Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τη 12.5.6 νομίζω έχω και πολύ καλή μπαταρία...με μικτή χρήση ,μισή μέρα δεδομένα,μισή wifi ,bt ανοιχτό σε σύνδεση με smartwatch,nfc ανοιχτό, location, ανοιχτό,φωτεινότητα στο αυτόματο..μου βγάζει sot 6+ ώρες ..

Screenshot_2021-11-28-00-59-12-134_com_miui.securitycenter.thumb.jpg.386ad762560f80930ab1693bd75aeb5a.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2021 at 1:26 ΠΜ, chios said:
On 25/11/2021 at 1:15 ΠΜ, manan69t said:
Ποια η διαφορά του ΝΕ?

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το NE φοράει τον sd778g που είναι πολύ καλύτερος με εξαιρετική διαχείριση μπαταρίας. Το άλλο έχει πάνω τον 780 και η μπαταρία του είναι χάλια.

Να ξερεις ( απο μπαταρια δεν ξερω αν ισχυει ) οτι ο 780 ειναι καλύτερος σε θεμα γραφικων.. Δηλαδη το mi 11 lite 5G NE ειναι στην ουσια μια μικρη( δυστηχως) υποβάθμιση.. Ο 780 αποδίδει καλύτερα γενικά..

Ειμαι για να τσιμπαω τωρα τις γιορτές με τον 780.. Αυτο έγινε επειδή υπηρχε ελλείψει απο chip με τον 780..

Edited by Fotis7_75
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2021 at 3:39 ΜΜ, Kostas pas said:

Το κινητό είναι απίστευτο για τα λεφτα του. Όσο το δουλευω(τεταρτη μέρα) τόσο πιο πολύ το γουστάρω. Τελικά μεγάλη διαφορά με το redmi note 10 pro που είχα.αυτο που δεν έχω συνηθίσει ακόμα είναι όταν το έχω στη τσέπη στη φόρμα βάζω να το χέρι μου από έξω να δω ότι το έχω και δεν μου έπεσε και αυτο γιατι ειναι απιστευτα ελαφρυ

Για τα χρηματα του ειναι απο τα καλυτερα εκει εξω.. Παει σφαιρα εχει οθοναρα πολυ καλη καμερα  εμφάνιση μοναδικη κ καλη μπαταρια.. Απο το redemi note 10 σαφως κ ειναι καλύτερο.. Ειδικα σε οθονη κ επεξεργαστή εχει αρκετή διαφορα.. Ακομα κ η καμερα ειναι καλύτερη.. 

Edited by Fotis7_75
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Εδώ και λίγες μέρες δεν εμφανίζονται αυτόματα οι κωδικοί που είχαν αποθηκευθεί για διάφορες εφαρμογές και υποχρεουμαι να τους περνάω κάθε φορά χωρίς να αποθηκεύονται. Έχει αλλάξει κάτι; 

Έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω και εγώ τη συσκευή 15 μέρες τώρα και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτα που έδωσα. Τις τελευταίες μέρες όμως έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές όταν παίρνω τηλέφωνο ή απαντάω σε κλείσεις δεν σβήνει η οθόνη. Διάβασα ότι σε παλιότερες συσκευές υπήρχε hardware θέμα με τον αισθητηρα. Έκανα το τεστ από το μενού δοκιμών της xiaomi (πατάς πάνω στο kernel μέχρι να σου ανοίξει) και το 5 γίνεται 0 μόνο αν το σηκώσω δίπλα στο αυτί μου και όχι όταν καλύψω με το χέρι μου τον αισθητηρα. Έτσι πρέπει να δουλεύει; το ποια είναι η δική σας εμπειρία;

Sent from my 2109119DG using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, psampa said:

