Jump to content

Xiaomi Mi 11 Ultra


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε μπαταρία πάντως δεν τα πάει και τόσο καλά σε σχέση με τους ανταγωνιστές του.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές μπαταρίες είχα η 10 σειρά με 1080 και 90hz panel με του που γύρισαν σε 2κ και 120hz φέτος έπεσαν σημαντικά, η έλλειψη LTPO οθόνης πιστεύω η βασική αιτία.

 

Δεύτερο review που επιβεβαιώνει την κατώτερη του ανταγωνισμού μπαταρία του 11 Ultra.

 

https://www.notebookcheck.net/Xiaomi-Mi-11-Ultra-Review-A-true-heavyweight-in-the-smartphone-space.545179.0.html

 

Από 11 σειρά μόνο το lite διατήρησε την πολύ καλή μπαταρία που ειναι και 1080 με 90hz.

 

Sent from my IN2023 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

μπλα μπλα μπλα ..το πήρε κάνεις η άδικα πάει το νήμα που ανοίχτηκε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

λογικα για να μην εχει ποσταρει καποιος οχι.αφου οτι εχουμε γραψει εδω ειναι απο αλλες πηγες.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

έχει ο καιρός γυρίσματα,ρε την σιαομι....κακώς ανοίγονται νήματα από μη κατόχους συσκευών

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα νήματα ανοίγονται σαν παρουσιάσεις στην αρχή.

Οι κάτοχοι γράφουν αφού γίνουν κάτοχοι....

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tι εγινε ρε παιδια; Γιατι τοση ησυχια σε αυτο το νημα;;
Μονο εγω το εχω;;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2021 at 10:39 ΜΜ, megatr0n said:

Tι εγινε ρε παιδια; Γιατι τοση ησυχια σε αυτο το νημα;;
Μονο εγω το εχω;;

Πιθανως ολο και καποιος αλλος να εχει αγορασει την συσκευη εστω να την δοκιμασει για λιγο,αλλα αφου ειδε στο εδω θεμα νεκρα,δεν θα μπηκε να γραψει κατι.

Σε αυτό δεν βοηθάει κιολας η ελλειψη αντιπροσωπειας στην χωρα μας,το οτι αργησε να ερθει σε μας και η υψηλη τιμη του που οι περισσοτεροι δεν δινουν τοσα χρηματα για Xiaomi.

Ειναι μεγαλη η χρηματικη διαφορα(πλεον)απο το S21 ultra.

Βασικα μολις τωρα βλεπω οτι η συσκευη δεν κυκλοφορει καθολου στην Ελληνική αγορά,ούτε στο Mi store.

Link to comment
Share on other sites

OK οποτε θα καταθεσω την αποψη μου για τη συσκευη αυριο! Και φυσικα θα πεσει συγκριση με S21 Ultra που το ειχα πριν το Mi 11 Ultra.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τα γράφω γιατί και στο θέμα του Mi11 το οποιο κυκλοφορει παραπάνω καιρο και με αισθητά χαμηλότερη τιμή αν δεις,πάλι η συμμετοχή είναι υπερβολικά πεσμένη σε σχέση με παλιότερες χρονιές.

Και το συγκεκριμένο απο Amazon,έχει παίξει και κάτω απο 680ευρώ αν δεν κάνω λάθος. 

Ισως πολλοί να πήγανε στο φθηνότερο Poco F3 τι να πω.

Βασικά φέτος,απο Android ναυαρχίδες,μόνο στο θεμα του S21 ultra συγκεκριμένα υπάρχει μεγάλη κίνηση/ενδιαφέρον,σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες,κάτι που ισχυε και παλιοτερα για Samsung ναυαρχίδες,απλα δεν ήταν τόσο έντονο όσο φέτος.

 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον, απο πού να ξεκινησω αραγε; Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισω οτι ο,τι γραψω ειναι προσωπικη αποψη/εκτιμηση.


