Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,μιας και περιμενω ενα Μ9 ανοιξα το θεμα μηπως το εχει καποιος και μου πει εντυπωσεις απο την συσκευη.Το εχει το Banggod στα 53 και κατι ευρω

https://www.banggood.com/Leagoo-M9-5_5-Inch-189-Quad-Camera-2GB-RAM-16GB-ROM-MT6580A-1_3GHz-Quad-Core-3G-Smartphone-p-1240611.html?rmmds=search&cur_warehouse=HK

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να γράψω στα γρήγορα ότι επιβεβαιώνεται ότι ο παρεχόμενος φορτιστής είναι για πέταμα.

Με έναν φορτιστή που πήρα απ' το Πλαίσιο χωρίς να το πολυψάξω φόρτισα φουλ το κινητό απ' το μηδέν σε λιγότερο από δύο ώρες (δεν ξέρω ακριβώς πόσο γιατί δεν ήμουν εκεί), ενώ η τρίτη μου φόρτιση που ήταν με τον παρεχόμενο φορτιστή κράτησε 5μιση ώρες για φόρτιση από 16% σε 100%.

 

Για τη διάρκεια της μπαταρίας: Εγώ προσωπικά είμαι ικανοποιημένος. Η εκφόρτισή της είναι σταθερή και προβλέψιμη, και κρατάει αρκετά.

Παίζοντας Real Racing 3 που είναι βαρύ και απαιτητικό παιχνίδι (και με το οποίο έχω σκοτώσει 5 μπαταρίες σε δύο κινητά σε διάστημα λιγότερο από 14 μήνες, φορτίζοντάς τα όσο έπαιζα), μέτρησα πτώση 10% μετά από 35 λεπτά συνεχόμενου racing (όχι δηλαδή στα μενού του παιχνιδιού). Η ίδια πτώση μετρήθηκε με σχετικά γεμάτη και σχετικά άδεια μπαταρία (από 86% σε 76%, και από 34% σε 24%). Γενικώς έβγαλε άνετα 5 ώρες παιχνιδιού και μάλιστα χωρίς να ζεσταθεί ιδιαίτερα.

 

Από άποψη επιδόσεων (πάλι στο RR3, αφού δεν έχω προλάβει να δω κάτι άλλο), δεν μου έκανε κανένα απολύτως κόλλημα (ούτε στιγμιαίο), σε αντίθεση με το JiaYu S3 plus (που είχε ελάχιστα, ανεπαίσθητα κολληματάκια) και το Xiaomi mi4c που μου κάνει ελαφρώς περισσότερα. Φυσικά η σύγκριση είναι άδικη, γιατί μιλάμε για παλιότερα και φτηνότερα κινητά. Ούτε ζεστάθηκε ιδιαίτερα, ίσα που το αντιλαμβάνεσαι ότι έχει δουλέψει εντατικά.

Για να είμαι ειλικρινής, περίμενα πιο γρήγορο φόρτωμα σε κάποια σημεία, ιδίως στις πιο βαριές πίστες όπως στο LeMans, αλλά εκεί δεν είδα ουσιαστική διαφορά από το JiaYu μου (βεβαίως είδα σημαντική διαφορά σε σχέση με το Xiaomi, αλλά αυτό κοστίζει το 1/3 περίπου της τιμής του S1).

 

To Antutu μου έβγαλε σκορ 134000. (Επιμέρους τεστ: 3D: 51500, UX 42500, CPU 30000, RAM: 10000).

Το περίεργο είναι ότι ο Snapdragon 821 είναι χαμηλωμένος στα 1,9Ghz (αρκετά πιο κάτω από τα 2,35Ghz των specs του καταστήματος, αλλά και από την πιο αργή έκδοση των 2,15Ghz) που σημαίνει 12% ως 20% χαμηλότερα. Αναρωτιέμαι γιατί, και αν αλλάζει. (Βασικά αναρωτιέμαι αν το κατέβασαν επίτηδες, λόγω υπερθέρμανσης ή ψηλής κατανάλωσης μπαταρίας). Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας διαφωτίσει.

 

Τι άλλο....

Το GPS κλείδωσε στιγμιαία. Όταν λέμε στιγμιαία, εννοούμε στιγμιαία. Σε ένα δευτερόλεπτο.

Η ποιότητα ήχου στις κλήσεις άριστη (αλλά αυτό πρέπει πια να το θεωρούμε δεδομένο).

Δεν έχω δοκιμάσει mobile data και camera (μεταξύ μας, πάρτε μια φωτογραφική με φακό, ή μην περιμένετε καλές λήψεις το βράδυ). Θα επανέλθω. Αν κάποιος έχει να ρωτήσει ή να προτείνει κάτι, εδώ είμαστε.

