Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το έχω ψάξει για την κάμερα, στα άλλα που είπες συμφωνώ. Μην ξεχνάς όμως πως το oneplus είναι περσινό μοντέλο αλλά και ακριβότερο από το mi 11 lite 5g. Επίσης το mi 11 lite 5g έχει υποδοχή για micro sd και θύρα υπερύθρων.
Σε ότι αφορά το ζήτημα "two types of screen" αν όντως υπάρχει τεράστια αντιληπτή ποιοτική διαφορά μεταξύ τους τότε το θέμα είναι σοβαρό.  Έκανα τον έλεγχο και ευτυχώς έχω την καλή οθόνη της huaxing.
Βγηκε πρόσφατα 400 και 365 ευρώ σε Amazon το 8t και έτσι το πήρα, αντίστοιχα το Mi 11 lite 5g μου στοίχισε 380 από Πλαίσιο με αφαίρεση επιστροφή 90 ευρώ είχα.

Άρα μια η άλλη για εμένα.


Με έβαλες σε σκέψεις:) Απο χρώματα τα 10bit που εχει το mi 11 lite σε σχεση με το 8T βλέπεις διάφορα; Δηλαδη εχει πιο γεμάτα χρωματα το xiaomi; 
Σορρυ για το off topic.. Κατι τελευταίο το nord 2 αρκετά καλύτερο η στα ιδια επίπεδα με το 8T; Ξερω μονο απ οτι έχουν πει οτι έχει καλύτερη καμερα.. Τον αλλο μηνα παίρνω ενα απο τα τρία.. Το θέμα ειναι πιο;


Το nord 2 το αποκλείω λόγο soc και αρχικής τιμής, αν πέσει στα 330-340 θα το συζητάγαμε.

Τώρα οθόνη του 8T μου φαίνεται καλύτερη.

Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ρχω ενα πρόβλημα που μόλις διαπίστωσα μετά ένα μήνα χρήσης.Προσπαθω να στείλω mail με επισυναπτόμενο αρχείο pdf που έχω κατεβάσει και αποθηκεύσει στο κινητό, και δεν το παίρνει με τίποτε.Εχω δοκιμάσει gmail , blue mail δεν παίρνει επισυναπτόμενο και μου έχει σπάσει τα νεύρα.Εχετε κάτι υπόψιν;

Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει κάποιο σφάλμα;;
Welcome to miui...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτε  απλως δεν το παιρνει. Ειχα  το Mi  8 Lite  3 χρονια και γινοταν απλουστατα τωρα τι στο διαολο  γινεται?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dinio said:

Οχι τιποτε  απλως δεν το παιρνει. Ειχα  το Mi  8 Lite  3 χρονια και γινοταν απλουστατα τωρα τι στο διαολο  γινεται?

Έλεγξε τα δικαιώματα που έχει η εφαρμογή mail και ειδικά αποθηκευτικό χώρο.
Εάν είναι σωστά, αφαίρεσε και ξαναπρόσθεσέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα το δοκιμασα και στις άδειες του mail και της διαχείρισης αρχείων, τίποτε.Ρε γαμωτο μου έχει σπάσει τα νεύρα δεν το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα;

Edited by dinio
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να φορτώσω απλά μια φωτό εδώ στη συζήτηση και δεν με αφήνει ούτε αυτό να κάνω.Ποια ρύθμιση είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, dinio said:

Προσπαθώ να φορτώσω απλά μια φωτό εδώ στη συζήτηση και δεν με αφήνει ούτε αυτό να κάνω.Ποια ρύθμιση είναι;

Όταν πας να γράψεις ένα post, κάτω αριστερά έχει το σήμα του συνδετήρα και σου δίνει δύο δυνατότητες... Ή να κάνεις drag'n'drop τη φωτογραφία σου μέσα στο post, ή να την επιλέξεις αναζητώντας την μέσω από τον file explorer της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτο..Το  τηλεφωνο δεν με αφηνει να φορτωσω φωτο εδω.

