Jump to content

Xiaomi Mi 11 Lite 5G


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 hours ago, the_dynamite said:

Μου το άλλαξαν αλλά ρε παιδιά και το δεύτερο που πήρα πάλι το ίδιο πρόβλημα έχει! Δηλαδή σε κατάσταση αναμονής με σβηστή οθόνη αν το βάλεις στο αυτί ακούς παράσιτα! Έχω απογοητευτεί πλέον. Μπορεί κάποοιος άλλος να τσεκάρει αν κάνει καιτο δικό του έτσι; Δεν μπορεί να συμβαίνει μόνο σε μένα.

Μήπως να κοιτάξεις την κάρτα sim σου;Μήπως είναι παλιά και θέλει αλλαγή;Στο κάνει στο ίδιο σημείο;Μήπως κάτι παίζει με το δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gjimmys said:

Μήπως να κοιτάξεις την κάρτα sim σου;Μήπως είναι παλιά και θέλει αλλαγή;Στο κάνει στο ίδιο σημείο;Μήπως κάτι παίζει με το δίκτυο;

Το είχα σκεφτεί και εγώ και το δοκίμασα και χωρίς sim εγκατεστημένη και δεν αλλάζει τίποτα. Δεν έχει να κάνει με το δίκτυο.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δέχεται παρεμβολές από κάτι γύρω σου; Δοκίμασε σε άλλο  μέρος να δεις τι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kles said:

Μήπως δέχεται παρεμβολές από κάτι γύρω σου; Δοκίμασε σε άλλο  μέρος να δεις τι γίνεται 

Το δοκίμασα και αυτό φίλε μου. Ανελέητοι οι ήχοι στο ακουστικό! Για δοκιμάστε το και εσείς σε ήσυχο μέρος αν ακούτε αυτούς τους ήχους με κλειστή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, the_dynamite said:

Το δοκίμασα και αυτό φίλε μου. Ανελέητοι οι ήχοι στο ακουστικό! Για δοκιμάστε το και εσείς σε ήσυχο μέρος αν ακούτε αυτούς τους ήχους με κλειστή οθόνη.

Εγώ δεν ακούω τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kles said:

Εγώ δεν ακούω τίποτα 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν έχω επιλογή. Το γυρνάω πίσω και ζητώ επιστροφή χρημάτων. Δεν μπορώ να πάρω και 3η συσκευή να δοκιμάσω πάλι, βαρέθηκα. Δεν υπάρχει ανταγωνιστικό κινητό με αυτά τα specs σε αυτή την τιμή, οπότε θα μείνω με το παλιό κινητό δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από που το έχεις αγοράσει αν επιτρέπεται;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Γκολ παιδιά στο 90! Είπα να δοκιμάσω και 3η συσκευή. Πήγα για αλλαγή σε άλλο κατάστημα της ίδιας αλυσίδας και πήρα 3η συσκευή που ήταν από άλλη παρτίδα. Επιτέλους έχω συσκευή ρε παιδιά. Κανένας ήχος ή παράσιτο πλέον από το ακουστικό!

19 hours ago, terkos2 said:

Φίλε μου από που το έχεις αγοράσει αν επιτρέπεται;;

Από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, δεν μπορώ να την κατονομάσω για ευνόητους λόγους. Εξάλλου δεν φταίει πουθενά η αλυσίδα σε κάτι. Το αντίθετο μάλιστα ήταν πρόθυμοι και μου άλλαξαν τις ελαττωματικές συσκευές άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2021 at 10:12 ΜΜ, Fotis7_75 said:

Το ειδα απο κοντα χθες στο Πλαισιο.. Απο εμφανιση κ ποιοτητα κατασκευης τα σπαει!!! Οτι πιο κομψο κ λεπτο εχω δει..

Οθονη σουπερ με τα 10 bit στο χρωμα να κανουν την διαφορα.. Φωτο για την κατηγορια παρα πολυ καλες.. Θα το παρω για την δουλεια.. Ηταν να τσιμπαγα καποιο redmi note 10 αλλα οταν ειδα αυτο αλλαξα γνωμη κ με βαση τα χρηματα βεβαια.. 

Ναι αυτό με ξετρέλανε στην συγκεκριμένη συσκευή. Δυνατά specs (π.χ αισθητήρας υπερύθρων, micro sd, επεξεργαστής 5nm, καλή κάμερα, 5G) σε ένα όμορφο, λεπτό και ελαφρύ πλαίσιο ρε φίλε!

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, the_dynamite said:

Ναι αυτό με ξετρέλανε στην συγκεκριμένη συσκευή. Δυνατά specs (π.χ αισθητήρας υπερύθρων, micro sd, επεξεργαστής 5nm, καλή κάμερα, 5G) σε ένα όμορφο, λεπτό και ελαφρύ πλαίσιο ρε φίλε!

