Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ποιο μαγαζί το αγόρασες?

Ακόμη δεν έστειλες φωτό , περιμένουμε...

Τι εννοείς κόλλημα στο wifi? Τι ακριβώς κάνει , νεκρώνει ή πάει αργά και πόσο συχνά το κάνει?

Δοκίμασες το gps?

Η μπαταρία πόσο κρατάει?

Η οθόνη στον ήλιο δείχνει καλά ή πρέπει να πάμε κάτω από σκιά?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η οικονομικοτερη προταση για μεγαλους σε ηλικα χρηστες κινητων ηρθε απο την MySaga και λεγεται D1.Η εταιρεια που μας εχει παρουσιασει αρκετα οικονομικα (και ποιοτικα απ οτι διαβαζω εδω στο φορουμ) smartphone εβγαλε ενα feature phone με οθονη 2.2 ιντσων , μεγαλα πληκτρα , 2 SIM , καμερα 0.8ΜΡ , FM Radio χωρις ακουστικα , Bluetooth , φακο και σχετικα καλη μπαταρια ενω φοραει και ΜΤΚ επεξεργαστη που με κανει να πιστευω οτι θα εχει ανεκτο SAR.Μονο (μικρο) μειονεκτημα το οτι δεν εχει Ελληνικα αλλα Αγγλικα.Η τιμη του περιπου 25 Ευρω!

http://pic.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku50621.jpg

http://pic.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku50621_1.jpg

http://pic.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku50621_2.jpg

http://pic.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku50621_3.jpg

http://pic.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku50621_4.jpg

 

http://www.pandawill.com/mysaga-d1-phone-for-elder-large-speaker-dual-sim-card-big-keypads-fm-bluetooth-p86212.html

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό για φτηνό.

 

http://www.focalprice.com/MHB38X/C8000_Quad_band_FM_TV_WiFi_Dual_Sim_Standby_Cell_Phone.html

 

Και με Ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό για φτηνό.

 

http://www.focalprice.com/MHB38X/C8000_Quad_band_FM_TV_WiFi_Dual_Sim_Standby_Cell_Phone.html

 

Και με Ελληνικά...

 

Δεν ψαχνω φθηνο με κουμπια αλλα φθηνο (και ποιοτικο οσο γινεται) με μεγαλα κουμπια.Να ειναι ευχρηστο σε μεγαλυτερους ηλικιακα.Το Mysaga το παρηγγειλα ηδη.Ενδεχομενως να το παρει η μανα μου ή ο πατερας μου ή να το κρατησω εγω (κυριως για το ραδιοφωνο του χωρις ακουστικα και κανα 3ο νουμερο) ή αν βγει τοσο καλο να το παρει ολη η οικογενεια.

Οικονομικοτατη η προταση σου αλλα με φοβιζει το οτι ειναι εντελως ανωνυμο και λιγο η κατασκευη του.

Μ αρεσει πολυ ομως ο φακος του!Και Sony Και Carl Zeis!:lol:

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου ήρθε!

Το έχω λίγες ώρες και καταγράφω τις πρώτες εντυπώσεις με τη σειρά περίπου που τις συνάντησα.

 

(+) Όμορφο. (Λεπτομέρεια: γύρω γύρω Νίκελ γείσο cool!)

(-) Λίγο πλαστικούρα φτηνιάρικη. Ειδικά το πίσω καπάκι.

(+) Γρήγορη εκκίνηση.

(+++) Χρώματα/ευκρίνεια/Φωτισμός οθόνης πολύ καλά

(-) Όχι πολύ καλή απόκριση της οθόνης στο άγγιγμα.

(++) Φωτογραφική αρκετά πιο πάνω από το αποδεκτό! Ευχάριστη έκπληξη οι 2-3 φωτό που τράβηξα μέρα σε κλειστό χώρο. Τραβά 16:9, αλλά θα δω αν έχει και άλλες ρυθμίσεις. Βίντεο επίσης καλό. Είδα και τα δύο σε υπολογιστή (βίντεο + φωτό) και είναι μια χαρά. Και μάλιστα είπαν καλά λόγια και συνάδελφοι που θέλουν το κάτι παραπάνω σε σχέση με εμένα από την φωτογραφική του κινητού τους.

