Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν το εχω κανει, γιατι ειδα στα βιντεο του youtube οτι δεν χωραει η μπαταρια του note4 στο n4. Δεν κλεινει το καπακι. Ετσι λεει ο τυπος τουλαχιστον και το δοκιμαζει στο review.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από το κινητό έχετε μείνει ευχαριστημένοι μπορείτε να γράψετε εντυπώσεις γιατί με ενδιαφέρει Και σκεφτόμουν να το πάρω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω κανει, γιατι ειδα στα βιντεο του youtube οτι δεν χωραει η μπαταρια του note4 στο n4. Δεν κλεινει το καπακι. Ετσι λεει ο τυπος τουλαχιστον και το δοκιμαζει στο review.

 

Καλά, μάλλον ο Γερμανός που κάνει το review, σε έχει ψιλομπερδέψει λίγο , γιατί στο βιντεο που δείχνει , βάζει την μπαταρία του fog n4 στο galaxy note 4 και λέει ότι δεν "κουμπώνει", ενώ τη μπαταρία του samsung την τοποθετεί στο κινητό μας κανονικά, χωρίς όμως να λέει αν είναι συμβατή κ λειτουργεί.

 

Παιδιά από το κινητό έχετε μείνει ευχαριστημένοι μπορείτε να γράψετε εντυπώσεις γιατί με ενδιαφέρει Και σκεφτόμουν να το πάρω.

 

Έχει πλάκα , γιατί είναι σαν να έχεις ένα πανομοιότυπο σε εμφάνιση-διαστάσεις- χρήση ίδιων αξεσουάρ με το galaxy note4.

Έχει ίδιο ui και λειτουργίες , χωρίς τα clopyright λογότυπα που έχουν άλλοι κλώνοι.

Απο θέμα μπαταρίας όμως... πολύ αδύνατη κ δεν κρατάει όσο σε άλλα κινέζικα.

Γνώμη μου ότι είναι τίμιο για την τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία έπεσε στα μάτια μου η απομίμηση του YotaPhone, και μιας και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση εκείνο το κινητό είδα ότι βγήκε και η πρώτη προσπάθεια από τους κινέζους φίλους μας. Ενα αρκετά μέτριο κινητό με τα χαρακτηριστικά που έχει και η τιμή του αναγράφεται σε διάφορα site ήδη $239.99 http://vifocal.com/oukitel-u6-smartphone-dual-screen-quad-core-2gb-16gb-android-5-1-e-ink-reader.html

 

http://vifocal.com/media/wysiwyg/OUKITELu6/OUKITEL_ink_1_.jpg

http://vifocal.com/media/wysiwyg/OUKITELu6/OUKITEL_ink_2_.jpg

http://vifocal.com/media/wysiwyg/OUKITELu6/OUKITEL_ink_6_.jpg

 

Basic Information

Model OUKITEL U6

Band 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 900/2100MHz

4G: FDD LTE B1/3/7/20MHz(2100/1800/2600/800MHz)

Sim Card Dual SIM Card Dual Standby

Service Provide Unlocked

Style Bar

Color White+Gold

Shell Material -

 

System

OS Android 5.1

CPU 64bit MTK6735M, Quad core

ROM 16GB

RAM 2GB

 

Screen

Display Size 5.0 Inch HD front camera + 4.7 Inch QHD e-ink back screen

Type IPS, capacitive touch screen, E-ink Screen

Resolution 1280 x 720 pixels/540 x 960 pixels

 

Support Format

LED Notification -

FM Radio Yes, earphone needed

Earphone Port 3.5mm

Card Extend Support TF card up to 32GB extended

 

Data Transfer & Connectivity

Data transfer USB/Bluetooth

Mobile internet WAP/WiFi

 

General

Camera/Picture Resolution Dual Cameras, 5.0MP front camera, 13.0MP back camera with flashlight and auto focus

Phonebook 500

Message SMS/MMS

Input Handwrite/Keypad

TV No

GPS Yes

JAVA No

WIFI Yes, 802.11 b/g/n

Bluetooth Bluetooth 4.0

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes

Dimensions -

Net Weight(Including battery) -

Standby Time About 2~3 days

Other Feature 4G/3G, WiFi, GPS, FM, Bluetooth, Email, Messaging,Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, Camera,

Play Store, Tethering & portable hotspot, Dual Screen, etc

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 3300 η μπαταρία, καθώς ότι θέλουν λένε οι μικροί Κινέζοι κατασκευαστές. Το DooGee Y100 Valencia2 Pro είναι πρόσφατο παράδειγμα (1800 αντί 2200).

 

Αυτό το θέμα με τις μπαταρίες στις κινεζικες εταιρίες έχει καταντήσει αηδία. Δηλώνουν ότι θέλουν λες και δεν υπάρχει καθόλου έλεγχος. Ειδικά όταν τα στρογγυλοποιούν τότε σίγουρα είναι μικρότερες. 2000 mah και στην πράξη δεν είναι ούτε 1500. Αντε να τους εμπιστευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Προσπαθώ να αγοράσω το εν λόγω κινητό από Ιαπωνία και δυστυχώς παρά τις επίμονες προσπάθειες μέσω συνεργατών, δε μπορεί να αγοραστεί παρά μόνο από πολίτες Ιαπωνίας.

http://www.softbank.jp/en/mobile/product/smartphone/304sh/

 

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη άκρη, πχ από άλλη ασιατική χώρα..., γνωρίζει κανείς?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

(+) CPU:MTK6592, Cortex A7 octa core, 1.7GHz

(-) RAM 1GB

Στο θέμα επεξεργαστή είναι όπως κ η πλειοψηφία των καλών κινέζων. Από θέμα RAM βέβαια του λείπει τουλάχιστον άλλο 1gb. Στην καθημερινή του χρήση όμως, δεν έχω δεί διαφορές σε σχέση με το ανώτερο σε χαρακτηριστικά zopo zp998 που χρησιμοποιούσα πρίν.

