Jump to content

Amazfit GTR 2


Giambas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω τους διαχειριστές! αν θα γίνει κάποιο τοπικ για το συγκεκριμένο ρολόι.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Για να ζωντανεψω λιγο το νημα. Χτες ήρθε update με το Alexa, αν και δεν έχω βρει ακόμη πως λειτουργεί.

Ωστόσο διόρθωσε και κάποια άλλα bugs.

Ένα από αυτά που παρατήρησα είναι στην αντίστροφη μέτρηση όταν τελειώνει ο χρόνος δονείται μέχρι εσύ να το πατήσεις να σταματήσει, ενώ πριν σταματούσε μετά από λίγα δευτερόλεπτα μόνο του.

Η διάρκεια ζωής έχω την αίσθηση ότι χειροτέρεψε λίγο, αλλα θα το παρακολουθώ. Ισως επειδή το σκαλιζα περισσότερο να μου φάνηκε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις το πήρα στα χέρια μου, δηλώνω ενθουσιασμένος, το μόνο αρνητικό (που μετά από ψάξιμο και ερωτήσεις έβγαλα άκρη) είναι ότι με το δικό μου το κινητό που είναι 3ετίας LG V30 για το Viber εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις αλλά για το κυρίως κείμενο πρέπει να πάω στο κινητό μου να το διαβάσω (το δοκίμασα όμως σε άλλα κινητά και διάβαζα κανονικά στο ρολόι και το κείμενο, όπως μου επιβεβαίωσε και φίλος από το skroutz). Όποιος έχει νέα, κόλπα εναλλακτικές εφαρμογές κτλ, θα ήταν ωραίο να τα μοιραστεί μαζί μας.

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε λίγες μέρες παραλαμβάνω και εγώ. Πήρα την κλασική έκδοση με το δερμάτινο λουράκι. Έχω ήδη το Amazfit Verge lite και στο παρελθόν είχα και το T-Rex.

 

Έχω iPhone και δουλεύουν απροβλημάτιστα με το IOS.

 

Περιμένω να δω ποσό καλή θα είναι η κλήση-ομιλία μέσω του ρολογιού καθώς αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξαφνικά από χθες όπου νομίζω ότι έγινε update, αντί να διαβάζω το πλήρες μήνυμα της ειδοποίησης στην οθόνη (πχ. κείμενο μηνύματος Viber, κείμενο email) κτλ όπως έρχονται, μου βγάζει: "Λάβατε ενα νέο μήνυμα. Δείτε το στο κινητό σας" :wacko:

 

Η ειρωνεία εδώ είναι ότι ο βασικός λογος που έχω smartwatch είναι να μην ανοιγοκλείνω και εχω πανω μου συνεχεια το κινητο για να διαβαζω τα μηνύματα, αλλά να τα βλέπω από το κινητό. Εαν αυτό σταματήσει θα αναγκαστώ να αλλάξω συσκεύη.

 

Συμβαίνει κ σε άλλους; Το downgrade σε προηγουμενη εκδοση θα ηθελα να το αποφυγω για να μην χανω ρυθμισεις και ξαναστηνω απ'την αρχή...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά από χθες όπου νομίζω ότι έγινε update, αντί να διαβάζω το πλήρες μήνυμα της ειδοποίησης στην οθόνη (πχ. κείμενο μηνύματος Viber, κείμενο email) κτλ όπως έρχονται, μου βγάζει: "Λάβατε ενα νέο μήνυμα. Δείτε το στο κινητό σας" :wacko:

 

Η ειρωνεία εδώ είναι ότι ο βασικός λογος που έχω smartwatch είναι να μην ανοιγοκλείνω και εχω πανω μου συνεχεια το κινητο για να διαβαζω τα μηνύματα, αλλά να τα βλέπω από το κινητό. Εαν αυτό σταματήσει θα αναγκαστώ να αλλάξω συσκεύη.

 

Συμβαίνει κ σε άλλους; Το downgrade σε προηγουμενη εκδοση θα ηθελα να το αποφυγω για να μην χανω ρυθμισεις και ξαναστηνω απ'την αρχή...