" Δεν ειναι δυνατη η επισυναψη του αρχειου"

Αυτο λεει οταν προσπαθω να επισυναψω  pdf  ή φωτο  σε  mail  η οπου αλλου.

Θα μου στριψει  τελειως  δεν μπορω να κανω τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 minutes ago, dinio said:

Το ξερω αυτο..Το  τηλεφωνο δεν με αφηνει να φορτωσω φωτο εδω

Ενημερωτικά... υβριστικό περιεχόμενο απαγορεύεται στο forum. Για να μη φύγουν όλα το post, αφαιρέθηκε μόνο η βρισιά και εδώ και στο προηγούμενο. Ας είμαστε πιο προσεχτικοί την επόμενη φορά.

Εκ της ομάδας διαχείρισης

Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με τα δικαιώματα. Στην ανάγκη τράβα του ένα reset και ξανά στήσε το. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω κι εγώ.Μου λέει στα δικαιώματα του  gmail ότι  "να επιτρέπεται η διαχείριση μόνο των μέσων" ενώ κανονικά έπρεπε να λέει και των αρχείων, αλλά δεν έχει τέτοια επιλογή.Σε αλλά Xiaomi iπου έχω αυτή η επιλογή υπάρχει.Δεν θυμάμαι αν πριν την αναβάθμιση σε 12.5 είχα αυτό το πρόβλημα δεν το πρόσεξα.Εβαλα ένα στιγμιότυπο οθόνης αν μπορεί κάποιος ας βάλει τι άδειες έχει στη διαχείριση αρχείων.Εκει νομίζω είναι το πρόβλημα γιατί δεν με αφήνει να επισυναψω τίποτε πουθενά

1631809865055.jpg

Edited by dinio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πήρα σήμερα από Γερμανό έχει φοβερό battery drain τι μπορώ να κάνω ; Μου έρχεται να το πετάξω στο τοίχο να το κάνω χίλια κομμάτια 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου τρώει μπαταρία; Ανέβασε στατιστικά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
31 minutes ago, xristos1975 said:

Το πήρα σήμερα από Γερμανό έχει φοβερό battery drain τι μπορώ να κάνω ; Μου έρχεται να το πετάξω στο τοίχο να το κάνω χίλια κομμάτια 

Δώσε του λίγο χρόνο να κάνει κάποιους πρώτους κύκλους φόρτισης. Πάντα στην αρχή, όταν γίνεται και το στήσιμο, λογικό είναι να δεις αυξημένη κατανάλωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, athanaso77 said:

Δώσε του λίγο χρόνο να κάνει κάποιους πρώτους κύκλους φόρτισης. Πάντα στην αρχή, όταν γίνεται και το στήσιμο, λογικό είναι να δεις αυξημένη κατανάλωση.

Και εγώ που το έχω 2,5 μήνες σκέφτομαι να το πουλήσω, δεν ξέρω αν είμαι μαθημένος σε καλύτερη μπαταρία, αλλά ενώ είναι ένα καταπληκτικό κινητό από μπαταρία με απογοήτευσε.

Είχα 2 χρονών mi 9t pro με 4000mAh και πίστεψα ότι το 11 Lite 5G με επεξεργαστή στα 5 nano και 4250mAh θα είναι καλύτερο, δυστυχώς διαψεύστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς του έβαλαν μικρή μπαταρία και είναι τόσο ωραίο τηλέφωνο. Ίσος με κάποιο update να τη βελτιώσουν βέβαια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε το 5G και θα δεις μεγάλη διαφορά. Εγώ το ανοίγω μόνο όταν θέλω να κατεβάσω μεγάλο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία εξακολουθεί να είναι απογοήτευση για εμένα θα πάει για πούλημα και ξανά πίσω στο poco f3

Απαράδεκτο για τηλέφωνο με μόλις μια ώρα αναμονή μετά από πλήρη φοίτηση να έχει 8% battery drain χωρίς χρήση 

Edited by xristos1975
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω εγώ ένα τετράμηνο ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από μπαταρία είτε με stock rom είτε eu miui stable είτε PE plus.