Καλημέρα, έχω και εγώ τη συσκευή 15 μέρες τώρα και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτα που έδωσα. Τις τελευταίες μέρες όμως έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές όταν παίρνω τηλέφωνο ή απαντάω σε κλείσεις δεν σβήνει η οθόνη. Διάβασα ότι σε παλιότερες συσκευές υπήρχε hardware θέμα με τον αισθητηρα. Έκανα το τεστ από το μενού δοκιμών της xiaomi (πατάς πάνω στο kernel μέχρι να σου ανοίξει) και το 5 γίνεται 0 μόνο αν το σηκώσω δίπλα στο αυτί μου και όχι όταν καλύψω με το χέρι μου τον αισθητηρα. Έτσι πρέπει να δουλεύει; το ποια είναι η δική σας εμπειρία;

Sent from my 2109119DG using Tapatalk


 

Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς αν είναι δυνατόν να ξεκινάει η gcam και όχι η stock camera με διπλό κλικ του power button; Έχω κάνει enable/disable το autostart στην αντίστοιχη εφαρμογή. Το κινητό έχει 12.5.5 global (δεν υπάρχει διαθέσιμο update).

Link to comment
Share on other sites

Από χθες βρήκε, το "πράσινο" απο cosmote, μι φωλιά στο σπίτι μας. 

Δώρο για την σύζυγο, σήμερα όλη μέρα το στήνουμε. 

Το με τον "780". 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2021 at 10:54 ΠΜ, psampa said:

Καλημέρα, έχω και εγώ τη συσκευή 15 μέρες τώρα και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτα που έδωσα. Τις τελευταίες μέρες όμως έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές όταν παίρνω τηλέφωνο ή απαντάω σε κλείσεις δεν σβήνει η οθόνη. Διάβασα ότι σε παλιότερες συσκευές υπήρχε hardware θέμα με τον αισθητηρα. Έκανα το τεστ από το μενού δοκιμών της xiaomi (πατάς πάνω στο kernel μέχρι να σου ανοίξει) και το 5 γίνεται 0 μόνο αν το σηκώσω δίπλα στο αυτί μου και όχι όταν καλύψω με το χέρι μου τον αισθητηρα. Έτσι πρέπει να δουλεύει; το ποια είναι η δική σας εμπειρία;

Sent from my 2109119DG using Tapatalk


 

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο μάλλον το κινητό δεν έχει τον κλασικό proximity sensor αλλά μια άλλη "τεχνολογία" ultrasound proximity sensor. Χρησιμοποιεί έναν συνδυασμό αισθητήρων (γυροσκόπιο, κτλ) ώστε να προσπαθήσει να μαντέψει αν απαντάς σε κλίση ή όχι. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που η οθόνη δεν κλείνει κατά τη διάρκεια μιας κλίσης.

Για να το τσεκάρετε μπορείτε να κατεβάσετε οποιαδήποτε εφαρμογή για proximity sensor check και να δείτε ότι για να σας δείξει ότι δουλεύει ο σένσορας δεν χρειάζεται απλά να τον καλύψετε με το χέρι σας (όπως συμβαίνει στα τηλέφωνα με κανονικό σένσορα) αλλά να το σηκώσετε και να το βάλετε στο αυτί σας σαν να απαντάτε σε κλίση. 

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε εμένα, και το βρίσκω αρκετά ενοχλητικό...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, psampa said:

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο μάλλον το κινητό δεν έχει τον κλασικό proximity sensor αλλά μια άλλη "τεχνολογία" ultrasound proximity sensor. Χρησιμοποιεί έναν συνδυασμό αισθητήρων (γυροσκόπιο, κτλ) ώστε να προσπαθήσει να μαντέψει αν απαντάς σε κλίση ή όχι. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που η οθόνη δεν κλείνει κατά τη διάρκεια μιας κλίσης.

Για να το τσεκάρετε μπορείτε να κατεβάσετε οποιαδήποτε εφαρμογή για proximity sensor check και να δείτε ότι για να σας δείξει ότι δουλεύει ο σένσορας δεν χρειάζεται απλά να τον καλύψετε με το χέρι σας (όπως συμβαίνει στα τηλέφωνα με κανονικό σένσορα) αλλά να το σηκώσετε και να το βάλετε στο αυτί σας σαν να απαντάτε σε κλίση. 

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε εμένα, και το βρίσκω αρκετά ενοχλητικό...

