Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παρειγγειλα κι εγω το τηλεφωνο σημερα και βασιστηκα στας δικας ποστ.Το πηρα μεσω Αγγλικης αποθηκης του Gearbest στα 58 ευρω με μεταφορικα.Επειδη διαβασα καλα λογια μηπως υπηρξε καποιο θεμα ολο αυτο τον καιρο που το εχετε ??η μπαταρια πως συμπεριφερεται.Βγαζει μια μερα ??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ebay και aliexpress δεν βρίσκω κάτι άρα ψάξε στο google μήπως και βρεις τίποτα. Ένα που βρήκα με ένα γρήγορo ψάξιμο είναι αυτό: http://www.maxbhi.com/lcd-screen-for-tp-link-neffos-c5-max-replacement-display-without-touch.html

Δεν ξέρω βέβαια αν στέλνει καν Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

http://drop.ndtv.com/TECH/product_database/images/820201512258PM_635_silent_circle_blackphone_2.jpeg

 

Dimensions: 76.4 x 152.4 x 7.9 mm

Weight: 165 g

SoC: Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939

CPU: 4x 1.7 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.0 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8

GPU: Qualcomm Adreno 405, 550 MHz

RAM: 3 GB, 800 MHz

Storage: 32 GB

Display: 5.5 in, IPS, 1080 x 1920 pixels, 24 bit

Battery: 3060 mAh, Li-Polymer

OS: Silent 2.0 (Android 5.1.1 Lollipop)

Camera: 4128 x 3096 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps

SIM card: Nano-SIM

Wi-Fi: a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot

LTE:B1/B3/B7/B8/B20

USB: 2.0, Micro USB

Bluetooth: 4.0

Positioning: GPS, A-GPS, GLONASS

 

τιμη 100$

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν δικαρτο θα το τιμουσα.

Το έχει το coolicool

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον τηλέφωνο βέβαια σύμφωνα με την περιγραφή απευθύνεται σε άτομα που έχουν ανάγκη για υπηρεσίες κρυπτογράφησης .Δεν ξέρω αν στην απλή χρήση που θέλουμε οι περισσότεροι είναι το κατάλληλο.Παντως η τιμή είναι πρόκληση
Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα πριν 2 μέρες και δεν περίμενα ότι θα με ικανοποιήσει τόσο πολυ. Τελικά τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Για τη χρήση που κάνω εγώ(πολύ internet με data , κλήσεις, όχι games) τα πάει μία χαρά. Δεν κολλάει πουθενά και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη μπαταρία αν και το έχω φορτίσει 2 φορές προς το παρόν. Ή κάμερα είναι μέτρια αν και γράφουν ότι έχει sony φακό. Αξεσουάρ δεν βλέπω να υπάρχουν πολλά . Για κάποιον που θέλει μεγάλη οθόνη και δεν έχει ιδιαιτερες απαιτήσεις είναι πάρα πολύ καλό και φτηνό.
Link to comment
Share on other sites

γραψε μας αν εχει notification led, αν ειναι πολυχρωμο και ρυθμιζομενο

και αν επιτρεπει συνδεση otg

 

Notification led έχει και στις κλήσεις και μηνύματα αναβοσβηνει πράσινο και όταν φορτίζει σε αναμονή είναι μπλε και κλειστό ανάβει κοκκινο και μόλις φτάσει 90℅ γίνεται πάλι πράσινο. Ρύθμιση όσο έχω ψάξει δεν έχει για το notification led. Για otg δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.:D

 

ΥΓ. Τελικά δουλεύει και otg κανονικότητα.

Edited by george_xp_pro
Συμπλήρωση.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσκληση για όσους θέλουν να συνεχίσουμε από εκεί που το αφήσαμε! :D

 

MiUi 8 Global 6.11.3 by Jpower73

 

https://mega.nz/#!nNRmCTAZ!tNIefPzVttjVzzgG8pHDKLOrThj1b0LFzHy3eS5-GXc

 

 

MiUi 8_Global_6.10.13 by Jpower73

 

https://mega.nz/#!qRhGkZTD!0rNVRSI_4JzH8xH8liRit23m9aGH0nemOub5raX58uk

 

 

MiUi 8_Global_6.10.20 by Jpower73

 

https://mega.nz/#!3QQmTaQB!aV4DTg7UwG9aZnNPqdh-wIcD0Abw818rJwFZlqYooKc

Edited by idneaspats
Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχομαι να βγει αξιοπιστο (δεν υπονοω κατι)

 

Χαχαχα οκ φίλε μου σε ευχαριστώ δεν τίθεται θέμα. Έχω πιο καλά κινητά. Αυτό το πήρα απο το dikarto.gr το οποίο το έχει φιλος μου.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες του jpower υπαρχουν καπου?