 

Α, κ βέβαια ιδιαίτερη αναφορά στο πολύ καλό GPS που έχει. Αυτο το καλοκαίρι κάνοντας τον γύρο της Πελλοπονήσου, δούλεψε τ έ λ ε ι α !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητάκι αυτό το πήρε φίλος από Κίνα ή Σιγκαπούρη πέρσι, και αν και δεν έχει εγγύηση εκτός Ιαπωνίας, θυμάμαι πώς ήταν πολύ ευχαριστημένος γενικά.

 

Θα μιλήσω μαζί του και θα σου πω λεπτομέρειες ;)

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μαγαζί που πουλάει παγκοσμίως ιαπωνικά κινητά αλλά είναι ακριβό

 

Και ένα ιταλικό που έφερνε

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητάκι αυτό το πήρε φίλος από Κίνα ή Σιγκαπούρη πέρσι, και αν και δεν έχει εγγύηση εκτός Ιαπωνίας, θυμάμαι πώς ήταν πολύ ευχαριστημένος γενικά.

 

Θα μιλήσω μαζί του και θα σου πω λεπτομέρειες ;)

 

Μίλησα με το φίλο και μου είπε πώς το αγόρασε από Σιγκαπούρη (αν σε ενδιαφέρει θα μου στείλει με pm στοιχεία), ωστόσο μου είπε πιθανό να μην είναι διαθέσιμο γιατί είναι περσινό μοντέλο πλέον.

 

Επίσης προσοχή μην το αγοράσεις από Ιαπωνία γιατί είναι branded με τον πάροχο softbank, και sim locked - δηλαδή δε λειτουργεί με άλλη sim card παρά μόνο με sim softbank!!!

 

Είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη χρήση της συσκευής και από την αυτονομία της και την έχει σκάρτο ένα χρόνο σχεδόν.

 

Προσοχή: δεν έχει εγγύηση, δεν έχει φορτιστή, και δε μπορεί να κάνει update firmware.

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μαγαζί που πουλάει παγκοσμίως ιαπωνικά κινητά αλλά είναι ακριβό

 

Και ένα ιταλικό που έφερνε

 

Έχεις την καλοσύνη να μου πεις ποιά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει στο xda στο θέμα του κινητού αν θυμάμαι καλά. Αν δε το βρεις, θα το ψάξω όταν γυρίσω Αθήνα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια γιατί ψάχνεις ένα κινητό που βγήκε στην κυκλοφορία αρχές του 2014? :X

 

Λίγο παλιό δεν είναι από θέμα χαρακτηριστικών? πχ δεν είναι δίκαρτο, έχει μόνο 2gb ROM...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το 302SH ???

Όχι, αλλά το έψαχνα. Η τιμή (700€) με φόβισε λίγο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια γιατί ψάχνεις ένα κινητό που βγήκε στην κυκλοφορία αρχές του 2014? :X

 

Λίγο παλιό δεν είναι από θέμα χαρακτηριστικών? πχ δεν είναι δίκαρτο, έχει μόνο 2gb ROM...

 

Ε καλά γούστα είναι αυτά, αν και δεν είναι μακρυά από τον ανταγωνισμό σε σχέση τιμή/απόδοση για αυτά που προσφέρει ένα κινητό made in japan.

 

Όχι, αλλά το έψαχνα. Η τιμή (700€) με φόβισε λίγο :p

 

Όταν πρωτοβγήκε έκανε τόσο, τώρα περίπου 300 έχει.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκες τελικά σε σάιτ;

 

700 είχε 6-7 μήνες αφού είχε βγει θυμάμαι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το bluboo. Κι όμως η μπαταρία του είναι αψογη για τα mah που είναι. Δεν δίνει σε καμία περίπτωση την εντύπωση μιας 1700. Δε γνωρίζω πως το κάνει αυτό. Άλλωστε κι εγω πίστευα εξ αρχής ότι θα το γονατίζει. Αμ δεν..

 

Έχει Ελληνική γλώσσα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το πιο οικονομικο 8πυρηνο της αγορας (Coolpad 7320 και ενα Dapeng στο Panda).To X1 προσωπικα με ειχε ικανοποιησει.Το Χ2 το σκοτωνει η 1700αρα μπαταρια...

 

Μήπως έχεις να δώσεις και κάποιο link, πού ξετρύπωσες βρε θηρίο site που να πουλάειι ακόμη το Coolpad 7320 & μάλιστα φθηνότερα από 75$ ???

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στα χερια μου 2 μερες. Εκτος το οτι αποθεληκευτικος δεν ειναι 4 g αλλα 2 σε γενικες γραμμες ειναι σουπερ. Οχι κολληματα γρηγορο ιντερνετ οσο για την καμερα ειναι 18 αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ανταποκρινεται για τοσο. Μπορει ν κανω λαθος αλλα θ δειξει μετα απο εντονο test drive. Και...μπαταρια μια χαρα. Ανετα μια μερα με εντονο download searching και ψαχτηρη.
Link to comment
Share on other sites

Σαφως το Μ4 Pro,το 8πυρηνο.Γ' κατηγοριας η Mlais,Δ' η Fog.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλαβει οτι παρεθεσες σχολιο 1 ετους,οταν το Χ2 εκανε 140$ και το 7320 130$?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...