Jump to content

Redmi Note 8


minotavros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το note8T εχει NFC, το note8 δεν εχει.

Το note8T δεν εχει led ειδοποιήσεων, το note8 έχει.

Το note8T είναι σχεδον δεκα γραμμαρια βαρυτερο κ λιγο μεγαλυτερο.

Ολα τα υπολοιπα ειναι ακριβως ίδια!

 

NFC, 4g+ και qc φορτιστη το rn8t.

 

led notification το rn8 σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 705
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4g+ και qc φορτιστη εχει το note8. Τα εχουμε πει αυτα.

Παρτο στα χερια σου να το διαπιστωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο καθένας να βρίσκει χρήσιμο οτιδήποτε, εγω μέχρι σήμερα ούτε μια φορά στη ζωή μου δε χρησιμοποίησα το nfc σε καμία απο τις συσκευές που είχαν τέτοια δυνατότητα Γι'αυτό και τη θεωρώ άχρηστη τεχνολογία. Σεβαστή η άποψη σας όμως.
Link to comment
Share on other sites

4g+ και qc φορτιστη εχει το note8. Τα εχουμε πει αυτα.

Παρτο στα χερια σου να το διαπιστωσεις.

 

Εγω που ειχα ρωτησει εδώ οι περισσότεροι επί 2 σελίδες απάντησαν αρνητικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7974292#post7974292 . Και το ίδιο ισχύει και σε φίλο με wind αθήνα. Οπότε σχολίασα βάσει της πλειοψήφιας.

 

Τωρα γιατι εσύ έχεις 4g+ και qc φορτιστή και όχι οι άλλοι δεν το γνωρίζω. Να υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις; Γιατι για να λες εσύ ότι έχεις ενώ άλλοι δεν έχουν μόνο εκεί θα μου πήγαινε το μυαλό.

 

Πλέον ουτως ή αλλος δεν έχω καμία από τις συσκευές. Είχα για λίγο το rn8t και μου είχε μάλιστα κάνει εντύπωση τοσο το 4g+ όσο και ο qc φορτιστής που είχε μέσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεμπιπτόντως υπάρχουν δυο θεματα για την ίδια συσκευή.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου φαίνεται ή όντως έχει κακό δέκτη για το σήμα του δικτύου;; Έχω cosmote και σε κάποια σημεία νεκρώνει.. Μένω Πετρούπολη, αλλά αν κάνω να ανέβω σχετικά ψηλά το κινητό παραδίνεται.. Το redmi 3 Pro που είχα είχε πολύ καλό σήμα..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το note8T εχει NFC, το note8 δεν εχει.

Το note8T δεν εχει led ειδοποιήσεων, το note8 έχει.

Το note8T είναι σχεδον δεκα γραμμαρια βαρυτερο κ λιγο μεγαλυτερο.

Ολα τα υπολοιπα ειναι ακριβως ίδια!

 

Χρόνια πολλά,χριστός Ανέστη

μιας ερώτηση, αν θέλουμε led ειδοποιήσεις(και ειδικότερα Color Led notifications...) και NFC ποιό κινητό πρέπει να πάρουμε από τη σειρά Redmi 8?

ή πρέπει να πάμε σε Mi?

ή σε άλλη εταιρεία...?:)

επίσης προτιμούμε πάντα Snapdragon...:)

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε Mi χανεις το μεγαλύτερο αβανταζ των note που ειναι η ταυτόχρονη χρήση 2 sim + sd card και εχουν και υποδοχή για κανονικό βύσμα ακουστικών (απαραίτητο για μενα δεν υπάρχει περίπτωση να παρω κινητό χωρίς κανονικό "jack").

 

Εχω παραγγείλει το note 8 να αντικαταστήσω το υπέρ-σουπερ-ντουπερ ΤΙΜΙΟ note 4 (mido ή αλλιώς 4X) που εχω σκίσει 3 χρόνια με εντονότατη χρήση και έχω αλλαξει καμια 10ρια custom roms (τωρα τρέχω pixel experience plus android 10). Τον περισσότερο χρόνο ειχα lineageos γιατι με το miui δεν τα βρήκαμε. Οταν θα το πάρω θα ενημερώσω για τυχών δυσλειτουργίες και φυσικά πολύ σύντομα θα περάσω custom roms.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα για εναν φιλο μου το Note 8.ψαχνω να του βαλω μια Gcam! εχω βρει μια εκδοση για το ΝΟΤΕ 8Τ .κανει αραγε και για το κινητο αυτο?? Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αγορασα για εναν φιλο μου το Note 8.ψαχνω να του βαλω μια Gcam! εχω βρει μια εκδοση για το ΝΟΤΕ 8Τ .κανει αραγε και για το κινητο αυτο??