 

Επειδή έχει πέσει αρκετά η τιμή του και ως κάτοχος LeEco είμαι αρκετά ευχαριστημένος με μόνο παράπονο την μπαταρία και ίσως την ισχύ της κεραίας σκέφτομαι να αναβαθμιστώ επιλέγοντας το Cool s1. Αν μπορείς να κάνεις ένα update μετά από τόσους μήνες χρήσης θα με βοηθούσες πολύ. Ισχύς σήματος, αυτονομία, bugs, η οτιδήποτε εντόπισες ως πρόβλημα.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει αρκετά θέματα. Το κυριότερο είναι ότι η φωτεινότητα της οθόνης ακόμα και στην πιο χαμηλή ρύθμιση είναι αρκετά φωτεινή και αυτόματη φωτεινότητα προκαλεί αισθητό τρεμόπαιγμα. Το ΒΤ έχει πολύ χαμηλή στάθμη ήχου και αρκετά αργή και προβληματική συνδεσιμότητα ειδικά όταν εναλλάσσονται οι συσκευές. Τo browsing είναι αργό με αρκετά lag και η πίσω κάμερα έχει κακό autofocus και ποιότητα. Επίσης η οθόνη δεν είναι πολύ responsive στο touch και ειδικά στα άκρα δεν πιάνει. Η μπαταρία θα μπορούσε να είναι καλύτερη αν είχε χαμηλότερη φωτεινότητα.
Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω εγώ.

 

Αγόρασα κινητό Nokia 3 στις 26 Δεκεμβρίου 2017 και στις 7 Φεβρουαρίου το τηλέφωνο άρχισε να έχει πρόβλημα απόκρισης στο κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και μετά από κάποιες ώρες έσβησε μόνο του και δεν ξανάνοιξε. Προφανώς επειδή το είχαμε μόνο 1 μήνα και κάτι το έστειλα σε αυτούς που είναι το επίσημο service. Μου απάντησαν οτι είχε υγρασία και μου έστειλαν και αυτές τις φώτο που επισυνάπτω. Το τηλέφωνο το είχα από την πρώτη ώρα σε θήκη (μπρος πίσω) και με τζαμάκι από μπροστά. Δεν μου έπεσε ποτέ σε νερά, δεν βράχηκε ποτέ πουθενά, δεν ακούμπησε ποτέ σε υγρή επιφάνεια κλπ κλπ. Πως μπήκε υγρασία λοιπόν; Μήπως εξ' αρχής ήταν ελλατωματικό και απλά μετά από 1 μήνα που λειτούργησε και οξειδώθηκε εκείνο το σημείο άρχισε να βγάζει τα προβλήματα; Οπως και να έχει η TS Solutions λέει οτι δεν καλύπτει υγρασίες και θέλουν 145 ευρώ για να το φτιάξουν (όταν καινούριο έχει 125 ευρώ)!

 

Επειδή διαβάζω και σε άλλα forum για το κακό service της συγκεκριμένης, αν έχει κάποιος να με συμβουλέψει κάτι ή να πει την άποψή του, ευχαρίστως να την ακούσω.

 

Ευχαριστώ!

 

http://i66.tinypic.com/1zyxzxd.jpg

http://i68.tinypic.com/2n7pjtl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανενας προβλημα με τον ηχο στις κλησεις??Ο συνομιλητης δεν ακουει καθολου καλα και η ποιοτητα της κλησης δεν ειναι καλη,καποια λυση??
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα τη συσκευη δεν μπαινει στο play store γραφει οτι η συσκευη δεν ειναι πιστοποιημενη τι κανουμε

 

απο διαβασμα που εχω κανει γα το συγκεκριμενο μοντελο μιας και το περιμενω πρεπει να κανεις πρωτα ota update,το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

απο διαβασμα που εχω κανει γα το συγκεκριμενο μοντελο μιας και το περιμενω πρεπει να κανεις πρωτα ota update,το εκανες?

το πηρα για ενα φιλο μου δεν το εχω στα χερια μου θα του πω να το κανει ευχαριστω. Παντως η LEGAOO δεν ειναι στην επισημη λιστα πιστοποιημενων εταιριωνhttps://www.android.com/certified/partners/

Edited by andreas1971
Link to comment
Share on other sites

το πηρα για ενα φιλο μου δεν το εχω στα χερια μου θα του πω να το κανει ευχαριστω. Παντως η LEGAOO δεν ειναι στην επισημη λιστα πιστοποιημενων εταιριωνhttps://www.android.com/certified/partners/
το εκανε αναβαθμιση και μπηκε κανονικα στο play store
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω αυτο το κινητο 3 μερες φαινεται να δουλευει σωστα εχω ομως αποριες. Οταν παω να αποθηκευσω καποιο σαιτ στην αρχικη οθονη ενω μου λεει οτι εχει αποθηκευτει δεν το βρισκω πουθενα και δεν μου στελνει ειδοποιησεις για τα yahoo μαιλ μου παροτι ειναι ρυθμισμενο να μου τις εμφανιζει καμμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Το εχει καποιος;αν ναι να μας πει εντυπωσεις.