 

20 hours ago, the_dynamite said:

Γκολ παιδιά στο 90! Είπα να δοκιμάσω και 3η συσκευή. Πήγα για αλλαγή σε άλλο κατάστημα της ίδιας αλυσίδας και πήρα 3η συσκευή που ήταν από άλλη παρτίδα. Επιτέλους έχω συσκευή ρε παιδιά. Κανένας ήχος ή παράσιτο πλέον από το ακουστικό!

Από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, δεν μπορώ να την κατονομάσω για ευνόητους λόγους. Εξάλλου δεν φταίει πουθενά η αλυσίδα σε κάτι. Το αντίθετο μάλιστα ήταν πρόθυμοι και μου άλλαξαν τις ελαττωματικές συσκευές άμεσα.

Oχι γκολ στο 90 αλλα κ στην παραταση μπορω να σου πω😂 Τελος καλο ολα καλα γιατι θα ηταν κριμα για μια τετοια συσκευη.. Γουσταρω τρελα κ την οθονη του με μικρα bezel κ πλουσια σε χρωματα κ γενικα σουπερ σε οτι δειχνει..

 

Απο θερμοκρασιες πως τα παει; Γιατι στο αμαξι με gps θα δουλευει συχνα.. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 12:33 ΜΜ, the_dynamite said:

Από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων, δεν μπορώ να την κατονομάσω για ευνόητους λόγους. Εξάλλου δεν φταίει πουθενά η αλυσίδα σε κάτι. Το αντίθετο μάλιστα ήταν πρόθυμοι και μου άλλαξαν τις ελαττωματικές συσκευές άμεσα.

Ok σε ευχαριστώ αυτό φτάνει, ήθελα να δω αν ήταν εισαγωγής infoqQuest.

Δεν νομίζω ότι θα ήταν κάτι μεμπτό αν ανέφερες και το όνομα.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα μολις το πηρα και εγω το τουμπανακι μεταχειρο ελληνικο ειναι πολυ ομορφο το εχω καποιες ωρες αλλα παρατηρησα κατι.... προσπαθω να στειλω καποια φωτο ενα mp3 απο ενα αλλο κινητο samsung που εχω και δεν το δεχεται ουτε φωτογραφια μα ουτε και mp3 τραγουδι και μου γραφει  ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ......τι παιζει ρε παιδια??????

 

τελικα επεξε παιδια εκανα μια επανεκινηση και ξανα εκανα συζευξη με το αλλο κινητο και τα εστειλα.Κουφο αλλα εγινε και αυτο χαχαχαχαχα  αρε xiaomi.......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

On 4/9/2021 at 8:48 ΠΜ, Fotis7_75 said:

 

Oχι γκολ στο 90 αλλα κ στην παραταση μπορω να σου πω😂 Τελος καλο ολα καλα γιατι θα ηταν κριμα για μια τετοια συσκευη.. Γουσταρω τρελα κ την οθονη του με μικρα bezel κ πλουσια σε χρωματα κ γενικα σουπερ σε οτι δειχνει..

 

Απο θερμοκρασιες πως τα παει; Γιατι στο αμαξι με gps θα δουλευει συχνα.. 

Η οθόνη πολύ καλή αλλά ιδανικά θα μπορούσε (για ψυχολογικούς λόγους κυρίως) να είναι 120Hz.

Δεν το τέσταρα σε κάτι απαιτητικό ακόμα, αλλά από όσα reviews διάβασα το κινητό δεν έχει θέμα με υπερθέρμανση σε απλή χρήση. Αν φυσικά παίζεις βαριά games θα ζεσταθεί όπως είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 hours ago, the_dynamite said:

 

Η οθόνη πολύ καλή αλλά ιδανικά θα μπορούσε (για ψυχολογικούς λόγους κυρίως) να είναι 120Hz.

Με το ενδεχόμενο κάτι τέτοιο να επηρεάσει αρνητικά την αυτονομία της συσκευής... θεωρώ πως είναι καλύτερα έτσι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 
Η οθόνη πολύ καλή αλλά ιδανικά θα μπορούσε (για ψυχολογικούς λόγους κυρίως) να είναι 120Hz.
Δεν το τέσταρα σε κάτι απαιτητικό ακόμα, αλλά από όσα reviews διάβασα το κινητό δεν έχει θέμα με υπερθέρμανση σε απλή χρήση. Αν φυσικά παίζεις βαριά games θα ζεσταθεί όπως είναι λογικό.
Τα 90hz ειναι η χρυσή τομή και καλώς έπραξε η xiaomi.
90 με 120 διαφορά δεν βλέπεις μόνο σε σχέση με 60
Τα μεγάλα αδέρφια mi 11/mi 11 ultra δεινοπαθουν με τα 120 με μπαταρία συν την όχι αποδοτική thermal solution με 888 που επέλεξαν.