 

Δεν βλέπω λογο να μην κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω λογο να μην κάνει.

Ok. Θα κατεβασω την δική σου προτείνεις εσύ μαζί με τις οδηγίες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Λοιπόν έχω και εγώ το REDMI NOTE 8 και το σύγκρινα με το ίδιο μιας ξαδέρφης μου. Της ξαδέρφης μου βγάζει πεντακάθαρες φωτογραφίες και με ολοζώντανα χρώματα, ενώ εμένα όχι τόσο ζωντανά τα χρώματα και λίγο θολές. Επίσης τα βίντεο σε σχέση με παλιά είναι θολά. Και στην g cam και στην φωτογραφική του κινητού. Μάλλον είναι πρόβλημα λογισμικού και όχι φωτογραφικής εφαρμογής. Τι να κάνω στις ρυθμίσεις για ποιο καλές φωτό με ζωντανά χρώματα? Ποια g cam προτείνετε για το κινητό? Ευχαριστώ πολύ.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Το έβλεπα χθες το κινητό αυτό ως πρόταση για υποψήφια αγορά σε τρίτο, δεδομένης και της ενδεχόμενης πτώσης στη τιμή λόγω επόμενου μοντέλου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν βγάζει φωτογραφίες με ανάλυση πρωτογενούς εικόνας τα 12 ή τα 48Mpx. Διερευνώντας, βρίσκω άλλους να γράφουν ότι έχει αισθητήρα GM1 (48, με έξοδο 12MPx) κι άλλους ότι έχει αισθητήρα GM2 (48, με έξοδο 48MPx). Στο site του κατασκευαστή τα πράγματα δε ξεκαθαρίζουν. Αναφέρονται 48MPx και 8000x6000 ανάλυση μα όχι μοντέλο αισθητήρα. Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη κάποιου έμπειρου κατόχου περι των:

 

α) εάν η συσκευή χρησιμοποιεί τον GM1 ή τον GM2

β) εάν μπορούν να χρησιμοποιηθούν προγράμματα όπως το OpenCamera κι - αν ναι - τι παραπάνω προσφέρει η 'gcam' σε σχέση με το OpenCamera

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγνώμη για το crosspost αλλά βλέπω δύο νήματα "Redmi Note 8" και "Xiaomi Redmi Note 8". Κάποιος mod για να τα ενώσει; Ακολουθεί το χτεσινό μου post, πλέον κι εδώ. Ευχαριστώ.

 

--

 

Το έβλεπα χθες το κινητό αυτό ως πρόταση για υποψήφια αγορά σε τρίτο, δεδομένης και της ενδεχόμενης πτώσης στη τιμή λόγω επόμενου μοντέλου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν βγάζει φωτογραφίες με ανάλυση πρωτογενούς εικόνας τα 12 ή τα 48Mpx. Διερευνώντας, βρίσκω άλλους να γράφουν ότι έχει αισθητήρα GM1 (48, με έξοδο 12MPx) κι άλλους ότι έχει αισθητήρα GM2 (48, με έξοδο 48MPx). Στο site του κατασκευαστή τα πράγματα δε ξεκαθαρίζουν. Αναφέρονται 48MPx και 8000x6000 ανάλυση μα όχι μοντέλο αισθητήρα. Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη κάποιου έμπειρου κατόχου περι των:

 

α) εάν η συσκευή χρησιμοποιεί τον GM1 ή τον GM2

β) εάν μπορούν να χρησιμοποιηθούν προγράμματα όπως το OpenCamera κι - αν ναι - τι παραπάνω προσφέρει η 'gcam' σε σχέση με το OpenCamera

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για την γυναίκα μου. Global. Τις επαφές το εικονίδιο το βρήκα στα εργαλεία κ το κατέβασα κάτω δίπλα στο εικ. Τηλεφώνου. 2η μέρα προς το παρόν μια χαρά κ καλή διαχείριση μπαταρίας χθες από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ είχε 75% με ανοιχτά τα data. Το δικό μου το Α70 ήταν στο 65%.