Ας ξεκινησω απο τα αρνητικα της συσκευης:

Μεγεθος/βαρος: αλλαζω περιπου 7-8 συσκευες το χρονο, μικρες και μεγαλες. Για μενα το ιδανικο μεγεθος συσκευης ειναι αυτο του iPhone Pro ή του Galaxy S (του μικρου). Το βαρος δε με πολυνοιαζει. Το 11 Ultra ειναι και μεγαλο και βαρυ.


Software glitches: bug-free software δεν υπαρχει αλλα απο τους μεγαλους κατασκευαστες, αυτος που εχει τα περισσοτερα προβληματα ειναι η Xiaomi. Aντιμετωπισα 2-3 θεματα με το fingerprint sensor (τη μια δε δουλευε καθολου και την αλλη ειχε μεινει στην οθονη το περιγραμμα του δακτυλικου ενω ημουν μεσα στα μενου), εφαγε και System ui force close με αποτελεσμα να αναγκαστω να κανω reboot. Γενικα ολοι εχουν θεματα με το software, αλλα εδω μου φανηκαν πιο "χτυπητα".

Αυτονομια: κακη για 5000mah μπαταρια, μετρια σε γενικες γραμμες

Θερμοκρασια: ζεσταινεται αρκετα ακομα κι αν δεν το πολυχρησιμοποιεις
 

Παμε στα θετικα:
1) σχεδιο πισω πλατης: μου αρεσει παρα πολυ το camera module, αν και προεξεχει αρκετα, αλλα επειδη ειναι συμμετρικο, δεν παιζει δεξια - αριστερα η συσκευη οταν την εχεις ακουμπησμενη στο τραπεζι.

2) οθονη: κορυφαιου επιπεδου σε ολα.
3) ηχεια: εξαιρετικα σε ποιοτητα και αρκετα καλα σε ενταση

4) καμερα: εξαιρετικη δουλεια σε συνθηκες point and shoot

5) γραφικα: ωραια γραφικα και animations απο το MIUI, καποιες φορες χανουν λιγα frames αλλα αυτο το συναντας παντου.

Αν θελει καποιος, μπορω να γραψω εδω και τη συγκριση με το S21 Ultra που ειχα πριν το Mi 11 Ultra. 

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, megatr0n said:

Αν θελει καποιος, μπορω να γραψω εδω και τη συγκριση με το S21 Ultra που ειχα πριν το Mi 11 Ultra. 

Ναι, νομίζω ότι αυτή η σύγκριση θα ενδιέφερε πολλούς υποψήφιους κατόχους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, megatr0n said:

 

Αν θελει καποιος, μπορω να γραψω εδω και τη συγκριση με το S21 Ultra που ειχα πριν το Mi 11 Ultra. 

Γράψε γιατί πολλοί τα θεωρούν τα 2 κορυφαία αυτή τη στιγμή android.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παμε στο VS, η σειρα των επι μερους χαρακτηριστικων ειναι τυχαια.


Οθονη: στα χαρτια εχουν διαφορές σε peak φωτεινοτητα υπερ του mi 11 ultra, στην πραξη μου φανηκαν ισοδυναμες. Αν υπαρχει διαφορά είναι πολυ μικρη. Ισοπαλια εδω.

Ηχεια: ενα κλικ ποιοτικοτερα του mi 11 ultra, σε ενταση παρομοια. Νικη του Xiaomi
Ποιοτητα ακουστικου στις κλησεις: κορυφαια και στα 2 τηλεφωνα.
Mπαταρια: καλυτερη του S21 Ultra.
Ρολλαρισμα λειτουργικου και multitasking: καλυτερο και στα δυο το Samsung αφου κραταει και περισσοτερες εφαρμογες ανοιχτες στο παρασκηνιο σε σχεση με το Xiaomi.
Καμερα: για τις ληψεις που τραβαω εγω, καλυτερη του Xiaomi.
Πιασιμο στο χερι: μια απο τα ιδια.

