίδιο thread. Οι διαφορές όντως δεν είναι ιδιαίτερες αλλά μιλάμε για δύο (2) συσκευές που υποτίθεται ότι η μία βγήκε για να αντικαταστήσει την άλλη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους !

Πάνω που είχα καταλήξει στο xiaomi mi 11 lite ...διαβάζω για την νέα έκδοση NE  .

Θα ρωτήσω λοιπόν εδώ σε αυτό το νήμα ...ποιο προτείνετε από τα δύο ? (Γιατί δεν θα καταλήξω τελικά όπως πάει !) 😅😅

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Arinapac said:

Καλά Χριστούγεννα σε όλους !

Πάνω που είχα καταλήξει στο xiaomi mi 11 lite ...διαβάζω για την νέα έκδοση NE  .

Θα ρωτήσω λοιπόν εδώ σε αυτό το νήμα ...ποιο προτείνετε από τα δύο ? (Γιατί δεν θα καταλήξω τελικά όπως πάει !) 😅😅

Όποιο βρεις πιο εύκολα ή φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Tο Mi 11 lite έχει καλύτερο επεξεργαστή, αλλά είναι πιο ενεργοβόρος με αποτέλεσμα να έχει λίχο χειρότερη αυτονομία από το ΝΕ. Επίσης το ΝΕ βγαίνει σε άλλα χρώματα από το σκέτο. Αυτά εν ολίγοις. 

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πανομοιότυπα με μόνη σχεδόν διάφορα τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Όποιο βρεις πιο εύκολα ή φτηνότερα.

Βρίσκω το ΝΕ ελάχιστα φτηνότερο ....και ρώτησα επειδή είδα την διαφορά του επεξεργαστή ! Είναι διαφορά που θα έχει τρομερές διαφορές στην καθημερινή χρήση  ?

Edited by Arinapac
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω το ΝΕ ελάχιστα φτηνότερο ....και ρώτησα επειδή είδα την διαφορά του επεξεργαστή ! Είναι διαφορά που θα έχει τρομερές διαφορές στην καθημερινή χρήση  ?
Το ne πάρε έχει τεράστια διαφορά στην μπαταρία, σε χρήση δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, chios said:
7 ώρες πριν, Arinapac said:
Βρίσκω το ΝΕ ελάχιστα φτηνότερο ....και ρώτησα επειδή είδα την διαφορά του επεξεργαστή ! Είναι διαφορά που θα έχει τρομερές διαφορές στην καθημερινή χρήση  ?

Το ne πάρε έχει τεράστια διαφορά στην μπαταρία, σε χρήση δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά.

Ποια τεραστια διαφορα εχει στη μπαταρια το ΝΕ? Ιδια μπαταρια φοραει με το mi11 lite 5g κι εχει και χειροτερη αυτονομια κιολας αφου ο sd 778 που φοραει ειναι στα 6nm ενω ο 780 του lite 5g στα 5nm και ειναι λιγοτερο ενεργοβορος αλλα και πιο γρηγορος.

Το mi11 lite 5g ειναι καλυτερη επιλογη απ'το ΝΕ γιατι εχει καλυτερο επεξεργαστη. Σε ολα τα υπολοιπα ειναι ιδια. Μικρες ειναι οι διαφορες βεβαια, μεχρι 20-30 ευρω διαφορα αξιζει ισως τον κοπο, παραπανω με τιποτα. Αλλα σιγουρα το ΝΕ δεν ειναι καλυτερο σε κατι.

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορά ακόμα που έχουν είναι ότι το ne έχει πιστοποίηση dolby vision που το απλο το 5g δεν έχει.το έχω τσεκάρει στο netflix

Ψιλό διάφορες έχουν κάπου λίγο καλύτερο το ενα κάπου το άλλο. Το απλο έχει gorilla glass 6 ενώ το ne gorilla glass 5

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο νήμα κάποιος είχε γράψει  τον τρόπο να βρούμε 

ποια από τις δύο οθόνες φοράει το τηλέφωνο.

μπορεί κάποιος να μου δώσει το link γιατι δεν το βρίσκω.

Edited by rupper
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
33 minutes ago, rupper said:

Κάπου στο νήμα κάποιος είχε γράψει  τον τρόπο να βρούμε 

ποια από τις δύο οθόνες φοράει το τηλέφωνο.