Για τα 150€ που ζητάει είναι κορυφαία επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγνώμη για το crosspost αλλά βλέπω δύο νήματα "Redmi Note 8" και "Xiaomi Redmi Note 8". Κάποιος mod για να τα ενώσει; Ακολουθεί το χτεσινό μου post, πλέον κι εδώ. Ευχαριστώ.

 

--

 

Το έβλεπα χθες το κινητό αυτό ως πρόταση για υποψήφια αγορά σε τρίτο, δεδομένης και της ενδεχόμενης πτώσης στη τιμή λόγω επόμενου μοντέλου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν βγάζει φωτογραφίες με ανάλυση πρωτογενούς εικόνας τα 12 ή τα 48Mpx. Διερευνώντας, βρίσκω άλλους να γράφουν ότι έχει αισθητήρα GM1 (48, με έξοδο 12MPx) κι άλλους ότι έχει αισθητήρα GM2 (48, με έξοδο 48MPx). Στο site του κατασκευαστή τα πράγματα δε ξεκαθαρίζουν. Αναφέρονται 48MPx και 8000x6000 ανάλυση μα όχι μοντέλο αισθητήρα. Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη κάποιου έμπειρου κατόχου περι των:

 

α) εάν η συσκευή χρησιμοποιεί τον GM1 ή τον GM2

β) εάν μπορούν να χρησιμοποιηθούν προγράμματα όπως το OpenCamera κι - αν ναι - τι παραπάνω προσφέρει η 'gcam' σε σχέση με το OpenCamera

 

Ευχαριστώ.

 

α) GM2 αλλα στην ουσία είναι ίδιος με GM1 (με τη gcam είχα ίδιο αποτέλεσμα σε rn7 και rn8t).

β) Εννοείται. Αλλα δεν υπάρχει λόγος. Η gcam ειναι πολύ ανώτερη. Ειναι port η κάμερα του pixel με καλούδια όπως η τεχνική του hdr+ (τονίζω το +) και την επεξεργασία του pixel ενώ έχεις και πολλές ρυθμίσεις σχετικά με noise reduction, sharpening, contrast κλπ. Σε νυχτερινές ή πρόσωπα η gcam έχει το πάνω χέρι (καλύτερο λογισμικό από τη στοκ).

Link to comment
Share on other sites

α) GM2 αλλα στην ουσία είναι ίδιος με GM1 (με τη gcam είχα ίδιο αποτέλεσμα σε rn7 και rn8t).

β) Εννοείται. Αλλα δεν υπάρχει λόγος. Η gcam ειναι πολύ ανώτερη. Ειναι port η κάμερα του pixel με καλούδια όπως η τεχνική του hdr+ (τονίζω το +) και την επεξεργασία του pixel ενώ έχεις και πολλές ρυθμίσεις σχετικά με noise reduction, sharpening, contrast κλπ. Σε νυχτερινές ή πρόσωπα η gcam έχει το πάνω χέρι (καλύτερο λογισμικό από τη στοκ).

 

Καλησπέρα Ανδρέα, ευχαριστώ για την απάντηση. Αναφορικά με τα δυο modules της samsung, δεν είναι ακριβώς ίδια. Το GM2 θα μπορούσε να δώσει *και* raw 48Mpx. Αν φαίνονται ίδια στη πράξη, τότε κάτι 'φρενάρει' το gm2. Την opencamera την ανέφερα για τη δυνατότητά της να εξαγάγει 'raw', όσο raw τέλος πάντων την αφήνουν άλλοι παράγοντες να πιάσει. Με raw πας αρκετά μακρύτερα από τα έτοιμα προγράμματα αρκεί να ξέρεις τι θέλεις και πώς να το κάνεις. Θα το προτείνω το κινητάκι. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ανδρέα, ευχαριστώ για την απάντηση. Αναφορικά με τα δυο modules της samsung, δεν είναι ακριβώς ίδια. Το GM2 θα μπορούσε να δώσει *και* raw 48Mpx. Αν φαίνονται ίδια στη πράξη, τότε κάτι 'φρενάρει' το gm2. Την opencamera την ανέφερα για τη δυνατότητά της να εξαγάγει 'raw', όσο raw τέλος πάντων την αφήνουν άλλοι παράγοντες να πιάσει. Με raw πας αρκετά μακρύτερα από τα έτοιμα προγράμματα αρκεί να ξέρεις τι θέλεις και πώς να το κάνεις. Θα το προτείνω το κινητάκι. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Αν δεν απατώμαι και οι 2 αισθητήρες 48ριδες ειναι αλλα το soc είναι το "φρένο".