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MIUI 8 - 6.11.3 (4.4.2) ΣΕ COOLPAD F1

 

 

Περνιέται με καθαρή εγκατάσταση και συγκεκριμένα:

Αν έχετε twrp:

-wipe cache

-wipe dalvik

-wipe data

-wipe system

(η ανωτέρω 4άδα, από 3φορές)

 

 

Αν έχετε philz:

-Wipe Dalvik>yes

-Clean to install a new rom>yes

 

Δεν είναι απαραιτητο να φορμαρετε την internal.

 

Έχουμε:

1 . MIUI 8 - 6.11.3 ρομ

https://mega.nz/#!9dwm3SzI...j6V66zQYKfrLe0

2. Xposed framework

https://mega.nz/#!cYxjUSzZ...AhK07gUFV66Wmg

 

3. MIUI tweaking Xposed module v0.1.8

https://mega.nz/#!RA5lAaYT...rrIYbWZk9VKxGM

 

4. MIUI Extended Reboot

https://mega.nz/#!ENwljZiB...CMVdIBgK4wS4IE

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ

 

Φλασάρουμε ρομ (1)

Κάνουμε Reboot.

Μόλις μπούμε, εγκαθιστούμε 2,3,4. Ενεργοποιούμε το xposed framework και τα modules

Κανουμε Reboot.

Τα 2,3,4 είναι προαιρετικά.

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Αν, μόλις συνδέσετε τον λογαριασμό Google, σας βγάλει popup για τα Google Play Services, μην ανησυχείτε. Δωστε cancel όσο χρειαστεί, μπείτε στο λειτουργικό και από την ειδοποίηση στην notification bar , αναβαθμίστε τα.

 

Αν ο ήχος εξακολουθεί να σας φαίνεται χαμηλός, περάστε αυτό https://drive.google.com/f...hraThyWDQ/view

Πρόκειται για, καθαρά, δικο μου port. Δεν υπάρχει πουθενά αλλού (xda, modaco, mtkdev).

 

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι prerooted. To root δεν χρειάζεται ξεχωριστό φλας. Το πέρασα με σκριπτ

Έχει ενσωματωμενα τα αυθεντικά αρχείο ήχου, ενσωματωμένο το Dolby Atmos, και ενσωματωμένη την εφαρμογή hand cent sms , μετονομασμενη σε messaging, μιάς καί έτσι τήν έχουμε συνηθίσει, με δυνατότητα αποστολής 160 χαρακτήρων με μικρά ή κεφαλαία.....

Και χωρίς διαφημίσεις. Αρκεί, να πάτε Settings>permissions>permissions, να βρείτε την εφαρμογή Messaging με το μπλε εικονίδιο και να της δώσετε άδεια για:

Write and delete SMS messages

και

Service SMS

(τα κοκκινα ¨Χ¨ να γίνουν πράσινα ¨ν¨)

 

Αν πάλι θέλετε την κλασική, είναι κι αυτή μέσα με δυνατοτητα 160 χαρακτηρων ΜΟΝΟ με κεφαλαια.

 

MIUI's Changelog:

 

Jpower's Changelog:

- Προσθήκη fx explorer+ Root add-on

- Προσθήκη MIUI Logo

- Προσθήκη fstrim script

- Προσθήκη Zipalign script

- Προσθήκη Titanium Backup

- Προσθήκη Xiaomi Mi Live

- Διόρθωση Mi account (έδινε fc από την εγκατάσταση και γυρνούσε σε loop)

- Διόρθωση GPS (Δεν αναγνωριζε το Hardware)

- Προσθήκη Wallpaper Carousel (το συγκεκριμένο built δεν είχε μέσα. Αγνωστο, αλλά η Xiaomi το αφαίρεσε.)

- Προσθήκη thememanager, στα αγγλικά, με δυνατότητα επεξεργασίας επιμέρους στοιχείων θεμάτων, μεμονωμένα και δυνατότητα αποθήκευσης και διανομής αυτών. Επίσης, όλα τα θέματα...ΔΩΡΕΑΝ

- Αφαίρεση διαφημίσεων από τον στοκ music player

- Προσθήκη βελτιωτικών σε όλους τους τομείς, Όπως:

#Increase_scrolling_responsiveness

#Improve_battery

#Νet_speed_tweak

#Disable_logcat

#Render_ui_with_gpu

#Screen Rotate

#Image And Video Quality

#Performance Tweak

#RAM Optimization

#Video Acceleration

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MIUI 8 - 6.11.3 (4.4.2) ΣΕ COOLPAD F1

 

 

 

 

 

 

 

 

Αν ο ήχος εξακολουθεί να σας φαίνεται χαμηλός, περάστε αυτό https://drive.google.com/f...hraThyWDQ/view

 

 

το αρχειο αυτο υπάρχει καπου να το κατεβασουμε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MIUI 8 - 6.11.3 (4.4.2) ΣΕ COOLPAD F1

 

 

 

 

 

 

 

 

Αν ο ήχος εξακολουθεί να σας φαίνεται χαμηλός, περάστε αυτό https://drive.google.com/f...hraThyWDQ/view

 

 

το αρχειο αυτο υπάρχει καπου να το κατεβασουμε?