Sent from my KB2003 using Tapatalk



OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα , νεος κατοχος και εγω απο χτες , ερχομενος απο redmi note 9 pro.
Αρα δεν ηρθα σε κατι καινουργιο απο θεμα λογισμικου , απλα το μεγαλο βαρος/μεγεθος του προηγουμενου κινητου αρχισε να με κουραζει απο ενα σημειο και περα. Επισης επειδη το μεγαλυτερο μερος της ημερας το κινητο καθεται με σβηστη οθονη σε ενα γραφειο , ηθελα κατι σε amoled για γρηγορη προσβαση σε πληροφοριες...

Ετσι κατεληξα στο mi 11 lite 5g 🙂 Oι πρωτες εντυπωσεις θετικες , οπως ηταν αναμενομενο απο το "ψαξιμο" που ειχα κανει , απλα θελω να δω τι θα γινει με την μπαταρια γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα κραταει λιγοτερο απο την τερατωδη μπαταρια του note 9 pro. 

Ψαχνοντας στο ιντερνετ πληροφοριες , επεσα σε αυτο το θεμα. Το εχετε ψαξει ? Ξερω ψειριζουμε βλακειες τωρα , αλλα κουβεντα να γινεται 🙂 Aπο μια γρηγορη ερευνα που εκανα στο δικο μου , κατα πασα πιθανοτητα εχω την "καλη" οθονη.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, the_dynamite said:

mphxt, Φιλική συμβουλή...απόλαυσε το κινητό σου και μην ασχολείσαι με κουκίδες και μικροσκόπια...😀

Σωστότατος

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, the_dynamite said:

mphxt, Φιλική συμβουλή...απόλαυσε το κινητό σου και μην ασχολείσαι με κουκίδες και μικροσκόπια...😀

Δεν ασχολουμαι , κατα τυχη επεσα στο θεμα που λινκαρα και ειτε ειχα την καλη ειτε την κακη οθονη , εμενα μου φαινεται μια χαρα οθονη. Αν διαβασεις ομως λιγο το θεμα εκει , αυτοι που ειχαν/εχουν την "κακη" οθονη , κατα τα λεγομενα τους ειναι ορατη η κατωτερη ποιοτητα της , ενω αλλοι παλι με την "κακη" οθονη αναφεραν οτι δεν καταλαβαν διαφορά ή οτιδηποτε. Καποιοι επεστρεφαν τις συσκευες τους μεχρι να τους πεσει συσκευη με την καλη οθονη... 

Αλλο να ζεις χωρις την γνωση και αλλο να γνωριζεις οτι εχεις την υποδυεστερη "εκδοχη" του κινητου ασχετως αν πρακτικα το καταλαβαινεις ή οχι.

Για οποιον θελει να ασχοληθει οριστε ενα ακομα λινκ , που αναφερει και τα βηματα για τον ελεγχο. Επισης αφηνει να εννοηθει οτι προωθησαν απο την xiaomi , συσκευες με την καλη οθονη σε reviewers/media/κλπ ωστε να αποσπασει τις καλυτερες κριτικες και στειλανε στο κοσμακη τα κομματια με την υποδυεστερη οθονη.. Τεσπα , κουβεντα να γινεται...

Τελος μια ερωτηση για οποιον ξερει , γινεται στο AOD να λεει την ημερομηνια ? Δειχνει ωρα , μπαταρια , notifications αλλα δεν ειδα καποια επιλογη να δειχνει και την ημερομηνια...

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2021 at 3:32 ΜΜ, alextrela said:

Τα 90hz ειναι η χρυσή τομή και καλώς έπραξε η xiaomi.
90 με 120 διαφορά δεν βλέπεις μόνο σε σχέση με 60
Τα μεγάλα αδέρφια mi 11/mi 11 ultra δεινοπαθουν με τα 120 με μπαταρία συν την όχι αποδοτική thermal solution με 888 που επέλεξαν.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
Ρε συ oneplus 8T η mi 11 lite 5G; Ενταξει μικρο το διλλημα αλλα λογο εμπειριας σου θα ηθελα την γνωμη σου.. Κυριως σε οθονη ( δεν με νοιαζουν τοσο τα hz αλλα η ποιοτητα της εικονας στα βιντεο στις εικονες ) καμερα μπαταρια.. Τωρα αν το ενα ανοιγει τις εφαρμογες 4 με 5" πιο γρηγορα δεν με πολυ νοιαζει.. 

 

 

Edited by Fotis7_75
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κι ενώ το είχα στα υπόψη διαβάζοντας κι εγώ το thread με τα  two types of screens έχω απογοητευτεί λιγάκι και φοβάμαι την αγορά

Ένας από τους λόγους που θα το έπαιρνα είναι και η amoled οθόνη .. Δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να καταλήξω με οθόνη παρόμοιας αίσθησης με του redmi note 6 pro που έχω τώρα...