(-) Δεν ξέρω αν φταίει η οθόνη ή αν πρόκειται για software-ικό lag (μοιάζει να "ξεχνιέται" λίγο το κινητό ακόμα και με 1-2 δευτερόλεπτα idle) κατά την πληκτρολόγηση γραμμάτων. Έχει πάντως ένα θεματάκι εκεί. Προσπαθούσα να πληκτρολογήσω και κάποια πατήματα τα καταλαβαίνει με την δεύτερη ή την τρίτη (δεν το κάνει συνέχεια). Μετά ανακάλυψα ότι πρέπει να πατήσω λίιιιγο πιο κάτω από εκεί που υπάρχει το κουμπί που θέλω να πατήσω. Ίσως θέλει κάποιο καλιμπράρισμα η οθόνη. Αργότερα φάνηκε να διορθώνεται το θέμα ίσως επειδή "εκπαιδεύτηκα" στο πώς έπρεπε να πατάω την οθόνη.

Υπάρχει δοκιμασμένο sOFTWARE για καλιμπράρισμα Capacitive/ips οθονών;

(-) Δεν έχει LED ειδοποιήσεων

(-) Δεν έχει ελληνικά στα μενού (Μικρό το κακό και νομίζω διορθώνεται με εφαρμογή αλλά δεν ξέρω πόσο ικανοποιητικά)

(+) Mobile Ίντερνετ ΟΚ

(+) Ελληνικά στο στοκ πληκτρολόγιο με επιλογή από το μενού του android.

(-) Δεν έχει Google market. Έβαλα το apk που κατέβασα αλλά με πετούσε έξω. Θα δοκιμάσω με τον τρόπο που αναφέρεται σε άλλο θρεντ του φόρουμ. Το 1mobile πάντως λειτουργεί μια χαρά.

(+) Κλήση ΟΚ. Φωνή συνομιλητή ακούγεται νορμάλ (όχι σούπερ αλλά αποδεκτά). Η φωνή μου στον συνομιλητή ακουγόταν λίιιιιγο πιο "βαθειά" σε σχέση με το απόλυτα αποδεκτό. Την ήθελα λίγο δυνατά και στο προσκήνιο. Εν πάσει περιπτώσει είναι ΟΚ.

(+) Root σε 1 second!!!! (κυριολεκτικά) με το Framaroot (κατεβάζεις το apk, εγκατάσταση στο κινητό, το τρέχεις και...ΠΟΥΦ! έγινε το root).

(-) Δεν έχει φυσικά κουμπιά Home, Back, Menu.

(+) Πολύ καλό κουμπί On/Off. Είναι στο πλάι, εξέχει αρκετά και είναι πολύ βολικότερο για wake-up σε σχέση με άλλα κινητά που το έχουν επάνω και χωνευτό.

(+) GPS OK. Έκανε τα καθιερωμένα πρώτα 5 λεπτά μέχρι να βρει όλους τους δορυφόρους αλλά μετά "κλείδωσε" θέση. Δεν έκανα επανεκκίνηση το Sygic ή και το κινητό να δω με τη δεύτερη φορά πόσο γρήγορα θα βρει θέση. ΠΡΟΣΕΧΩΣ

 

Touch οθόνης, Μπαταρία, GPS, Gaming, Χρήση "υπό πίεση" , λειτουργία Wifi, σήμα κινητής σε δύσκολα σημεία, χρήση με δεύτερη sim, β'ίντεοκλήση (πχ Skype), χρήση XBMC όλα προσεχώς σε πιο λεπτομερές review.

 

Με δύο λόγια, το πιο χτυπητά του (+) και (-) με την πρώτη ματιά:

 

ΘΕΤΙΚΑ:

Ευκρίνεια/Χρώματα οθόνης και Φωτογραφική

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

Όχι πολύ καλή απόκριση/θέμα μερικές φορές με πληκτρολόγηση (lag?)

 

Το πήρα από Pandawill 67 ευρώ στο Happy Hour. Έκανε περίπου 1 μήνα να έρθει.

Στο κουτί του υπήρχε φορτιστής (0.2Α αλλά ΟΚ θα χρησιμοποιώ από άλλο κινητό), ακουστικά hands free με μικρόφωνο δηλαδή, δεύτερο πίσω καπάκι (πάλι άσπρο αλλά με κινέζικα ιδεογράμματα για ντεκόρ πολύ όμορφα και στο κινητό υπήρχε τοποθετημένη ζελατίνα οθόνης. Στο πακέτο λόγω προσφορά υπήρχε δεύτερη ζελατίνα, δεύτερη μπαταρία και...άλλα τρία (3!!!!!!) πίσω καπάκια σε γαλάζιο, κίτρινο και πορτοκαλί (αν και η προσφορά έλεγε 1 καπάκι που διάλεγες ένα από τρία χρώματα).