 

Σωστά, δεν είχα σκεφτεί το raw. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δουλεύουν κανονικά οι 3d party apps.

Link to comment
Share on other sites

Τουναντίον! Το sm6125 (σύμφωνα με τα update της qualcomm) σηκώνει 48ρη. Ο 48ρης gm1 βγάζει 4000x3000, o gm2 8000x6000. Προς το software το βλέπω το 'φρένο' αλλά αν 'βλέπονται' οι φωτό - ειδικά οι νυχτερινές - πιστεύω πως δεν έχει σημασία. Ευχαριστώ για την απάντηση, καλό βράδι!
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από την αρχή του χρόνου.

Γενικά ευχαριστημένος με μόνη εξαίρεση ότι δεν είναι πολύ smooth και γρήγορο όπως το mi9t που είχα πριν αλλά και το note 8 pro που έχει η γυναίκα μου.

Διαβάζοντας στο νήμα ενός άλλος κινητού έκανα προχτές τη δοκιμή και έκλεισα τη βελτιοποίηση του MIUI από τις επιλογές για προγραμματιστές και νομίζω ότι είδα αλλαγή στην απόκριση του κινητού χωρίς να δω αλλαγή στη διαχείριση της μπαταρίας.

Μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου, αν κάποιος ξέρει κάτι ας μοιραστεί την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από την αρχή του χρόνου.

Γενικά ευχαριστημένος με μόνη εξαίρεση ότι δεν είναι πολύ smooth και γρήγορο όπως το mi9t που είχα πριν αλλά και το note 8 pro που έχει η γυναίκα μου.

Διαβάζοντας στο νήμα ενός άλλος κινητού έκανα προχτές τη δοκιμή και έκλεισα τη βελτιοποίηση του MIUI από τις επιλογές για προγραμματιστές και νομίζω ότι είδα αλλαγή στην απόκριση του κινητού χωρίς να δω αλλαγή στη διαχείριση της μπαταρίας.

Μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου, αν κάποιος ξέρει κάτι ας μοιραστεί την εμπειρία του.

 

To Redmi note 8 εχει τον snap665 ενω το mi9t τον 730, λογικό να είναι πιο smooth το mi9t

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Νέος κάτοχος του κινητού κ έχω 2 απορίες.

1) πως βάζουμε ταχεία κλήση? Σαν συντόμευση στις σελίδες

2) προσπαθώ να ανοίξω κάποια αρχεία από μια κάρτα sd που είχα στο προηγούμενο κινητό κ βγάζει κάποια μυνήματα περί αδειών. Ότι κι να κάνω πάλι το ίδιο βγάζει. Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από την αρχή του χρόνου.

Γενικά ευχαριστημένος με μόνη εξαίρεση ότι δεν είναι πολύ smooth και γρήγορο όπως το mi9t που είχα πριν αλλά και το note 8 pro που έχει η γυναίκα μου.

Διαβάζοντας στο νήμα ενός άλλος κινητού έκανα προχτές τη δοκιμή και έκλεισα τη βελτιοποίηση του MIUI από τις επιλογές για προγραμματιστές και νομίζω ότι είδα αλλαγή στην απόκριση του κινητού χωρίς να δω αλλαγή στη διαχείριση της μπαταρίας.

Μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου, αν κάποιος ξέρει κάτι ας μοιραστεί την εμπειρία του.

 

Αυτό το πράμα έχει περί τα 15GHz μοιρασμένα σε 8 threads. Κάτι βαρύ πρέπει να τρέχει πάνω και να κάνει έτσι. Δε το έχω για να σου πω αλλά επειδή το ερεύνησα για άλλον το κινητάκι, δελεάστηκα κι εγώ για να το πάρω τώρα και για μένα (ειδικά σήμερα που βλέπω πως είναι στο πλάνο αναβαθμίσεων). Δες εάν τρέχει κάτι που κάνει εντατική χρήση της sd ή της mmc του κινητού, εκεί θα το αναζητούσα εγώ το bottleneck.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει κάνα καλό τζαμάκι; Τι προτιμάμε; Full face ή μόνο οθόνη κάλυψη; Τι συνεργάζεται καλύτερα με την μαμά θήκη;

Ευχαριστώ.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...