το βρηκα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα οκ φίλε μου σε ευχαριστώ δεν τίθεται θέμα. Έχω πιο καλά κινητά. Αυτό το πήρα απο το dikarto.gr το οποίο το έχει φιλος μου.

Τιμή αυτού φίλτατε;

Έχει μέσα καμία θήκη ή τίποτα άλλο;

Μπορείς να μας πεις μέγεθος συγκριτικά με κάποιο "γνωστό" τηλέφωνο; (θεωρητικά με κάποιο 5.5μισαρη) ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Τιμή αυτού φίλτατε;

Έχει μέσα καμία θήκη ή τίποτα άλλο;

Μπορείς να μας πεις μέγεθος συγκριτικά με κάποιο "γνωστό" τηλέφωνο; (θεωρητικά με κάποιο 5.5μισαρη) ;)

 

Το αγορασα 165 ευρώ από το dikarto.gr. Θήκη δεν είχε και απ όσο εψαξα μία πλάτης σιλικόνης διάφανη βρήκα στο eBay. Μόνο screen protector απλο είχε στην οθόνη φορεμενο συν ένα extra στο κουτί του. Το τηλέφωνο είναι 6ιντσο και νομίζω ότι είναι μεγαλύτερο απ όλα τα 5'5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω αγοράσει απο τον Κοτσόβολο το MLSiQTalk Spicy 4G dual sim και το μοντέλο iQ1511 και αντιμετώπιζω το εξής πρόβλημα.

'Εκανα root στην συσκευή με apk εφαρμογή που κατέβασα και πέτυχε. Μετά επειδή η εφαρμογή email δεν ήταν ότι το καλύτερο την διέγραψα και έκανα προεγκατεστημένο χώρο αποθήκευσης την κάρτα SD.

Πριν τέσσερις μέρες επειδή το είχα ήδη φορτώσει το τηλέφωνο έκανα Factory defaults και μετά το reboot το τηλέφωνο κόλλησε στο λογότυπο και δεν λέει να ανοίξει.

Επικοινώνησα με το επισκευαστικό κέντρο της MLS και η λύση που μου πρότειναν δεν έπιασε. (Power+Volume Down + eMMC) και δεν ξέρω τι να κάνω.

Προσπάθησα να το ξανακάνω root αλλά χωρίς να είναι ενεργοποιημένο το USB Debugging ,root δεν μπορεί να γίνει.

Προσπάθησα και με το συνδιασμό Power + Volume Up μήπως γίνει κάτι και βλέπω το μήνυμα «Σφάλμα» και πουθενά το μενού recovery.

Σκέφτηκα να κάνω μία κοπιά της rom αλλά και πάλι κολλάω γιατί δεν γνωρίζω ούτε ποιο εργαλείο είναι αυτό που το κάνει αλλά και πάλι θα χρειαστεί η ενεργοποίηση του USB Debugging.

Και δεν ξέρω τι να κάνω.

Βρήκα κάποιες official roms για άλλα MLS iQTalk κινητά αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψουν. Αλλά και πάλι θα χρειαστώ πρώτα να έχω μία κοπιά της επίσημης /official rom που έχει ήδη το κινητό μου.

Και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

1.Υπάρχει κάποιος που να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο iQ1511 για να κάνουμε μία κοπιά και να την ανεβάσει κάπου για να την πάρω και την περάσω στο κινητό μου;

2.Γνωρίζει κάποιος πως ενεργοποιούμε το USB Debugging μέσω USB σύνδεσης με εντολές σε τερματικό; (Είτε σε windows, είτε σε Macintosh ή σε Linux Ubuntu; )

3.Ποια εργαλεία απαιτούνται και ποια διαδικασία για ενεργοποίηση του USB Debugging μέσα απο ένα απο τα τρία λειτουργικά συστήματα;

4.Ποια εργαλεία απαιτούνται και ποια διαδικσία για να κάνω μία κοπιά απο την επίσημη /official rom που τρέχει το MLS iQTalk Spicy 4G Dual Sim -iQ1511 που έχω;

5.Ποια εργαλεία απαιτούνται για να κάνω root σε αυτή την συσκευή μέσα απο τον υπολογιστή;

Edited by strawb
Link to comment
Share on other sites

Oukitel U20 Plus

presale 90$ (geekbuying, ...)