 

Μόλις το δοκίμασα και εγώ και μετά από διάφορες ρυθμίσεις στο κινητό και στο viber, δεν κατάφερα να εμφανίσω το περιεχόμενο του μηνύματος στο ρολόι.

Άμα βρει κανείς λύση ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα στο 2e. Το έπαθε μετά από αναβάθμιση της εφαρμογής zepp. Περιμένω την επόμενη αναβάθμιση για να στρώσει
Link to comment
Share on other sites

Ναι αναφέρουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα στις αξιολογήσεις της εφαρμογής. Μόλις το έλεγξα. Υπάρχει τρόπος να γυρίσουμε σε προηγούμενη έκδοση; είναι μια προσωρινή λύση αν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή δεν μπορούσα να περιμένω update και η αναγνωση ειδοποιησεων ειναι απαραίτητη όπως είπα, έκανα downgrade από την τρέχουσα 6.1.3 στην 6.1.2 και το πρόβλημα παρέμενε.

 

Γυρνώντας όμως στην 6.1.1 από 3 Αυγούστου από το apkmirror το πρόβλημα λύθηκε (διαλέγετε 6.1.1-play και εν συνεχεία το variant με την ετικέτα "APK"):

https://www.apkmirror.com/?post_type=app_release&searchtype=apk&s=zepp

 

Επίσης κράτησε τα workout records, όχι ότι είχα και πολλά :lol:

 

ΥΓ. Δεν μπορεί να κάνει εγκατασταση πάνω στην 6.1.3, πρέπει να κάνετε απεγκατάσταση πρώτα και μετά εγκατάσταση της 6.1.1.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, νέος κάτοχος του amazfit gtr 2 και έχω πρόβλημα στην λήψη των κλήσεων. Έχω κάνει το pairing που ζητάει και στην εισερχόμενη κλήση που δείχνει στο καντράν τον αριθμό και τα κουμπιά αποδοχής ή απόρριψης της κλήσης. Ωστόσο αν πατήσω αποδοχή τότε δεν ακούγεται τίποτα, ούτε με ακούν...Μετά από λίγα δευτερόλεπτα μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:

"... η σύνδεση με το τηλέφωνο δεν λειτουργεί χρησιμοποιήστε τηλεφωνικές κλήσεις μέσω του κινητού τηλεφώνου..."

Τι είναι αυτό; Τι φταίει; η έκδοση της εφαρμογής Zepp είναι η 6.2.3.

 

 

Mi A3 Not just Blue 4GB RAM 64GB ROM, official international version, PFQEUXM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Έχεις δώσει απαιτούμενες άδειες στην εφαρμογή; Δοκίμασε και την εφαρμογή Notify for amazfit & zepp.

Κάτοχος και εγώ από χθες του GTR 2e σε μαύρο χρώμα, αγορασμένο από Γερμανό στα 99€ με 11 άτοκες. Η προσφορά της visa στο Σκρουτζ βγαίνει στα ίδια αλλά χωρίς άτοκες. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και σε Huawei GT 2pro, Huawei GT 2e, Samsung Watch 4

Προερχόμενος από Huawei Watch GT με 2 χρόνια απροβλημάτιστης χρήσης και θέλοντας να "αναβαθμιστώ" συν την σχεδίαση του.

Το ρολόι το βρήκα live μόνο σε ένα κατάστημα εδώ Θεσσαλονίκη για να το δω και αυτό μόνο το κανονικό GTR 2. Κοινώς το έχουν χαντακωμένο.

Τρομερή οθόνη και πανέμορφη καμπυλωτή κάσα. Το ρουλάκι όμορφο, με καλό κούμπωμα αλλά θα ήθελα λίγο διαφορετική υφή ή ανάγλυφο απ έξω. Έχω 3-4 λουράκια κάθε περίστασης από το GT που ταιριάζουν μιά χαρά.