Aν ξεχασα κατι, ρωτηστε με παιδια.
Γενικα αν η καμερα του xiaomi ηταν στο samsung, τοτε θα μιλουσαμε για το απολυτο.
Προσωπικα αν ηταν να κρατουσα μονιμα καποιο απο τα 2, αυτο θα ηταν το xiaomi για 1 λογο: το θεωρω ανωτερο σε φωτο ανθρωπων, συνεπως καλυτερο οταν φωτογραφιζω τον γιο μου.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάποια πράγματα στο παραπάνω να υπάρχει μια καλύτερη εικόνα για αυτά

Samsung

+Spen support

+Dex

+software υποστήριξη

+τιμή και διαθεσιμότητα

+αισθητά μεγαλύτερη ποικιλία σε αξεσουάρ(θήκες,τζάμια κλπ)

+samsung ecosystem(galaxy watch/buds κλπ)

Xiaomi

+Snapdragon(καλύτερο σήμα/gaming)

+Ir blaster

+ταχυφορτιστής και πιο γρήγορη ταχυφόρτιση

+256gb βασικό μοντέλο

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Fulgore1 said:

Να προσθέσω κάποια πράγματα στο παραπάνω να υπάρχει μια καλύτερη εικόνα για αυτά

Samsung

+Spen support

+Dex

+software υποστήριξη

+τιμή και διαθεσιμότητα

+αισθητά μεγαλύτερη ποικιλία σε αξεσουάρ(θήκες,τζάμια κλπ)

+samsung ecosystem(galaxy watch/buds κλπ)

Xiaomi

+Snapdragon(καλύτερο σήμα/gaming)

+Ir blaster

+ταχυφορτιστής και πιο γρήγορη ταχυφόρτιση

+256gb βασικό μοντέλο

 

Σωστος.
Δε θεωρω στην πραξη καλυτερο τον SD888 διοτι ζεσταινεται αρκετα στο xiaomi σε σχεση με τον exynos στο samsung.
Oυτε διαφορά ειδα στο σημα προς το καλυτερο με το Xiaomi.
 

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi11 Ultra
On 28/6/2021 at 12:50 ΜΜ, akalos said:

έχει ο καιρός γυρίσματα,ρε την σιαομι....κακώς ανοίγονται νήματα από μη κατόχους συσκευών

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Δεν πιάνω το ύφος του μηνύματός σού.

Χρειάζεται ειδική άδεια για άνοιγμα νέου thread πού αφορά κάποια νέα συσκευή?η μήπως υποχρεώνει κανείς τον δημιουργό του θέματος,να αγοράσει την εκάστοτε συσκευή έστω κι αν είναι αδιάφορη προς αυτόν.

Γνώμες ανταλλαζουμε,γι αυτό και η ύπαρξή των forums.

Και για να μην βλέπεις κίνησή,μάλλον πως δεν έχει και πολλούς ενδιαφερόμενους η συγκεκριμένη συσκευή.

Αλλωστε κι εσύ πού σχολιάζεις σε αυτό το νήμα,δεν είσαι κάτοχός του.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 11 Ultra
  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιο νέο για τη διαθεσιμότητα του 11 Ultra;

Υπάρχει κάπου διαθέσιμο στην Ελλάδα ή σε e-shop του εξωτερικού;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ελλάδα δύσκολο. Στο eBay θα το βρεις αλλά προτίμησε ευρωπαϊκή αγορά για να μην έχεις κόστη εκτελωνισμού κτλ. Αν και κατά τη γνώμη μου δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά χρήματα για μια συσκευή χωρίς εγγύηση από τη στιγμή που υπάρχουν εξίσου καλές ναυαρχίδες με αντίστοιχη τιμή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλά εκτός των άλλων μου αρέσει πολύ σχεδιαστικά.

Θα διάλεγα το 11T Pro εναλλακτικά αλλά οι κριτικές του δεν είναι ενθαρρυντικές...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Άλλαξε τίποτα μετά τόσους μήνες με τη διαθεσιμότητά του?

Κοίταζα ένα ξένο σαϊτ και έλεγε για δραστική μείωση της τιμής του αυτή τη βδομάδα.

Είδα δείγματα από βίντεο και είναι καταπληκτικό! Όχι σαν των 11Τ και 11Τ pro που είναι απαίσια και όλο τρεμοπαίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...