 

οθονη 5.5" (SHARP / FHD 1080x1920 / 2.5D)

android 6 (εργοστασιακα ελληνικα)

2G/3G/4G (και 800mhz)

δικαρτο (micro + nano)

2ram, 16rom, sd card slot (κοινη θεση με nano sim)

επεξεργαστης 4πυρηνος 1.5ghz 64bit (mt6737T)

γραφικα mali t720

καμερα εμπρος 5mp (8mp interpolated)

καμερα πισω διπλη 0.3mp + 13mp (16mp interpolated) sony imx135

fingerprint / screen gestures (tap to wake, ...) / gps / ραδιοφωνο / ...

μπαταρια 3300mah (μη αφαιρουμενη)

βαρος 195γρ

 

υπο διευκρινιση:

- notification led ?? πολυχρωμο ?? ρυθμιζομενο ??

- αριθμος σημειων αφης οθονης ??

- android 7 update ??

 

via

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα και το χρησιμοποιω για δυο περιπου ημερες με την μια καρτα για να δω αν οσα θετικα εχουν γραφτει, ανταποκρινονται.

Θα ελεγα οτι ναι! Η συσκευη με κερδιζει σιγα σιγα.

Καραρχας ειναι ομορφη!

Κληση, ηχος, ομιλια, μια χαρα. Κανενα προβλημα.

wifi πολυ καλο.

Ηχειο δυνατο. Σχετικα καλος ηχος, χωρις να δινω ιδιαιτερη σημασια σε αυτο.

Καμερα , η σελφι, πολυ καλη για τα γουστα μου οπως και η κανονικη πολυ πανω του μεσου ορου.

Η οθονη νομιζω ειναι απο τα δυνατα σημεια σε φωτεινοτητα και χρωματα.

Τζιπιες, οχι καλο, με βρηκε μεν αμεσως μεσα στο σπιτι, αλλα μετα το σημα εκοβε βολτες στη γειτονια, ευτυχως χωρις να απομακρυνθει πολυ γιατι ηταν και νυχτα.

Δεν εχει νοτιφικεισον , εχει ομως ταπ ταπ για ανοιγμα οθονης καθως και τα σχετικα ο, e,c etc. :)

Δεν ειναι βαρια, και στο χερι πεφτει καλα.

Κινεζοαπλικεισον δεν εχει.

Η πλαστικη θηκη ειναι η κλασικη, σφιχτη και προστατευει πολυ καλα.

Τελικα για τα λεφτα του, την δουλεια του θα την κανει και με το παραπανω, για καποιον που ... το μεγεθος μετραει, αλλα και για καποιον που θελει πραγματικο φαμπλετ!

Οποιος το παραγγειλει πιςτευω δεν θα το μετανοιωσει.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα και το χρησιμοποιω για δυο περιπου ημερες με την μια καρτα για να δω αν οσα θετικα εχουν γραφτει, ανταποκρινονται.

Θα ελεγα οτι ναι! Η συσκευη με κερδιζει σιγα σιγα.

Καραρχας ειναι ομορφη!

Κληση, ηχος, ομιλια, μια χαρα. Κανενα προβλημα.

wifi πολυ καλο.

Ηχειο δυνατο. Σχετικα καλος ηχος, χωρις να δινω ιδιαιτερη σημασια σε αυτο.

Καμερα , η σελφι, πολυ καλη για τα γουστα μου οπως και η κανονικη πολυ πανω του μεσου ορου.

Η οθονη νομιζω ειναι απο τα δυνατα σημεια σε φωτεινοτητα και χρωματα.

Τζιπιες, οχι καλο, με βρηκε μεν αμεσως μεσα στο σπιτι, αλλα μετα το σημα εκοβε βολτες στη γειτονια, ευτυχως χωρις να απομακρυνθει πολυ γιατι ηταν και νυχτα.

Δεν εχει νοτιφικεισον , εχει ομως ταπ ταπ για ανοιγμα οθονης καθως και τα σχετικα ο, e,c etc. :)

Δεν ειναι βαρια, και στο χερι πεφτει καλα.

Κινεζοαπλικεισον δεν εχει.

Η πλαστικη θηκη ειναι η κλασικη, σφιχτη και προστατευει πολυ καλα.

Τελικα για τα λεφτα του, την δουλεια του θα την κανει και με το παραπανω, για καποιον που ... το μεγεθος μετραει, αλλα και για καποιον που θελει πραγματικο φαμπλετ!

Οποιος το παραγγειλει πιςτευω δεν θα το μετανοιωσει.

Ευχαριστούμε Ευάγγελε για το mini review. Ας ελπίσουμε να είναι πιο ποιοτικό από το Bluboo Maya, που στους 3 μήνες τα έπαιξε το touch στη μια πλευρά. Ήδη το περιμένουμε ..... Για να δουμε :worry:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω. Το είδα στο κωτσοβολο, πολύ όμορφη συσκευή και φαίνεται πολυ λεπτη στο κράτημα. Εντυπωσιαστηκα

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...