Άμεση σύνδεση με xperia 5ii, μηδέν αποσυνδέσεις, ειδοποιήσεις μιά χαρά σε όσες εφαρμογές μου δοκίμασα. Αμέτρητα watch faces και μέσω των υπολοίπων εφαρμογών στο playstore. 

Η εφαρμογή notify for amazfit είναι πιο πλήρης και όμορφη. Αλλά για κάποιο λόγο βαράνε υπερωρίες τα πράσινα λαμπάκια, σαν κάτι να τρέχει συνέχεια και να προσπαθεί να πάρει μέτρηση (πιθανών καρδιακό ρυθμό).

Οπότε αναγκαστικά γύρισα στο zepp.(Σκούρο θέμα δεν έχει;)

Δοκίμασα μέτρηση βημάτων, παλμών και gps σε άσκηση για λίγο, μετράει το ίδιο με το GT. Το gps σε ανοιχτό χώρο συνδέθηκε σε 5-10" περίπου.Μπαταρία τσιμέντο.Ενεργοποίηση, σετάρισμα, σκάλισμα,update, faces,κλπ για κανενα 8-10ώρες και έχασε 4%. Το μικρόφωνο και ηχείο μου είναι άχρηστα στην καθημερινότητα μου και μουσική έχω περασμένη απευθείας στην μνήμη των bluetooth ακουστικών μου. Οπότε πήγα στο e μοντελο.

Το βρίσκω άψογο ρολόι και ενόψει άφιξης της σειράς 3/3pro που ήδη εμφανίστηκε ατα μαγαζιά, η τιμή ίσως δεν πέσει παρακάτω. 

Σχεδιαστικά από όσα έβλεπα, μόνο το gt2 pro προσφέρει κάτι ξεχωριστό, λόγω υλικών αλλά όχι για καθημερινή χρήση, δεν δίνω επιπλέον 50-60 ευρώ για τιτάνιο και κοφτή κάσα.Tα wear os ειναι τραγικά σε αυτονομία ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν υποστηρίζει VO2 ΜΑΧ ?

Επίσης για να δουλέψουν οι  φωνητικές εντολές πρέπει το ρολόι να είναι στα Αγγλικά ?

Αν είναι στα Ελληνικά δεν λειτουργούν ?

Εχει εντολή να ανοίγει η εφαρμογή τηλεφώνου για κλήση απο το ρολόι?

Ευχαριστώ

 

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2021 at 8:47 ΠΜ, CPR said:

Σε λίγες μέρες παραλαμβάνω και εγώ. Πήρα την κλασική έκδοση με το δερμάτινο λουράκι. Έχω ήδη το Amazfit Verge lite και στο παρελθόν είχα και το T-Rex.

 

Έχω iPhone και δουλεύουν απροβλημάτιστα με το IOS.

 

Περιμένω να δω ποσό καλή θα είναι η κλήση-ομιλία μέσω του ρολογιού καθώς αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ρολοι ανταποκρινετε καλα στο θεμα κλησεων;

 

On 4/10/2021 at 7:30 ΜΜ, map31000 said:

Γεια σας, νέος κάτοχος του amazfit gtr 2 και έχω πρόβλημα στην λήψη των κλήσεων. Έχω κάνει το pairing που ζητάει και στην εισερχόμενη κλήση που δείχνει στο καντράν τον αριθμό και τα κουμπιά αποδοχής ή απόρριψης της κλήσης. Ωστόσο αν πατήσω αποδοχή τότε δεν ακούγεται τίποτα, ούτε με ακούν...Μετά από λίγα δευτερόλεπτα μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:

"... η σύνδεση με το τηλέφωνο δεν λειτουργεί χρησιμοποιήστε τηλεφωνικές κλήσεις μέσω του κινητού τηλεφώνου..."

Τι είναι αυτό; Τι φταίει; η έκδοση της εφαρμογής Zepp είναι η 6.2.3.

 

 

Τελικα ληθηκε το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αγορά πριν ένα μήνα. Το music player του ρολογιού δεν παίζει τα mp3 που έχω βάλει στο ρολόι.. καμιά ιδέα τι φταίει? Εσάς δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...