Jump to content

Redmi Note 8


minotavros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν στις ρυθμίσεις του κινητού δεν υπάρχει ο διακόπτης για volte, δοκίμασε να πληκτρολογήσεις στον dialer

 

 

 

*#*#86583#*#*

 

 

 

Έτσι θα ενεργοποιηθεί το Volte.

 

Tο δοκίμασα στο δικό μου redmi 5 plus και παίζει κανονικά.

 

Iσχύει για πολλές συσκευές της xiaomi.

οκ το έκανα και εμφανίστηκε το εικονίδιο του πάνω δίπλα στο σήμα! ευχαριστώ

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

οκ το έκανα και εμφανίστηκε το εικονίδιο του πάνω δίπλα στο σήμα! ευχαριστώ

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Να είσαι καλά φίλε, καλή συνέχεια

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Μία φίλη μου πήρε το redmi note 8 και έχει την 11.09

Όμως το λειτουργικό είναι τελείως διαφορετικό από ότι στο δικό μου που έχω το redmi note 7 με την 11.01

 

Θέλω στης φίλης μου να μπλοκάρω τις εισερχόμενες κλήσεις "άγνωστος αριθμός" αλλά δε γίνεται. Μπορώ να μπλοκάρω μόνο συγκεκριμένους αριθμούς.

 

Και ακόμη...

Θέλει να αλλάξει εικονίδια και όταν βάζει νέα εικονίδια από τα "ΘΕΜΑΤΑ" το τηλέφωνό οι επαφές και τα μηνύματα παραμένουν μπλε χρώμα ότι θέμα κι αν βάλει.

 

Θα μου πείτε σιγά τα προβλήματα.

Το πρώτο είναι σημαντικό σίγουρα. Αλλά και το δεύτερο αν μπορεί κάποιος να μου πει κάτι....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, πριν κατι μηνες ειχα παρει δωρο στη γυναίκα μου το redmi note 8 4/64, απο την πρώτη στιγμή μου παραπονιόταν οτι δε βγαζει καλες φωτο και όντως τη μερα με το φως θολώνει ολη η φωτογραφία, αν υπάρχει ηλιος,λαμπα στη φωτό φαίνεται μια μεγάλη φωτεινή μπαλα.

εγω εχω το μι μαξ3 και βγαζει πολυ καλύτερες φωτο απο το συγκεκριμένο κινητό της γυναίκας μου. εχω σκαλίσει ρυθμίσεις χωρις αποτέλεσμα. με εχει φαει η γκρίνια και με το δίκιο της, τι μπορούμε να κάνουμε για να μην αναγκαστώ να της παρω καινούριο.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, πριν κατι μηνες ειχα παρει δωρο στη γυναίκα μου το redmi note 8 4/64, απο την πρώτη στιγμή μου παραπονιόταν οτι δε βγαζει καλες φωτο και όντως τη μερα με το φως θολώνει ολη η φωτογραφία, αν υπάρχει ηλιος,λαμπα στη φωτό φαίνεται μια μεγάλη φωτεινή μπαλα.

εγω εχω το μι μαξ3 και βγαζει πολυ καλύτερες φωτο απο το συγκεκριμένο κινητό της γυναίκας μου. εχω σκαλίσει ρυθμίσεις χωρις αποτέλεσμα. με εχει φαει η γκρίνια και με το δίκιο της, τι μπορούμε να κάνουμε για να μην αναγκαστώ να της παρω καινούριο.

Μήπως υπάρχει καμία ζελατίνα πίσω στη κάμερα που δεν φαίνεται;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καμία ζελατίνα πίσω στη κάμερα που δεν φαίνεται;

 

εχω βαλει tempered glass αλλα εχει μπει τέλεια χώρις καποιο σκουπίδακι, να κανει αυτον την δουλειά; και στο δικο μου εχω tempered glass χωρις να εχω θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει τη ζημιά.. Ειχα βάλει και εγω και στις φωτογραφίες μου έκανε αυτό το θόλωμα αμα το έβγαλα όλα καλά μετά!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει tempered glass αλλα εχει μπει τέλεια χώρις καποιο σκουπίδακι, να κανει αυτον την δουλειά; και στο δικο μου εχω tempered glass χωρις να εχω θεμα.

Το tempered glass μπαίνει μπροστά όμως. Για ποιά κάμερα λέτε για την selfie ή την πίσω, ότι δεν βγάζει καλές φωτογραφίες; Αν λέτε για την πίσω τι σχέση έχει το tempered glass;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν έρχεται μέσα στο κουτί με tempered glass στη πίσω κάμερα. Το βάζεις μετά εσύ.

Εδώ γράφει ότι από τη πρώτη στιγμή δεν βγάζει καλές φωτογραφίες.