Σε σχέση με το redmi note 10 pro που είχα στο mi 11 lite δούλευέι πολύ καλύτερα ο proximity sensor.μια εβδομάδα το έχω και ακόμα δεν είδα να έχει κάνα θεμα

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ μερικές ημέρες δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, psampa said:

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο μάλλον το κινητό δεν έχει τον κλασικό proximity sensor αλλά μια άλλη "τεχνολογία" ultrasound proximity sensor. Χρησιμοποιεί έναν συνδυασμό αισθητήρων (γυροσκόπιο, κτλ) ώστε να προσπαθήσει να μαντέψει αν απαντάς σε κλίση ή όχι. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που η οθόνη δεν κλείνει κατά τη διάρκεια μιας κλίσης.

Για να το τσεκάρετε μπορείτε να κατεβάσετε οποιαδήποτε εφαρμογή για proximity sensor check και να δείτε ότι για να σας δείξει ότι δουλεύει ο σένσορας δεν χρειάζεται απλά να τον καλύψετε με το χέρι σας (όπως συμβαίνει στα τηλέφωνα με κανονικό σένσορα) αλλά να το σηκώσετε και να το βάλετε στο αυτί σας σαν να απαντάτε σε κλίση. 

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει σε εμένα, και το βρίσκω αρκετά ενοχλητικό...

Καλημέρα έτσι λειτουργεί και το δικό μου. Πιθανότατα με κανένα μελλοντικό update να φτιάξει. Επίσης δεν εχει επιλογή μέσα στο μενού για ενεργοποίηση απενεργοποίηση στις ρυθμίσεις κλήσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Ενώ ενεργοποιώ με διπλό tab να κλεινει η οθόνη δεν το κάνει. Ενώ όταν είναι κλειστή με διπλό tab ανοίγει. Κανονικά δεν θα έπρεπε και να κλείνει η οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Ενώ ενεργοποιώ με διπλό tab να κλεινει η οθόνη δεν το κάνει. Ενώ όταν είναι κλειστή με διπλό tab ανοίγει. Κανονικά δεν θα έπρεπε και να κλείνει η οθόνη;
Αν δεν κάνω λάθος το διπλό ταπ παίζει μόνο σε κλειδωμένη οθόνη. Δηλαδή, αν αν είναι κλειστό σε βγάζει στην κλειδωμένη οθόνη και αν είσαι στην κλειδωμένη οθόνη σου σβήνει εντελώς την οθόνη. Δεν παίζει αν είναι κανονικά ανοιχτό το κινητό ώστε να το κλείσει. Για αυτό θες άλλο launcher

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, psampa said:

Αν δεν κάνω λάθος το διπλό ταπ παίζει μόνο σε κλειδωμένη οθόνη. Δηλαδή, αν αν είναι κλειστό σε βγάζει στην κλειδωμένη οθόνη και αν είσαι στην κλειδωμένη οθόνη σου σβήνει εντελώς την οθόνη. Δεν παίζει αν είναι κανονικά ανοιχτό το κινητό ώστε να το κλείσει. Για αυτό θες άλλο launcher

Sent from my 2109119DG using Tapatalk
 

Σε ευχαριστω πολύ για την βοήθειά σου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Με χαλασε κάτι στο κινητό.στο redmi note 10 pro που είχα 6 μηνες στον χώρο αποθήκευσης εκεί που λέει άλλο είχε περίπου 15 gb και αυτο σε μια βδομάδα που το έχω έχει φτάσει τα 26 gb και ειναι κάτι που αδειάζει μόνο με εργοστασιακες ρυθμισεις.τουλαχιστον ελπίζω να μην ανέβει άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το άλλο το είναι? Μιας εβδομάδας κινητό σε εμένα και είναι 12gb.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, psampa said:

Αν δεν κάνω λάθος το διπλό ταπ παίζει μόνο σε κλειδωμένη οθόνη. Δηλαδή, αν αν είναι κλειστό σε βγάζει στην κλειδωμένη οθόνη και αν είσαι στην κλειδωμένη οθόνη σου σβήνει εντελώς την οθόνη. Δεν παίζει αν είναι κανονικά ανοιχτό το κινητό ώστε να το κλείσει. Για αυτό θες άλλο launcher

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Και με default MIUI πάντως μπορείς να βάλεις κάποια συντόμευση για κλείσιμο.
Πχ εγώ έχω βάλει να κλείνει με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου "back".