μπορεί κάποιος να μου δώσει το link γιατι δεν το βρίσκω.

https://forum.xda-developers.com/t/be-careful-there-are-two-types-of-screens.4270203/page-22#post-86066591

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, chios said:

Δεν ειπα τιποτα αναποδα. Και η συγκριση που εβαλες συμφωνει με οσα εγραψα. Το NE εχει και χειροτερο επεξεργαστη (sd 778) και χειροτερη καταναλωση (6nm cpu ενω το lite 5g 5nm), σε αντιθεση με ο,τι εγραψες.

Μικρες διαφορες εχουν φυσικα αλλα και παλι ανωτερο των δυο ειναι το lite 5g. O λογος που κυκλοφορησε το ΝΕ ειναι οτι σταματησε η παραγωγη του sd 780 που φορουσε το lite 5g κι ετσι ξεκινησαν να βαζουν αναγκαστικα τον υποδεεστερο 778 κι αλλαξαν κι ονομασια στη συσκευη. Δεν ειναι αναβαθμιση λοιπον το ΝΕ, ελαφρα υποβαθμιση ειναι.

Edited by EvO_Boss

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Εγώ πάντως έχω την tianma οθόνη, η οποία υποτίθεται ότι είναι λίγο χειρότερη από την άλλη, αλλά δεν παρατηρώ κανένα θέμα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, EvO_Boss said:

Δεν ειπα τιποτα αναποδα. Και η συγκριση που εβαλες συμφωνει με οσα εγραψα. Το NE εχει και χειροτερο επεξεργαστη (sd 778) και χειροτερη καταναλωση (6nm cpu ενω το lite 5g 5nm), σε αντιθεση με ο,τι εγραψες.

Μικρες διαφορες εχουν φυσικα αλλα και παλι ανωτερο των δυο ειναι το lite 5g. O λογος που κυκλοφορησε το ΝΕ ειναι οτι σταματησε η παραγωγη του sd 780 που φορουσε το lite 5g κι ετσι ξεκινησαν να βαζουν αναγκαστικα τον υποδεεστερο 778 κι αλλαξαν κι ονομασια στη συσκευη. Δεν ειναι αναβαθμιση λοιπον το ΝΕ, ελαφρα υποβαθμιση ειναι.

Καλημερα και χρονια πολλα.αυτα που λες δεν ισχύουν και θα τα δεις στο μέλλον.με την δικιά σου λογική ο 780 είναι καλύτερος από τον 865 επειδή ο ένας είναι 5mm και ο 865 7mm.δεν έχει σχέση μόνο αυτό. Δες πια κινητά φοράνε τον 778g είναι ο πιο επιτυχημένος επεξεργαστής για μεσαίας κατηγορίας του 21μεχρι και το honor 50 και το nova 9 600 ευρώ κινητά τον φοράνε.και είναι και κατευθείαν από την Qualcomm

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα.αυτα που λες δεν ισχύουν και θα τα δεις στο μέλλον.με την δικιά σου λογική ο 780 είναι καλύτερος από τον 865 επειδή ο ένας είναι 5mm και ο 865 7mm.δεν έχει σχέση μόνο αυτό. Δες πια κινητά φοράνε τον 778g είναι ο πιο επιτυχημένος επεξεργαστής για μεσαίας κατηγορίας του 21μεχρι και το honor 50 και το nova 9 600 ευρώ κινητά τον φοράνε.και είναι και κατευθείαν από την Qualcomm
Μην ασχολείσαι, ο 778 είναι κλάσης καλύτερος σε όλα και προπάντων σε κατανάλωση, άσε τον καθένα να πιστεύει αυτά που θέλει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! Δεν χρειάζεται να διαφωνούμε για το αν είναι καλύτερος ο 780 ή ο 778. Ούτως ή άλλως σε λίγους μήνες θα βγούνε πιο καλά κινητά...

Είναι απλό το θέμα. Αν θες τώρα κινητό μεσαίας κατηγορίας όποιο χρώμα σου κάνει κλικ είτε από το απλό είτε από το ΝΕ πας και το αγοράζεις. Θα το ευχαριστηθείς όπως και να έχει.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Ο 778 βγήκε γιατί η Samsung σταμάτησε το 780 λόγω διαθέσιμων πόρων...είναι ,5-10% πιο αδύναμος σε CPU και γύρω στο 15% σε GPU.επισης παλιότερης αρχιτεκτονικης...δείτε και τις καταναλώσεις μπαταρίας με τα τελευταία firmware όπου έχουν γίνει τα optimizations

Όποιος έχει το ne ας.γραψει μέσους όρους sot..εγώ με τον 780 είμαι στις 6:30 ώρες με τα πάντα ανοιχτά ,90hz , smartwatch συνέχεια συνδεμένο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...