Δηλαδή μόλις το έβγαλε από το κουτί έβαλε κιόλας tempered glass για τις πίσω κάμερες;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητό το ειχα παραγγειλει μαζι με tempered glass για οθόνη και κάμερα, το τζαμακι για την οθόνη ειναι αυτό που κανει εγκοπή και δεν καλύπτει την μπροστά καμερα, εγω αναφερομουν για θολές φωτο απο την πισω καμερα οπου με το που το έβγαλα απο το κουτί τοποθέτησα και πίσω τζαμι.

το εβγαλα το μεσημέρι με το που το εγραψε ο φίλος πιο πανω και το κινητό βγαζει τέλειες φωτο ακομα και βράδυ, εφαγα λίγο γκρίνια για τις εκδρομές που καναμε και εβγαζε θολές φωτο αλλα οκ, γλίτωσα το καινούριο κινητό!!!

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει φίλος το note 8 ένα μήνα και έχει πρόβλημα με το wifi. Σε οποιαδήποτε ρούτερ όταν πάει να συνδεθεί συνδέεται αλλά του λέει χωρίς internet και πολλές φορές δεν το παίρνει χαμπάρι και τρώει δεδομένα μόνο όταν κλείσει και ανοίξει το wifi στο κινητό συνδέεται κανονικά. Από update τα έχει κάνει όλα εκτός το miui 12 που δεν ήρθε ακόμα.εχει άλλος αυτό το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απενεργοποιώ τη συσκευή κάθε βράδυ πριν πάω για ύπνο και το πρωί μέσα στα δύο πρώτα λεπτά κρατάω την οθόνη ανοιχτή για να κάνει το WiFi από μόνο του τις 3 επανεκκινήσεις που τις έχει ταμμένες (!) και μετά δουλεύει σταθερά και απρόσκοπτα (αν δεν το κάνω, θα τις κάνει όταν κάποια στιγμή το ανοίξω την οθόνη αργότερα). Αν έχει το MIUI 11.0.9 & android 9 είναι κομπλέ από ενημερώσεις. Γιατί δεν κλείνει για ασφάλεια τα δεδομένα όταν έχει διαθέσιμη wifi σύνδεση?

Ρυθμίσεις>Wi-Fi>Πρόσθετες ρυθμίσεις>Βοηθός Wi-Fi>τόχει στο Απενεργοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απενεργοποιώ τη συσκευή κάθε βράδυ πριν πάω για ύπνο και το πρωί μέσα στα δύο πρώτα λεπτά κρατάω την οθόνη ανοιχτή για να κάνει το WiFi από μόνο του τις 3 επανεκκινήσεις που τις έχει ταμμένες (!) και μετά δουλεύει σταθερά και απρόσκοπτα (αν δεν το κάνω, θα τις κάνει όταν κάποια στιγμή το ανοίξω την οθόνη αργότερα). Αν έχει το MIUI 11.0.9 & android 9 είναι κομπλέ από ενημερώσεις. Γιατί δεν κλείνει για ασφάλεια τα δεδομένα όταν έχει διαθέσιμη wifi σύνδεση?

Ρυθμίσεις>Wi-Fi>Πρόσθετες ρυθμίσεις>Βοηθός Wi-Fi>τόχει στο Απενεργοποίηση?

 

Το θέμα ειναι να μην χρειάζεται καθε φορα να κλεινει τα δεδομενα το σωστο ειναι οταν πιανει wifi να παίρνει internet και να κλεινουν τα δεδομενα μονα τους.Αυτην η ρυθμιση που λες στο wifi εμένα στο poco δεν την έχει θα του πω να κοιταξει στο note 8.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ποιό είναι το σωστό και στη δική μου συσκευή δουλεύει, αλλά οι δύο συμβουλές μου αποσκοπούν στο να μην ξοδεύει εν αγνοία του τα δεδομένα του, δεν είναι και τόσο δύσκολο η χρονοβόρο το να ενεργοποιεί ή να απενεργοποιεί τα δεδομένα κινητής τουλάχιστον μέχρι να λύσει το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πρώτων, ακόμα δεν ακούσαμε τίποτα για nadroid 10 και miui 12. Βγληκε λενε ένα update μιθι 11. Το έλαβε κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τίποτα απ' αυτά. Ακούστηκε για miui 11 security patch Αυγούστου ή Σεπτεμβρίου σε άλλες χώρες, Ινδία πχ, αλλά ποιός σκοτίστηκε για κάτι τέτοιο;

Είναι απίστευτη η Xiaomi Redmi, ανίκανοι να βγάλουν miui 12 με android 10 γι αυτό το best seller μοντέλο, ενώ έχουν βγάλει για τόσα άλλα παλαιότερα

και νεότερα αλλά λιγότερο δημοφιλή μοντέλα...