Edited by koolxs2973
Συμπλήρωση στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Με συσκευές τέτοιου τύπου που δεν έχουν Ελληνικά είναι λίγο ρίσκο διότι μπορεί να μην αναγνωρίζει τα SMS που θα λαμβανεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψαχνω φθηνο με κουμπια αλλα φθηνο (και ποιοτικο οσο γινεται) με μεγαλα κουμπια.Να ειναι ευχρηστο σε μεγαλυτερους ηλικιακα.Το Mysaga το παρηγγειλα ηδη.Ενδεχομενως να το παρει η μανα μου ή ο πατερας μου ή να το κρατησω εγω (κυριως για το ραδιοφωνο του χωρις ακουστικα και κανα 3ο νουμερο) ή αν βγει τοσο καλο να το παρει ολη η οικογενεια.

Οικονομικοτατη η προταση σου αλλα με φοβιζει το οτι ειναι εντελως ανωνυμο και λιγο η κατασκευη του.

Μ αρεσει πολυ ομως ο φακος του!Και Sony Και Carl Zeis!:lol:

 

η κάμερα έχει τηλεφακό!!!!! ου α ου !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Με συσκευές τέτοιου τύπου που δεν έχουν Ελληνικά είναι λίγο ρίσκο διότι μπορεί να μην αναγνωρίζει τα SMS που θα λαμβανεις.

 

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.Ας περιμενει τοτε οποιος ενδιαφερεται να ερθει το δικο μου σε κανα 20ημερο και θα ενημερωσω.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

O CEO της Archos, Loic Poirier, την πάτησε σαν πρωτάρης όταν προσπάθησε να παρουσιάσει τις δυνατότητες του Quechua 5'' Phone, το οποίο, δεν είναι αδιάβροχο.

 

 

To Quechua Phone αντέχει το νερό αλλά μόνο το "πιτσίλισμα" και όχι το… βύθισμα σε μία γυάλα όπως έκανε χαρακτηριστικά ο CEO της εταιρίας με αποτέλεσμα το κινητό να χαλάσει πριν ολοκληρωθεί η παρουσίαση.

 

Link to comment
Share on other sites

Και αυτόν τον πληρώνουν για να κάνει τον διευθυντή; Ούτε τις δυνατότητες των προϊόντων του δεν ξέρει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, τα κινητα ηρθαν. θα σας παραθεσω τις εντυπωσεις μου.

παρα πολυ καλο, καλη οθονη 1280χ720 320 dpi καλη φωτεινοτητα επισης. ,antutu 17021 και το ειχα σεταρει με προγραμματα κλπ.

GPS--- Ε ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΑΛΑΛΟΣ ΣΕ 5-7 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΙΧΕ ΛΟΚΑΡΕΙ ΜΕ GPS TEST. μετα εβαλα sygic.

WIFI---ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΣΗΜΑ, ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ.

δεν εχει καμμια κινεζικη εφαρμογη το προγραμα, δεν ειναι ρουταρισμενο,

σημα καρτων σιμ--- εξαιρετικο στα δεδομενα βγαζει h+

ειναι ελαφρυ, ηρθε με δυο μπαταριες μεσω σουηδιας σε 15 μερες. ηρθε με θηκουλα τυπου s-view, και οθονη προστασιας.

OTG--- NAI ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

καλο ηχειο δεν τσιριζει. το ακουστικο οταν μιλας δεν ειναι γαλαχυ σ4 αλλα δεν εχει παρασιτα ακους καθαρα.

καμερα δεν ειναι κακη ειδικα την μερα σκοτωνει, το βραδυ ειναι τυπικη αλλα οχι και χαλια το εβαλα σε night mode +flash και ενταξει απλη φωτο,

ειμαι ευχαριστημενος. αν θελετε κατι να ρωτησετε εδω ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα το συγκεκριμενο κινητο πριν 6 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Το μονο κακο ειναι οτι εχει πεσει η αποδοση της μπαταριας του λογω της εντατικης χρησης βεβαια. Μηπως γνωριζετε που μπορω να βρω καποια μπαταρια για το συγκεκριμενο?
Link to comment
Share on other sites

Model Ulefone U7 Phablet

Band 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/2100MHz

Sim Card Dual SIM Card Dual Standby(one micro-sim card)