 

Γιατι προστακτικη κατασκοπε? Υποχρεωτικο ειναι?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι προστακτικη κατασκοπε? Υποχρεωτικο ειναι?
οχι καθε άλλο απλά δεν έβαλα το ερωτηματικο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει αρκετά θέματα. Το κυριότερο είναι ότι η φωτεινότητα της οθόνης ακόμα και στην πιο χαμηλή ρύθμιση είναι αρκετά φωτεινή και αυτόματη φωτεινότητα προκαλεί αισθητό τρεμόπαιγμα. Το ΒΤ έχει πολύ χαμηλή στάθμη ήχου και αρκετά αργή και προβληματική συνδεσιμότητα ειδικά όταν εναλλάσσονται οι συσκευές. Τo browsing είναι αργό με αρκετά lag και η πίσω κάμερα έχει κακό autofocus και ποιότητα. Επίσης η οθόνη δεν είναι πολύ responsive στο touch και ειδικά στα άκρα δεν πιάνει. Η μπαταρία θα μπορούσε να είναι καλύτερη αν είχε χαμηλότερη φωτεινότητα.
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Μην ξεχνάς πήρες τούμπανο με 100 Ευρώ! Έχω συνδεδεμένα smartphone amazfit και ακουστικά μέσω bluetooth και όλα καλά. Η κάμερα όντως έχει θέμα όπως όλα τα budget κινέζικα. Το touchscreenbστις άκρες το χάνει. Πάει ομως σφαίρα και η οθόνη είναι πολύ καλη

 

Στάλθηκε από το MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Μην ξεχνάς πήρες τούμπανο με 100 Ευρώ! Έχω συνδεδεμένα smartphone amazfit και ακουστικά μέσω bluetooth και όλα καλά. Η κάμερα όντως έχει θέμα όπως όλα τα budget κινέζικα. Το touchscreenbστις άκρες το χάνει. Πάει ομως σφαίρα και η οθόνη είναι πολύ καλη

 

Στάλθηκε από το MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σφαίρα δεν πάει, έχει αρκετά lag. Έχω τώρα Xiaomi Redmi 4 (Snapdragon) και είναι αισθητά πιο γρήγορο και με €20 μόνο διαφορά στην τιμή. Επίσης κάθε φορά που έκανα επανεκκίνηση ρωτούσε ποιο να ορίσει σαν αποθηκευτικό χώρο (τηλέφωνο ή SD). Τέλος κάθε φορά που έκανα επανεκκίνηση, η εφαρμογή web-banking της Εθνικής έλεγε ότι έγιναν αλλαγές στη συσκευή και ζητούσε ξανά authentiction για login με το αποτύπωμα. Έχει επιστραφεί στην Ulefone με όλες αυτές τις παρατηρήσεις.

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

χρονια πολλα και καλη χρονια να εχετε.

Ψαχνω απεγνωσμενα να βρω μια ελληνικη ρομ για το συγκεκριμενο τηλεφωνο,αλλα ματαια!

μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?

ευχαριστω πολυ

 

επανερχομαι στο θεμα,μηπως κανενας....???????

Link to comment
Share on other sites

Η μονη σωτηρια ειναι να βρεις τι soc φοραει και να βρεις παραπλησια ρομ απο αλλο κινητο. Αλλιως με τις σαβουρες τις vodafone δεν βγαζεις ακρη.
Link to comment
Share on other sites

Η μονη σωτηρια ειναι να βρεις τι soc φοραει και να βρεις παραπλησια ρομ απο αλλο κινητο. Αλλιως με τις σαβουρες τις vodafone δεν βγαζεις ακρη.

 

που θα το βρω αυτο που λες?

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι παρελαβα το leagoo m9,αρκετα τιμιο τηλεφωνο στην τιμη που αγοραστηκε (58 ευρω με μεταφορικα),

αρκετα καλο design και πλεον η οθονη του και οι διαστασεις του που ειναι 18:9 βολευει απιστευτα στο χερι,απο επιδοσεις δεν ειναι κατι το σημαντικο

αλλα τα πραγματα που κανει ενας medium user τα κανει και με το παραπανω.Η φωτογραφικη οπως σε ολα τα κινεζικα σε αυτο

το price range αν και διαφημιζεται ως quad cam phone,δεν θα βγαλεις τελειες φωτο αλλα την δουλεια σου την κανεις,εχει και φλας

στην μπροστα καμερα

Link to comment
Share on other sites

που θα το βρω αυτο που λες?

ευχαριστω:)

 

Η συσκευή είναι η Coolpad 3601u, προσπαθώ να θυμηθώ γιατί είχα ασχοληθεί στο παρελθόν αλλά νομίζω ότι κι εγώ είχα βάλει firmware χωρίς Ελληνικά. Πάντως τα link που δίνει

δουλεύουν, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

Edit: Το Ελληνικό firmware είναι αυτό.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι η Coolpad 3601u, προσπαθώ να θυμηθώ γιατί είχα ασχοληθεί στο παρελθόν αλλά νομίζω ότι κι εγώ είχα βάλει firmware χωρίς Ελληνικά. Πάντως τα link που δίνει
δουλεύουν, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

 

Edit: Το Ελληνικό firmware είναι αυτό.

 

ευχαριστω παρα πολυ :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, viber μπορεί να δουλέψει; ενδιαφέρομαι για το εν λόγω κινητό για τον πατέρα μου γιατί δεν είναι της τεχνολογίας:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...