Εγώ δεν ξαναπαίρνω απ' αυτούς κινητό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. τελικά έχει βρεθεί λύση για τις επαφές;

έχω επαφές και στη sim και εμφανίζονται διπλές μαζί με του google αφού δεν υπάρχει δυνατότητα για επιλογή ενός από τα δύο. και όχι τίποτε άλλο αλλά δεν έχω και πρόσβαση στη sim για να τις σβήσω.

έχει βρει κάποιος κάτι σχετικά;

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα SIM Tool Manager απο το play store για τη διαχείριση των επαφών της SIM και ποτέ Xiaomi κινητό ξανά.

Αν δεν έχεις κατεβάσει την εφαρμογή Επαφές απο το play store κάντο για να μην σου εμφανίζονται οι επαφές της SIM.

Όταν την ανοίξεις πας στις 3 οριζόντιες γραμμές τέρμα επάνω αριστερά και Ρυθμίσεις -> Προεπιλεγμένος λογ/μός για νέες επαφές

βάζεις το λογ/μό σου google

Edited by sat_rrstm
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

απλά μια διευκρίνιση. η εφαρμογή "επαφές" που λες είναι άλλη από αυτή που έχει ήδη το κινητό με το ανθρωπάκι; γιατί αν είναι αυτή που έχει ήδη, αυτό το έχω κάνει αλλά ακόμα έχω διπλά ονόματα και μάλιστα δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι από sim και ποια από google λογαριασμό.

Απ' ότι καταλαβαίνω, δεν έχει νόημα να έχουμε πια επαφές στην sim εφόσον είναι περασμένες στο google. παρόλα αυτά το συγκεκριμένο κινητό δεν δίνει καμία δυνατότητα επεξεργασίας των επαφών της sim.ούτε σβήσιμο ούτε να μην εμφανίζονται ούτε τίποτα. εκτός αν δεν βλέπω εγώ κάτι στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο play store και βάλε αναζήτηση "Επαφές" θα την δείς (μπλε εικονίδιο ανθρωπάκι) και κάντην εγκατάσταση, αν δεν το έχεις κάνει ποτέ.

Αν πάλι την έχεις κατεβάσει δες, έχει τη ρύθμιση που σου είπα πιό πάνω?

Εγώ βλέπω μόνο τις google επαφές μου, όχι της ΣΙΜ και αν θέλω κάτι από αυτές της ΣΙΜ έχω την εφαρμογή που επίσης σου είπα πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές τις είχα από την αρχή και είχα κάνει και τα βήματα που αναφέρεις πιο πάνω. αλλά παρόλα αυτά κάτι δεν πάει καλά. έχω επαφές με 2 διαφορετικά τηλέφωνα και στο google φαίνεται μόνο το 1. και το 2ο από το κινητό δεν έχω επιλογή για διαγραφή. με κάποιο τρόπο έχουν ενωθεί οι κοινές επαφές και δεν μπορώ να τις επεξεργαστώ. το εργαλείο που αναφέρεις για τη sim κάνει και επεξεργασία ή σβήσιμο επαφών;
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, όταν πήρα τη συσκευή το εικονίδιο επαφών ήταν πορτοκαλί μαμίσιο της Xiaomi και μετά κατέβασα το μπλε της google.

Και ναι, το SIM Tool Manager κάνει αυτά που είπες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα και εγκατέστησα ένα patch ασφαλείας 12,0,10,0, επειδή βαριέμαι να ψάχνω , υπάρχει κάποιος που το εγκατέστησε και ξέρει τι αλλαγές περιλαμβάνει?

 

Το κινητό με το 12άρι MIUI πάει σφαίρα και τα σπάει. Τρελή διάρκεια μπαταρίας και απίστευτη ταχύτητα browsing

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς 11.010.0 διότι αυτή την ενημέρωση έκανα. Μου φαίνεται πιο γρήγορο το κινητό, επίσης και το ίντερνετ πιο γρήγορο. Δεν ξέρω για την μπαταρία, διότι την τελείωσα πριν από λίγα λεπτά την ενημέρωση. Επίσης πριν από 1 εβδομάδα στο επιλογές προγραμματιστών και συγκεκριμένα στο κλίμακα κινουμένων σχεδίων παραθύρων το έβαλα στο .5χ. Και τις 2 από κάτω ρυθμίσεις από τα κινούμενα παράθυρα, τις έβαλα και αυτές στο .5χ και είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα. Πολύ πιο γρήγορο το κινητό. Επίσης έχω απενεργοποιήσει την βελτιστοποίηση miui στις επιλογές προγραμματιστών. Μιλάμε πολύ σφαίρα το RN8 3/32. Που να έπαιρνα το 4/64, καθώς αυτό είναι πιο γρήγορο και πιο σταθερό από το 3/32. Αυτά. Edited by MPOMP
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...