Service Provide Unlocked

Style Bar

Color White & black

Shell Material Plastic

 

System

OS Android 4.2.2

CPU MTK6592, Cortex A7 octa core, 1.7GHz; GPU: Mali-450 MP4

ROM 16GB

RAM 2GB

 

Screen

Display Size 7.0 Inch

Type LTPS, capacitive screen, full lamination technology

Resolution 1920 x 1200 pixels

 

Support Format

Ringtones Type Polyphonic/MP3

Audio File Format MP3/WAV/AMR/AWB

Video File Format 3GP/MPEG4

Image File Format JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF

E-book Format TXT/CHM/DOC/HTML

FM Radio Yes, earphone needed

Earphone Port 3.5mm

Card Extend Support TF card up to 32GB extended

 

Data Transfer & Connectivity

Data transfer USB/Bluetooth

Mobile internet WAP/WiFi

 

General

Camera/Picture Resolution Dual Cameras, 2.0MP(interpolation 5.0MP) front camera; 13.0MP back camera with flashlight and auto focus,

up to 4864 x 2736 pixels resolution

Language English, Afrikaans, Bahasa Indonesia, Bahasa Melayu, Catala, Cestina, Dansk,

Deutsch, Espanol, Filipino, French, Hrvatski, IsiZulu, Italiano, Kiswahili, Latviesu,

Lietuviu, Magyar, Nederlands, Norsk, Polish, Portuguese, Romana, Rumantsch,

Slovencina, Slovenscina, Suomi, Svenska, Vietnamese, Turkish, Greek, Bulgarian,

Russian, Serbian, Ukrainian, Hebrew, India Urdu, Arabic, Persian, Hindi, Bengali,

Thai, Korean, Japanese, Cambodian, Simplified/Traditional Chinese

Phonebook 500

Message SMS/MMS

Input Handwrite/Keypad

TV No

GPS Yes, built in

JAVA No

WIFI Yes, 802.11 b/g/n

Bluetooth Yes, v4.0

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes, 5 point touch

Dimensions 182 x 105 x 7.98mm/7.16 x 4.13 x 0.31 inch

Net Weight(Including battery) 276g

Standby Time About 2~3 days

Other Feature 3G, WIFI, GPS, FM, Bluetooth, Ebook, Email, Messaging, wallpapers, calendar,

calculator, clock, camera, tethering & portable hotspot, Play Store, OTG,

LED notification, gesture sensing, etc

 

Package

Size 190 x 120 x 41mm

Weight 427g

Accessories 1 x 3500mAh Battery

1 x USB Cable

1 x Charger

1 x User Manual(English-Russian-Spanish-German)

 

Αφού δεν υπήρχε σχετικό θέμα γι αυτό το phablet είπα να ανοίξω εγώ!

Είναι μια καλή λύση πιστεύω και για οποιον ψάχνετε για "ταμπλετόφωνο" με δυνατά χαραχτηριστικά και τιμή στα 180 euro,εγώ πάντως

για χρήση tablet θα το έπαιρνα :)

Bίντεο :

Mπορείτε να το προμηθευτείτε από εδώ προς το παρόν : http://www.pandawill.com/ulefone-u7-phablet-mtk6592-octa-core-70-inch-narrow-bezel-2gb-16gb-android-42-otg-3g-p85926.html?utm_source=youtube&utm_medium=ql

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Από που το αγόρασες?

Δώσε λινκ.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και το δικο μου σημερα

Ειναι τεραστιο.

Ηρθε με μια μπαταρια.

Πολυ καλο wifi.

 

Με γειες!! Από geekbuying και εσυ το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό το κινητό? Φαίνεται να αξίζει τα λεφτά του. To έχει αγοράσει κάποιος?

 

http://www.goophone.cc/phones/goophone-n3.html

Link to comment
Share on other sites

ωραίο είναι,δες όμως και το U692 από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει κάτι μεγάλο....αυτό μου κάθεται πολύ φαρδύ,θέλει 2 χέρια να το κρατάς!ενώ με μισή ίντσα λιγότερη χωράει και σε καμία εσωτερική τσέπη μπουφάν
LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

Smartphone από την εταιρεία Boeing (την γνωστή) σχεδιασμένο για καλύτερη ασφάλεια βασισμένο στο Android.

 

Το link της εταιρείας εδώ

 

και σχετικό άρθρο από το Reuters

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...