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συντόμευση widget στο ίδιο το λειτουργικό να κλείνει το κινητό. Τη βάζεις στην αρχική οθόνη την πατάς και κλείνει η οθόνη.



74c45a0cd92895e5a567c528520a0d0a.jpg

Από μπαταρία επίσης πως πάτε? Είχα συνηθίσει τόσο καιρό με τις 5.000 των άλλων xiaomi και κάπως μου φαίνεται αυτή. Με μέτρια χρήση τη βγάζω μέχρι βράδυ με κάνα 40-30 % όταν με τα προηγούμενα γύριζα και ημέρα. Βέβαια 3 - 4 φορτίσεις έχει δεν έχει στρώσει καλά ακόμα. Εγώ φορτίζω πάντα τα τηλέφωνα με 10αρι φορτιστή αργά, και αν προκύψει ανάγκη βάζω τον ταχυφορτιστη τον δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το παλιό το 5g ,πριν από αυτό είχα το mi10t lite με 5000 μπαταρία ..με εκείνο έβγαζα καμιά ώρα παραπάνω sot αλλά σε μέγεθος ήταν τεράστιο μπροστά στο ,mi 11 lite ..και φυσικά υπερτερεί σε όλους τους υπόλοιπους τομείς..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Χθες παρέλαβα το καινούργιο μου Xiaomi 11 Lite 5G NE σε μαύρο χρώμα. Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ μαζί του ακόμα, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, αλλά αυτό που παρατήρησα και δεν μου άρεσε ήταν ότι στην πίσω όψη του έχει κάποια στίγματα (να τα πω;), θολώματα πάνω στο χρώμα (να τα πω;), δεν ξέρω πως να τα περιγράψω. Π.χ. εκεί που ήταν το αυτοκόλλητο με τα στοιχεία του κινητού ΙΜΕΙ κλπ, όταν το έβγαλα έμεινε το τετράφωνο του αυτοκόλλητου όπου φαίνεται πιο καθαρό το σημείο εκεί, αλλά γύρω γύρω φαίνεται πιο θολό το χρώμα. Είναι λίγο δύσκολο να το περιγράψω με γραπτό λόγο. Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους προστατευτική ζελατίνη πίσω που δεν μπορώ να αντιληφθώ. Δεν δικαιολογούνται αλλιώς αυτά τα σημάδια. Γνωρίζεται κάτι επ' αυτού; Υπάρχει όντως ζελατίνη από πίσω; Βγαίνει με κάποιον τρόπο;

Edited by Markrous
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ δεν παρατήρησα κάτι στο δικό μου μαύρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε σας επισυνάπτω φωτογραφία. Παρατηρείστε τα σημάδια και γενικά την θολούρα που έχει το πίσω μέρος. Στο μεγάλο σημείο που έχω επισημάνει ήταν το αυτοκόλλητο. Φαίνεται όπως βλέπεται το σχήμα του. Το θέμα είναι μην έχει καμία ζελατίνη πίσω και το πάω πίσω και ξεφτιλιστώ. Γιατί είναι σίγουρο ότι θα το πάω. Πίσω είναι χάλια για καινούργιο κινητό...

IMG_20211202_210634.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα.  Δεν μπορείς να καταλάβεις αν έχει ζελατίνα ή όχι; καταρχήν ή ζελατίνα στο τελείωμα έχει μια πατουρα.  Τραβα την να δεις.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να έχει κάτι. Π.χ. μπροστά φαίνεται ότι έχει ζελατίνη. Γι' αυτό ρωτάω εδώ μέσα τους κατόχους του κινητού, για να μου πουν αν το δικό τους είχε ζελατίνη πίσω..

Edited by Markrous
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...