Επειδή αν το πάρω θα είναι λόγω συγκεκριμένη επιδότησης που μπορώ να έχω μόνο από το plaisio (έχει την 6GB έκδοση), θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος που το πήρε από κει να μας πει για την οθόνη του... το να δω δείγμα στο συγκεκριμενο κατάστημα θα ήταν βέβαια ενδεικτικό)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, raindog said:

το να δω δείγμα στο συγκεκριμενο κατάστημα θα ήταν βέβαια ενδεικτικό

Δυστυχως δεν ξερω αν η διαφορα ποιοτητας ειναι ορατη δια γυμνου οφθαλμου. Στο λινκ που παρεθεσα , καποιοι λενε οτι το καταλαβαιναν (με το ματι) και καποιοι που ειχαν κινητα και με τις δυο οθονες ελεγαν οτι δεν καταλαβαιναν διαφορα.
Δεν ξερω δηλ αν καποιοι εχουν οντως καλυτερη οραση ή απλα ηταν πλασεμπο απο την στιγμη που ηξεραν οτι ειχαν την υποδυεστερη οθονη.

Δυστυχως το δικο μου δεν το πηρα απο Πλαισιο , οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

 
Το 8T διαλέγω πιο ποιοτική οθόνη, πιο ευανάγνωστη στον ήλιο, μπαταρία εξίσου ακόμα καλύτερη ακόμα και με τα 120hz από την ήδη πολύ καλή του 11 lite 5g με τα 90hz η κάμερα εξίσου η βασική καλύτερη(μην περιμένεις επιπέδου flagship πχ σε σχέση με του OnePlus 8 pro υπολείπεται) έχει και ois που πάσχει το xiaomi.
Το μόνο προτερήματα του xiaomi το βάρος και το πάχος, σε όλα τα υπόλοιπα το 8T καλύτερο από λίγο έως περισσότερο.


Sent from my KB2003 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, alextrela said:

Το 8T διαλέγω πιο ποιοτική οθόνη, πιο ευανάγνωστη στον ήλιο, μπαταρία εξίσου ακόμα καλύτερη ακόμα και με τα 120hz από την ήδη πολύ καλή του 11 lite 5g με τα 90hz η κάμερα εξίσου η βασική καλύτερη(μην περιμένεις επιπέδου flagship πχ σε σχέση με του OnePlus 8 pro υπολείπεται) έχει και ois που πάσχει το xiaomi.
Το μόνο προτερήματα του xiaomi το βάρος και το πάχος, σε όλα τα υπόλοιπα το 8T καλύτερο από λίγο έως περισσότερο.


Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Δεν το έχω ψάξει για την κάμερα, στα άλλα που είπες συμφωνώ. Μην ξεχνάς όμως πως το oneplus είναι περσινό μοντέλο αλλά και ακριβότερο από το mi 11 lite 5g. Επίσης το mi 11 lite 5g έχει υποδοχή για micro sd και θύρα υπερύθρων.

Σε ότι αφορά το ζήτημα "two types of screen" αν όντως υπάρχει τεράστια αντιληπτή ποιοτική διαφορά μεταξύ τους τότε το θέμα είναι σοβαρό.  Έκανα τον έλεγχο και ευτυχώς έχω την καλή οθόνη της huaxing.

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alextrela said:

Το 8T διαλέγω πιο ποιοτική οθόνη, πιο ευανάγνωστη στον ήλιο, μπαταρία εξίσου ακόμα καλύτερη ακόμα και με τα 120hz από την ήδη πολύ καλή του 11 lite 5g με τα 90hz η κάμερα εξίσου η βασική καλύτερη(μην περιμένεις επιπέδου flagship πχ σε σχέση με του OnePlus 8 pro υπολείπεται) έχει και ois που πάσχει το xiaomi.
Το μόνο προτερήματα του xiaomi το βάρος και το πάχος, σε όλα τα υπόλοιπα το 8T καλύτερο από λίγο έως περισσότερο.


Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Με έβαλες σε σκέψεις:) Απο χρώματα τα 10bit που εχει το mi 11 lite σε σχεση με το 8T βλέπεις διάφορα; Δηλαδη εχει πιο γεμάτα χρωματα το xiaomi; 

Σορρυ για το off topic.. Κατι τελευταίο το nord 2 αρκετά καλύτερο η στα ιδια επίπεδα με το 8T; Ξερω μονο απ οτι έχουν πει οτι έχει καλύτερη καμερα.. Τον αλλο μηνα παίρνω ενα απο τα τρία.. 😀 Το θέμα ειναι πιο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...