Δεν είχα ποτέ κανένα αδικαιολογητο battery drain.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ακόμα προσπαθώ να βρω άκρη με τα επισυναπτόμενα αρχεία.Εχετε καμία ιδέα γιατί στο Gmail  έχει παραχωρηθεί αδεια για πρόσβαση μόνο  σε μέσα μια όχι  για διαχείριση όλων των αρχείων;

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 4:53 ΜΜ, xristos1975 said:

Η μπαταρία εξακολουθεί να είναι απογοήτευση για εμένα θα πάει για πούλημα και ξανά πίσω στο poco f3

Απαράδεκτο για τηλέφωνο με μόλις μια ώρα αναμονή μετά από πλήρη φοίτηση να έχει 8% battery drain χωρίς χρήση 

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι φυσιολογικό αυτό το drain. Εκτός αν τρέχεις κάποια απαιτητική εφαρμογή στο background. Αν όχι κάνε ένα factory reset.  Σε μένα με 8 ώρες χωρίς χρήση πέφτει μόνο 1%-2%.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, the_dynamite said:

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι φυσιολογικό αυτό το drain. Εκτός αν τρέχεις κάποια απαιτητική εφαρμογή στο background. Αν όχι κάνε ένα factory reset.  Σε μένα με 8 ώρες χωρίς χρήση πέφτει μόνο 1%-2%.

Καμία απαιτητική εφαρμογή έχω κάνει ήδη δυο φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Σήμερα το βράδυ το άφησα πριν κοιμηθώ  στο 80% και το πρωί ήταν στο 67% έχω μετανιώσει που άφησα το poco F3 επειδή είχε το φαινόμενο του green tint στην οθόνη του για το Mi 11 lite . Πρώτη φορά βλέπω κινητό να το φορτίσω στο 100% και μέσα σε δυο τρία λεπτά να πέφτει στο 97 χωρίς να έχω κάνει καμία χρήση 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, xristos1975 said:

Καμία απαιτητική εφαρμογή έχω κάνει ήδη δυο φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Σήμερα το βράδυ το άφησα πριν κοιμηθώ  στο 80% και το πρωί ήταν στο 67% έχω μετανιώσει που άφησα το poco F3 επειδή είχε το φαινόμενο του green tint στην οθόνη του για το Mi 11 lite . Πρώτη φορά βλέπω κινητό να το φορτίσω στο 100% και μέσα σε δυο τρία λεπτά να πέφτει στο 97 χωρίς να έχω κάνει καμία χρήση 

 

Και εγώ είχα θέματα με κάτι ήχους που έκανε το κινητό (διάβασε τα προηγούμενα ποστ μου) αλλά το πήγα για αλλαγή. Κ το 2ο που πήρα πάλι το ίδιο πρόβλημα. Ξανά αλλαγή και με την 3η το πέτυχα! Αν είναι σε DOA, δώστο άμεσα. Αν δεν είναι δώστο για service. Μη κάθεσαι έτσι και χαλιέσαι.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Καμία απαιτητική εφαρμογή έχω κάνει ήδη δυο φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Σήμερα το βράδυ το άφησα πριν κοιμηθώ  στο 80% και το πρωί ήταν στο 67% έχω μετανιώσει που άφησα το poco F3 επειδή είχε το φαινόμενο του green tint στην οθόνη του για το Mi 11 lite . Πρώτη φορά βλέπω κινητό να το φορτίσω στο 100% και μέσα σε δυο τρία λεπτά να πέφτει στο 97 χωρίς να έχω κάνει καμία χρήση 
 
Σίγουρα ειναι θέμα hardware έχω να δω τέτοιο drain 5ετια και βάλε (ένα Sony z3 αν θυμάμαι το άλλαξα και κομπλέ το δεύτερο) και ενδιάμεσα καμιά 20αρια συσκευές να έχω δουλέψει χωρίς κιχ.

Εφόσον είσαι doa πήγαινε κατάστημα να το αλλάξεις.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...